Rozhovor Britských listů 56:

Žádný stát neřekl: "Nebudeme dodržovat Ženevské dohody o uprchlících"

6. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Annou Šabatovou, Veřejnou ochránkyní práv, o uprchlické problematice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. května 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

USA: Italský profesor byl donucen opustit letadlo. Psal si rovnice

8. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaŽena, sedící v letadle vedle italského profesora ekonomie vyjádřila obavy z terorismu, protože si do notesu psal rovnice. Profesor Guido Menzio, který má tmavé kudrnaté vlasy, byl donucen z letadla odejít a vysvětlovat situaci agentům FBI. Sdělil listu Washington Post, že s ním zacházeli zdvořile, avšak vyjádřil znepokojení nad systémem, "který spoléhá na informace od lidí, kteří nemají o ničem ani páru".

V posledních týdnech byla z letadel v Americe takto odstraněna celá řada cestujících. Jeden irácký student mluvil se svým strýcem arabsky, a proto byl donucen odejít z letadla společnosti Southwest Airlines, což vyvolalo protesty organizací hájících lidská práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Více než 12 bilionů dolarů bylo odčerpáno do offshoreových rájů z Ruska, z Číny a dalších vznikajících ekonomik

8. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Vyplývá to z analýzy profesora Jamese S Henryho z Kolumbijské univerzity pro síť Tax Justice Network. Henry zjistil, že do konce roku 2014 bylo v zahraničí 1,3 bilionu dolarů kapitálu z Ruska, 1,2 bilionu dolarů z Číny a další velké částky ze zemí, jako jsou Malajsko, Thajsko a Indonésie.

Jedinou motivací pro umísťování peněz do daňových rájů není podle Henryho jen snaha vyhýbat se placení daní. Offshoreových finačních institucí využívají hojně i kriminálníci a kleptokrati, dále prodejci zbraní a propírači špinavých peněz.

Majitelé tohoto skrytého kapitálu dávají přednost minimálním ziskům z něho plynoucím, namísto aby ho řádně investovali ve svých zemích, což by vedlo k podpoře hospodářského rozvoje.

Kdyby byly tyto offshoreové finance zdaněny pouhým jednim procentem, získalo by se více než 120 miliard dolarů ročně - což je téměř ekvivalentem celkové globální rozvojové pomoci, která dosahuje výše 131 miliard dolarů.

Tento týden se bude konat v Británii protikorupční summit. Tax Justice Network naléhá na jeho organizátora, britského premiéra Camerona, aby usiloval o přísná nová opatření proti bankám, právníkům a dalším profesionálům, kteří umožňují utajování financí v zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový muslimský primátor Londýna se v neděli účastnil židovské ceremonie na památku obětí holocaustu

8. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaNový muslimský primátor Londýna se v londýnské čtvrti Barnet v neděli účastnil dvouhodinové ceremonie Yom HaShoah na památku židovských obětí holocaustu. Přivítal ho tam hlavní londýnský rabín Ephraim Mirvis, osoby, které přežily holocaust a čelní vedoucí představitelé britské židovské komunity.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co si myslí britští muslimové o zvolení Sadiqa Khana londýnským primátorem

7. 5. 2016

čas čtení 6 minut

Doufám, že tohle potvrdí, že muslimové jsou stejní jako každý jiný člověk

Navid Akhtar, 48, Londýn: Tohle je naprosto zásadní okamžik, kdy i ti zcela odcizení cynici mezi námi musejí přiznat, že žijeme v jedné z nejférovějších společností na světě. Hlasoval jsem pro Sadiqa Khana, protože doufám v návrat k centrismu. Svět je stále polarizovanější a to jsou děsivé vyhlídky pro lidi, jako jsem já, kteří mají dvojí kulturu. Jsem hrdý, tady narozený a vychovaný Londýňan a zároveň mi záleží na svém pákistánském zázemí. A žiju svůj život - v podnikání, se sousedy a s rodinou - dodržováním hodnot islámu. Nic z toho si neprotiřečí a Londýn je světu příkladem jako město tolerance a respektu. Mě absolutně nezajímá barva kůže, rasa, genderová či sexuální orientace či náboženství jakéhokoliv politika. Jediné, o co mi jde, je to, že chci, aby jim na nás záleželo a aby nám chtěli sloužit, nikoliv nám vládnout.

Nový londýnský primátor bude mít spoustu práce. Londýn se musí začít více starat o své lidi a musí vymyslet, jak jim poskytnout lepší život. Byl jsem svědkem toho, jak moji sousedé po desítky let se museli vystěhovat, protože ekonomický tlak v tomto městě je nelítostný.

Nový londýnský primátor obvinil Davida Camerona, že napodobuje Donalda Trumpa

8. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Nový londýnský primátor Sadiq Khan vyjádřil politování nad tím, že se během předvolební kampaně Zaca Goldsmithe pokoušeli konzervativci vyvolat konflikt mezi různými etnickými komunitami ve snaze zabránit jeho volebnímu vítězství

Poté, co se Sadiq Khan zvolením do funkce londýnského primátora stal nejmocnějším muslimským politikem v Evropě, ostře zkritizoval britského konzervativního premiéra Davida Camerona a svého oponenta Zaca Goldsmithe za to, že používali taktiku přímo z instrukčního manuálu Donalda Trumpa.

Budeme v Evropě - další obří demonstrace na obranu demokracie se konala v sobotu ve Varšavě

7. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

 

V sobotu se v Polsku konaly další demonstrace proti vládě strany Právo a spravedlnost. Organizátoři varšavské demonstrace odhadují, že se jí účastnilo 240 000 lidí. Policie - pod velením lidí ze strany Právo a spravedlnost - tvrdí, že účastníků bylo jen 30 000. Varšava, kde vládne Občanská platforma, uvádí počet účastníků jako 200 000. Pokud by to bylo pravda, byla by to největší demonstrace od roku 1989. Fotografie jsou ZDE

V sobotu se také konala demonstrace nacionalistů, účast byla asi 30 000. Demonstranti nesli velmi urážlivé transparenty vůči Výboru na obranu demokracie (KOD), péše Tomasz Oryński.

Toto je jediné dítě, které přežilo, když se potopil člun s 510 lidmi

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Abdurahman byl na lodi, která se potopila ve Středozemním moři. Reportér Channel Four News hovořil s některými z 41 lidí, kteří z těch 510 přežili.

Muž: "Když se loď převrátila a my jsme viděli, jak do moře padají lidi, začali jsme se modlit, prosíme, zachraň nás, prosíme, zachraň nás. Někteří lidé měli záchranné vesty a píšťalky a pořád pískali. Bylo to opravdu strašlivé, protože zemřeli lidé, s nimiž jsme se vydali na cestu."

