Východní Ukrajina:

Střílí se méně, než je obvyklé. Ale vydrží to?

15. 2. 2015

čas čtení 4 minutyModerátorka: Na Ukrajině široce oznamované příměří, jak se zdá, vedlo k omezení většiny bojů mezi vládními vojsky a proruskými separatisty. Vešlo v platnost o půlnoci, avšak přicházejí zprávy o dělostřelecké palbě kolem města Debalceve a v celé řadě oblastí mimo frontovou linii. Náš korespondent Alex Thomson je dnes večer v Doněcku:

Alex Thomson: Není o tom sporu, je tu velmi odlišná atmosféra od situace včera večer, kdy jsem s vámi mluvil naposledy. Na ulicích v Doněcku je daleko větší provoz a když použijete vlastních uší, nemůžete si nevšimnout, že neslyšíte výbuchy. Tak je tomu na celé východní frontě, ale jsou výjimky. Jednou je město Debalceve a do toho regionu jsme se vydali dnes ráno.

Bojuje se dál u Debalceva

15. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Moderátor Mark Mardell, pořad rozhlasu BBC The World This Weekend: Krátce před začátkem vysílání jsme hovořili s reportérem listu Daily Telegraph na východní Ukrajině Rolandem Eliphantem.

Ukrajina: Začalo příměří. "Separatisté" podle svědků na několika místech palbu nezastavili, stěžují si na Kyjev

15. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

O půlnoci místního času začalo na Ukrajině platit příměří. Velitelé všech stran konfliktu oficiálně vydali příkaz zastavit palbu. Přesto hned po půlnoci svědkové na sociálních sítích hlásili palbu z těžkých zbraní včetně raketometů vedenou na Lysyčansk a okraj Arťomovska, těžce zasažena Gradem byla podle místních Popasna (všechna sídla jsou kontrolována kyjevskými orgány). Poté v 0:52 ukrajinská armáda ohlásila, že se poblíž obce Zolote v Luhanské oblasti dostala pod minometnou palbu ZDE. Krátce nato ruské zdroje ohlásily minometnou palbu přicházející z rozstříleného Debalceva ZDE a představitelé samozvaných republik svolali poradu nejvyššího velení, po níž následovalo zahájení palby ZDE.

Reportér listu Bild Paul Ronzheimer zprávy separatistů o palbě vedené z Debalceva nepotvrzuje a hlásí, že v lokalitě je klid ZDE. Zprávy ukrajinských zdrojů nebylo možno nezávisle ověřit.

Svědectví britského chirurga:

Horlivka: Lidé jsou zapomenuti

15. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Hlavní operační sály v šestém patře se už nedají používat, protože jsou ostřelovány dělostřelectvem. Jeden funkční operační sál je v přízemí. Každý den přichází do nemocnice pět až dvacet obětí ostřelování. Minulý týden jich v jediný den bylo přivezeno šedesát. Avšak tři dny netekla v nemocnici voda, takže bylo nutno zrušit skoro všechny operace. Bez vody se nedá nic sterilizovat, píše britský chirurg Michael Roesch z organizace Lékaři bez hranic.

Jako malí kluci

14. 2. 2015

čas čtení 7 minut

Británie nemá v dnešní krizi žádnou zahraniční politiku

Při systematickém sledování britské zahraniční politiky je nejděsivější, že se nejvyšší činitelé dnešní britské vlády tak nezrale a nekompetentně jako dvanáctiletí kluci. Když publikujeme v Britských listech nejrůznější komentáře a názory, málokdy se s nimi nutně jako redaktoři tohoto serveru ztotožňujeme. S níže citovaným komeNtářem Nicka Cohena z deníku Guardian se však mohu ztotožnit stoprocentně, píše Jan Čulík a dodává: Bohužel, většina tohoto komentáře platí skoro úplně stejnou měrou o České republice. Ani ta není schopna si vytvořit skupinu obdobně velkých zahraničních spojenců, kteří by její strategii a myšlenky podporovali a respektovali. Opakovaně tu píšu o nezbytné nutnosti zformulovat pro Českou republiku politiku tzv. měkké diplomacie. Neděje se nic léta - a vida, krize, před níž léta dlouhodobě varuji, je tady.

Evropa je v křeči, ale Británie jako by neexistovala, argumentuje Nick Cohen. Nikoho nezajímá, co si myslí David Cameron. Nikdo se na něho neobrací o podporu, nemluvě o řešeních.

Britští konzervativci se během dvacátého století jednou vychloubali, že jedině oni dokáží zajistit bezpečnost státu. Není lepším měřítkem servility britských novinářů, že skoro nikdo z nich nepíše o tom, jak tento diletant neví jak reagovat na celostátní bezpečnostní krize století jednadvacátého.

