Za uprchlickou krizi si Evropská unie stoprocentně může sama

23. 8. 2015

Člověka napadá Einsteinova definice šílenství: Evropa dělá pořád totéž znovu a znovu a doufá, že výsledek bude jiný.

Mohli bychom zacházet s uprchlickou a pracovní mobilitou jako s otázkou spravedlnosti a příležitosti tak, jak to dělaly některé evropské státy v poválečném období. Jde o politickou volbu. Můžeme dál militarizovat hranice, anebo využívat lidské mobility. Můžeme lidem nabídnout cestu pravidelnou lodní dopravou, nabídnout jim víza a letenky namísto toho, abychom potápěli jejich gumové čluny a umísťovali je do špinavých vazebních středisek a uprchlických táborů.

Musíme si ale uvědomit, že proti takovému řešení se stavějí mocné zájmy. Konfrontace s těmito zájmy je nesmírně důležitá, máme-li mít šanci ukončit trvalou evropskou uprchlickou krizi.

Nezapomínejme uprostřed současné paniky ohledně "rostoucí uprchlické krize", že tento téměř trvalý mimořádný stav existuje už od devadesátých let, kdy EU začala uzavírat svou vnější hranici. Od té doby problém migrace převzali ministři vnitra a bezpečnostní jednotky - a výsledek byl zcela předpověditelný, píše v týdeníku Observer Ruben Anderson, antropolog z London School of Economics, jehož studie Illegality.Inc získala v roce 2015 cenu společnosti BBC za etnografii.

Merkelová má pravdu: Evropa musí začít přijímat uprchlíky

22. 8. 2015

Merkelová chce, aby problém, který byl zatím řešen nekoordinovaně, začal být řešen koordinovaně a holisticky. Je to vážné varování: že popírání reality se rovná kolektivní idiocii. Evropa potřebuje imigranty a má-li se jejich přijímání dít slušným, realizovatelným způsobem, je nutno otevřít legální cesty a poskytnout finanční prostředky pro jejich integraci. Je to existenční otázka, kterou nevyřeší hašteření o "Džungli" v Calais ani hašteření ohledně kvót.

Merkelová tento problém prioritizuje správně. Existuje morální povinnost pomoci lidem v nouzi, ale zároveň si musíme uvědomit, že vstupujeme do éry, která určí naši budoucnost, a musíme vyvinout kolektivní úsilí k vytvoření rozumné strategie.

Po rozhodování o ukrajinské krizi a o řecké krizi převzala Angela Merkelová odpovědnost za vytvoření společné evropské strategie vůči uprchlíků. Zdá se, že iniciativa z Berlína povede k přesvědčivějším výsledkům než dosud, píše v deníku Guardian Natalie Nougayrède. Otázka je, zda to Merkelové ostatní evropští politikové dovolí. Ti zatím dávají přednost ústupu na bezpečné politické území národního státu. Vliv populismu sílí po celém kontinentu.

Nové Norimberské zákony:

Literární noviny vydaly návrh vytvořit z uprchlíků občany druhé kategorie

22. 8. 2015 / Jan Čulík

vytvořením speciálního zákona, jak se "na území České republiky musejí uprchlíci chovat". Takže podle tohoto návrhu by už neplatily zákony pro všechny, ale někteří lidé by byli podřízeni zákonům pro druhořadé občany.

Pozoruhodné je, že nové "Norimberské zákony" podle nacistického vzoru navrhují v prohlášení, publikovaném Literárními novinami údajně židovští aktivisté v ČR. (Zajímavé by bylo zjišťovat, kdo jsou tito aktivisté původem. Jestli náhodou nebyli jejich předkové uprchlíci.) Navrhují také vytvoření polovojenských jednotek! K čemu? K terorizování občanů druhé kategorie?

Zdroj: ZDE

Francouzská policie dosud nepotvrdila totožnost a státní příslušnost útočníka z francouzského vlaku

22. 8. 2015

Francouzská policie dosud nepotvrdila totožnost podezřelé osoby, která střílela na palubě vysokorychlostního vlaku Thalys jedoucího z Amsterdamu do Paříže. Podezřelý je šestadvacetiletý muž, o němž se usuzuje, že je zřejmě marockého původu. Podle francouzských médií sdělil útočník francouzské policii, že není terorista, ale měl v úmyslu okrást cestující ve vlaku poté, co na ně namíří zbraně, které prý "našel náhodou v jednom parku v Bruselu".

Tisková kancelář Associated Press však citovala španělského odborníka na antiterorismus, který uvedl, že muž nedávno navštívil Sýrii. Do roku 2014 žil ve španělském přístavu Algeciras, pak se přestěhoval do Francie a do Sýrie a nakonec se znovu vrátil do Francie. Francouzský ministr vnitra také upozornil, že mužova totožnost dosud nebyla plně určena.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidé omdlévali a utrpěli zranění při pokusu dostat se přes makedonskou hranici

21. 8. 2015Zdravotníci se zoufale snaží ošetřit mnoho zraněných lidí uprostřed zpráv o uprchlích, kteří v natlačeném davu omdleli, když se stovky lidí pokusily proniknout z Řecka na sever.

Bylo slyšet, jak lidé křičí bolestí a zdravotníci se snažili ošetřit omdlelé a zraněné osoby. Makedonská armáda ve čtvrtek uzavřela hranici a rozmístila na železnici žiletkový drát, avšak makedonské ministerstvo vnitra uvedlo, že "omezený počet ilegálních imigrantů ve zranitelných kategoriích dostane povolení k vstupu do Makedonie a možná jim bude poskytnuta pomoc v souladu s kapacitami státu". Policie posléze vpustila do země několik stovek žen a dětí. Makedonská policie četné uprchlíky zranila ve snaze je rozehnat v zemi nikoho, kde setrvávají, mnozí z nich bez vody a bez potravin.