Tato žena přežila po převrácení člunu plovoucího ze severní Afriky do Evropy.

Žena: "Lidé se modlili, Prosíme, zachraň nás! A pašeráci říkali, že se náš člun překotí, jestli budeme čekat."

Z 510 lidí jich přežilo jen 41.

Muž: "Nemůžeme zapomenout. Nemůžeme na ně zapomenout."

Tento muž viděl, jak umírají jeho přátelé.

Reportér: "Liban mi ukázal fotografie svých přátel, kteří zahynuli v moři. Má jich ve svém mobilu deset. Říká, že mu píší lidé z domova. Více než od 500 příbuzných lidí, kteří se utopili."

Prateta tohoto chlapečka žije v Británii. Chce, aby tam za ní přijel.

Prateta: "Ráda bych ho přivezla sem do Británie. To je jediný způsob, jak může přežít."

Khanův oponent se zdiskreditoval svou špinavou předvolební kampaní

7. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Londýn je jedno z nejvlivnějších měst na světě. Kdyby tu zvítězila předvolební kampaň na primátora, založená na protimuslimské nenávisti, důsledky by pocítil celý západní svět.

Zac Goldsmith prohrál ve volbách na funkci londýnského primátora. Má zničenou pověst, je zdiskreditován a odsunut do historie. Mohl využít své pověsti jako liberálního, ekologicky zaměřeného konzervativce, mohl vystupovat nadstranicky a vystupovat konstruktivně a pozitivně v městě, které se stalo labouristickou baštou. Původně měl v průzkumech veřejného mínění u voličů náskok nad Sadiquem Khanem, píše v deníku Guardian Owen Jones.

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem"

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Inaugurace nového londýnského primátora v katedrále v Southwarku, při ekumenické bohoslužbě

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem." (Ovace)

"Posledních čtyřiadvacet hodin je pro mě docela neuvěřitelných. Jsme tady v Southwarkské katedrále, protože chci zahájit své primátorské funkční období tak, jak chci pokračovat. Jsem rozhodnut stát v čele nejtransparentnější, nejangažovanější a nejotevřenější správě Londýna, jaké jste byli kdy svědky. A chci zastupovat všechny jednotlivé komunity i všechny jednotlivé části našeho města jako primátor všech Londýňanů. Právě proto jsem chtěl uspořádat inaugurační ceremonii zde, v samotném srdci našeho města, obklopený Londýňany ze všech nejrůznějších zázemí. Slibuji vám toto: Slibuji vám, že se vždy budu snažit ze všech svých sil učinit naše město lepším. Budu primátorem pro všechny Londýňany. Děkuji vám."

Channel Four News: Největší evropské město, Londýn, má nového starostu - muslima a syna řidiče autobusu

7. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Sadiq Khan: "Moje kampaň je založená na naději, nikoliv na vyvolávání strachu. Chceme naše město spojit a nikoliv ho rozdělovat. Budu starostou pro všechny Londýňany."

Khanovi rodiče se přistěhovali do Británie z Pákistánu krátce před jeho narozením. Sadiq Khan, syn řidiče autobusu, porazil ve volbách syna miliardáře, Zaca Goldsmithe. Goldsmith tvrdil, že Kham "opakovaně legitimizuje extremistické názory". Premiér Cameron se také vyjádřil, že "jestliže bude Khan zvolen starostou, Británie za to zaplatí cenu".

Cameron ve sněmovně: "Je velmi důležité, abychom nepodporovali tyto lidi, a abychom s nimi nevystupovali na společných platformách a já musím říci, že jsem znepokojen nad kandidátem Labouristické strany na funkci londýnského primátora."

Mnoho lidí kritizovalo poukazování na Khanův "extremismus" jako rasistické postoje, záměrně cílené na vyvolávání konfliktů.

Chuka Umuna, vysoký činitel Labouristické strany: "Je to otevřená islamofobie, která je pod úroveň úřadu pana premiéra."

Siar Berry, kandidátka za Stranu zelených: "Proti nemuslimovi by tohle nedělali. Myslím, že je to urážlivé pro Londýňany."

Khan uvedl, že tím, že Londýn zvolil muslimského primátora, vyslal světu silný signál.

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Asi 12 procent obyvatel osmilionového Londýna jsou muslimové. Khan byl zvolen londýnským primátorem v době, kdy sílí ultrapravicová, antiislámská hnutí po celé Evropě.

Muslimský primátor je nyní jedním z nejvlivnějších osobností v britské Labouristické straně.

Proč se stali překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci

7. 5. 2016

čas čtení 3 minutyŠéfka skotských konzervativců Ruth Davidson (vpravo) se svou partnerkou

Ano, čtvrteční volby do skotského parlamentu vyhráli drtivou většinou skotští nacionalisté, kteří získali 63 parlamentních křesel, často s obrovskou volební podporou.

Avšak ani tato strana, s Nicolou Sturgeonovou, nejpopulárnějším britským politikem v čele, nedokázala opakovat svůj pozoruhodný úspěch ze skotských parlamentních voleb r. 2011, kdy ve skotském parlamentě získala absolutní většinu, navzdory tomu, že byl skotský volební systém vytvořen tak, aby se to údajně skotským nacionalistům nikdo nepodařilo. V nynějších volbách chybí skotským nacionalistům k absolutní většině 65 křesel dvě parlamentní křesla.

V mnoha ohledech jsou překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci - pod vedením jejich nové šéfky, lesbičky (!) Ruth Davidsonové. (Mimochodem, ve srovnání s Českou republikou je dnes ve Skotsku úplně jiná politika - šéfky všech hlavních skotských politických stran jsou ženy - Nicola Sturgeonová vede skotské nacionalisty, Kezia Dugdale skotské labouristy a Ruth Davidsonová skotské konzervativce).

Skotští konzervativci pod vedením Ruth Davidsonové získali ve skotském parlamentu 31 křesel. Davidsonová toho dosáhla tím, že svou dosud ve Skotsku toxickou stranu v podstatě v mediální prezentaci omezila jen na sebe samotnou. Musela se také distancovat od určitých politických rozhodnutí Cameronovy londýnské vlády.

PŘEČETLI JSME:

Soud usměrnil policii: Pokud chce občanku, musí mít důvod

7. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaKe kontrole totožnosti občana musí mít policisté jasný a pádný důvod. Plyne to z rozsudku Krajského soudu v Brně, který řešil spor mezi právničkou sdružení Liga lidských práv Zuzanou Candigliotou a jihomoravskou policií. Konkrétní důvody perlustrace jsou stanoveny v zákonu o policii.