Britští politikové postávají v nečinnosti opodál, zatímco Brusel, Mezinárodní měnový fond a Berlín vnutily hospodářskou politiku z třicátých let jižní Evropě a pak mrkají překvapeně, že to vyvolává extremistickou politiku třicátých let. Šířící se krize eurozóny ohrožuje nejen britskou prosperitu. Není nemyslitelné, že Řecko, které už nemůže vydržet likvidaci své ekonomiky, by mohlo opustit NATO a spojit se s Putinem.

Atentátníka v Kodani zastřelila policie

14. 2. 2015

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Kodaňská policie usmrtila v neděli ráno osobu podezřívanou z útoku na kodaňskou kavárnu a synagogu, při němž zahynuly dvě osoby. Policie uvedla, že je přesvědčena, že muž byl pachatelem obou útoků, které přivedly dánské hlavní město do stavu obležení.

Obří bezpečnostní operace byla zahájena poté, co v sobotu odpoledne se stala kavárna Krudttønden v kodaňské čtvrti Østerbro terčem spršky kulek. V kavárně se konala diskuse o svobodě projevu s kontroverzním švédským umělcem, který je autorem zesměšňujících karikatur proroka Mohameda. Jedna osoba v kavárně zahynula, v sobotu asi v 15.30 středoevropského času.

Později, nedlouho po půlnoci, byl zastřelen v synagoze v centru Kodaně muž kulkou do hlavy. Usmrcený muž byl mladý člen komunity, který hlídal u dveří během ceremonie bar mitzvah. U synagogy byli také zraněni tři policisté, nikoliv vážně

Město se octlo v obležení a ke konečné přestřelce došlo mezi policií a podezřelou osobou, která dorazila na adresu v centru města, kterou měla policie pod dohledem.

Když na něho policie zavolala, muž začal na policii střílet, a byl tedy policií usmrcen.

K incidentu došlo nedaleko nádraží v multikulturní čtvrti Noerrebro.

Později policie uvedla, že muž spáchal oba útoky a zatímco vyšetřování pokračuje, nemají zatím informace, že by se na útocích podílel ještě někdo jiný.

Chce Pelikán silou prosadit zákon, který je pro Rekonstrukci státu nepřijatelný?

15. 2. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ministryně spravedlnosti, nominovaná za hnutí ANO, podala demisi a na její místo má nastoupit její první náměstek, Robert Pelikán, opět nominovaný za hnutí ANO. Když se Martin Veselovský v rozhovoru s panem náměstkem ptal na to (stopáž 8:35), kde on – pan náměstek – vidí v budoucnu hlavní bod, v němž na rozdíl od paní ministryně přestane hledat konsensus a prosadí silou názor ministerstva, uvedl pan náměstek zákon o státním zastupitelství, v němž půjde proti názoru státních zástupců, především Pavla Zemana a Lenky Bradáčové.

Na Ukrajině v sobotu pokračují kruté boje

14. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Velitel policie konstatoval, že město Debalceve je terčem zuřivého bombardování od (pro)ruských jednotek. Nově se bojuje také u přístavu Mariupol na jihu Ukrajiny. Americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt zveřejnil na Twitteru postavení ruského dělostřelectva nedaleko města Debalceve.Uvedl také, že ruské jednotky u hranic Ukrajiny připravují velké dodávky vojenských zásob pro separatistické bojovníky. Dodal, že separatisté jsou nyní lépe vyzbrojeni než některé země NATO. Kreml popírá, že by separatistům poskytoval vojenskou pomoc.

"Extremisté ničí Debalceve," uvedl šéf policie doněckého regionu Vjačeslav Abroskin. "Pokračuje ostřelování obytných oblastí a civilních budov. Město hoří. Rakety Grad zasáhly policejní stanici.

V Mariupolu používají (pro)ruské jednotky dělostřelectvo a tanky a útočí na okolní vesnice.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Channel Four: Boje na Ukrajině sílí

14. 2. 2015

čas čtení 5 minutModerátorka v pátek večer: Příměří na Ukrajině má být zahájeno za pouhých 36 hodin. Avšak na východní Ukrajině boje sílí. Dochází k úporným bojům o oblasti, ovládané vzbouřenci. V jednom městě byli usmrceni dva civilisté, když přeplněnou kavárnu zasáhl dělostřelecký granát. Ukrajina uvádí, že za posledních čtyřiadvacet hodin zahynulo 11 jejích vojáků. Málo lidí v regionálním centru Doněck je přesvědčeno, že se blíží ukončení bojů. Náš korespondent Alex Thomson tam je:

Alex Thomson: Podívejme se na ty dva příklady. Dva civilisté usmrceni a pak celá řada vojáků. Je pravda, že obě strany se snaží útočit na vojenské cíle, ale je také pravda, že obě strany odpalují dělostřelecké granáty víceméně necíleně se strašlivými důsledky pro civilisty, kteří jsou chyceni uprostřed toho všeho. Je nepochybné, že obě strany se v posledních hodinách před příměřím snaží drsně ovládnout co největší území, protože si obě strany myslí, že bude součástí dohody, ať už je to dohoda jakákoliv, že v sobotu od půlnoci si budou moci podržet to území, které do té doby ovládnou. Naše dnešní reportáž začíná v Kyjevě, který je v určitém smyslu v úplně jiném světě, než kde stojím teď.