"Jakákoliv země je lepší než moje země. V mé zemi je válka, není tam budoucnost a dochází tam k zabíjení," řekl jeden mladý uprchlík. "Nikoho nezajímáme. Sedíme tady bez vody, bez jídla," řekl jiný muž. Pozvedl své dítě a prosil o pomoc: "My jsme také lidské bytosti a trpíme. Myslete na své děti."

Řada uprchlíků držela transparenty: "Pomozte nám, jsme ze Sýrie."

Melissa Flemingová, mluvčí pro Úřad pro uprchlíky OSN, kritizovala Makedonii za uzavření svých hranic. "Toto jsou uprchlíci hledající ochranu a nesmí se jim v tom bránit," zdůraznila.

Vedení Evropské unie odmítlo kritiku, že reaguje na uprchlickou krizi v Evropě pomalu. Uvedlo v pátek, že rozhodnějším akcím na pomoc uprchlíků nebrání Brusel, ale hašteření mezi členskými zeměmi EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Plzeň, hlavní město kultury

22. 8. 2015 / Milan Kohout


Asi jsem tam neměl chodit
do přítomné minulosti
tváří bývalých přátel
v centru rodného města strnule nasměrovaných k pódiu
kde hrál blues bílý člověk házející hlas do hloubek černošské zkušenosti Ameriky
prý tam pobýval asi rok a uklouzl s kytarou napěchovanou smutkem, který nikdy neprožil
ale v Plzni se už vyzná a je tak bluesový
až je mně na zvracení
z maloměstského předstírání světových výšin a stylů černochů zavřených v klecích evropské pokrytectví, v lidských zoologických zahradách
na které se chodily koukat miliony rodin a dětičky prostrkovaly klacíčky skrz mříže a ječely:
"tatííííí on se ohnal!!!"

Rasistické sprosťárny v českém tisku pokračují

Všichni Maročané podle IDnes a Novinek zjevně střílejí ve vlacích! Bojte se "cizinců", jsou to vrazi!

21. 8. 2015 / Jan Čulík

Český tisk dále vydatně přispívá k vyvolávání rasové nenávisti. V mezinárodních médiích byla první zprávou dne informace o drastické situaci uprchlíků na řecko-makedonské hranici. Česká média se to neobtěžovala zaznamenat. K strašení veřejnosti jim se jim však hodila zpráva, že kdosi začal střílet ve vlaku z Amsterodamu do Paříže. Obrovskou sprostotou od IDnes i Novinek bylo zdůraznění národnosti pachatele. Nikdo se nezajímá o individuální motivaci či psychický stav útočníka - hlavně, že zdůrazníme, že to byl MAROČAN, (MAROČAN STŘÍLEL V RYCHLOVLAKU (novinky.cz); totéž v IDnes ZDE) a podprahově tak indoktrinujeme čtenáře, že všichni Marokánci jsou vlastně vrazi, kteří střílí ve vlacích.

Povšimněte si, že deník Guardian má k této zprávě, která není první zprávou dne, protože list nemá potřebu vyvolávat ve svých čtenářích rasismus a děs, titulek: "Cestující ovládli střelce ve vlaku Amsterdam - Paříž".

Samozřejmě, že v článku je možno národnost pachatele uvést, nikoliv však v titulku, kde to insinuuje vinu všech jeho spoluobčanů, ale ve čtvrtém či pátém odstavci, protože to není podstatný rys té zprávy. V Čapkově Bílé nemoci se ptá jedna postava doktora Galéna, zda jsou občané jeho země, milující Diktátora, opravdu všichni tak válkychtiví. Galén odpovídá: Ale vůbec ne, ale jsou vychovávání k válce. Nikdo je nevychovává k míru.

Když George W. Bush zaútočil r. 2003 na Irák, IDnes a Novinky kupodivu nepsaly, že na tu zemi zaútočil znovuzrozený křesťan, a že tedy za to vlastně mohou všichni křesťani na světě! A všichni Američané...

Česká média by se měla stydět. On se jim opravdu nebude líbit fašistický režim, který tímto odporným způsobem psaní v Česku vytvoří.

"Marokánci vyznávají vražednou ideologii." Skutečně?

22. 8. 2015

"A já bych tady chtěla vyprávět, protože tady říkáme osobní příběhy, mně se poštěstilo narodit se na jihu na pěkném místě, ve velmi starém městě, ještě starším, než je Marrakeš, a to město se jmenuje Tarudan. Je to město okrové barvy, kolem osmikilometrové pevnosti všude voní růže, je tam hodně modré barvy a lidé jsou tam obyčejní lidé. To byl krásný svět."

Na článek, kritizující rasismus českých médií, která vnucují českému publiku představu, že všichni Marokánci střílí cestující ve vlacích, reagovala jedna zpitomělá oběť českých médií tvrzením, že česká média informují o tom, že "Marokánci vyznávají vražednou ideologii". Prostě někteří lidé v ČR si melou svoje, bez jakékoliv vazby na fakta a realitu. Loni na podzim hostil Pražský festival spisovatelů slavné marocké autory. Britské listy tehdy vydaly rozhovor Jana Čulíka s dvěma z nich. Posuďte, jak "vražednou ideologii" tito spisovatelé vyznávají!