Podrobnosti ZDE

PS. NSS však tento rozsudek posléze vrátil k novému projednání pro různé formální "nesrovnalosti", upozorňuje jeden čtenář ZDE

Už zase bijí naše děti?

7. 5. 2016 / Jaroslav Backa

čas čtení 11 minutPo zhlédnutí záznamu, který obletěl internet, a kde je v hlavní roli policita s vojáky "peroucí se" s mladíkem v prostoru nádraží Florenc, jsem se rozhodl i já "přispět svou trochou do mlýna". Je zajímavé sledovat tento s nadsázkou řečeno Rorschachův test, který vzbuzuje silné emoce u odpůrců i zastánců policejního zákroku. Těmto rádoby komentátorům bych doporučoval zhluboka se nadechnout, vypít skleničku vody či něco ostřejšího a pokud by ani toto nepomohlo, pak nezbývá než užít nějaké to psychofarmakum.

Komentáře typu : "Feťák, dredař, bezdomáč a pod. dostal co si zasloužil" se objevují většinou jako komenty na novinkách a podobných serverech, píše policista Jaroslav Backa.

Na opačném spektru jsem zaznamenal články varující nás před policejním státem, ztrátou svobod a dokonce nástupem totality ! Komentáře typu - protiteroristické hlídky z nudy buzerují normální občany - to snad ani sám autor nemohl myslet vážně.

Čert aby se v tom vyznal.

K čemu tedy na Florenci došlo? A já odpovídám, vlastně skoro nic se nestalo.

Sedmimilionový Londýn si zvolil muslimského primátora

6. 5. 2016

čas čtení 2 minutyPo verifikaci 95 procent volebních hlasů je zjevné, že volby londýnského primátora vyhrál muslim a labourista Sadiq Khan. Sociální demokrat Sadiq Khan obdržel 57 procent hlasů, jeho oponent, konzervativec Zac Goldsmith 43 procent.

Sadiq Khan je britský politik a právník (nar. 1970), který je labouristickým poslancem Dolní sněmovny od roku 2005. Je pákistánského původu. Stojí na umírněném křídle Labouristické strany. Jako právník se specializuje na lidská práva.

Za labouristické vlády Gordona Browna byl státním ministrem pro komunity a posléze náměstkem ministra dopravy. Narodil se jako páté z osmi děti v rodině pákistánských imigrantů. Jeho tatínek byl řidičem autobusu, matka byla švadlena.

Labouristické vítězství ve volbách londýnského primátora lze interpretovat jako posílení pozice levicového šéfa této strany Jeremy Corbyna, i když Sadiq Kahn uvedl, že kandidoval on, nikoliv Corbyn.

Konzervativci vedli v Londýně proti Sadiqu Khanovi špinavou kampaň. Snažili ho vykreslit jako stoupence muslimských extremistů. Konzervativní kandidát milionář Zac Goldsmith rozeslal letáky hinduistickým, sikhským a tamilským voličům, v nichž je varoval, že je Khan nebezpečný. V letácích nebylo uvedeno, že je Khan muslim, avšak někteří jejich příjemci si stěžovali, že taková kampaň je konfliktní "politika stoky". V jiném dopise Goldsmith varoval, že prý Labouristická strana zamýšlí zdanit zlaté klenoty, které často vlastní Indové žijící v Británii. To se také stalo terčem kritiky, jako záměrný pokus vyvolávat napětí mezi komunitami.

Konzervativní ministryně vnitra Theresa Mayová varovala, že Sadiq Khan je "nebezpečný pro Londýn", v době, kdy existuje "podstatná hrozba terorismu", protože jako lidskoprávní právník hájil u soudu extremisty.

Odcházející kontroverzní konzervativní primátor Boris Johnson se v předvolební kampani připojil k Zaku Goldsmithovi a tvrdil: "V islámu a v Labouristické straně probíhá konflikt a v obou případech Sadiq Khan - ať jsou jeho skutečné názory jakékoliv - napomáhá extremistům".

Ï mnozí konzervativní politikové a komentátoři odsoudili "špinavou" kampan Zaca Goldsmithe a varovali, že se konzervativci budou dlouho v Londýně z toho vzpamatovávat, než se na tu špínu zapomene.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Globální tisk přivítal zvolení Sadiqa Khana londýnským primátorem se směsicí zvědavosti a ignorance

6. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Světová média ho posuzují podle toho, že je muslim, nikoliv podle toho, co dokázal nebo za čím stojíPro většinu zahraničních médií je skutečnost, že nový londýnský primátor je muslim, je bohužel daleko důležitější než to, jaké má politické názory nebo co dokázal či co zosobňuje.

Francouzská média také zaznamenávají, že poražený protikandidát Zac Goldsmith je "synem francouzsko-britského miliardáře židovského původu".

Zvolení Sadiqa Khana vyvolalo pozornost i v Holandsku, kde má Rotterdam muslimského primátora Ahmeda Aboutaleba už od roku 2009. Holandský list NRC Handsblad napsal: "Zelený milionář proti levicovému muslimovi".

Ve Švýcarsku poznamenal list Le Temps, že souboj mezi syny "miliardáře a řidiče autobusu" může vést k tomu, že "v prvním evropském městě bude primátorem muslim".

"Není Khanův pákistánský původ překážkou?" ptal se novinář švýcarského rozhlasu. "Není Pákistán spojován s fundamentalismem a terorem?" Interviewovaný odpověděl, že v Londýně, ve městě, jehož 40 procent obyvatel se narodilo mimo Británii, a v němž průměrně žije 12 procent muslimů (a v některých čtvrtích až 30 procent), je lidový obraz Pákistánu spojován spíš s pákistánskými večerkami a vynikajícími univerzitními profesory pákistánského původu.

Pravicový americký The Drudge Report přinesl zmatený titulek: "První muslimský primátor Londonistánu!" a "Části města jsou islamistická na 50 procent!!"

Podrobnosti v angličtině ZDE

SKANDÁL, KTERÝ ZŘEJMĚ OTŘESE VELKOU BRITÁNIÍ

Svrhnou Channel Four News britskou konzervativní vládu?

6. 5. 2016

čas čtení 1 minutaTelevizní Channel Four News vyšetřují už několik týdnů systematicky volební skandál: Při loňských květnových všeobecných volbách porušovali britští konzervativci volební zákon. Ten určuje, že politická strana smí v rámci férovosti vydat na podporu svého kandidáta v každém volebním okrsku jen určitou omezenou finanční částku a tu musí přesně do halíře volební komisi vykázat.