Příměří, na něž nikdo nevěří

14. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

O půlnoci místního času má na východě Ukrajiny začít platit příměří podle dohody "Minsk 2". Jak se to stane, když se ruská a ukrajinská strana neshodnou ani na znění textu a Rusko publikovalo zkrácenou verzi ZDE lze těžko říci. Probíhá (pro)ruský útok na Debalcevský výběžek zásobovaný Ukrajinci po polních cestách, protože komunikace M04 je pod palbou, tak jako ostatně celé město. A Moskva se nechala slyšet, že pokusy o vyproštění bude považovat za porušení příměří. (Na fotografii ze včerejška vidíte čerstvě vykopané hroby pro ukrajinské vojáky v Dněpropetrovsku.)

Británie dodala Ukrajině 20 vyřazených obrněných transportérů

14. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

V rámci komerční smlouvy, uzavřené v roce 2013 prostřednictvím soukromé firmy, dodala Velká Británie Ukrajině 20 vyřazených obrněných transportérů typu Saxon a dalších 55 má zřejmě následovat. Mluvčí britského ministerstva obrany uvedl, že vozidla nebyla ozbrojena a že jde o smlouvu z doby před nynějším konfliktem.

Obrněné transportéry se v britské armádě používaly od roku 1980 pro dopravu vojáků, ale nejsou vhodné pro použití v bojích. Z britské armády byly vyřazeny před třemi lety.

Mluvčí britského ministerstva obrany uvedl, že politikou britské vlády je poskytovat Ukrajině od počátku nynějšího konfliktu neletální pomoc. Dodaná vozidla "nabízejí ochrannou mobilitu personálu a jsou svou podstatou obranná, nejsou to bojová vozidla".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francie nijak neblokovala britské stíhání neplatičů daní

13. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

V Británii se stále rozšiřuje skandál týkající švýcarské pobočky banky HSBC, která umožňovala milionářům a kriminálníkům neplatit daně. Diskredituje to vládnoucí Konzervativní stranu, která jmenovala šéfa banky HSBC ministrem ve své vládě.

V pátek Francie zpochybnila tvrzení konzerativní ministryně a šéfky daňového úřadu Lin Homerové, že Británie nemohla neplatiče daní stíhat, protože jí v tom zabraňovaly dohody s Francií, které vyžadovaly, aby data o daňových neplatičích, které francouzský stát předal Británii, byly udrženy v tajnosti.

Francouzský ministr financí to odmítl. Sdělil listu Le Monde: "Nerozumím výrokům britských úřadů. Data z banky HSBC jim byla předána v roce 2010 v rámci bilaterálních konvencí, které nás zavazují. Tyto konvence nebrání použítí těchto informací pro daňové účely. Pokud chce britský daňový úřad někoho stíhat, má na to plné právo."

Rona Fairhedová, nynější předsedkyně Trustu pro BBC a bývalá šéfka auditního výboru banky HSBC odmítla odpovědět listu Guardian na otázku, kolik informací měla k dispozici o kriminální činnosti této banky.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Britští konzervativci:

Obézní nezaměstnaní budou muset zhubnout

14. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Obézní nezaměstnaní v Británii budou nuceni zhubnout, nebo přijdou o podporu v nezaměstnanosti, oznámil v pátek britský premiér David Cameron. Alkoholici a narkomani také přijdou o podporu v nezaměstnanosti, pokud odmítnou podrobit se léčení.

Britští konzervativci se tím snaží volebně využít pro nadcházející všeobecné volby předpokládané nespokojenosti občanů, že nezaměstnaní jsou "lenoši", kteří dostávají příliš vysokou podporu.

Jenže návrh byl zveřejněn koncem týdne, kdy se Konzervativní strana v Británii dostala do dost podstatných problémů, protože je obviňována, že konzervativci tolerují korupci a neplacení daní u milionářů, zatímco pronásledují chudé lidi.

Podrobnosti v angličtině ZDE (placený přístup)

Putin chtěl příměří odložit o 10 dnů

13. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ruský prezident Vladimír Putin chtěl, aby dohoda v Minsku odložila příměří o 10 dnů, protože požadoval, aby (pro)ruské jednotky obsadily město Debalceve. Putin na rozhovorech tvrdil, že Debalceve musí padnout. Opakoval, že separatisté mají ukrajinské jednotky v obklíčení a "samozřejmě, ty se musejí vzdát".

