Je Olomouc jeden velký myšlenkový koncentrační tábor?

4. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Vedení Lékařské fakulty univerzity v Olomouci vydalo šokující prohlášení týkající se víkendového "incidentu", kdy si někteří zahraniční studenti na Horním náměstí v Olomouci stěžovali na nenávistnou kriminální rasistickou kampaň skupiny Islám v České republice nechceme a jeden z nich se pokusil (!) strhnout jeden plakát IVČRN, obsahující urážlivé výroky a hate speech. Za tento pokus (!) o stržení tohoto plakátu ho údajně vyšetřuje Policie ČR. Trestné verbální činy, které páchá IVČRN, však nikdo nevyšetřuje.

České bezpečnostní orgány jsou dlouhodobě pod vlivem islamofobní propagandy, těžko od nich očekávat racionální přístup

4. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Když se začtete do řady veřejných vyjádření bývalých či současných představitelů tohoto státu spjatých s ministerstvy vnitra a obrany, vyjádření týkajících se islámského světa, najdete velmi mnoho předsudků, až extrémních, řadu nemístných zjednodušení a především velmi přehnaný pocit existenciálního ohrožení. To je s největší pravděpodobností kromě jiných faktorů také důsledkem dlouhodobého cíleného propagandistického působení zahraničních vlivových struktur na české bezpečnostní složky. V minulosti v tomto směru dvě cizí mocnosti, každá z vlastních důvodů, úzce spolupracovaly - a mnozí představitelé jejich zájmů dokonce byli společní pro obě lobby. To již v současnosti naštěstí není pravda, protože zájmy těchto mocností se stále více rozcházejí. Nicméně výsledky minulého snažení jsou zde.

Jak vidí němečtí televizní komici Velkou Británii:

4. 6. 2015

čas čtení 5 minut

Naštěstí se německá televize ZDF Českou republikou nezabývá. Pokud by to udělala, její přístup k uprchlickému problému by viděla tak sžíravě jako postoj londýnské konzervativní vlády. Je to ostuda.Britské ministerstvo vnitra navrhlo, aby byly všechny čluny s uprchlíky prostě poslány zpět. Abyste mi rozuměli: Anglie podporuje myšlenku solidarity. Ale anglickým způsobem.

David Cameron: "Je důležité, aby Velká Británie stála v čele se svým námořnictvem, a zachraňovala životy. Avšak nebudeme poskytovat lidem azyl. Nicméně je zachráníme a odvezeme je do Itálie a do dalších zemí."

Dopis Sobotkovi:

Chovejte se civilizovaně a přijměte uprchlíky

3. 6. 2015

čas čtení 6 minut

Sousední Bavorsko, srovnatelné velikostí a počtem obyvatel s Českou republikou, přijalo jen v loňském roce 25 667 žadatelů o azyl.

Vážený pan Mgr. Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky

Úřad vlády ČR nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1

25. 5. 2015

Vážený pane premiére,

obracíme se na Vás s žádostí, aby vláda ČR přehodnotila svůj postoj k přijímání uprchlíků. Domníváme se, že současná politika České republiky není v souladu se základními principy lidskosti a poškozuje náš stát politicky i ekonomicky.

Postaví se Češi proti neuvěřitelné vlně rasismu?

3. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Velkým zklamáním je neuvěřitelná vlna rasismu, kterou v České republice vyvolala možnost, že země bude požádána, aby přijala snad několik stovek uprchlíků, kteří nyní prchají před válkou a útlakem přes Středozemní moře z Afriky.

Doufal jsem, že Češi jsou civilizovaný a humánní národ. Zdá se však, že vlna krutého individualismu, která přežila z normalizace a kreativně se mnohonásobně rozšířila po pádu komunismu, nese své plody. Plody nese i dlouholetá uzavřenost české komunity před vnějším světem. Alarmující je odpor místního obyvatelstva proti jakékoliv jinakosti, stejně jako nesmyslný a iracionální strach před islámem.

Na světě žijí miliardy muslimů a mnoho milionů z nich ve zcela pokojných a často silně prosperujících společnostech (především těch v jihovýchodní Asii). Islamistický extremismus nemá nic společného ani s náboženstvím, ani s islámem.