Channel Four News objevily, že v loňských všeobecných volbách v květnu 2015 britští konzervativci tento zákon běžně porušovali a celou řadu výdajů, jimiž volební finanční limit překročovali, prostě volební komisi nevykázali.

Sedm regionální policejních sil po odvysílání reportáží Channel Four News o této věci nyní zahájilo v této věci kriminální vyšetřováni.

Pokud bude zahájeno trestní stíhání, znamenalo by to, že zvolení až 27 konzervativních poslanců v loňských všeobecných volbách by bylo neplatné. To by zřejmě vedlo k pádu nynější konzervativní vlády, protože David Cameron má v Dolní sněmovně většinu jen 13 poslanců.

Papež František ostře zkritizoval Evropu za její přístup k mladým lidem a k uprchlíkům

6. 5. 2016

čas čtení 4 minutyEvropa neplní vizi svých zakladatelů, varoval papež František v silném a přesvědčivém projevu, v němž vznesl otázku: "Co se s tebou stalo, Evropo humanismu, obránkyně lidských práv, demokracie a svobody?"

Při projevu v rámci ceremonie při přijímání prestižní Ceny Karla Velikého za svou práci ve prospěch evropské solidarity papež požadoval, aby se Evropa vrátila k zásadám, na nichž byla po druhé světové válce založena. Předvším podle Františka musí Evropa přijmout integraci a restrukturalizovat svůj hospodářský model, "ku prospěchu obyčejných lidí a společnosti jako celku".

František je prvním Argentincem a čtvrtým Neevropanem, který obdržel Cenu Karla Velikého. Tuto cenu založil r. 1949 Kurt Pfeiffer. Je udělována těm, kdo nejvíce přispěli "k porozumění v západní Evropě".

Dětští uprchlíci v západní Evropě:

Bez domova, stýská se jim po rodičích, nemohou spát, mají úzkostné stavy, jsou terčem útoků od místního obyvatelstva

6. 5. 2016

čas čtení 3 minutyKaewkeb Hassan si zase začala cucat palec. V noci se tato devítiletá holčička budí v pláči a často není vstavu chodit do školy. Její bratr Rassim, který jí pomohl utéci z nebezpečí v Damašku do Německa, má velké starosti.

"Dívá se na kreslené filmy, ale když je tam scéna, kde děti obědvají s rodiči, začne brečet a televizi vypne," říká. "Skoro nejí. Žádá mě, abych ji odvezl zpět k rodičům do Libanonu."

Do Evropy loni přišlo více než 370 000 dětských uprchlíků. Téměř 90 000 z nich bez doprovodu rodičů. Drtivá většina je z Afghánistánu, ze Sýrie, z Eritrei a z Iráku. Po nebezpečné cestě bude zřejmě pro ně nejsložitější přijmout nové prostředí.

Děti trpí nespavostí, stýská se jim po domově, mají úzkostné stavy, protože nejsou s rodiči a trpí kulturním šokem. A i když unikly bombardování, čelí novým nebezpečím.

Eman Ghaleb: Česko bojuje o její hlavu

6. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaRozhoupal se časopis Der Speigel a publikoval delší článek o Eman Ghalebové a nenávistné kampani proti muslimské studentce ZDE, upozorňuje Uwe Ladwig.

Rozhovor Britských listů 55:

Romové jsou tak strašně různí, jako jsou Češi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Published on 27 Apr 2016 O Romech žijících v České republice a o rasismu většinové populace vůči nim hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s romistkou Sašou Uhlovou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Všechny naše Jalty

6. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Napsal mi jeden člověk na Facebooku - to je už dnes jakási počmáraná zeď veřejného záchodku, jen s mnohem větší plochou - že prý co se dá dělat: Mocnosti se dohodnou, spadneme zpět k Rusům a basta.

K zásahu vojensko-policejních hlídek proti civilnímu obyvatelstvu

Projekce totalitního myšlení

6. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minutaČeská společnost si stále nese silné rysy posttotalitního uvažování. Promítají se v řadě reakcí na násilný zásah policistů a vojáků proti bezúhonnému cestujícímu na autobusovém nádraží Florenc.

 Ano, je pravda, že  policie má právo lidi identifikovat,  pokud k tomu má legitimní důvody. Ano, je pravda, že policie může člověka, pokud má legitimní důvody, zadržet. Ano, je pravda, že snaze policie o zajištění by zadržený neměl odporovat. Problematické jsou ale právě legitimní důvody, pro něž tak represivní složky zajišťující bezpečnost mohou činit. 

Pokud hlídka, která je nasazena ze zcela mimořádných důvodů, a to kvůli kontroverzní, těžko prokazatelné hrozbě terorismu, šikanuje nevinného cestujícího cestujícího na nádraží jen proto, že přítomnému policistovi pravděpodobně nevyhovuje jeho zevnějšek, jde o brutální popření legitimity, nikoliv její naplnění. 

Není úkolem těchto jednotek, notabene represivních složek, "uklízet" na autobusovém nádraží. K tomu si má provozovatel zřídit bezpečnostní službu, pokud nechce, aby v prostoru nádraží lidé spali. "Protiteroristická" hlídka neměla žádný legitimní důvod šikanovat člověka, který nevyvolává žádné podezření či nebezpečí. 

Doveďme situaci ad absurdum: Je zcela dobře možné, že vás policie bude nutit bezdůvodně se identifikovat pokaždé, když vyjdete z domu. Kvazi-legitimní důvody lze vykonstruovat vždy, např. hrozba terorismu. Jednoho dne vám pravděpodobně dojde trpělivost, protože nebudete chtít trávit každý de 4 hodiny u výslechu. Pak se ale dopustíte porušení zákona, pokud se budete zadržení vzpouzet. Vy budete těmi, kdo poruší zákon, nikoliv policie. Problém ale je, že takto popsaný stav přesně popisuje totalitu. A tu stále velká část české společnosti adoruje.

První proces s údajným sexuálním útočníkem z Kolína nad Rýnem skončil neúspěšně

6. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Svědci totiž nedokázali poznat útočníka. Šestadvacetiletý Alžířan známý jen jako Faruk B byl obžalován ze sexuálního útoku a z ukradení mobilního telefonu dvěma ženám loni na Silvestra.

Dva svědci prokuratory a obě údajné oběti sexuálního útoku u soudu nebyly schopny Faruka pozitivně identifikovat, takže byl shledán nevinným ze sexuálního útoku. Mobilní telefon Karin P byl nalezen mezi Farukovými osobními věcmi. Ten i jeho bratr tvrdili, že u kolínského nádraží na Silvestra vůbec nebyli a že telefon koupili. Oba bratři byli odsouzeni podmíněně na šest měsíců za krádež a přechovávání kradeného zboží.