Zde je ukázka:

Jan Čulík: Pro Jana Kavana je domov idealismem. Pro Tomáše Zmeškala je to Praha. Co, Mahi, kde je váš domov?

Mahi Binebine: Cha! To je dobrá otázka.

Jan Čulík: Žil jste v Paříži, v Madridu, v New Yorku sedm let. Proč jste se vůbec obtěžoval zpět do Maroka, proč jste nezůstal v tom New Yorku? Mohl jste tam být uznávaným umělcem...? Vaše obrazy jsou v Guggenheimově muzeu...

Mahi Binebine: Já jsem našel vlastně takovou fintu. Abych žil v zahraničí a zároveň v Marrakeši. To znamená, já píšu romány, které se odehrávají v mé ulici, v Marrakeši. Jsou tam ty barvy, vůně, hudba, miluju marockou hudbu, tanec, tak tím jsem žil.

Konvička má štěstí, že nepíše na Facebooku německy:

Berlíňan byl za xenofobní štvaní na Facebooku odsouzen k pokutě 4800 euro

22. 8. 2015 / Jan Čulík

Moderátor Martin Veselovský vyjmenoval v nedávném rozhovoru několik xenofobních výroků Martina Konvičky, které zveřejnil na Facebooku a které naplňují skutkovou podstatu trestného činu vyvolávání nenávisti vůči určité skupině obyvatelstva. Konvička psal na Facebooku o zakládání koncentračních táborů pro muslimy, o použití plynu proti muslimům a o tom, že rozemele muslimy na masokostní moučku. Jeho výroky zůstávají nepotrestány.

Má štěstí, že nepsal německy. Soud v Berlíně odsoudil tamějšího čtyřiatřicetiletého občana za obdobné výroky k pokutě 3800 euro (102 600 Kč). Pokud Berlíňan pokutu nezaplatí, půjde na 120 dní do vězení.

"Jsem proto, abychom znovu zprovoznili plynové komory a poslali do nich veškerou tuhle havěť," to byl jeden z četných výroků Berlíňana na Facebooku, které tam muž anonymně umístil mezi 8. a 15. prosincem 2014. Intenzivní vyšetřování přivedlo policisty k pachateli.

"Tento příklad dokazuje, že i údajně anonymní pachatele na Facebooku policie dokáže identifikovat," uvedl policejní mluvčí Jens Berger. Soudní rozsudek už nabyl právní platnosti.

Podrobnosti v němčině ZDE

Bulvární Bildzeitung píše o "hnědé chátře" v Sasku

22. 8. 2015Německý konzervativní bulvární list Bildzeitung zaujal pozoruhodně ostrý postoj proti fašistickým protiuprchlickým demonstracím v Sasku. Zřejmě to znamená, že německý mainstreamový politický establishment má ultrapravicového extremismu v této bývalé východoněmecké zemi už dost a nejsou vyloučeny ostré kroky proti nim. Takto totiž Bildzeitung o pravicových radikálech dosud nepsal:

"HNĚDÁ CHÁTRA DEMONSTRUJE PROTI DOMOVU PRO UPRCHLÍKY"

Demonstranti házeli kamením, odpalovali rachejtle, skandovali xenofobní hesla. Policie zlikvidovala blokádu. Divoký, opilecký dav čekal v noci na uprchlíky.

V Heidenau v Sasku docházelo k ostudným scénám. Téměř 1000 lidí v pátek demonstrovalo proti přijímání uprchlíků. Večer začala být situace hrozivá. Demonstranti skandovali xenofobní hesla, odpalovali rachejtle, házeli kamením a křičeli. Policie použila slzného plynu. Demonstraci pořádala ultrapravicová strana NPD.

Podrobnosti v němčině ZDE

 10498

Tak už padejte!!

21. 8. 2015

"Nenávist, extremismus a stavění zábran proti uprchlíkům - je načase, aby Sasko odešlo z Německé spolkové republiky?"

Postkomunistické Sasko (část bývalé NDR) se nyní chová tak fašisticky, že list Die Zeit doporučuje, aby vystoupilo z NSR.

Už dlouhé měsíce je Sasko nejnesympatičtější německou spolkovou zemí: Vznikají o něm palcové titulky ohledně Pegidy, pravicového extremismu a útoků na uprchlíky. Není načase, aby Sasko vystoupilo ze Spolkové republiky Německo? ptá se v deníku Die Zeit Stefan Schirmer.

Tato fotografie uprchlické rodiny se virálně rozšířila po internetu. Ale ta rodina je jen jedna z tisíců

21. 8. 2015Je to otec. Nese své děti do bezpečí. A pláče. Je těžko říci, proč tato fotografie Laitha Majida, Syřana, dojala tolik lidí. V mediální debatě o uprchlících jsou uprchlíci většinou dehumanizováni. Patrick Kingsley, reportér deníku Guardian specializující se na otázky uprchlictví, svědčí na základě svých rozsáhlých zkušeností, že takovýchto scén zažil tisíce. Tito lidé v nouzi jsou však ignorováni.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Autor snímku, Daniel Etter, který ho pořídil pro list New York Times, o jeho vzniku napsal:

Levicové křídlo strany Syriza se odtrhlo a utvořilo novou stranu

21. 8. 2015

Vzbouřenci ve vládnoucí řecké straně Syriza oznámili, že zakládjí novou stranu jménem Lidová jednota. 25 poslanců strany Syriza, kteří zuří nad tím, co považují za Tsiprasovu "zradu protiškrtové politiky", oznámili dopisem parlamentu svůj úmysl založit novou stranu, den poté, co premiér Alexis Tsipras odstoupil a oznámil konání nových voleb příští měsíc.