Je velmi nepříjemným překvapením zjistit, že česká společnost se v těchto dnech projevuje jako nesnášenlivá, zlá, krutá a rasistická komunita. Pohrdavé výroky o "čmoudech" a "holých prdelích" nejsou českého národa hodné. Jsou i neférové: uprchlíci jsou často daleko vzdělanější než Češi, kteří na ně rasisticky plivou. Jak k tomu přijde syrský zubní chirurg, který jako uprchlík skončil v Brně, aby se na něho Češi dívali pohrdavě jen proto, že má tmavší pleť než oni? Masaryk, Komenský, Havlíček a Hus by se obraceli v hrobě.

Vystoupí na veřejnosti čelní představitelé dnešní české společnosti, aby tento nešťastný dojem korigovali?

Rusko přechází k válečné ekonomice

4. 6. 2015

čas čtení 3 minuty

Pokud cíle Vladimira Putina zůstávají záhadou, je tomu tak proto, že to tak ruský prezident zamýšlí.

Podle údajů, které zkompiloval Bloomberg, alokuje bezprecedentní množství tajných peněz do zrychlení největšího ruského programu vyzbrojování od studené války. Součástí rozpočtu Ruské federace jsou takzvané černé výdaje - schválené, ale nikoliv konkrétně směrované. Tato část rozpočtu se od roku 2010 zdvojnásobila a nyní podle odhadu Gajdarova institutu tvoří 21 % všech schválených výdajů, neboli 3,2 bilionů rublů.

Zpráva Zvláštní monitorovací mise OBSE z 3. června 2015: Boje kolem Marinky

4. 6. 2015

čas čtení 3 minuty

Ráno 3. června propukly boje kolem města Marinka kontrolovaného vládou (23 km západojihozápadně od centra Doněcku). Mise pozorovala pohyb velkého množství těžkých zbraní v oblastech kontrolovaných "Doněckou lidovou republikou" - obecně západním směrem ke kontaktní linii - poblíž Marinky, před bojem a během něj. K obnovení klidu došlo brzy večer.

Rozhovor Britských listů 7:

Proč si v zahraničí pletou Českou republiku s Čečenskem

29. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Už čtyři sta let se poměry v Čechách určují ze zahraničí. Neměli by Češi usilovat o to zahraniční mocnosti ovlivňovat ku svému prospěchu?

Diskuse Jana Čulíka a Bohumila Kartouse na aktuální témaRozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. května 2015.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Motto:

"Ty budeš ty migranty živit že se jich tak zastáváš? ne? tak drž hubu zmrde..." Michal Maršík.

(Pozn. red. Přichod imigrantů do jiné země VŽDYCKY pro tu zemi znamená hospodářské oživení, protože přistěhovalci pracují daleko intenzivněji než místní lidé. Přinášejí také nové nápady a myšlenky. Např. mezi nejbohatšími Brity je celá řada přistěhovalců z třetího světa. V Británii také přistěhovalci působí ve vysoké politice, ku prospěchu země.)Britský konzervativní ministr obchodu a průmyslu Savid Javid

Britský stínový labouristický ministr obchodu a průmyslu Chukka Umunna

Vážení čtenáři,

dovolím si vám opět po určité době připomenout, že provoz Britských listů není zadarmo. Financují si ho čtenáři sami, kteří tak určují, jestli má v českém prostředí fungovat nezávislý analytický deník.

Máme zato, že v šířící se hysterii v České republice (opakovaně mi píší čtenáři, že je správné, že Němci byli v roce 1945 v Československu vražděni a vyháněni z domovů, protože - včetně malých dětí - nesli kolektivní vinu za předchozí nacistická zvěrstva! - jiní se iracionálně děsí údajné "muslimské invaze", která "zničí naši kulturu"). Třetí, protože jsou - jistě právem - nespokojeni s postkomunistickým režimem v ČR, z toho nelogicky vyvozují, že musejí podporovat ruský agresivně autoritářský režim Vladimíra Putina.

Proti hysterické hrůze z jinakosti a iracionálnímu zkratkovitému myšlení musíme trpělivě předkládat věcné a racionální argumenty.