Porošenkova absolutní priorita byla dosáhnout příměří. Ukrajinský prezident hovořil emocionálně o děsivé situaci na východní Ukrajině. Řekl, že nespal dvě noci. Navštívil před rozhovory v Minsku nemocnici v Kramatorsku, kde ho emocionálně silně zasáhlo, když tam viděl čtyřletého chlapce, který přišel při ostřelování separatistickými jednotkami o své ruce a nohy.

Ukrajinská armáda uvedla, že za posledních 24 hodiny bylo usmrceno 11 vojáků a 40 jich bylo zraněno a že vzbouřenci výrazně posílili své jednotky v oblastech, které ovládají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Druhý Minsk na mnohé otázky neodpověděl

13. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Ukrajinský summit přinesl dohodu o příměří. Ale dohody nechala mnoho otázek otevřených. Existují všechny důvody zůstat skeptický ohledně toho, zda zabíjení na východní Ukrajině opravdu skončí, napsal Ingo Mannteufel.

Angela Merkelová jako "užitečný idiot"

Rešetnikov: "Idea minských jednání se zrodila ve Finsku"

13. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

List Moskovskij komsomolec přinesl 10. února rozhovor s bývalým vysokým důstojníkem rozvědky SVR a nynějším ředitelem thinktanku RISI Leonidem Rešetnikovem ZDE. Hlavní sdělení zní: Myšlenka minských rozhovorů bez přímé účasti USA navazuje na tajné loňské rusko-americké rozhovory ve finském Boitu, z nichž byla Ukrajina vyloučena. Druhý závěr zní: Předsudky vůči Ukrajině, které tolik osob "chápajících Putina" v souvislosti s jednáními bezmyšlenkovitě opakuje, jsou výsledkem práce "osvědčených" manipulátorů se zázemím v ruských tajných službách a extrémistických kruzích. (Podle některých dobře informovaných osob ZDE byl thinktank RISI sám hlavním hybatelem, který vyvolal válku na Donbase.)

Putinova válka proti Západu

13. 2. 2015

čas čtení 6 minut

Má špatnou pověst kvůli lhaní a svými protějšky je ostrakizován. Vládne zemí s měnou ve volném pádu a rapidně se zmenšující ekonomikou. Mezinárodní sankce zabránily jeho kleptokratickým přátelům v dovolených v neprávem nabytých středomořských vilách. Posuzováno podle cílů, které si Vladimir Putin stanovil, když před patnácti lety zdědil prezidentský úřad - prosperity, právního státu, integrace se Západem - muže být trapně komické hovořit o úspěchu, uvádí zítřejší vydání týdeníku Economist.

Německo vstupuje na scénu

13. 2. 2015 / George Friedman

čas čtení 15 minut

Máme zde klasický německý problém ve dvou podobách. Obě pramení z neúměrné síly zakrývající reálnou slabinu. Němci se pokoušejí přetvořit Evropu, ale jejich hrozby mají klesající hodnotu. Pokusili se přetvořit Ukrajinu, ale zaskočila je ruská reakce. V obou případech spočívá problém v tom, že nemají dostatečnou moc a tak mohou jen žádat ostatní o souhlas. A souhlas se získává obtížně.

Ukrajina: Zintenzívnění bojů, bojuje se u vsi Lohvinovo

13. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Jednotky ukrajinské 30. brigády a Národní gardy poté, co opět získaly kontrolu nad vsí Lohvinovo, tuto oblast opět opustily. Lohvinovo obsadily (pro)ruské jednotky na přelomu týdne a má klíčový význam pro kontrolu tzv. Debalcevské kapsy, opevněného území, které chtějí "separatisté" obklíčit.

A kde je člověk?

13. 2. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 3 minuty

Ke svému nevýslovnému zděšení jsem se nedávno dočetl, že jsou chudým a nemocným lidem přerušovány dodávky plynu a elektřiny. Kdykoliv si na to vzpomenu, přeběhne mi mráz po zádech. Něco takového by se totiž v civilizované a demokratické zemi, za jakou bývá Česká republika označována, stávat nemělo.

Švýcarská pobočka banky HSBC skrývala velké finanční částky pro zločince

13. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Z prozrazených vnitrobankovních dokumentů vyplývá, že švýcarská pobočka banky HSBC skrývala velké finanční částky pro osoby čelící obviněním z vážných trestných činů, včetně prodeje drog, korupce a propírání špinavých peněz.

Navzdory tomu, že od roku 1998 byla banka podle zákona povinována provádět mimořádné kontroly vysoce rizikových zákazníků, poskytovala účty pro klienty zapletené do šesti notorických skandálů v Africe, včetně největšího korupčního případu v Keni, masakrování lidí kvůli obchodu s diamanty a s několika zkorumpovanými prodeji vojenského materiálu.

