
Průběžné zpravodajství:
ČR: Denní nárůst nákaz o 15 672! V ČR budou nyní nesmyslně umírat desetitisíce lidí, v době, kdy jsou už k dispozici vakcíny
24. 2. 2021
Průběžné zpravodajství:
24. 2. 2021
23. 2. 2021
24. 2. 2021
Pozn. red.: Zveřejujeme tuto výzvu a petici jen s určitou mírou rezervovanosti: V žádném případě nepodporujeme prosazování žádných vědecky nevyzkoušených "léčebných" metod proti covidu, které neprošly řádným testováním a recenzním řízením. Na druhé straně, pokud někteří čeští lékaři poskytují pacientům nakaženým covidem jen paralen, a jiní, snad úspěšně, léky podporující schopnost dýchání, je pravda, že by asi ministerstvo zdravotnictví (pokud je vůbec schopno jakékoliv akce, za nynějších okolností o tom vážně pochybujeme) mělo lékařům dát instrukce, aby používali i těchto dodatečných léků. - Mimochodem, jak doufáme, lidi vědí, jednou z nejnebezpečnějších věcí na covidu je náhlý pokles koncentrace kyslíku v krvi, který je životu nebezpečný a lidé si ho neuvědomují. Proto je rozumné pořídit si oxymetr a testovat se. Jakmile by prokázal pokles kyslíku v krvi, okamžitě volat sanitku!
"...Nemohl jsem dýchat po několika dnech léčby Covidu doma, vezli mě do nemocnice, ale nakonec se ukázalo, že množství kyslíků v krvi není ještě tak kritické. Vrátili mě domů, musel by se mi stav ještě více doma zhoršit, abych potřeboval alespoň kyslík a tím se otevřely dveře k mé léčbě. V nemocnici totiž poprvé skutečně dostanu nějaké účinné léky, ventilátorů je málo a dle sdělení lékařů z Covid jednotek šance na přežití, pokud již musím být napojen na ventilátor, je tak 50 : 50. Nakonec jsem se rozhodl vzít věci do vlastních rukou, obrátil jsem se na známého lékaře, ten mi předepsal lék ...kortikoidy či jiný lék ... a ejhle již do nemocnice nemusím a místo toho se vracím do práce. Připadá Vám to povědomý příběh z Vašeho okolí ?"
Objevují se stále nové a nové léky, které jsou dlouho na trhu a je možné je okamžitě nasadit , nově i lék Ivermektin, který dokonce ničí i samotný virus. (Pozn. red.: Neověřeno!) Lékaři o nich vědí a lidem, kterým důvěřují, je předepíší včas t.j. v době kdy jejich plíce fungují a tyto léky v domácím ošetření zastanou službu umožňující " bezbolestné " projití nemocí.
24. 2. 2021 / Pavlína Antošová
Vrcholnou podobu britské romantické poezie reprezentuje druhá generace anglických romantiků – tři velcí básníci. Všichni odešli ze světa mladí, každý z nich navíc mimo svou vlast. Nejprve se uzavřela životní pouť nejmladšího z nich: John Keats zemřel 23. února 1821 v Římě. Na rozdíl od generačních souputníků George Gordona Byrona (1788 – 1824) a Percyho Bysshe Shelleyho (1792 – 1822) jej široká veřejnost v rodné zemi nemohla pomlouvat kvůli jeho soukromému životu. V anglických literárních kruzích se však objevovaly odmítavé až zdrcující kritiky jeho tvorby (především ambiciózních poém) a tyto ohlasy básníkův osud výrazně ztrpčovaly.
24. 2. 2021
24. 2. 2021 / Karel Dolejší
Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution 3.0 Unported.
Průběžné zpravodajství:
23. 2. 2021
24. 2. 2021 / Jan Paul
Protože jsou alternativou k mainstreamu, vyznávají občanskou solidaritu, chtějí objevovat nové kulturní hodnoty a připomínat ty, které jsou z minulosti stále živé, a inspirativní. Tolik výňatek z internetového družstevního listu, který se věnuje společnosti, politice, a umění, a o tyto ideály se snaží. Kulturní noviny jsou, stejně jako Britské listy, plně závislé na podpoře čtenářů, a bez jejich pomoci nemají v současné době šanci přežít. Ekonomická situace tohoto listu je v těchto chvílích kritická, a Kulturní noviny naléhavě žádají o podporu ve své výzvě „Potřebujeme pomoc“ https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2021/4-2021/kn-na-hrane-potrebujeme-pomoc
7. 6. 2020
24. 2. 2021 / Karel Dolejší
24. 2. 2021
Foto: Pixabay.
