Nezaměstnanost, minimální mzda a návrh Evropského parlamentu

17. 2. 2014 / Ilona Švihlíková

čas čtení 12 minut

Podle údajů Úřadu práce bylo v lednu 2014 nezaměstnaných téměř 630 000 lidí (8,6%) dle metodiky MPSV (pozor: metodika dle Eurostatu uvádí 6,8%). Měsíční nárůst postihl všechny regiony, nejvíce Jeseník, České Budějovice, Prachatice, Písek.

Jaký byl profil těch, kteří se hlásili jako nezaměstnaní? Jedná se převážně o lidi se základním nebo středním odborným vzděláváním. Z hlediska věku převažují mladí lidé do 25 let a pak starší lidé před důchodem, nad 55 let. Z hlediska profesí byli zastoupeni administrativní pracovníci, pomocní dělníci, ale i někteří řemeslníci, prodavači, číšníci, zedníci. Firmy poptávaly soustružníky, frézaře, svářeče, zámečníky či obchodní zástupce. Mezi poptávkou a nabídkou po práci není jen strukturální nesoulad. Zatímco nezaměstnaných je 630 000 lidí, volných míst je nabízeno jen něco přes 36 000. Tato obrovská disproporce mezi počtem poptávaných zaměstnání a volnými pracovními místy přitom trvá již delší dobu a ukazuje hloubku i délku trvání českých ekonomických problémů.

Britští konzervativci zrušili plány na protizáplavová opatření v povodněmi postižených oblastech

17. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

Rozsáhlými povodněmi postižené oblasti Anglie zůstaly bez plánovaných protipovodňových zábran, které sice byly v plánu za předchozí labouristické vlády, ale jejichž vybudování po svém volebním vítězství r. 2010 nová konzervativní vláda Davida Camerona zrušila, zjistil deník Guardian, který porovnal vládní plány na výstavbu protipovodňových opatření z doby labouristické vlády před rokem 2010 s tím, co z nich bylo realizováno do dneška a co z nich zůstalo v plánu.

Ministři seškrtali výstavbu protipovodňových bariér v hodnotě 100 milionů liber v postižených oblastech v Kentu, v Somersetské nížině i v městě Dawlish, kde nebyla postavena bariéra na ochranu rychlíkové trati, vedoucí po pobřeží, která byla v nynějších bouřích zničena. Hlavním prosazovatelem škrtů byl ministr financí George Osborne, který však byl nucen výdaje na protipovodňová opatření v červnu 2013 znovu o něco zvýšit, protože pojišťovny vládě pohrozily, že bez výstavby povodňových bariér odmítnou pojistit 350 000 příbytků v Anglii.

Lord Krebs, hlavní poradce britské vlády pro přizpůsobování se změnám klimatu, konstatoval: "Vláda má plné právo říci, podívejte se, prostě nemáme peníze a budeme muset přijmout větší riziko záplav." Dodal ale, že snižování výdajů na protipovodňová opatření je kontraproduktivní, protože za každou vydanou jednu libru na výstavbu protipovodňových opatření se ušetří majetek v hodnotě 8 liber, který by byl jinak zničen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

USA ani EU nemají na Ukrajině žádnou strategii

17. 2. 2014

čas čtení 3 minuty

Ani USA, ani EU nemají pořádnou strategii řešení politické krize na Ukrajině. Oba tito hráči se snaží získat vliv na výsledek ukrajinské krize, ačkoliv každý svým způsobem. Slogan manžela Victorie Nuland Roberta Kagana "Američané jsou z Marsu, Evropané z Venuše" už nezní tak jednoznačně, jako v roce 2001. USA mají za sebou řadu neúspěchů, takže evropské preference pro "měkkou moc" ekonomických vztahů už nevypadá tak iluzorně. Ale na druhé straně nemusí být nutně efektivní.