Myslíme si, že v rychle se destabilizující České republice i Evropě je Britských listů zapotřebí dnes více než během jejich celé dosavadní téměř dvacetileté existence.

Pokud s tím souhlasíte, přispějte prosím na jejich provoz finančně.

Podle Google Analytics si Britské listy měsíčně otevře cca 300 000 individuálních čtenářů (individuálních IP adres).

Finančně však přispívá cca 150 lidí.

Za případný příspěvek děkujeme. Prosíme, pošlete ho na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Jan Čulík

šéfredaktor

Nejsem rasista, ale...

3. 6. 2015 / Andrew Stroehlein

čas čtení 4 minuty

Po Čechách v současnosti koluje podivné rčení. Kdykoliv začne rozhovor o Češích a o Romech, mnoho lidí v České republice, jak se zdá, často používá obratu "Nejsem rasista, ale..." a pak mluví dál a často docela rasisticky.

Často užívají tito lidé pojem "rasista" v těchto případech ve významu "šiřitel nenávisti". Je také jasné, že jen velmi málo lidí překypuje nenávistí. Lidé zcela zjevně nechtějí, abych si o nich myslel, že jsou nenávistní, a to, že mluví s cizincem, jen zvyšuje jejich citlivost vůči této otázce.

Tento - dodnes aktuální - článek vyšel v Britských listech poprvé dne 28. září 1998 ZDE

Pár slov o konci ministra Chládka

4. 6. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 3 minuty

Jakým ministrem M. Chládek byl? To musí posoudit jiní. Já sám jsem se nikdy nepovažoval za experta na školství. Ale coby sociální pedagog jsem čas od času přišel s nějakým podnětem (např. posílení role výchovných poradců), o který jsem se pak chtěl s M. Chládkem podělit.

Sociální demokracii čeká první výměna na postu ministra. Ve své funkci má skončit ministr školství Marcel Chládek. Jeho odvolání navrhl prezidentovi premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Důvod? M. Chládek se údajně choval hrubě k zaměstnancům svého ministerstva.

Sirotci pravdy, dezertéři lásky – VI. část

4. 6. 2015 / Josef Brož

čas čtení 15 minut

úvodní fotografie z filmu Anonymous (2011). „Proč hledět na Lunu, když zahlédli jsme Slunce?“

Ušetřím Odettu (pro příště) dalších analýz. Už i tak si připadám jako uzurpátor, frustrovaný jedinec, bez velké invence, jemuž dotyčná stále píše, a slovům přikládá větší váhu, než jsem se nadál, neboť podle všeho jsem ji, jak napsala: „literárně znásilnil/zprznil“. Má z velké části pravdu, ano, dalo by se to vyložit i takto, ale soudím, že se plete v podstatném: přeceňuje totiž svůj význam. V mých očích je jako Slunce: mnohem krásnější, inteligentnější, pronikavějšího úsudku, než jak jsem ji v minulých dvou dílech Sirotků pravdy a dezertérů lásky, část IV: ZDE a část V.: ZDE vypodobnil. A ctihodní čtenáři, kteří tomu cyklu věnují pozornost, si toho jistě všimli (mezi řádky).

Žádný seriozní demokrat nemůže ignorovat Snowdenova odhalení

4. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Americký Kongres schválil Zákon o svobodě a částečně omezil pravomoci výzvědných služeb shromažďovat hromadná data o životě amerických občanů. To ospravedlňuje Snowdenova odhalení, bez ohledu na to, zda byla legální či ne, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Proč Policie ČR nezasahuje proti pachatelům trestných činů z organizace "Islám v ČR nechceme"?

30. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

V civilizované společnosti by bylo bezodkladně zahájeno trestní stíhání proti organizaci "Islám v ČR nechceme". Zcela zjevně porušuje paragrafy 355 a 356 zákona 2009/40. Martin Konvička by v civilizované společnosti nemohl pracovat na vysoké škole, kterou jeho přítomnost mezi jejími zaměstnanci drsně diskredituje. Jeho výroky, které zjevně také porušují paragrafy 355 a 356 zákona 2009/40, by měly být také bezodkladně podkladem k zahájení trestního stíhání.