23. 2. 2021
23. 2. 2021 / Jan Čulík
22. 2. 2021 / Daniel Veselý
Česká republika je nesvéprávnou montovnou, protože tu absentuje politická síla, jež by rázně bouchla do stolu a žádala okamžité zavedení tvrdého lockdownu. Po chvilkové koketérii s rozvolňováním přichází vláda s kosmetickými a patrně kontraproduktivními opatřeními, která však náš pád do propasti odvrátit nemohou. Blatného mlácení prázdné slámy na Primě o nutnosti zesíleného boje s virem doprovázené stesky na neposlušné obyvatelstvo, aniž by bič kompenzoval cukrem v podobě konkrétních motivačních pobídek, už nikdo příčetný nemůže brát vážně. A opatrnické našlapování okolo zavedení přísného lockdownu leccos o České republice vypovídají.
23. 2. 2021
24. 2. 2021
Bezpečnostní personál amerického Kapitolu, který odešel po útoku z 6. ledna, viní z průlomu obranného perimetru zpravodajské selhání.
18. 2. 2021
24. 2. 2021
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
22. 2. 2021 / Karel Dolejší
Zdroj: Pixabay.
24. 2. 2021
Vznik nových variant viru SARS-CoV-2 může vyžadovat rychlý obrat na straně společností vyrábějících farmaceutické produkty a zdravotnická zařízení, aby si udržely náskok před COVIDem.
24. 2. 2021
Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International.
24. 2. 2021
Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.
17. 2. 2021
24. 2. 2021
12. 2. 2021
23. 2. 2021
Tři členové NERVu píši premiérovi. Dopis Štěpána Jurajdy, Daniela Prokopa a Jana Švejnara přinášíme v celém znění.
Vážený pane premiére,
s velkým znepokojením sledujeme vývoj epidemie. Jako členové NERV, kteří od začátku podzimu vyzývali k včasným a dostatečným opatřením včetně zavedení motivací (sebeizolace, home office, testování), a kteří na začátku tohoto roku upozorňovali na blížící se rozšíření nových mutací koronaviru a potřebu dodatečného masivního testování, Vás i v reakci na vyjádření představitelů Ministerstva zdravotnictví prosíme a vyzýváme, aby se vláda pokusila udělat maximum pro zamezení obrovských ztrát na životech, dlouhodobých ekonomických dopadů, a rozpadu důvěry ve veřejné instituce. Podle našeho přesvědčení je třeba:
Zásadní změna rétoriky Ministerstva zdravotnictví v čele s ministrem J. Blatným a náměstkem V. Černým, kteří při představování blížícího se přehlcení zdravotnictví oznamují, že (další) opatření nemají smysl a „je to na každém z nás“. I na základě sociologických dat se obáváme, že tato symbolická rezignace státu povede ve veřejnosti k akceptování představy, že s epidemií se přestalo bojovat, a tedy k rozvoji chování, které nebere ohled na ochranu zdraví spoluobčanů. Zástupci MZd ČR zároveň ve své komunikaci vyvolávají dojem, že současná opatření vůbec nefungují (ačkoli podle výzkumných dat redukují počet kontaktů až o 40 % i výchozí reprodukční číslo, jen nejsou úplná a dostatečně kontrolovaná), čímž je zpochybňují. Rovněž chybně popisují stav epidemie v ČR je nevyhnutelný, ačkoli jsme jednou z mála zemí Evropy, která dlouhodobě (po dobu řady měsíců) nedokáže snížit vysokou úroveň nákazy.
9. 2. 2021
23. 2. 2021
Cíl: potlačit vir v populaci pod 1 tis. nových potvrzených případů za den
(Pozn. red. BL: V Británii mají také cíl potlačit virus pod 1 tisíc nových nákaz denně. Jenže tam je šestkrát více obyvatelstva.)
Po roce boje s pandemií koronaviru se situace v naší zemi dostala do mimořádně nebezpečného stádia. Kapacity zdravotnictví jsou už prakticky vyčerpány, v některých lokalitách již dochází k selekci pacientů na ty, kteří dostanou nezbytnou pomoc a na ty, kteří musí počkat. Část nemocných, kteří by potřebovali nemocniční péči, zůstává doma, část pacientů, kteří by potřebovali intenzivní péči, zůstává na běžných lůžkách. I přes hrdinské nasazení zdravotníků významná část těch, kdo se do nemocnic dostanou, zemře, a mnoho dalších umírá doma. Zároveň jsou zavřené školy, obchody a restaurace a krachuje mnoho drobných živnostníků. Ekonomická a osobní situace milionů lidí se stále zhoršuje a zavření škol působí dlouhodobé škody.