16. února uplynulo 10 let od úmrtí Miloslava Šimka

17. 2. 2014 / Josef Nožička

čas čtení 8 minut

Je tomu už bohužel 10 let, co nás opustil spisovatel, herec, komik a satirik Miloslav Šimek. Jak strašně rychle těch deset let uplynulo a jak hrozivě moc nám zde chybí člověk a umělec Šimkova formátu. Pedagog, který se přeložil do "dobrovolné výslužby", aby se mohl věnovat divadlu a zanechat v jeho vývoji nesmazatelnou stopu. Komik, který by si vystačil sám, avšak ještě více excelující v perfektně sehraných dvojicích.

Hollandova a Obamova: nová "entente cordiale"?

17. 2. 2014 / Josef Brož

čas čtení 5 minut

Doma je prezident François Hollande na historickém minimu (pouhých 19% procent popularity), v Americe ale bodoval. Francouzskému prezidentu se dostalo naposledy takových poct, jichž se minulý týden těšil Hollande, naposledy před třiceti lety -- prezidentu Françoisi Mitterrandovi.

Jaké k tomu vedly amerického prezidenta Baracka Obama důvody? Není pouze jeden: celá třídenní návštěva ve Washingtonu (New Yorku) a San Francisku byla organizována ve velkém stylu. Na prvním místě samozřejmě stojí důvody geopolitické. Francie se totiž za dva roky od nástupu Françoise Hollanda stala pro Spojené státy americké klíčovým partnerem.

Úpadek britské střední třídy

16. 2. 2014

čas čtení 2 minuty

Analýza příjmů příslušníků středostavovských profesionálů v Británii za posledních čtyřicet let, provedená pro hospodářský deník Financial Times, přinesla šokující výsledky. Vyplynulo z ní, že ve středních vrstvách rychle roste finanční nerovnost. V několika málo profesích se příjmy astronomicky zvyšují, zatímco většina kvalifikovaných středostavovských profesí se propadá do chudoby. V Americe identifikoval prezident Barack Obama tuto rostoucí propast jako hlavní téma svého druhého funkčního období.

Analýza provedená pro deník Financial Times zjistila, že v Británii rychle rostou platy lékařů a londýnských finančníků. Ostatní středostavovské profese však příjmově zaostávají.

V koncích: Diabetik hledá práci nebo pomoc

14. 2. 2014 / Petr Hartman

čas čtení 3 minuty

Je symptomatické pro dnešní českou společnost, že brutálně likviduje četné své občany, zejméně ty slabší a nemocné. Co s tím? (pozn.red.)

V článku, ve kterém jsem naznačoval své zoufalství a obavy o budoucnost a pokusil se najít si práci k důchodu, abych poplatil dluhy na nájmu a neztratil tak jediný domov, který jsem v dospělosti kdy měl, se mi bohužel nepodařilo vzbudit téměř ani náznak zájmu o to co jsem schopen nabídnout. Čili práce bez vyděračských praktik za rozumné peníze už nejspíš není k mání, píše Petr Hartman.

Byl to pro mě poslední pokus jak odvrátit hrozbu bezdomovectví bez cizí finanční pomoci. Dva dny po narozeninách, tj. 20. února, se mám dostavit do kanceláře Domovní zprávy kde se bude řešit vystěhování. Veškerý peníz, který vydělám, odnesu jako splátku dluhu bez ohledu na to, že se svojí akutní cukrovkou nemám pak několik dnů co jíst. Reaguji tak na příslib, že když uvidí snahu, tak mě nevyhodí. Jenže pravidla se mění.

Ruský generál: "Válka s banderovci na území Ruska je v blízké budoucnosti nevyhnutelná"

17. 2. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Generálmajor ve výslužbě Alexandr Vladimirov býval náměstkem ministra obrany SSSR a dnes je čestným předsedou Všeruského svazu kadetských unií (organizace absolventů vojenských škol). Donedávna působil jako viceprezident Kolegia vojenských expertů a byl členem Rady pro národní strategii. Je specialistou na pěchotní boj a vědeckým spolupracovníkem Ruské akademie věd. Neúplná kariérní historie dává odpověď na otázku, zda mohou být Vladimirovovy názory v Rusku "extrémní". Vojenská byrokracie je všude velmi konzervativní, důstojníci s nekonsensuálními názory ve všech armádách světa zpravidla končí nejvýše na hodnosti plukovníka, generálmajorů je mezi nimi jako šafránu. Vladimirov by mohl být teoreticky výjimkou z pravidla, ale jako bývalý náměstek ministra obrany, nota bene v sovětských dobách, jím docela určitě není.