Oba bratři zůstanou před deportací ve vazbě. Přišli totiž do Německa ilegálně loni v listopadu a nepožádali o azyl.

Kolínští prokurátoři obdrželi 1170 trestních oznámení v souvislosti se silvestrovskými útoky, avšak toto byl jeden jen ze dvou případů, kdy byl identifikován podezřelý ze sexuálního obtěžování. V druhém případě byl identifikován devatenáctiletý Marokánec, který byl minulý týden zatčen ve Švýcarsku za krádež v obchodě.

a Podrobnosti v angličtině ZDE

V Sýrii byl letecky vybombardován uprchlický tábor

5. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaVláda Bašara al Asada je obviňována, že vybombardovala syrský uprchlický tábor nedaleko turecké hranice. Zahynuly a zraněny byly desítky civilistů.

K leteckým úderům došlo ve čtvrtek odpoledne nedaleko Sarmady, města v provincii Idlib. Uprchlický tábor byl zničen. Svědci hovořili o hrůzných scénách: stany uprchlíků hořely a po táboře byly rozesety roztrhané části těl.

"Nevíme zatím, zda to bylo syrské nebo ruské letadlo, ale bombardovalo centrum tábora a mnoho stanů bylo spáleno," řekl Alaa Fatraoui, novinář z oblasti, který scénu navštívil.

Dodal: "Je tam mnoho mrtvých a mnoho roztrhaných těl. Na vlastní oči jsem viděl nejméně třicet mrtvých. Je to velmi krvavá scéna. Je to útok proti civilistům. V tom táboře nebyli absolutně žádní ozbrojenci, byli to civilní uprchlíci, bezdomovci, kteří žijí na ulici."

Usmrceno bylo i sedm dětí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rakouský obrat doprava

6. 5. 2016

čas čtení 7 minut


Před pár dny získal Norbet Hofer z pravicově populistické strany FPÖ, se svou holí a pistolí, kterou nikdy nezapomíná, celých 35 % hlasů v prvním kole prezidentských voleb. Obdržel mnohem více než 24 %, které předpovídaly volební prognózy. Zase jednou byl svět nezdvořile probuzen ze sna, napsal Armin Thurnher.

Vychází najevo odporný hnus o vládě Margaret Thatcherové

6. 5. 2016

čas čtení 4 minuty

Sir Peter Fahy, bývalý prezident manchesterské policie, požaduje, aby bylo zahájeno veřejné vyšetřování toho, jak vláda Margaret Thatcherové zneužila policie k brutálním útokům proti stávkujícím horníkům v letech 1984-1985. Média se tehdy spikla s policií, vládou a armádou a brutální útoky proti bezbranným civilistům zamlčela.

K požadavku o zahájení veřejného vyšetřování se nyní přidávají četné další hlasy. Konzervativní komentátor David Oborne se k věci vyjádřil ve čtvrtek pro Channel Four News: "Musíme začít studovat temnou stránku éry Margaret Thatcherové".

Ve volbách do skotského parlamentu zvítězili skotští nacionalisté

6. 5. 2016

čas čtení 1 minuta


Ve Skotsku se konaly ve čtvrtek volby do skotského parlamentu, v Anglii mj. komunální volby a v Londýně se volil nový primátor.

Prozatímní výsledky:

- Ve Skotsku pokračuje vláda skotských nacionalistů. Po sečtení všech hlasů je zjevné, že zvítězili už napotřetí ve volbách skotští nacionalisté, ale nezískali tentokrát absolutní většinu. Posílili konzervativci i zelení.

- V donedávna tradičně silně labouristickém (sociálnědemokratickém) Skotsku výrazně oslabila Labouristická strana a možná skončí jako třetí strana za konzervativci. Labouristé se posunuli více doleva, avšak tradiční levicoví labourističtí voliči hlasují v současnosti pro skotské nacionalisty a středové voliče labouristé už neoslovili.

- Ve Walesu se labouristé víceméně drží, ale možná ztratí většinu a budou muset vládnou v koalici s welšskými nacionalisty.

- V komunálních volbách v Anglii nedošlo v podstatě k výraznějším změnám a i za vlády levicového předáka Jeremyho Corbyna si Labouristická strana udržela své pozice. Přesto, zejména kvůli skotskému debaklu, bude Corbyn silně kritizován centristickými labouristickými poslanci, kteří ho nesnáší. Corbyn má podporu u labouristických aktivistů, nikoliv u centristických labouristických poslanců. Vládne však shoda, že se Corbyna zatím nebudou centristé snažit svrhnout. Očekává se, že v Londýně zvítězí ve volbách primátora muslim a labourista Sadiq Khan. To by bylo výrazným posílením Corbynova postavení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Panama Papers:

Spojené státy zahájily razantní akce proti vyhýbání se placení daní prostřednictvím daňových rájů

6. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

V důsledku nedávných odhalení v souvislosti s Panama Papers zahájil Barack Obama razantní akce proti vyhýbání se placení daní. Americký prezident uzavře právní mezery, který využívají cizinci v USA a bude požadovat, aby Kongres změnil příslušné zákony.

Obama podnikne okamžité akce proti propírání špinavých peněz, proti financování terorismu a proti vyhýbání se placení daní. Americké ministerstvo zahraničí odstraní právní mezery, které umožňovaly cizincům, aby skrývali svou finanční činnost za anonymními firmami v USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Čerstvé průzkumy: Ultrapravicová AfD dosahuje tří čtvrtin podpory vládní SPD. Jen 22 % Němců zastává názor, že islám patří do jejich země

6. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Ve středu byl publikován nedělní průzkum německých volebních preferencí od společnosti Infratest dimap, která spolupracuje například s televizí ARD ZDE. Sesbíraná data ukazují, že extrémistická strana AfD dosahuje již tří čtvrtin aktuální voličské podpory vládních sociálních demokratů (SPD). Volilo by ji 15 % dotázaných, 14 % v bývalých západních a 21 % v bývalých východních spolkových zemích, zatímco SPD od roku 2005 spadla z 35 % na současných 20. CDU Angely Merkelové by volilo 33 % dotázaných.

Vnitřní dialog generace Y

#Strach

5. 5. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 4 minuty

On: Jak říkal Rexík ve Čtyřlístku: “Kde je láska a přátelství, tam nejsou strašidla”. 

Ona: Přesně tak! Jen toho strašidla na Hradě se asi jen tak nezbavíme.

Triumf Donalda Trumpa je poučením pro evropské politiky

5. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Je nebezpečné arogantně zanedbávat zájmy voličů. Lidé totiž pak začnou podporovat silně neatraktivní outsidery

V brilantním varování evropským politikům ukazuje britský konzervativní komentátor Simon Jenkins nepřímo  i to, jak pražský politický a mediální establishment stvořil Miloše Zemana.