HSBC také skrývala peníze pro bankéře, obviňované z vykradení peněz z bývalých států Sovětského svazu, osobám, obviněným z úplatkářství na Maltě, pašování kokainu v Dominikánské republice a dopování profesionálních cyklistů ve Španělsku.

Švýcarská banka také provozovala bankovní účety pro "politicky exponované osoby" s vysokým rizikem účasti na korupci, propírání špinavých peněz či vyhýbání se mezinárodním sankcím.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Upalování lidí zaživa není jen doménou džihádistů Islámského státu

12. 2. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Poté, co psychopatičtí pyromani z Islámského státu (IS) zaživa a téměř rituálně upálili zajatého jordánského pilota Moaze al-Kasaesbeha, rozhořela se, metaforicky řečeno, zloba (nejen) západní civilizované společnosti vůči nim, a to ještě více než dříve, kdy islamisté svým zajatcům „pouze“ podřezávali krky jako kuřatům. Jaký je ale rozdíl mezi široce medializovanými zvěrstvy džihádistů a třeba civilisty spálenými na troud střelami Hellfire odpálenými z amerických dronů nebo tisíci Afroameričanů v minulosti upálených zaživa „spořádanými Američany“?

Dohoda o příměří na dobré slovo

12. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Po dnešním podpisu další dohody o příměří na Ukrajině zbývá vyjasnit řadu klíčových otázek. Trvá spor o kontrolu Debalcevského výběžku, který se (pro)ruské jednotky pokusily obklíčit, ale v posledních dvou dnech bylo obklíčení prolomeno. "Separatisté" trvají na stažení ukrajinských jednotek z této oblasti. Minimálně do neděle, kdy má vstoupit v platnost příměří, zde budou boje dál eskalovat - pokud se Kyjev sám nestáhne, což lze sotva očekávat.

Ruský expert: Můžeme zničit rumunskou flotilu

12. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ředitel Centra pro politicko-vojenská studia v Moskvě Vladimir Jevsejev řekl rumunské televizi TVR, že kapacity na území Rumunska v podobě protiraketové obrany "mohou sloužit k odpalování střel s plochou dráhou letu" a z mínil se o možných ruských "protiopatřeních vůči rumunské hrozbě", včetně zničení rumunského vojenského námořnictva.

Ukrajinské příměří by mohlo vést ke komplexnímu řešení krize

12. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Uzavřená dohoda je zjevně velmi nepevná, míní Angus Roxburgh v deníku Guardian. Předchozí pokusy o příměří naprosto selhaly a plně se očekává, že do 15. února, kdy má dojít k uzavření příměří, bude docházet k úporným bojům, zejména kolem strategického města Debalceve, kde jsou tisíce ukrajinských vojáků obklíčeny vzbouřeneckými jednotkami. Putin požadoval, aby oblíčené ukrajinské jednotky složily zbraně.

Řecko se může nyní vydat vlastní cestou?

12. 2. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Předběžně uveďme, že S&P (v čemž není samo!) vykazuje pro Řecko ne zrovna povzbudivé hodnocení „CCC+“. Jde o „rating“, který už je tři místa mimo investičně zajímavá hodnocení. (Existují před ním tři Áčka a tři Béčka.) Řecký státní dluh již obnáší nepříjemně vysokých 175 % HDP. A Evropská komise (EC), Evropská ústřední banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (IMF) dlouhodobě naléhají na Řecko, aby kromě jiného tento stále rostoucí dluh konečně restrukturalizovalo. Zatím jako kdyby bylo možné a bylo nutné především zlepšit mzdové podmínky řeckých pracujících a zvýšit nabídku pracovních míst. (Vpadlo do toho drsně datum 11/2; viz předposlední odstavec tohoto textu.)

Politika bezohledných úsporných opatření a nátlaků vede ke katastrofě

12. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva

Stanovisko SPaSu: vyjádření podpory nové řecké vládě a odmítnutí řešení státních dluhů pomocí politiky úsporných opatření

Spojenectví práce a solidarity vyjadřuje podpory krokům nové řecké vlády směřujícím k novému vyjednávání o řeckém veřejném dluhu a zejména o podmínkách jeho splácení.

Jsme si vědomi, že řecký lid musel v posledních šesti letech projít velmi obtížným obdobím. Výsledkem politiky „úspor“, kterou Řecku naordinovala Trojka, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF), je sociální katastrofa - statisíce řeckých domácností bez proudu, nárůst chudoby na více než třetinu populace, rozšíření epidemie tuberkulózy. Implementace neoliberálních receptur Trojky vedla z makroekonomického hlediska ke zmenšení ekonomiky o čtvrtinu, k nezaměstnanosti překračující 25 %.