V čele vzbouřenecké strany stojí bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis. Nové hnutí bude třetí největší stranou v parlamentě a mohlo by získat tak silný mandát, že by se mohlo pokusit utvořit vládu.

Tsipras oznámil svou rezignaci v televizním projevu ve čtvrtek večer. Řekl, že pociťuje morální povinnost předložit třetí mezinárodní záchranný balíček pro Řecko a další tvrdé škrty voličům.

Minulý týden se mu podařilo získat pro balíček souhlas v parlamentě, avšak téměř třetina poslanců strany Syriza hlasovala buď proti balíčku, anebo se zdržela hlasování. Tsipras doufá, že novými volbami bude schopen umlčet vzbouřence a získat pro svou strategii podporu voličů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čeští policisté zatčeni ve Vídni

21. 8. 2015Možná Vás bude zajímat tento fakt: při levicové demonstraci (dlouholeté a tradiční) proti tzv. Bálu (majálesu) akademiků ve Vídni (jehož se účastní Burschenschaften a neonacisté FPÖ) byli koncem ledna 2015 i zatčeni i dva čeští policisté (přijeli do Vídně v minibusu s pěti dalšími osobami). Byly u nich nalezeny ilegálně nošené zbraně, píše Jaroslav Vávra.

Tito policisté se po zatčení prokazovali jako "v převlečení jednající tajná policie" průkazy zaměstnanců Policie ČR s tím, že chtějí pomoci té rakouské proti tzv. "levicovým chaotům" jako tajní agenti (mezi těmito "chaoty" se nacházejí např. profesoři rakouských universit, poslanci parlamentních stran apod.) Pohled na zabavený arzenál zbraní myslím mluví za sebe, netřeba k tomu celému nic dodávat, snad jen to rčení "svůj k svému". ČR tedy vyváží aktivně fašistoidní, neonacistické "mravy" v boji proti "levici".

Další informace v němčině ZDE ZDE

K tomu dodává Antifénix: V médiích se v posledních dnech objevila zpráva, že v dodávce zastavené 30.ledna na rakouských hranicích byla i dvojice českých policejních agentů. Ti v utajení cestovali spolu s dalšími lidmi (dva z nich jsou Petr a Martin z policejní kauzy Fénix) na protesty proti každoročnímu buršáckému plesu do Vídně. Tehdy zastavení a prohledání dodávky způsobilo v rakouských médiích značný rozruch, protože v ní bylo nalezeno několik zbraní (dva nože, boxery, pepřové spreje). Vídeňská policie se chlubila, že zadržela těžce vyzbrojené aktivisty z Čech. Co už se ale z médií nedozvíte, je to, že zmínění dva agenti jsou titíž, kteří byli nasazeni na skupinu Voice of anarchopacifism (VAP) a zbraně patřily právě jim. Rakouská policie o jejich působení na svém území byla předem informována.

SATIRA Z NĚMECKA:

Rychlý průzkum mínění ohledně uprchlické krize: SPOLEČNĚ TO DOKÁŽEME!!!

20. 8. 2015

Slovensko souhlasilo, že přijme nejméně 200 uprchlíků, ovšem jen křesťany.

Konečně se mezinárodní společenství dalo dohromady a jedná! Povzbuzeny příkladem Slovenska, i ostatní státy začaly projevovat solidaritu a odpovědnost.

Velká Británie je ochotna dodatečně vpustit do země jedenáct Afričanů, ovšem pouze prvotřídně vypracované fotbalisty, kteří neohrožují nervy diváků při trestném kopu.

Finsko a Litva odstraní veškerá omezení imigrace blonďáků s modrýma očima z Eritreji.

Česká republika nemá vůbec žádných námitek proti uprchlíkům, pokud vypadají a zpívají jako tento muž:


Polsko učinilo daleko větší humanitární krok. Vládní mluvčí: "Rozsah této humanitární katastrofy nás také nenechává chladnými. Proto od nynějška budeme přijímat všechny afghánské zemědělce, kteří mluví plynně naším jazykem."

Pomáhají i země mimo EU!! Ministerstvo zahraničí Kataru: "Pokud u nás zase spadnou z přepracování z lešení mrtví nepálští pracovní otroci, uvolněná místa samozřejmě budou dána k dispozici Súdáncům, to slibujeme."

Austrálie je ochotna eventuelně v Sydney poskytnout příchozím syrským uprchlíkům člun, jímž lehce docestují do Bangladéše.

Spojené státy a Saúdská Arábie se starají osvědčeným způsobem o přísun utečenců.

Podrobnosti v němčině ZDE

Británie finančně podpoří centrum pro uprchlíky z Calais

21. 8. 2015

Britská ministryně vnitra přislíbila "poradenství a pastorální podporu" pro integraci uprchlíků z Calais ve Francii. Má to být součástí dohody s francouzským ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem.

Během návštěvy britské ministryně vnitra Theresy Mayové v Calais imigranti z uprchlického tábora "Nová Džugle" zastavili automobily na dálnici se skandováním "Nejsme zvířata" a "Otevřte hranici!" Policie je rozehnala s použitím slzného plynu.