Mezitím v Absurdistánu 164:
23. 2. 2021 / Tomasz Oryński
22. 2. 2021
Spojené státy zaznamenaly 500 000 mrtvých na covid.
Když touto dobou loni toto množství mrtvých předpovídali statistikové,
nikdo si to nedovedl představit. Jaké má tato roční zkušenost důsledky? O
tom napsal v deníku Washington Post Michael Gerson:
1.
Příroda se nás snaží zabít. Nenechte se uchlácholit duhou ani nádhernými
západy slunce. Za vší tou krásou je brutální evoluční boj mezi lidmi a
mikrobiálními patogeny. Během času se patogenům dokážeme přizpůsobit,
potíž je, že patogeny se vyvíjejí daleko rychleji. Nový patogen v
průměru vzniká každé čtyři roky až pět let. Covid-19 stačil, ale větší
nebezpečí hrozí z nové chřipky, která by měla vysokou úmrtnost a byla
vysoce nakažlivá před vznikem příznaků. Z modelování vyplývá, že
existuje každoročně tříprocentní pravděpodobnost, že vznikne chřipková
pandemie podobná pandemii prasečí chřipky z roku 2009 (při níž zemřelo
celosvětově v prvním roce 150 000 - 575 000 lidí, ve srovnání s asi 2
miliony mrtvých po jednom roce covidu-19). Existuje každoroční
jednoprocentní pravděpodobnost, že dojde k epidemii chřipky, při níž
zahyne 6 milionů lidí nebo více.
23. 2. 2021 / Fabiano Golgo
22. 2. 2021
"Nešlo to snadno, bylo to obtížné," prohlásila Fran Goldmanová o své cestě sněhem na očkování.
22. 2. 2021 / Boris Cvek
Foto: Pixabay.
22. 2. 2021
Foto: Pixabay.
Průběžné zpravodajství:
22. 2. 2021
22. 2. 2021
22. 2. 2021
22. 2. 2021
Izrael s odvoláním na data ministerstva zdravotnictví uvedl, že očkování zabránilo velké většině úmrtí na COVID-19. Počet infekcí mezi lidmi, kteří obdrželi obě dávky vakcíny firem Pfizer/BioNTech, také masivně poklesl.
22. 2. 2021
23. 2. 2021
První vakcína firmy Pfizer snížila po čtyřech týdnech od
očkování hospitalizace o 85 procent, první vakcína firmy AstraZeneca o
94 procent
Vyplývá to ze studie státní organizace Public Health
Scotland a skotských univerzit. Studie analyzovala situaci jednoho
milionu očkovaných osob.
Mezi lidmi staršími 80 let - kteří jsou
koronavirem v důsledku svého věku nejvíce ohroženi - vedla vakcína ve
čtvrtém týdnu po očkování k poklesu hospitalizací o 81 procent, když se
sloučily výsledky od obou vakcín.
23. 2. 2021
22. 2. 2021
Jak známo, americký stát Texas utrpěl v minulých dnech vážnými
mrazy a sněhovou kalamitou, v níž přišly miliony Texasanů o topení
(soukromé firmy, dodávající zemní plyn, na kalamitu nebyly připraveny), o
dodávku elektrické energie (ve své moudrosti odpojili texaští stoupenci
kapitalismu bez přívlastků eletrorozvodnou síť v Texasu od celoamerické
elektrorozvodné sítě, takže v kalamitě, když zkolabovali dodavatelé
elektrické energie v Texasu, nebylo možno stát připojit na jiné výrobce
elektrické energie v USA) a o pitnou vodu (vodárny bez elektrické
energie nemohly udržet v provozu čističky).
22. 2. 2021
BBC zjistila, že při druhém summitu mezi Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji v roce 2019 zůstali i ti nejzkušenější diplomati v šoku, když americký prezident nabídl severokorejskému diktátorovi let vládním speciálem do Pchjongjangu. Kim je přitom široce znám absolutní nedůvěrou k letecké dopravě a mezinárodní cesty podniká zásadně vlakem.
22. 2. 2021
Je pohled čínského prezidenta na čínský socialismus blíže Hitlerovi, nebo Stalinovi? Odpověď na tuto otázku je důležitá, protože na ní závisejí rozhodnutí, která budou muset přijmout protivníci Číny, napsal Charlie Lyons Jones.
13. 2. 2021
V lednu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 121.39 Kč, výdaje byly 61 731.50 Kč. Zůstatek ke konci ledna byl 86 808.55 Kč.
Děkujeme
mnoha čtenářům za finanční podporu v měsíci lednu 2020. Bohužel
(trochu předvídáme) v únoru 2021 zatím počet příspěvků docela výrazně
poklesl. Prosíme, přispějte.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají - trvale potřebujeme
pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917
Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.