Aktivisté obvinili britskou plynárnu Centrica, že "jí je jedno, když chudí mrznou"

17. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

Obří britská plynárenská společnost Centrica se stala terčem ostré kritiky aktivistů, bojujících za zájmy chudých občanů, v době, kdy tento týden zveřejňuje zisky ve výši téměř 3 miliardy liber (cca 96 miliard Kč). Centrica tento týden oznámí, že její zisky za rok 2013 dosáhly, 2,8 miliard liber.

"Mírný pokles v astronomických ziscích bude malou útěchou pro miliony občanů, kteří bojují s vysokými účty, studenými domácnostmi a vnucenými předplatitelskými plynoměry jen v důsledku šmelinářství této firmy," uvedl mluvčí organizace Fuel Poverty Action Group.

Mluvčí plynárenské společnosti Centrica se však hájil, že jeho firma vyvíjí podstatné úsilí na pomoc chudým občanům: "Loni jsme pomohli více než 2 milionům zranitelných domácností slevami a tepelnou izolací jejich příbytků zadarmo. Letos v zimě obdržel více než půl milion našich zákazníků slevu ve výši 135 liber."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Radiodokument: Pohádky pro naši podvyživenou duši

13. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

< Dominika Švecová a Anežka Janátová

PhDr. Anežka Janátová je psycholožka, která se věnuje už dlouhá léta pedagogické a psychoterapeutické činnosti. Ve své Akademii sociálního umění Tabor vede kurzy, jimiž napomáhá svým studentům k ozdravění jejich psychického života. Pohádky sbírá od svých dvaceti let. Ve svém semináři Tajuplná a léčivá moc pohádek vykládá Janátová pohádky opravdu neotřelým způsobem.

V prosinci loňského roku natočila spolupracovnice Britských listů, dokumentaristka Dominika Švecová na půdě akademie Tabor v Nové Vsi nad Popelkou radiodokument, založený na práci Anežky Janátové s pohádkami v jejím semináři. Pěkně v něm Janátová vysvětluje, jak lze s pohádkami pracovat a jakým jsou pro nás, unavené bezduchým konzumním životem, občerstvením a oživením.

Radiodokument se vysílal v Českém rozhlase na stanici Vltava ve středu 12. 2. ve 21.45. K poslechu je k dispozici do 12. března ZDE

Další podrobnosti jsou na stránkách Českého rozhlasu ZDE.

Hej, Slované, aneb Český snář

17. 2. 2014 / Robert Filgas

čas čtení 6 minut


Hej, Slované, ještě naše
slovanská řeč žije,
pokud naše věrné srdce
pro náš národ bije.

Žije, žije duch slovanský,
bude žít na věky.
Hrom a peklo, marné vaše,
proti nám jsou vzteky.

Česko politicky patří do kontextu západní Evropy a nikoli východní, tvrdí čeští euro-optimisté a snílci. Jenže ouha. Rozumný politický pragmatismus podléhá emotivnímu politickému mysticismu, kritická racionalita existenciální emocionalitě či dokonce emocionální křeči, hysterii atd.

Několik důvodů propadu svobody projevu v USA

14. 2. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Dramatický pád Spojených států v žebříčku, který vypracovala organizace Reportéři bez hranic (RSF) a který hodnotí svobodu projevu v jednotlivých zemích za rok 2013 (ve zprávě pro rok 2014), může zrcadlit tlak Obamovy administrativy na whistleblowery a novináře, zintenzivněný během několika uplynulých týdnů. Tyto kurážné osoby zveřejňují pro ty, kdo v rukou drží moc, nepříjemné informace -- a nahlížejí jim takřka do karet. To se mocným nikdy nezamlouvalo, a proto se vždy chápali všech možných prostředků, aby tomu mohli zabránit.