Leigh Daynes, výkonný ředitel organizace Lékaři světa, který provozuje v uprchlickém táboře v Calais malou polní nemocnici, požadoval okamžitá opatření k vyřešení nehygienických podmínek v táboře v Calais, které by "nebyly tolerovány v žádném uprchlickém táboře jinde na světě, kde se dodržují globálně schválené standardy humanitární pomoci."

v Britská vláda má poskytnout finanční podporu pro centrum pro uprchlíky ve Francii, které bude umístěno "v podstatné vzdálenosti od Calais", kam mají být přesunuti lidé, kteří zažádali o azyl mimo tento francouzský přístav.

Nové centrum má přispět k řešení problémů s imigranty v Calais.

Rozhovor Britských listů 19:

Svědek dvacátého století

21. 8. 2015

"Každá velká politická událost se dotkla mého osobního života."Rozhovor Jana Čulíka se Štěpánem Steigerem, třiadevadesátiletým komentátorem Britských listů o jeho životě během dvacátého století, především o jeho mládí za nacistické okupace na jižní Moravě. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2015.

Nový realismus jako dialog s postmodernou?

21. 8. 2015 / Karel Dolejší

“My father once told me that respect for truth comes close to being the basis for all morality. 'Something cannot emerge from nothing,' he said. This is profound thinking if you understand how unstable 'the truth' can be.” - "Můj otec mi jednou řekl, že respekt k pravdě má velmi blízko tomu, aby byl základem veškeré morálky. 'Něco nemůže vzniknout z ničeho,' řekl. Je to hluboké myšlení, když pochopíš, jak nestabilní může být 'pravda'."
Frank Herbert: Dune

V poslední dekádě minulého tisíciletí hltali čeští intelektuálové velkými doušky západní postmodernu 70. a 80. let a na nic jiného se neohlíželi. Četli špatně, v postkomunistické perspektivě považovali novou intelektuální potravu za osvobození od "tyranie reality", kterou navíc také krátkým spojením ztotožňovali s ideologií. Z klopotného a nekritického čtení vznikla intelektuální atmosféra, v níž se pokleslá a degenerovaná forma postmoderního myšlení spočívající na stereotypním používání několika relativizujících floskulí stala závaznou normou.

Obamova dohoda s Íránem obsahuje tajné dodatky, které Kongres nemá k dispozici

21. 8. 2015

Ministerstvo zahraničí neodpovědělo na tři týdny starou žádost o informace ohledně "postranních dohod" ke smlouvě o o íránském jaderném programu. Nová zpráva přitom naznačuje, že dohoda umožňuje Íránu, aby inspekce ve výzkumném zařízení Parčin, kde probíhal vývoj jaderných náloží a mezikontinentálních balistických raket, prováděl sám s pomocí vlastních expertů, které Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni bude pouze monitorovat.

Češi si zachránili Klokánky

21. 8. 2015

Promiňte, je to matoucí nadpis tohoto krátkého článku. Měl by znít – Češi si mohli zachránit Klokánky – a proč? Přečetla jsem si včerejší článek od Štěpána Chába a Ivo Bartečka „Spolupracujme“. Autoři v článku několikrát pravili, že je to představa naivní, ale přesto skládali argumenty, které mě přesvědčily, že by něco takového bylo možné, píše Alena Vostřálová.

Ano, psali, že se mohou postavit sportovní centra, klouzačka na Řípu a podobné. Ale to bylo jen tak, hlavní byla myšlenka. Spojit se jako lidé jednoho státu a bez politiků začít ovlivňovat náš stát, náš domov.

24301

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDEVšeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

KLDR vyhlásila válečný stav

21. 8. 2015

Nejvyšší severokorejský lídr Kim Čong-un nařídil frontovým útvarům ozbrojených sil vstoupit k dnešnímu dni a 17. hodině místního času do válečného stavu. Oznámila to oficiální agentura KCNA.

 10432

Čtenáři i ministryně paní Marksová-Tominová pomohli panu Jiřímu Lofovi - případ však stále není vyřešen

19. 8. 2015

Na apel nemocného Jiřího Lofa reagovali čtenáři podstatnou finanční pomocí - celkem mu od zveřejnění našeho apelu poskytli čtenáři finanční částku 32 700 Kč - a také mu pomohli v dalších věcech. Obrátili jsme se v jeho věci na ministryni sociálních věcí paní Marksovou-Tominovou, která pověřila své úředníky, aby záležitost vyšetřili. V důsledku tohoto šetření dostal pan Lof konečně 8.8. 2015 první platbu invalidního důchodu, který mu byl přiznán už v lednu 2015.

Jeho situace však stále není vyřešená. Zveřejňujeme jeho nejnovější dopis úředníkům, paní ministryni i Britským listům. Na dotaz, zda ho máme zveřejnit, pan Lof odpověděl:

"Upřímně pane Čulíku já nevím, sedím tady čumím do blba, jen mi tečou slzy, prostě nevím, musím přestat jíst ten neurol pořad bulím jak malá holka a nejsem schopen myslet, ale lidi mi pořád píšou tak snad ano jestli tedy nebudou proti třeba úředníci nebo vy? Co myslíte vy?"

Návrat konvenčního válčení

21. 8. 2015

Ukrajinská krize posunula těžiště zájmu zpátky od okupačního válčení ke konvenčnímu, ačkoliv "hybridní" je stále módní frází kvůli počátečnímu přístupu k invazi a anexi Krymu ve stylu "Nejsme Rusové, podívejte, sundali jsme si výložky!", napsal Sven Ortmann.