Dohoda z Minsku nestačí. Svět se musí naučit zvládnout neproniknutelného Vladimíra Putina

12. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Dohoda z Minsku sama o sobě nepovede k míru, míní redakční komentář deníku Guardian. Tělesné pózy politiků v Minsku o tom vyprávějí vlastní příběh. Všichni vypadají, že si navzájem nedůvěřují. Vypadají bezmocně. Dostali se všichni do slepé uličky, z které je nesmírně obtížné se dostat. Nikdo se neplánoval dostat do takovéto situace, bezpochyby ani Vladimír Putin. Avšak jeho odpovědnost je obrovská, i když nenese ji sám, a otázka, jaké jsou jeho cíle, je naprosto klíčová.

Povede nová "dohoda z Minsku" k masakru?

12. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Evropští politikové ve čtvrtek chválili Německo a Francii za vyjednání příměří a mírového plánu pro Ukrajinu, ale soukromě vyjadřovali skepsi, že dohoda vyjednaná v Minsku bude zřejmě jen těžko realizovatelná. Obávají se, že zintenzivnění bojů před údajným začátkem příměří v noci ze soboty na neděli by se rychle mohlo proměnit v masakr.

"Nadcházejících 48 hodin bude naprosto klíčových," uvedl jeden díplomat z EU na vrcholné schůzce v Bruselu.

(Pro)ruské separatistické jednotky drží 8000 ukrajinských vojáků v obkličení ve strategickém městě Debalceve a požadují, aby se vzdali.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Šéfka skotských nacionalistů:

Britští labouristé musejí rozbít "útulný londýnský konsensus o politice škrtů", mají-li získat podporu skotských nacionalistů

12. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Šéfka strany skotských nacionalistů Nicola Sturgeon konstatovala ve středu v přednášce v Londýně, že má-li její strana po květnových volbách podpořit v Dolní sněmovně britské labouristy, budou muset opustit politiku škrtů. Z průzkumů veřejného mínění znovu a znovu vyplývá, že skotští nacionalisté budou zřejmě po květnových volbách rozhodovat o rovnováze sil v britském parlamentu. Bez jejich podpory nebudou labouristé ani konzervativci schopni utvořit vládu, ovšem sociálnědemokratičtí skotští nacionalisté anglické konzervativce v žádném případě nepodpoří.

V Minsku podepsána dohoda o příměří

12. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Francouzský prezident Hollande, ukrjainský prezident Porošenko i jejich ruský protějšek Putin oznámili v závěru minských jendání podpis příměří po zhruba sedmnácti hodinách vyjednávání.

Příměří má začít platit od půlnoci 15. února. Stahování těžkých zbraní z frontové linie má začít nejpozději do dvou dnů a skončit má nejpozději za čtrnáct dní.

Bezpečná zóna pro těžké dělostřelecké zbraně na Donbasu má mít šířku 50-140 km.

OBSE má zabezpečit účinný monitoring a verifikaci režimu přerušení palby od prvního dne.

Proběhne amnestie "separatistů" cestou zvláštního zákona.

Do konce roku na Ukrajině proběhne ústavní reforma.

Pod dozorem OBSE proběhne stažení všech zahraničních zbraní, formací, techniky a žoldnéřů z území Ukrajiny.

Bude přijat zákon o zvláštním statusu Doněcké a Luhanské oblasti.

Orgány samosprávy na Donbasu se budou účastnit procesu výběru prokurátorů a soudců a formování oddílů "lidové milice".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Anglie zakázala kouření v automobilech, pokud jsou v nich děti

12. 2. 2015

čas čtení < 1 minuta

Poslanci Dolní sněmovny schválili zákaz kouření v automobilech, pokud jsou v nich přepravovány děti. Zákaz vejde v platnost od 1. října 2015. Byl schválen 342 poslaneckými hlasy proti 74. Profesorka Sally Daviesová, hlavní zdravotník britské vlády, konstatovala, že jde o "podstatné vítězství v ochraně dětí před sekundárním kouřením".

Profesor Kevin Fenton, ředitel organizace Public Health England, zdůraznil: "Mnoho rodičů si neuvědomuje, že více než 80 procent sekundárního kouře je neviditelné a bez zápachu. Byty a automobily bez kouře je silným a pozitivním krokem k ochraně zdraví našich dětí."

Odhaduje se, že zatím je vystavováno v Anglii kouření v automobilech 430 000 dětí každý týden.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dluží Německo Řecku peníze z doby druhé světové války? Ano.

11. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Po vítězství strany Syriza v nedávných řeckých volbách se znovu oživila debata, zda Německo stále dluží Řecku platby za škody, které mu způsobilo za druhé světové války. Německo jakékoliv platby odmítá. Jak je tomu ale ve skutečnosti?