Je naprosto nepřípustné a protizákonné skandalizovat náboženské přesvědčení. Zkuste si představit, jak by působil název organizace "Židy v České republice nechceme".

Miliardy muslimů na světě jsou civilizovaní, morální a slušní lidé. Zjevně daleko civilizovanější a slušnější než Konvička a příslušníci nenávistné organizace Islám v ČR nechceme.

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Do Doněcku se vrátila válka

3. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Dnes ve 4:38 ráno začala z obytných oblastí Doněcku intenzívní palba těžkých zbraní na pozice ukrajinské armády.

Odpoledne ohlásila ruská armádní televize Zvězda návrat války do Doněcku v plném rozsahu ZDE.

V Súdánu se prohlubuje ozbrojený konflikt

3. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Násilí v oblasti Dárfúru se vrátilo na úroveň nevídanou za posledních deset let. Více než 150 000 lidí muselo letos opustit své domovy. Kromě toho v regionu vypukla spalničková epidemie.

Dubčekovo fašistické NATO

3. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Česká republika i Slovensko si u ruské vlády oficiálně stěžovaly na film odvysílaný ruskou televizí, který podal historii roku 1968 jako příběh "fašistického povstání podporovaného NATO" a tvrdil, že se v Praze tehdy po sovětských vojácích střílelo z budovy Národního muzea ZDE. Podle této verze za invazí nestály imperiální zájmy Moskvy v její středoevropské gubernii, ale Dubčekovo fašistické NATO.

Kauza Snowden a kult rebela bez příčiny

3. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

V březnu letošního roku informoval USA Today o interní situaci v redakci deníku Guardian ZDE. Alarmující stav tam zašel tak daleko, že bylo fakticky zakázáno zpochybňovat roli Edwarda Snowdena a zkoumat záležitosti spojené s jeho působením v Rusku. To se letos promítlo do procesu výběru nové šéfredaktorky, protože členové redakce s nezpochybnitelnou Snowdenovou heroizací nesouhlasili.

Sturgeonová: Jestli odejde Anglie z EU, Skotsko bude požadovat nezávislost

2. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

"Kromě toho, že jsme otevřeni vůči lidem z Evropské unie, Skotsko také uznává svou povinnost vůči uprchlíkům. Jsme přesvědčeni, že všechny členské země EU mají roli při tom, aby pomohly osobám, které uprchly před konfliktem a pronásledováním a přišly přes Středozemní moře do Itálie a Řecka. Proto skotská vláda naléhá na Velkou Británii, aby se plně účastnila navrhovaných akcí Evropské unie, jako je přesun uprchlíků a jejich přijetí do země - a proto jsme dali jasně najevo, že Skotsko je ochotno přijmout férový podíl uprchlíků."

"Není nic rozporného na tom, že nezávislé země uznávají svou provázanost s jinými a jsou ochotny sloučit s nimi svou suverenitu k oboustrannému prospěchu. Tak tomu je v současném světě. Myslím, že přijímáme myšlenku sdílené totožnosti. Víme, že můžete být zároveň Skot i Brit, Skot i Evropan, Skot i Polák i Skot a Pákistánec. "

Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová varuje, že pokud Anglie bude hlasovat pro odchod z EU, požadavek Skotů na druhé referendum o nezávislosti bude nezastavitelný

Šéfka skotských nacionalistů v úterý v Bruselu ve svém projevu v European Policy Centre varovala, že pokud by Londýn vyčlenil Skotsko z Evropské unie proti jeho vůli, vznikne ve Skotsku "nezastavitelné hnutí" požadující druhé referendum o skotské nezávislosti. Odchod Británie z EU by ve Skotsku podle Sturgeonové vyvolal "vlnu hněvu" a "silnou protireakci".

Z některých názorů jde strach

2. 6. 2015

čas čtení 3 minuty

Před nedávnem jsem v elektronické poště našel e-mail od mého známého. Jeho obsahem byla úvaha jednoho gymnaziálního studenta, který vyzýval (a možná stále vyzývá) důchodce k solidaritě a označuje je za přítěž dnešní společnosti. Přiznám se, že jsem necítil rozčilení, ale spíš mi přejel mráz po zádech, neboť v jeho slovech se skrývala přímo nenávist vůči seniorům, píše student Filip Zachariáš.