MI5 monitorovala George Orwella

21. 8. 2015

Zhruba 4 000 Britů se během občanské války objevilo ve Španělsku, podle detailního šetření služby MI5, které bylo dnes zveřejněno. Mnozí z nich, včetně spisovatele George Orwella, byli monitorováni ještě dlouho po skočení konfliktu.

Neexistují zázračná řešení: Al Káida, ISIS a mýty o terorismu

20. 8. 2015

Panika po útocích z 11. 9. 2001 vedla západní svět k vytváření dezinterpretací o tom, co je to Al-Káida. Útoky, které proběhly dříve a měly nějakou souvislost s islámem, byly zpětně připisovány této údajně globální teroristické síti. Tato síť údajně disponovala oddanými operativci a spícími buňkami na každém kontinentu. Místo na ideologické kořeny se poukazovalo na údajnou klíčovou roli vůdců, jako byl Usáma bin Ládin a převládal dojem, že když se je podaří odstranit, problém bude vyřešen. Po 14 letech hrozí, že zcela stejným způsobem nepochopíme problém  Islámského státu, píše ve své právě vycházející knize Jason Burke, asijský korespondent deníku Guardian.

Rozhovor Britských listů 18:

Proč se Češi bojí

14. 8. 2015Rozhovor Jana Čulíka s publicistou Danielem Veselým o iracionální hrůze z uprchlíků a jiných nesmyslných procesech "vnímání" probíhajících nyní v české veřejnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2015.

Jak si může český páteřní dopravce dovolit tak nemorální jednání, když poskytuje služby z "pravěku"?

ČD: Nejezděte vlakem!

20. 8. 2015 / Bohumil Kartous

Vlaky se jeví být budoucností globální dopravy. Jsou relativně ekologické, relativně bezpečné a dokáží být mnohem rychlejší než auto. A když k času strávenému v letadle přičtete i čas nutný k odbavení a potřebnou rezervu, na kratší vzdálenosti umí být některé mašinky rychlejší ocelových ptáků. Když se řekne "globální", člověk si vybaví motto udržitelného rozvoje: mysli globálně, jednej lokálně. Zdá se, že České dráhy znají jen druhou půlku tohoto hesla a dělají hodně pro to, aby se vlaky řešením budoucnosti dopravy minimálně v ČR nestaly.

Zákopníci, čili Obrácení českého národního mýtu

20. 8. 2015 / Karel Dolejší

Český národní mýtus v podobě, v jaké byl kodifikován nejpozději za tatíčka Masaryka, vykládá místní tahanice v české kotlině coby realizaci zásady "Mysli globálně, jednej lokálně" - a ještě specifičtěji řečeno, Češi podle něj jsou národem avantgardistů, jenž vždy bojuje za velké světodějné myšlenky dříve, než nastal jejich čas. Tato pověst rezonovala ještě i v převládajících výkladech osmašedesátého - to, co Češi chtěli, tvrdilo se, přišlo příliš brzy (pouhých patnáct let po potlačení nepokojů v NDR, chtělo by se dodat).

PŘEČETLI JSME:

Německý profesor: "Němci se bojí imigrantů, protože pamatují na invazi Slovanů v 5.-7. století..."

20. 8. 2015

"Všechny migrační vlny se v doslovném slova smyslu rovnaly revoluci," píše v německém hospodářském deníku Handelsblatt profesor Michael Wolffsohn a pokračuje: "Jen pomyslete na obě indoevropské imigrační vlny kolem roku 2000 a 1200 před Kristem. Imigranti vyhnali nebo zničili místní obyvatelstvo. Málokdy se mísili přátelsky s místním obyvatelstvem. (...) Totéž proběhlo při slovanském stěhování národů od 5. do 7. století."

Zdroj: ZDE

 10496

Putin se znepokojivě vrací k nacionalistickým postojům diktátorů ze začátku dvacátého století

20. 8. 2015

Ruský prezident Vladimír Putin se nechal fotografovat a filmovat na Krymu v miniponorce, jak se potápí pod hladinu moře a zkoumá na dně Černého moře starověký vrak. Jonathan Jones v deníku Guardian varovně upozorňuje, že tu Putin kolonizuje samu historii. Potápěním k podmořské archeologické pamětihodnosti Putin "zkoumá obchodní cesty rané Rusi". Vrak byzantské lodi je důkazem raných hospodářských vazeb prvního ruského státu ve středověku, a tedy, údajně, hlubinně ruské totožnosti Krymu.

KDY NAVŠTÍVÍ ČEŠTÍ POLITIKOVÉ VAZEBNÍ STŘEDISKA, KDE JSOU NEZÁKONNĚ VĚZNĚNI UPRCHLÍCI?

Rakouská vláda navštívila přeplněný uprchlický tábor v Traiskirchenu

20. 8. 2015

"Aby si osobně udělali obrázek", navštívili rakouský kancléř Werner Faymann, jeho náměstek Reinhold Metterleher, ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner a rakouský prezident Heinz Fischer ve středu přeplněné přijímací středisko pro uprchlíky v Traiskirchenu. Návštěva se konala z iniciativy rakouského prezidenta. Prezident Fischer pociťoval potřebu poděkovat "těm mnoha lidem v Rakousku dnes, kteří vnímají problém ze správné strany jako problém lidské důstojnosti". V nadcházejících týdnech a měsících lidé budou muset usilovně pracovat. Rakouský prezident považuje nový zákon o přijímání uprchlíků za důležitý. Je "nejvyšší čas", že vstoupí v platnost 1. října, i když dřívější datum by bylo ještě lepší.