To, že se Donald Trump stal republikánským kandidátem na amerického prezidenta, se možná ukáže jako pozitivní záležitost - jenže hodně problematická. Nezodpovědné, agresivní a prolhané chování Donalda Trumpa je ohromující. Nikdy není dobré vidět něco pozitivního v násilníku či v gangsterovi. Trump nebyl nikdy politikem, tak lze jeho minulost posuzovat jen na základě jeho chování jako soukromé osoby, a to je ze všech hledisek politováníhodné.

PŘEČETLI JSME:

Mladík, terorizovaný policií na Florenci, čekal s jízdenkou na autobus

5. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Dvacátník z Jihlavy šel ráno v sobotu 23. dubna na pražské autobusové nádraží Florenc. Do Prahy přijel den předtím, s přáteli navštívil hudební akci. Chtěl se svou známou stihnout autobusový spoj Student Agency do Jihlavy, který odjížděl v 9:30. V autobuse ale zbývalo už poslední volné místo, které ženě přenechal. Sám šel do vestibulu nádraží, kde chtěl dvě hodiny počkat na následující autobus. Během čekání usnul a půl hodiny před odjezdem ho probudila smíšená protiteroristická hlídka a bez udání důvodu žádala, aby se legitimoval. Mladému muži navíc policista tykal a jednal s ním pohrdavým a agresivním tónem.

Mladík z Jihlavy policistům musel vysvětlovat, že nežije na ulici a je zaměstnaný ve firmě pracující se sádrokartony. Prohlášení policejního mluvčího Tomáše Hulana o tom, že svého činu litoval, glosoval tím, že jenom prosil policisty, ať už ho konečně propustí, aby mohl vyrazit na cestu domů.

Z vyjádření zadrženého tedy vyplývá, že policie neměla k legitimování – krom „zanedbaného zevnějšku“ – žádný důvod.

Celý článek ZDE

Čtyři z trvalých pěti členů Rady bezpečnosti OSN jsou zapleteni do bombardování nemocnic

4. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Joanne Liu, prezidentka francouzské lékařské humanitární organizace Lékaři bez hranic v úterý obvinila několik vlád, včetně americké, ruské, saúdsko-arabské a syrské, že buď přímo útočí nebo útočily na zdravotnický personál, anebo jsou součástí koalic, které to činí.

Bývalí američtí prezidenti George HW a George W Bush nepodpoří Donalda Trumpa

5. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ve středu večer vydali mluvčí obou bývalých amerických prezidentů George H.W. a George W. Bushe prohlášení, že nepodpoří Donalda Trumpa. Freddy Ford, mluvčí George W. Bushe, konstatoval: "Prezident George W. Bush se neplánuje účastnit prezidentské kampaně ani se k jí vyjadřovat." Jim McGrath, mluvčí jeho otce George H.W. Bushe, uvedl: "V 91 letech se už prezident Bush neúčastní politického života. Přirozeně udělal pár věcí na pomoc Jebovi, ale to byly jen výjimky potvrzující pravidlo."

Podrobnosti v angličtině ZDE

100 000 dětských uprchlíků přišlo loni do EU bez rodičů

5. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Loni požádalo o azyl v Evropě 368 000 nezletilých osob. Většina byla ze Sýrie, z Afgánistánu a z Iráku

Více než čtvrtina všech dětských uprchlíků, kteří loni přišli do Evropy - téměř 100 000 osob mladších 18 let - cestovalo bez rodičů či jiných dospělých ochránců a jsou nyní "zeměpisnými sirotky". To vyvolalo obrovské problémy úřadům v zemích, do nichž tyto děti přišly.

V roce 2015 požádalo v Evropské unii o azyl celkem 1,2 milionu lidí. 30 procent z nich - téměř 368 000 byly nezletilé osoby. Počet dětí, příchozích loni do Evropy, byl dva a půl krát vyšší než v roce 2014 a téměř pětkrát vyšší než v roce 2012.

Ohromující je však informace, že čtvrtina všech dětí přišla bez doprovodu rodičů. Celkem uskutečnilo nebezpečnou cestu do Evropy 88 695 dětí - každou hodinu v tom roce jich přišlo deset.

60 procent dětských uprchlíků přišlo ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku.

Podrobnosti a další statistiky ZDE

Problémová situace v Řecku oživila pašerácké cesty do Evropy

5. 5. 2016

čas čtení 7 minut

Tady lidská práva neplatí:Zpráva organizace Pomáháme lidem na útěku

Praha, Brno, Idomeni, 5.5.2015 - Na řecko-makedonské hranici u vesnice Idomeni stále stojí stanové město pro 10 tisíc lidí, jehož obyvatelé tráví čekáním na vysvobození z bezvýchodné situace už několikátý týden. Hranice mezi Řeckem a Makedonií se zavřela 8. března a od té doby se situace lidí uvízlých v Řecku mění spíše k horšímu. Mluví se o přesouvání lidí z improvizovaného kempu v Idomeni do armádních táborů v okolí. “Podmínky tam zatím nejsou dobré - ale i my se snažíme spolupracovat na tom, aby se zlepšily. Zůstávat v Idomeni není udržitelné, přichází stále více pašeráků a celkově to už není bezpečná a udržitelná situace,” říká koordinátorka Marcela Janáčková ze spolku Pomáháme lidem na útěku.

Řada vlivných republikánů bude otevřeně volit Clintonovou

5. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

-

Nezávislý internetový server Alternet shrnuje ve svém článku otevřené deklarace vlivných republikánů, kteří odmítají podporovat Donalda Trumpa coby sexistického a rasistického lháře. Tzv. Hamiltonovo pravidlo (Alexander Hamilton je jedním z tzv. otců zakladatelů USA) je podle jednoho z konzervativních komentátorů jediným možným řešením, pokud dojde na střet mezi Trumpem a Clintonovou: "Musíme-li mít v čele vlády nepřítele, nechť je to někdo, komu můžeme oponovat a za nějž nejsme odpovědní."

Jediná žena proti třem stovkám neonacistů

5. 5. 2016

čas čtení < 1 minutaTess Apslund je drobná žena, měří zhruba 160 cm a váží 50 kilo. Osamocená se postavila průvodu tří stovek neonacistů z Hnutí nordického odporu ve městě Borlänge. Její fotografie se stala symbolem odporu proti vzrůstající podpoře pravicových extremistů ve Švédsku. Sama hovoří o tom, že šlo o impulz z rozhořčení nad tím, že neonacisté pochodují ulicemi. Snímek je přirovnáván k jiné ikonické fotografie z roku 1985 nazývaný"dáma s taškou", na které je zachycena žena, která se snaží taškou udeřit pochodujícího skinheada. 