Černošští Američané, usmrcovaní americkou policií jsou neozbrojení dvakrát častěji než zabití běloši

2. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Analýza deníku Guardian zjistila, že 102 osob, usmrcených letos americkou policií, bylo neozbrojených. Americká policie zabíjí občany dvakrát tak častěji, než uvádějí vládní statistiky

102 ze 464 osob, které letos usmrtila americká policie, byli neozbrojení občané. Neozbrojení černoši jsou americkou policií usmrcováni dvakrát tak častěji než neozbrojení běloši.

Analýza deníku Guardian zjistila, že 32 procent černochů, usmrcených v roce 2015 americkou policií, bylo neozbrojených. 25 procent Hispánců bylo neozbrojených a jen 15 procent usmrcených bělochů bylo neozbrojených.

Dvě třetiny policií usmrcených neozbrojených osob jsou příslušníci etnických menšin.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Edward Snowden je hrdina, nikoliv zrádce nebo prospěchář

2. 6. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Domnívám se, že to, co provedl Edward Snowden, tedy že seznámil širokou veřejnost s tím, že americká vláda bez vědomí svých občanů špehuje bez nadsázky vše, co se šustne v jejich životech, je skutečně „vlastenecké“. Je to povinnost každého čestného člověka, avšak ne každý na to má odvahu, neboť jsme svědky války proti americkým whistleblowerům, již proti nim vede vlastní vláda, a to ve větší míře než všechny předchozí americké vlády dohromady. Má se Edward Snowden zodpovídat před soudem, kde mu za jeho „zločin“ hrozí doživotí (někteří politikové dokonce volali po jeho popravě), navíc v zemi, jež byla před rokem výzkumníky z Princetonské univerzity v jejich studii označena za oligarchii, nikoliv za demokracii ZDE? Nadto případy Chelsea Manningové nebo Johna Kiriakoua, který pyká za to, že odhalil mučení v režii CIA, jsou varovně vztyčeným prstem.

Obama si přivlastnil zásluhy za zrušení Vlasteneckého zákona. Snowdena neomilostní

2. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Bílý dům odmítl uvažovat o zrušení trestního stíhání whistleblowera Edwarda Snowdena, avšak přivlastnil si zásluhy za zákaz hromadného špehování amerických občanů, které Snowden odhalil.

Mluvčí Obamovy vlády Josh Earnest odmítl argument, že nadcházející schválení zákona, které zakáže masové špehování občanů, by mělo vést k zrušení Snowdenova trestního stíhání. Bílý dům si však zároveň přivlastnil zásluhy za zrušení tohoto špehování. Podle jeho mluvčího kvůli tomu vejde Barack Obama do historie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sedm let v Číně

2. 6. 2015

čas čtení 7 minut

Lidé říkají, že po měsíci v Číně o tom můžete napsat knihu, po roce v Číně, jste schopni napsat esej, po pěti letech v Číně možná jedinou větu. Reportérka deníku Guardian Tania Branigan strávila v Číně sedm let a nyní rekapituluje své dojmy:

Během mého pobytu v Číně ta země předstihla Německo a Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou. Na Olympijských hrách r. 2008 získala nejvíc zlatých medailí, otevřela desítky nových letišť a 12 000 km vysokorychlostních železničních tratí. Miliardář Wang Jianlin se stal majitelem největšího řetězce kin na světě tím, že si koupil 5000 biografů v USA.

Ke konceptu "zrady" u Edwarda Snowdena

1. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Karel Dolejší poněkud kontroverzně operuje s pojmem "zrady" u Edwarda Snowdena na základě neprokázaných tvrzení, že Snowden snad spolupracuje s ruskou vládou, respektive tajnou službou. To je oslí můstek, který je, opakuji, neprokázán. Snowden se ve svých veřejných prohlášeních od ruských vládních struktur distancoval a v loňském televizním pořadu, v němž byly pokládány otázky ruské veřejnosti Vladimíru Putinovi, mu položil kritickou otázku ohledně ruského digitálního špehování občanů tajnými službami.