Nebát se a nekrást

20. 8. 2015 / Boris Cvek

Fascinuje mne, jak se v poslední době všude začíná brát strach z uprchlíků jako něco normálního, přirozeného, legitimního. Proč nás tedy Masaryk nabádal k tomu, nebát se a nekrást? Proč se nebál vystoupit proti národním protižidovským pověrám, a riskovat tak všeobecnou nenávist?

Eston Kohver, aneb Čas jednat

20. 8. 2015 / Karel Dolejší

Důstojník estonské vnitřní zpravodajské služby Eston Kohver byl před rokem při přeshraničním nájezdu, který potvrzuje společný protokol estonských a ruských pohraničníků, unesen do Ruska ZDE. Včera byl v soudním řízení naprosto nesplňujícím mezinárodní standardy řádného procesu odsouzen k patnácti letům vězení a pokutě za "pašování zbraní" a "špionáž" ZDE.

Spolupracujme

20. 8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

Začněme dokonale naivní myšlenkou spolupráce. Začněme utopií. Kdyby polovina obyvatel České republiky dala denně do společné kasy jednu korunu, jednou měsíčně by se kasa nafoukla o 150 miliónů korun. Co se 150 milióny? Začít postupně vykupovat lidi z exekuce? Bylo by to milé, ekonomice státu by to rozhodně pomohlo, pomalu by se ztráceli nešťastní lidé. Že by toho někdo začal zneužívat? Dobrá. Co takhle vystavět dětem hřiště? A třeba i deset? Dvacet? Padesát? Proč ne, bylo by to milé. A šlo by to, peněz by bylo dost. A co takhle v létě uspořádat ten největší hudební festival na světě? Myslíte, že by to prošlo? Ale jistě.

Bodláky Václava Duška

Nahota nejen ducha

20. 8. 2015 / Václav Dušek

Sexuální století rozpaluje společnosti a společenská seskupení doběla. Dočítáme se, jak svatouškové z církve svaté mají choutky podobné ovečkám, které jako pastýři vedou k pramenu poznání, lásky  a pravdy.  Odpůrci katolické církve volají, že nechtějí podporovat masturbáty. Pedofilní sluhové Boží i sloužící politici jsou odhalováni jako hanbáři zneužívající dětskou nevinnost. Na internetu obscénnosti, dětské poronografie, odpornosti k zvracení. Nu ale pozor. Pokrok nezastavíš. 

Makedonie vyhlásila mimořádný stav kvůli uprchlické krizi

20. 8. 2015

Úřady používají pořádkovou policii se slzným plynem a ozbrojenými transportéry

Makedonie vyhlásila mimořádný stav ve snaze zabránit imigrantům v přechodu své jižní hrnice s Řeckem. Použila pořádkové policie v obrněných transportérech a armády. Úřady uvedly, že oficiální hraniční přechody zůstávají otevřené, ale že "ilegální" přechod hranic bude omezen na minimum.

Tisková kancelář Reuters informuje z oblasti u pohraničního města Gevgelija, že kolona pořádkové policie ozbrojená slzným plynem a v obrněných transportérech zabránila vstupu do země několika tisícům osob, které nyní setrvávají v zemi nikoho. "Do Makedonie už ne," řekl jeden policista anglicky jednomu Syřanovi, který se dožadoval vstupu do země.

„Migrant“ v nás

20. 8. 2015 / Hana Svobodová

Zaujala mě nedávná úvaha P. Robejška na téma Migranti a stabilita západní společnosti končící apelem, že „Evropané tedy mohou volit mezi oslabením demokracie a oslabením přílivu běženců. Ach ano, existuje ještě třetí možnost. Zůstat stejně pasivní jako doposud a vzdát se.“ V prvé řadě musím podotknout, že nepatřím k fanatickým odpůrcům běženců, stejně jako v tento čas nepodporuji volání do zbraně na našich hranicích. Přesto v žádném případě nepodceňuji bezpečnost vnější ani vnitřní. Sotva ale nemohu nevnímat bičované xenofobní nálady nejen u nás, stejně jako jejich zneužívání a v tomto kontextu často lavírujících zástupců některých domácích i zahraničních elit.

Minuta ticha pro imigranty pronikla do Top Ten v rakouském žebříčku pop music na iTunes

20. 8. 2015

Žádná melodie, žádná píseň: 60 sekund ticha se dostalo na rakouském Top Ten žebříčku pop music společnosti iTunes na deváté místo. Je to "Minuta ticha pro uprchlický tábor Traiskirchen", s níž přišel umělec Raoul Haspel. Na iTunes si můžete tuto minutu ticha koupit za 99 eurocentů, na Amazonu za 1,29 euro. Peníze jdou ve prospěch uprchlíků, Haspel obvinil rakouskou vládu, že její politika pomoci uprchlíkům "selhala".

Podrobnosti v němčině ZDE

Kritické ověřování není povyšování se

19. 8. 2015 / Boris Cvek

Kdysi se mezi lidmi věřilo, že židé v rámci svých náboženských obřadů konají rituální vraždy. Pokud by někdo přišel a naléhal na společnost, aby tuto samozřejmou pravdu nejprve podrobila kritickému zkoumání, než jí bude používat při čtení každodenní reality, dalo by se o něm právem říci, že rozděluje společnost nebo kope příkop mezi lidmi a tzv. elitami?