Hlídky se samopaly v ulicích nehájí bezpečnost, ale legitimitu politického populismu

Partyzánský samopal 2016

5. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minutJe to tragikomický pohled. Na mnoha místech v Praze pochodují armádně-policejní jednotky s automatickými zbraněmi v pohotovostní poloze, jako by každou chvíli mohlo dojít k teroristickému útoku. Neexistuje žádná prokazatelná informace o tom, že by taková situace mohla nastat. Neexistuje prokazatelná informace o tom, že by byl teroristický útok v Praze (v ČR) pravděpodobnější než kdykoliv dříve. Existuje pouze politickým populismem a postototalitní nedůvěrou dobře hnojený narativ o "nebezpečí islámu". Hlídky logicky nezajišťují vyšší bezpečnost, ale zabezpečují potvrzení tohoto narativu a jeho proměnu ve hmatatelnou sociální realitu.

Make Love, not War: Šílené nasazování mladých policistek, policistů a vojáků

5. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Tohleto je opravdu strašně nebezpečné. Stařeny a starci, ať fyzicky či mentálně, posílají mladé muže a ženy za sebe do války za dávno vyčpělé ideály a kanály Odra Nisa. Ti mladí se v tom neorientují a jsou zneužiti. Vzpomeňme si na vystoupení mladého esenbáka na Letné v listopadu 1989!!! Režim přiměl mladé muže, aby mlátili hezké dívky, které jim podávaly kytku. Já jsem tohle viděl v roce 2012 na Šumavě u Ptačího potoka. Mluvil jsem s policisty a ptal se jich, proč to dělají. Styděli se. Báli se říci pravdu, aby nebyli seřváni a vyhozeni nadřízenými. Místo, aby se kamarádili a milovali, museli se prát se svými vrstevníky, mlátit je a kroutit jim ruce. Všechna následná soudní jednání je obvinila z nepřiměřeného náslilí, ale kde byli ty báby a dědkové, kteří je tam poslali?

Nemám rád patos. Ale mám rád román Na západní frontě klid - Im Westen nichts Neues. Profesor posílá své žáky umírat za dávno vyčpělé nacionální ideály. Pane prezidente Zemane, víte, co děláte? Přelétl jste Šumavu v helikoptéře a měl jste jasno, jako ti blbí novináři z MFD. Ale Šumava už není tak suchá a hnědá, jak jste to z té helikoptéry viděl Vy.

Zelená se, zelená. A Evropa je barevná. Možná by stálo za to, se zase prolétnout, nejen nad Šumavou. A zavzpomínat si na ona krásná léta našeho mládí, která nám z Ameriky přiblížil Miloš Forman. Tenkrát byl ten film zakázán, dnes ho komerční kina nehrají. Do you remember? Let the sunshine in, please, Mr. President!Or, do you want this?

<i>Prestižní deník Parlamentní listy: "Není divu, že hejtman kolonu motorkářů náležitě přivítal."</i>

Michal Hašek oslaví Den nezávislosti s členy Ku-klux-klanu

5. 5. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Poté, co hejtman Michal Hašek uctil památku padlých vojáků Rudé armády společně s členy motorkářského gangu Noční vlci, oznámil další významné setkání se zástupci světové velmoci. V červenci oslaví společně s členy Ku-klux-klanu Den nezávislosti a připomene si vznik největší současné demokracie, USA. "Jsem sice ještě malý, ale až vyrostu, bude ze mě státník. A státník nemůže ignorovat zástupce světové velmoci, pokud oficiálně zavítají na území kraje, který mi patří, teda skoro. Kluci z Nočních vlků jsou oficiální návštěva, dali mi fotku prezidenta Putina s autogramem. Víte, my na Moravě tady máme ty babičky, co chodí v neděli do kostela a kluci říkali, že oni mají taky v Rusku babičky, co chodí do kostela. A že náš prezident nemůže být špatný člověk, když pije vodku. Že to říkal i prezident Putin, když prý jim pro mě posílal tu fotku." Podle Michala Haška je ale dobré a státnické udržovat přátelské vztahy s různými světovými velmocemi. "Učili nás to na univerzitě ve Sládkovičovu. Prý se máme kamarádit s různými partami, protože člověk nikdy neví. Udělali tam ze mě doktora, takže jim moc věřím a fandím," vysvětluje hejtman Jihomoravského kraje svou zahraniční politiku a důvod, proč se chce u příležitosti Dne nezávislosti setkat s členy rasistického militantního hnutí. "Někdo se fotí s tuneláři, já se fotím s motorkáři a kapucáři. Dovezou mi prý fotku podepsanou od Donalda Trumpa. Až vyrostu, budu chtít být takový frajer, jako je Donald," uzavírá Hašek. Exkluzivní reportáž z náležitého uvítání přinese prestižní deník Parlamentní listy. 

Až zase bude mluvit o Skandinávii...

Údajně levicový prezident Zeman otevřeně odporuje levicovým ideám

5. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Prezident Miloš Zeman odmítl podepsat novelu školského zákona, postupný nárok na předškolní vzdělávání od nižšího věku dítěte než je tomu v současnosti. Prezident, údajně na základě žádosti Svazu měst a obcí, aby zákon vetoval. Města údajně nejsou schopna zákonné požadavky naplnit a zajistit z finančních důvodů kapacitu všem, kterým nárok vznikne. Je zvláštní, když údajně levicový prezident činí kroky, které nejvíce postihují právě ty, kdo by mohli z takového opatření těžit. Levicový prezident, který se příležitostně ohání Skandinávií (kde je všeobecně podpora mateřských škol velmi vysoká) by se spíše snažil donutit stát a samosprávy, aby v této oblasti zvýšili financování...

Bude o Bílý dům usilovat kandidát podezřelý z napojení na organizovaný zločin?

5. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Miliardáře Donalda Trumpa od získání kandidatury na úřad amerického prezidenta za Republikánskou stranu dělí už jen poslední krůčky poté, co jeho stranický soupeř Ted Cruz hodil ručník do ringu. Trumpovi hraje do karet, že u nás nepříliš známý republikánský kandidát John Kasich z klání o křeslo v Oválné pracovně rovněž odstoupil ZDE. Toxická směs antiislámské a antiimigrantské rétoriky a nadstandardní mediální pozornost vynesla Trumpa na politické výslunní, takže není divu, že populistickému magnátovi neuškodí ani vážné obvinění z toho, že měl vazby na organizovaný zločin.