Jsme znepokojeni nad vyšetřováním "Akce Fénix"

1. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

Podnět ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Městskému státnímu zastupitelství v Praze

V silně medializované policejní akci Fénix bylo zadrženo jedenáct lidí, a to za nasazení obrovského množství sil i techniky. Tři z nich jsou nyní stíháni s velmi závažnými obviněními, mezi kterými se objevuje i teroristický útok.

Policie veřejně avizovala odhalení rozsáhlé teroristické sítě. Dostupné informace ale zatím navozují pochybnosti nejen o policejních odhaleních, ale také o způsobu policejní práce. Podle všeho se zdá, že policie v tomto případě - tak jako to udělala vícekrát v minulosti – účelově propojila více nesouvisejících kauz.

Musíme se na uprchlíky začít dívat jako na lidi

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

V debatě o uprchlících není vůbec slyšet jejich hlasy. Dokud je média budou považovat jen za statistická čísla, nebo je budou označovat za "šváby", situace se bude jen zhoršovat.

V dnešní době je vyháněno ze svých domovů více lidí než kdykoliv od ukončení druhé světové války. 3 miliony Syřanů vyhnala z domova čtyřletá válka, 130 000 barmských uprchlíků je trvale nuceno žít v táborech na thajské hranici, více než milion Afghánců žije v Pákistánu. Někteří takto žijí už třicet let a čekají na možnost vrátit se domů, píše v deníku Guardian Ben Doherty.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Výběr nového ministra školství by neměl být omezen nepodstatnými kritérii

1. 6. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Premiér Sobotka čeká, až si prezident Zeman promluví s ministrem Chládkem, toho času na odchodu z vlády. Dá se předpokládat, že Zeman nebude ohýbat ústavu a Chládkovo odvolání z vlády podepíše. Je to totiž nejen v zájmu Bohuslava Sobotky, ale i Andreje Babiše, s nímž chce být Zeman, s ohledem na příští volbu prezidenta, zadobře. Výběr nového ministra se ale od počátku nepatřičně zužuje na úzký okruh lidí z okruhu kandidátů ČSSD, což je s ohledem na současné potřeby neadekvátní. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Zrušení špehovacích pravomocí v USA je velkým vítězstvím pro Snowdena

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Jde o první vážné snížení pravomocí amerických výzvědných agentur za posledních čtyřicet let. Došlo k němu proto, že samolibé vedení Republikánské strany se octlo izolováno a neuvědomilo si, jaká atmosféra nyní vládne ve Spojených státech. Nový Freedom Act, který bude schválen tento týden, zruší pravomoc výzvědných agentur shromažďovat záznamy o milionech Američanů, Došlo k tomu téměř přesně dva roky poté, co tuto praxi prozradil v deníku Guardian Edward Snowden.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O tchyních a muslimech, aneb Jak to bylo s lidskými právy

1. 6. 2015 / Uwe Ladwig

čas čtení 4 minuty

Ne každý by byl nadšený, kdyby musel žít den za dnem pohromadě ale svou tchyní. Což by ho ovšem stejně mělo zdržovat od úmyslu ji zabít, protože by ve většině případů porušoval platné zákony. Šlo by u toho o zákony dané země, ale ne o lidská práva, protože ta by vstoupila do vražedné hry jen tehdy, kdyby vládní organizace nebo jakákoli osoba jednající jménem státu zabila nebo nechala zabít tchyni.

Kdo prchá do podzemí?

1. 6. 2015 / Daniel Rejman

čas čtení 4 minuty

Protiatomové kryty – relikty studené války se dodnes krčí v podzemí nemála měst. Některé zůstaly opuštěné, jiné slouží jako turistické atrakce nebo v nich našly útočiště provozovatelé klubů a hospod.

Kdy Aun Schan Su Ťij a Člověk v tísni naplno odsoudí genocidní útoky na barmskou muslimskou menšinu?