Tři a půl roku nacistické okupace Řecka byly krvavé a ničivé. Pařížská konference o reparacích v roce 1945 přijala výpočet, že škody, které Německo napáchalo Řecku, se rovnají částce 7 miliard předválečných amerických dolarů. Automaticky však nebylo rozhodnuto, že tuto částku má Německo Řecku vyplatit, navzdory tomu, co dnes tvrdí řečtí politikové, píše v deníku Guardian Hagen Fleischer, emeritní profesor historie na univerzitě v Aténách.

Patrušev: Na Ukrajině "nejde o Ukrajinu"

11. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Tajemník Rady bezpečnosti Ruska Nikolaj Patrušev poskytl prokremelskému listu Rossijskaja gazeta, jehož spoluvlastníkem je bývalý šéfideolog Kremlu Vladislav Surkov, rozhovor "o Ukrajině" ZDE. Hlavní sdělení je více než jasné: Na Ukrajině o Ukrajinu vlastně vůbec nejde (=proto se jí nezabývejme, neřešme její právo na existenci, suverenitu a územní integritu, je nedůležitá, nezáleží na ní), jde o "oslabení Ruska".

Vyzbrojovat Ukrajinu není rozumné

11. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Karel Dolejší nemá pravdu ve svém tvrzení, že by dodávky zbraní Ukrajině nevedlo k "válce mezi USA a Ruskem by proxy".

Jakkoliv si Karla Dolejšího vážím pro brilantní vojenskostrategické analýzy, kterými Britské listy daleko přesahují kvalitou jiná česká média, domnívám se, že v poslední době se nechává unést emocemi, což je pro hodnocení vojenských operací a strategií nebezpečné, míní Jan Neumann.

Studie: Koncentrace CO2 v českých školách dramaticky převyšuje normu

11. 2. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 12 minut

Podle studie provedené soudním znalcem Romanem Šubrtem se čeští žáci učí v podmínkách, které jsou dle platných hygienických norem zcela nevyhovující. Provedená měření ukázala, že během vyučovacích hodin dochází k překročení hranice CO2, která je považována za zdravotně bezpečnou. Paradoxní je, že podle autora studie kompetentní orgány měření koncentrace CO2 aktivně bránily. „Na začátku měření bylo naší snahou oslovit školský úřad a požádat jej o součinnost. Výsledkem byl oběžník všem ředitelům základních škol v Českých Budějovicích, kde nařídili ředitelům zakázat nám vstup do škol,“ tvrdí Roman Šubrt.

O šířícím se extremismu v české společnosti

11. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

Se stále většími a většími obavami sleduji vývoj na Ukrajině a i samotném Rusku. Ale co mi dělá ještě větší starosti je radikalizace české veřejnosti, která se v reakci na prozápadně laděné články na Novinkách či iDnes slepě vrhá do náruče opačného extrému a nekriticky věří každému slovu ruské propagandy. Zcela evidentní je to na komentářích ke článcích na novinkách a idnes, kde rozumné hlasy poukazující na nesrovnalosti (či přesněji řečeno lži) v ruské propagandě dostávají velký počet negativních hlasů a 90% všech příspěvků jako by psali uživatelé placení Ruskem, píše Miroslav Valkovíč.

Nepřijatelná propaganda komunistického stylu v České televizi

11. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Omylem jsem zhlédl pořad Události, komentáře na ČT24 a byl jsem šokován,píše Roman Siwek. To přece není možné, aby ČT oponovala ministru ZV připomínáním, že odmítal výstavbu amerického radaru v ČR, a spojovat tuto otázku s událostmi na Ukrajině. To je přesně taktika médií z let před rokem 1989, kdy je potřeba diskreditovat kohokoliv ještě před tím, než cokoliv řekne. Zpravodajství námi placených médií je obludně podobné komunistické propagandě. Jednostranné podávání informací je standardem dnešní české válečné propagandy, zejména v záležitosti ukrajinské občanské války.

Pozn. JČ: Jednostranná propaganda pražských médií a jejich rasistické protiruské útoky bohužel vedou k tomu, že si velká část české společnosti idealizuje postoje a činy vlády Vladimíra Putina, protože jim propaganda pražských médií jde na nervy, a tak nekriticky schválně zastávají opačné stanovisko. Pražská propagandistická média tak vážně destabilizují českou společnost, protože způsobují, že značná část české veřejnosti věří naprostým nesmyslům z ruské propagandy, prostě proto, že nesnesou jednostranné přesvědčování o "jednotné pravdě". Na Západě k tomuto nedochází, protože jsou média většinou daleko férovější a pluralitnější a nikoho nepřesvědčují o své "jediné pravdě". Kromě toho mají dlouholetí novináři kredit a jsou známi svou nestranností a férovostí, takže nedochází k tomu, že by občan záměrně a pitomě začal vzdorně věřit přesnému opaku informací, které přinášejí.