Lustrační zákon navždy

15. 2. 2014 / Jiří Jírovec

čas čtení 3 minuty

Zastánci i odpůrci lustračního zákona dělají chybu v tom, že nejsou ochotni uvažovat v obecnější rovině. Lustrace měly zabránit tomu, aby se na klíčová místa dostali lidé, kteří by mohli posametové společnosti potenciálně škodit.

V prvním přiblížení šlo o výše postavené komunisty, příslušníky a informátory Stb a lidi, kteří absolvovali určité, bývalý režim podporující vzdělávací programy.

Po bezmála dvaceti pěti letech lze působení stávajícího lustračního zákona alespoň částečně analyzovat. Pomiňme drobnosti jako údajné kšeftování s lustračními osvědčeními i to, že mnohé dokumenty byly skartovány. Jediným měřitelným parametrem tedy je současný ekonomický stav společnosti.

Britské sociální reformy jsou "ostudné", řekl arcibiskup z Westminsteru

15. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru, nejvyšší představitel katolické církve v Británíii, se vyjádřil, že reformy ministra sociálních věcí, konzervativce a katolíka Iaina Duncana Smithe, jsou "ostudné" a likvidují i tu nejzákladnější bezpečnostní sociální síť pro lidi ohrožené chudobou, takže nejzranitelnější občané čelí "hladu a bídě".

Nichols, jehož papež František nyní jmenoval kardinálem, kritizoval "reformy" britského sociálního systému jako "agresivní" a poukázal na to, že když lidé nevyplní formuláře správně, nedostanou vůbec žádnou podporu.

Kdopak má ty profesory jmenovat?

14. 2. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 1 minuta

Může to zvenčí možná vypadat jen jako banalita. Jako by se to jmenování nedalo udělat třeba mailem! Také se může zdát, že je ten požadavek na slavnostní formu toho jmenování profesorem jenom jakýmsi staromileckým voláním po jisté okázalosti...

Fórum Věda žije! žádá o přístup k informacím o případech, kdy předsednictvo Grantové agentury ČR nerespektovalo při výběru projektů k financování závěry odborných panelů

14. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

V souvislosti s nedávným vývojem v Grantové agentuře České republiky podává o. s. Fórum Věda žije! žádost o zpřístupnění informací dle zákona 106/1999. Předmětem žádosti jsou všechny případy, kdy předsednictvo agentury zasáhlo do grantových soutěží a rozhodlo o financování projektů v rozporu s doporučením hodnotících panelů. Považujeme za varovné znamení, že poslední takový případ z konce minulého roku vedl k rezignaci předsedů několika panelů.

Zemřel instruktor "Kódu Navajo" Arthur Hubbard st. Dokázal, že jazyk menšiny může zachránit většinu...

14. 2. 2014 / Tomáš Koloc

čas čtení 2 minuty

Před týdnem, ve svých 102 letech, zemřel Arthur Hubbard st. (23. 1. 1912 -- 7. 2. 2014). Narodil se v indiánské rezervaci Tohono O'odham v americké Arizoně (která tehdy ještě nebyla státem), později žil v rezervaci Navajo. Vystudoval Arizonskou universitu v Tucsonu a v letech 1939 -- 1945 dobrovolně sloužil u amerických námořních sil. V rámci techniky Code Talker, v níž byly namísto prolomitelného kódu používány pro bojovou komunikaci menšinové jazyky z území mimo oblast nasazení, vyškolil v "Kódu Navajo" přes 200 mluvčích. V roce 1968 spoluzaložil navažskou universitu Diné College a v letech 1972 -- 1984 zastupoval Arizonu v senátu Spojených států amerických. Vychoval 12 dětí.

Nečas: nebudu zapírat. Chci vypovídat. Jdu příkladem

13. 2. 2014 / Milan Daniel

čas čtení 1 minuta

Strana, která má ve svém názvu adjektiva "občanská" a "demokratická" se zuřivě brání tomu, aby její bývalý předseda byl demokraticky posuzován jako občan, rovný mezi rovnými.

"Obrozovaná" ODS deklaruje, že získávání výhod za protislužby není v politice korupce, ale standardní postup. Účelově lže a státní zástupce Ištván na případech z Itálie a Španělska dokládá jak.