1. 6. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Když se v roce 2011 barmská junta rozhodla podstoupit jisté demokratizační kroky (rozuměj – šlo o fázi sbližování se s USA v rámci geopolitického tlaku Bílého domu na Čínu, k čemuž potřeboval spojence) a bývalá disidentka Aun Schan Su Ťij byla přijata „do elitního klubu“ a stala se respektovanou představitelkou oficiální opozice, blýskalo se na časy. Nicméně v roce 2012 v Barmě vyplulo na povrch špinavé prádlo v podobě násilností namířených především na dlouhodobě utlačovanou tamní muslimskou menšinu Rohingyů.

Putinova blokace evropských politiků je v diplomatickém tanci s Evropou dalším neohrabaným krokem

31. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Zdá se, že seznam evropských politiků, jimž Rusko zakázalo vstup na své území, je dalším špatným krokem v neohrabaném diplomatickém tanci, při němž si Rusko a EU stále dál šlapou po nohách, zatímco se Spojené státy snaží změnit hudbu. John Kerry, americký ministr zahraničí, se před dvěma týdny v Soči setkal s prezidentem Putinem a znovuotevřel s ním jednání, což EU dosud neudělala.

Kritizujte islamistický extremismus, nikoliv islám

31. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Nynější vlna rasistické a náboženské nenávisti, kterou šíří v České republice u neinformovaného obyvatelstva především hloupé sdělovací prostředky, je založena na naprosté neinformovanosti, prostě proto, že v ČR v podstatě žádní muslimové nežijí a nikdo je nezná.

Faktem je, že existují nejrůznější varianty islámského náboženství a drtivá většina z nich je zcela mírumilovná. Miliardy muslimů po celém světě jsou slušní, civilizovaní a mírumilovní lidé. Evropská kultura vděčí islámu už od středověku za svůj rozvoj v oblasti věd, především matematiky.

Skandalizovat islám je asi totéž jako označovat Čechy za národ posedlý vražděním, protože někteří Češi v roce 1945 vyvraždili několik tisíc nevinných spoluobčanů jen proto, že náhodou mluvili německy.

Pokud by byly protesty v ČR zaměřeny proti islamistickému extremismu, jehož stoupenci je naprosto minimální zlomeček muslimů, a kteří vraždí především muslimy samotné, asi tak jako katolická církev má vrahy v Severním Irsku, nic by se proti tomu nedalo namítat.

Arabští studenti v Olomouci měli plné právo protestovat proti kriminálnímu hanobení jejich náboženství a kultury.

Typická muslimská aktivistka: ZDE

Vysoký britský muslimský politický činitel varuje před extremismem: ZDE

"Kdyby se v třicátých letech včas zavřeli židé a Romové do koncentráků, nebyla by druhá světová válka"

30. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Snažím se vžít do způsobu uvažování některých svých spoluobčanů, píše Martin Škabraha na Facebooku:

"Kdyby evropské země nepodléhaly ve 20. a 30. letech 20. století diktatuře politické korektnosti a ideologii pseudohumanistických intelektuálů a zavčasu by židy a cikány pozavíraly do táborů nebo je vystěhovaly do kolonií (nějaké ještě měly - taková příležitost!!), nemusela by se těchto témat chopit krajní pravice, nebyl by holocaust a možná ani válka..."

Rozhovor s muslimskou aktivistkou:

"Jsou posedlí mou vagínou a já jim říkám, ať mi do ní nelezou, pokud je tam zrovna nechci"

30. 5. 2015

čas čtení 10 minut

Muslimka Mona Elathawy je aktivistkou za práva žen v arabském světě. Její kniha Headscarves and Hymens (Šátky a panenské blány) požaduje sexuální revoluci pro dívky a ženy v zemích, jako je Egypt, Libye a Jemen a Saúdská Arábie. Chce, aby se ženy a dívky v těchto zemích vzbouřily a aby neposlouchaly a aby se vůbec nechovaly ctnostně. Tento týden ve středu ji interviewoval rozhlas BBC v pořadu Womans' Hour.

Moderátorka: Nejprve bych se vás chtěla zeptat na potraty. Jak to vypadá v arabském světě s přístupem k potratům?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2015

2. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

V květnu 2015 přispělo 146 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 35 258,16 Kč. Příjem z reklamy byl 23 115 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2015 165 038,78 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
51207