Události ve světě se dají zkoumat, prověřovat a vidět v širším kontextu. Není to úplně snadné, protože tak místo jednoduchých vysvětlení vznikají složité otázky. Nicméně co se tím dá určitě získat, to je právě odstranění pověr. Pověry existují a jsou škodlivé. Lidé díky nim upínají svou duševní energii na nesmysly. A zejména takové pověry jsou nebezpečné, které démonizují nějakou minoritu a do společnosti vnášejí náboženskou a rasovou nenávist.

Tanky v Koreji, radary na Ukrajině a mrkev v zimě

19. 8. 2015 / Karel Dolejší

25. června 1950 překročila severokorejská armáda 38. rovnoběžku. Dohromady měla ve výzbroji přibližně 400 tanků, 400 bojových letounů a 200 děl. Jihokorejští obránci čítali asi polovinu vojáků, vesměs pouze s lehkou výzbrojí, několik desítek cvičných a spojovacích letadel a 0 tanků. Speciálně o tanky Jihokorejci ve Washingtonu před válkou několikrát žádali, ovšem marně. Dozvěděli se, že se prý do tamního terénu nehodí, a také že by mohly působit provokativně.

Severokorejské tanky dojely do Soulu již 28. června.

Ukrajina: Putin eskaluje, Obama váhá

19. 8. 2015

Ruské nepravidelné jednotky na okupované východní Ukrajině přes víkend a v pondělí ostřelovaly ukrajinské vládní pozice. (Zesílené ostřelování trvá bez větší pozornosti západních médií a za nulové pozornosti politiků již čtyři týdny - KD.) Dělostřelecký přepad zabil dva civilisty a zranil několik dalších na mariupolském předměstí Sartana, jež leží na břehu Azovského moře. Jde o jednu z velkých eskalací konfliktu od zimního příměří. Obamova administrativa mezitím dál blokuje již schválenou dodávku kontrabaterijních radarů a další pomoci určené Kyjevu, která by mu pomohla se před takovými útoky bránit.

Měnící se tvář války v 21. století

19. 8. 2015

Válčení se mění - a nejen těmi nejzřejmějšími a nejviditelnějšími způsoby. Ano, jsou tu nové technologie, nově asertivní protivníci a nové ideologie. Ale abyste plně pochopili jak se válka vyvíjí, musíte prozkoumat širší kontext, v němž bojujeme, napsala Audrey Kurth Croninová z George Mason University pro The Strategist.

Vzniká tektonický zlom, postupně, ale vytrvale, o němž zřídka uvažujeme jako o součásti války. Ale přímo ovlivňuje, čemu ozbrojené síly čelí na bojišti, nyní i v budoucnosti. Zde jsou dvě podceňované dimenze změny.

Jak ještě více rozšířit válku dronů

19. 8. 2015 / Daniel Veselý

Spojené státy se od roku 2002 angažují v takzvané bezpilotní kampani, v jejímž rámci bylo při 620 náletech v Pákistánu, Jemenu, Somálsku a Afghánistánu dosud usmrceno až 5460 osob, včetně nejméně 1106 civilistů ZDE. Z dobře informovaných zdrojů se můžeme dozvědět, že členové Al-Kájdy tvoří méně než 4 procenta z těchto obětí ZDE; jinými slovy, že ke ztrátám na životech civilistů při těchto útocích může docházet mnohem častěji, neboť i podle žargonu Pentagonu může být každý rolník s motykou zjednodušeně řečeno kombatant. Pentagon nyní přichází s novinkou, jak počet leteckých úderů na dálku řízených dronů do roku 2019 zvýšit až o 50 procent.

BBC: Německo letos bude řešit žádosti 800 000 uprchlíků, Slovensko odmítlo přijmout muslimy

19. 8. 2015

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere uvedl, že podle odhadů bude řešit Německo do konce roku 2015 800 000 žádostí o azyl od uprchlíků. Dodal: "Je to pro nás výzva, ale Německo tím nebude zahlceno." Do Německa přicházejí imigranti z Blízkého východu, z Balkánu a z Afriky.

Donedávna Německo předpovídalo, že počet letos přijatých uprchlíků dosáhne 450 000. V úterý byl tento odhad zvýšen na 750 000 a ve středu na 800 000. Loni přišlo do všech 28 členských zemí EU 626 000 imigrantů.

Kancléřka Angela Merkelová o víkendu varovala, že otázka azylu pro uprchlíky se může stát závažnějším problémem pro EU než řecká krize a požadovala od Bruselu koordinovanou reakci. De Maiziere uvedl, že letos Německo přijme 40 procent všech uprchlíků v EU, a dodal, že by velmi pomohlo, kdyby ostatní členské země EU začaly přijímat uprchlíky rovným dílem.

Slovensko, jak ve středu celé odpoledne uvádělo zahraniční vysílání BBC v angličtině jako druhou zprávu dne, varovalo, že přijme pouze křesťanské uprchlíky, a to jen 200.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

O BUDOUCNOSTI SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE:

Jeremy Corbyn nemůže vyhrát příští britské volby, ale ostatní tři kandidáti taky ne

19. 8. 2015

V jedné věci souhlasím s odpůrci Jeremyho Corbyna: nemůže vyhrát britské volby v roce 2020, píše. Jenže ostatní tři kandidáti na šéfa Labouristické strany taky ne, píše George Monbiot. Buď musejí labouristé získat zpět parlamentní křesla, která mívali ve Skotsku (což je nemožné bez obratu strany doleva), anebo musí zvítězit nad konzervativci v Anglii o 12 procentních bodů. Znamená to, že by musela získat zpět 106 parlamentních křesel. To je naprosto nemožné.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
45702