Petr Nečas se možná ptá, proč právě on, který usiloval o nezávislost státního zastupitelství, má být prvním politikem, který by měl být zásadou rovnosti postižen. Na nás se to přece nevztahuje, my politici jsme rovnější. Dělalo se to tak přece vždycky.

A tak dlouho, až jsme v tom až po krk, chce se dodat.

Obrozený občanský demokrat by ale měl reagovat jinak: místo hysterického kopání na všechny strany by měl za Ivo Ištvánem zajít a říci: Nebudu zapírat. Chci vypovídat. Jdu příkladem.

Pan Rittig a podstata české demokracie

13. 2. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Snad na všech českých zpravodajských severech je první zprávou tato: policie zatkla Ivo Rittiga. Píše se rok 2014 a pravicoví politici v souvislosti s pádem Nečasovy vlády kvůli policejnímu zásahu proti Nečasově z veřejných peněz bohatě placené milence stále připomínají veřejnosti (naposledy jsem to slyšel z úst pana Gazdíka včera večer v Radiožurnálu), že policie slíbila odhalení údajné trestné činnosti právě pana Rittiga a že se jí to nedaří -- jako by policejní zásah proti Nečasově milence byl ve skutečnosti jen policií vyvolaným politickým zvratem a jméno pana Rittiga bylo jen záminkou. Mně osobně přijde zajímavé to, jak až do roku 2014 doléhá kontinuita normalizačního režimu, kterou pan Rittig dokonale představuje. Kdo je vlastně pan Rittig a jak se stal tak neuvěřitelně vlivným člověkem? Co jeho kariéra říká o podstatě naší demokracie a polistopadovém režimu? Cituji wikipedii:

Zkrácený pracovní týden

13. 2. 2014 / Pavel Urban

čas čtení 7 minut

Pan Jírovec se ve svém článku zastává čtyřhodinového pracovního týdne jako receptu na přerozdělení nedostatku práce. Dříve bylo práce hodně, dnes je jí méně, neboť velkou část dřiny převzaly stroje. Jako příklad uvádí louku, k jejímuž pokosení byly dříve zapotřebí desítky lidí s hráběmi a vidlemi a to po několik dní. Dnes stačí tři stroje, tři lidé a tři dny a je hotovo.

To je pravda. Je tu ovšem háček. Hrábě můžete dát do rukou komukoliv, ty zvládne i můj tříletý synovec. Pracovat s vidlemi je jen o málo těžší. Jen k těm koním a k té sekačce byl zapotřebí někdo, kdo opravdu umí.

Zásadní otázka celospolečenského významu

13. 2. 2014 / Marek Řezanka

čas čtení 10 minut

Možná až v těchto dnech mnozí z nás docení krok prezidenta republiky, M. Zemana, který odmítl automaticky jmenovat premiérkou ČR M. Němcovou, která mu před očima šermovala pochybnou sto jedničkou hlasů a argumentem, že aférami stíhaná vláda má přece mandát od voličů. Místo toho využil svou pravomoc jmenovat předsedou vlády někoho jiného. Šlo o krizový případ, který vyžadoval krizový scénář (samozřejmě v mezích Ústavy).

O novém mediálním projektu investigativních novinářů Greenwalda a Scahilla

12. 2. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

Elitní investigativní novináři Glenn Greenwald a Jeremy Scahill přicházejí s novým mediálním projektem The Intercept ZDE. Greenwald nedávno po jistých neshodách opustil prestižní pozici v listu The Guardian, kde jako první novinář zveřejnil odtajněné odposlechy NSA, a Scahill před několika týdny přišel s přelomovým snímkem Dirty Wars ZDE pojednávajícím o devastujících dopadech globální bezpilotní kampaně Spojených států. Na projektu se autorsky podílí také novinářka a filmařka dokumentárních snímků Laura Poitrasová.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2013

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2013 přispělo finančně na Britské listy 234 osob bankovním příkazem celkovou částkou 73 570,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2013 částkou 2419,46 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince 2013 372 181,08 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

38527