Bodláky Václava Duška

Ztracené životy

5. 5. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

V OKD řádila škodná a následky se dostavily. Šafářovat v lacino získaném, paráda. Utrácet prachy, holedbat se, podporovat jakési nutné kulturní složky - budiž, ale proč nenechali v bance dostatek peněz, aby se vyrovnali s těmi, co pro mameluky dřeli a riskovali životy. Budeme si muset poopravit názory; čistí mudrci, mezinárodní hejkalové tiše zalezli a vykuk z vykuků praví: nemám oprávnění udávat cokoli k odměnám. Nu vida, jak lehko se zbavíte odpovědnosti za švindly. Ovšem, na druhou stranu musíme setrvat v opovržení k praktikovi schopnému se vymotat z páchnoucích kanálů - a proslýchá se, že tento marxvěrouk může vést ministerstvo zahraničních připomínek.

Nevyužitý inteligenční potenciál

5. 5. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 6 minut

Jistě jste si někdy všimli nějakého smutně postávajícího člověka, jehož práci by bez valných problémů zvládl věšák. Možná, že jste si pomysleli - proč tohle vlastně dělá? Vždyť je to práce ale úplně k ničemu! - jako kdyby si mohl vybírat. Společnost je postavena na práci a na výdělku z práce vyplývající. Pracujeme, i kdybychom dělali i úplnou kravinu jen pro tu práci, nikoliv pro výsledek. Zaměstnanost holt musí být, bez toho se prostě nedá existovat.

Británie: Židovští uprchlíci z kindertransportů třicátých let donutili britskou vládu, aby přijala dětské uprchlíky z Evropy

4. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Židovské děti z Německa, Rakouska a Československa zachránila ve třicátých letech Velká Británie, když 10 000 z nich jako uprchlíkům poskytla útočiště. Přijely do Británie v takzvaných "kindertransportech".

O sedmdesát let později chtějí tito židé, aby britský premiér projevil stejnou míru soucitu dětským uprchlíkům, kteří se dostali do Evropy.

"Ozvěny minulosti pronásledují mnoho z mých spoluobčanů z kindertransportů i mě, jejichž osud také závisel na rozhodnutí poslanců britského parlamentu... Je naší povinností znovu projevit svůj soucit." - Sir Erich Roch, Kindertransport Association

Obrat o 180 stupňů: Británie přijme dětské uprchlíky z Evropy

4. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Britský premiér David Cameron ustoupil požadavku, aby Británie přijala dětské uprchlíky bez rodičů z Řecka, z Itálie a z Francie. Učinil to proto, aby se vyhnul v této věci porážce v Dolní sněmovně.

Cameron udělal tento náhlý obrat o 180 stupňů tváří v tvář rostoucímu vzbouření konzervativních poslanců, kteří se rozhodli podpořit dodatek zákona, který v této věci navrhl labouristický lord Dubs.

David Cameron nyní pochválil lorda Dubse, který přišel ve třicátých letech do Británie jako uprchlík prostřednictvím tzv. "kindertransportů" z Německa a který stojí v čele kampaně, aby Británie přijala z táborů v Evropě 3000 dětí bez doprovodu rodičů.

V Evropě žijí za strašlivých podmínek desetitisíce uprchlických dětí bez rodičů, některým je teprve šest let.

Kdy udělá podobné humanitární gesto Česká republika?

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalí židovští uprchlíci naléhají na Davida Camerona, aby přijal muslimské uprchlické děti

4. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Skupina bývalých židovských uprchlíků, kteří přijeli do Británie v třicátých letech z nacistického Německa v rámci tzv. "kindertransportů", naléhá na britskou vládu, aby přijala 3000 uprchlických dětí bez rodičů, kteří jsou v Evropě. Tito židovští uprchlíci požadují, aby premiér David Cameron "projevil soucit".

Sir Erich Reich, předseda Kindertransportové asociace židovských uprchlíků, apeluje na britského premiéra, aby učinil víc na pomoc "nejzranitelnějším obětem" syrského konfliktu. Sir Erich byl jedním z tisíců židovských dětí, zachráněných z nacistického Německa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

První pomoc

4. 5. 2016 / Lukáš Stříteský

čas čtení < 1 minuta

Dneska ráno spadl na eskalátorech v metru Petřiny starý pán a poranil si hlavu. Naštěstí byl při vědomí a příliš nekrvácel. Přiběhl jsem k němu, zavolal záchranku a zůstal u něj ještě s jedním klukem. Byl jsem pohotový a relativně klidný, protože jsem nedávno musel řešit mnohem horší situace na uprchlických místech v Evropě, píše Lukáš Stříteský.

Většina lidí v metru postávala a netušila moc co dělat. Přál bych si, aby si všichni xenofobové uvědomili, že jednou mohou také potřebovat pomoc. A někdo bude schopný se rychle a rozvážně o ně postarat právě proto, že má zkušenosti se solidaritou s jinými.

Francie pohrozila, že zablokuje dohodu TTIP

4. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Předtím se vyjádřil hlavní obchodní vyjednavač Francie, že zastavení vyjednávání o dohodě TTIP "je nepravděpodobnější alternativa". Z toho, že se rozhovory dostaly do slepé uličky, obvinil Matthias Fekl, ministr odpovědný za zastoupení Francie na rozhovorech TTIP, Spojené státy. Uvedl, že Evropa nabídla mnoho, ale oplátkou za to nedostala skoro nic. Dodal: "Nemůže vzniknout dohoda bez Francie a ještě méně může vzniknout proti Francii."

TTIP musí ratifikovat všech 28 členských zemí EU, než dohoda vejde v platnost. Avšak ten den se neustále vzdaluje. Odehrálo se už 13 kol vyjednávání a trvají už téměř tři roky. V pondělí vyšlo najevo, jak obrovské rozdíly existují mezi oběma stranami, když bylo zveřejněno 248 stran interních vyjednávacích dokumentů. Vyplynulo z nich, že existují vážné neshody mezi oběma stranami v otázkách ochrany zákazníka a ochrany životního prostředí.

Evropská unie zveřejnění dokumentů bagatelizovala jako "bouři ve sklenici vody", avšak pak začali vyjadřovat pochybnosti francouzští státní činitelé. Francie měla vždy o dohodě TTIP největší pochybnosti. V roce 2013 si francouzská vláda zajistila výjimku, že se dohoda TTIP nebude týkat francouzského filmového průmyslu, aby ho ochránila před dominancí Hollywoodu.

V úterý Hollande uvedl, že nikdy nedovolí "ochromení základních principů našeho zemědělství, naší kultury, vzájemného přístupu k veřejným trhům".

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
14840