Británií otřásá obrovský skandál týkající se podvodů ve švýcarské pobočce banky HSBC

11. 2. 2015

čas čtení 3 minuty

Šéf britských labouristů Ed Miliband označil ve středu konzervativce Davida Camerona za "pochybného premiéra" poté, co Cameron se opakovaně vyhnul na otázku, zda Cameron hovořil o vyhýbání se daním, v němž napomáhala svým milionářským zákazníkům banka HSBC, s jejím bývalým šéfem Stephenem Greenem, než ho v roce 2011 jmenoval britským ministrem pro obchod.

Downing Street tvrdí, že byly provedeny všechny korektní procedury, avšak premiér Cameron se vyhnul odpovědi na tuto otázku nejen od Milibanda, ale i na její opakování od tří dalších labouristických poslanců.

Vztahy EU-Řecko v rozvalu, protože Athény "vypouštějí zavádějící informace"

11. 2. 2015

čas čtení 5 minut

Bruselští představitelé jsou "rozzuřeni" kvůli "šíleně zavádějícím" řeckým prohlášením, že předseda Evropské komise Juncker a americké ministerstvo financí podporují plán Syrizy na snížení řeckého dluhu. Evropští představitelé tvrdí, že si Řekové "kopou vlastní hrob". Hlavní poradce řecké vlády, banka Lazard, je kritizován za nekompetenci.

Fakta agrese – aneb pár ukrajinských námětů

11. 2. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 16 minut

Problém má jméno: „ukrajinský“. Zatím se řeší už skoro rok zbraněmi; a tedy „vojensky“. I když na jedné z těch dvou stran jsou prý jen „povstalci“ (proti Kyjevu). Zbraně (na obou stranách!) ovšem teď nezajistí automaticky konec bojů, ale zatím žádné jednání nevedlo k již žádoucímu mírovému řešení. Moc se zatím nemluví o tom, že máme před sebou „lokální válku“. (Jako kdyby to již několik měsíců válka nebyla! Dokonce s angažovanými zahraničními silami a prostředky.) Nejedna válka „lokální“ snadno přerostla ve velký konflikt.

Řecko je jen výstražným znamením před křižovatkou, anebo už vážným symptomem neodvratné krize?

11. 2. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 17 minut

1) Obecné (a standardní) východiště k otázkám, nad jejichž odpověďmi se nedokážeme shodnout

Někdy již způsob, jakým jsou kladeny výchozí otázky, může vážně ovlivňovat směr a zakotvení odpovědí. Případný adresát či adresátka takového sdělení přitom jim udělí ten význam, který má blízko k jeho/jejímu vidění souvislostí. To učiní vždy; bez ohledu na míru důvěryhodnosti zdroje, která není nutně podstatná. Ať již podkladový text ladí s jeho/jejími představami, anebo nikoli.

Po celé Evropě vzrostly ceny akcií v naději, že se Řecko přibližuje dohodě o svém dluhu

11. 2. 2015

čas čtení 1 minuta

Ceny akcií na finančních trzích stouply navzdory varování z Berlína, že se nepřipravuje žádná dohoda mezi novou řeckou vládou a jejími partnery v eurozóně

Navzdory varování z Berlína, že žádná dohoda nebyla zatím uzavřena, se ceny akcií na finančních trzích zvýšily v očekávání prvního zasedání euroskupiny - 19 ministrů financí ze zemí, které používají jednotnou evropskou změnu - které se má konat v Bruselu ve středu.

Vysvětlení, proč Skoti chtějí nezávislost

11. 2. 2015

čas čtení < 1 minutaV této scénce dvou skotských komiků byl do výtahu namísto tlačítek instalován voice recognition programme, tedy hlasová obsluha. Problém ovšem je, že pro výtah je skotský přízvuk nesrozumitelný... :)

Země EU by podle vlastních pravidel Ukrajině zbraně dodat neměly. Tato pravidla však nejsou dodržována ani v jiných případech

11. 2. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Podle Kodexu EU pro obchodování se zbraněmi by z Evropské unie neměly být exportovány zbraně do zemí, které jsou účastníky ozbrojeného konfliktu. Kodex však nemá formu právně závazného mezinárodního dokumentu a vývozci zbraní, včetně exportérů z České republiky, jej se souhlasem vlastních ministerstev zahraničí rutinně porušují. Porušují ho například dlouholeté české dodávky do Kolumbie, ale i nedávný prodej obrněné techniky do Nigérie či ručních zbraní do Kurdistánu. Nevhodnost podobných exportů přitom Kodex vůbec nespojuje s otázkou, zda existuje či neexistuje mezinárodně vyhlášené embargo na vývoz zbraní. Ostatně i tato embarga jsou rutinně porušována, jako v případě prodejů do Číny v průběhu 90. let.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32482