18687

Ukrajinu navštívili Jill Bidenová, Justin Trudeau a zpěvák Bono

8. 5. 2022

čas čtení 11 minut

Foto: Škola v Bilohorivce, kde Rusové zřejmě usmrtili šedesát civilistů

- Denacifikované ukrajinské kostely:

- Jill Bidenová neohlášeně navštívila západní Ukrajinu, kde se setkala s ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou. Vyjádřila jí podporu USA u příležitosti Dne matek.


První dáma USA řekla Zelenské:

Chtěla jsem přijet na Den matek. Myslím, že je důležité ukázat ukrajinskému lidu, že tato válka musí skončit, že tato válka je  brutální a že lid Spojených států stojí na straně ukrajinského lidu.

Bidenová strávila na Ukrajině asi dvě hodiny, když přijela vozidlem do města Užhorod, vzdáleného asi 10 minut jízdy od slovenské vesnice, kterou si prohlédla na hranicích.

Zelenská poděkovala Bidenové za její "odvážný čin" a řekla:

Chápeme, co to obnáší, když sem první dáma USA přijíždí v době války, kdy každý den probíhají vojenské akce, kdy každý den - i dnes - zní letecké sirény.

Obě první dámy se sešly v malé učebně, seděly naproti sobě u stolu a před novináři se pozdravily, než se setkaly v soukromí. Zelenská a její děti jsou nyní  kvůli své bezpečnosti na neznámém místě.

 18530

Rusko-ukrajinská válka: bombardováním luhanské školy byly usmrceny desítky lidí. Ukrajina potopila další ruskou válečnou loď

8. 5. 2022

čas čtení 24 minut

 
Oděsa byla zasažena raketami, ale Ukrajina zahájila protiofenzívu na severu; Kyjev sděluje že dron potopil další ruskou válečnou loď v Černém moři

-  60 lidí zemřelo poté, co ruské bomby zasáhly školu v ukrajinské obci Bilohorivka, uvedl v neděli gubernátor Luhanské oblasti Serhij Gajdaj.

"Požár byl uhašen po téměř čtyřech hodinách, poté byly odklizeny trosky a bohužel byla nalezena těla dvou lidí," napsal Gajdaj na Telegramu. "Pod troskami budov pravděpodobně zahynulo šedesát lidí."


- Americký Institut pro studium války předpovídá, že ukrajinské jednotky v Charkovské oblasti pravděpodobně v příštích dnech nebo týdnech postoupí k ruským hranicím.


Podle nedávné zprávy amerického thinktanku ukrajinská protiofenzíva severovýchodně od Charkova výrazně postupuje.

 

Jak jsem byl vykázán z dobrovolnické práce "Hlavního nádraží" jako pomocník v kuchyni, aneb kolik seschlých jablek je dovoleno dát ukrajinským Romům (ženy a děti)

8. 5. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 14 minut

Byl jednou jeden zrzavý člověk, který neměl oči ani uši. Neměl ani vlasy, takže zrzavý se mu říkávalo jen ze zvyku. Mluvit nemohl, neboť neměl ústa. Nos také neměl. Neměl ani ruce ani nohy. A břicho neměl, a záda neměl, a páteř neměl, na ani žádné vnitřnosti neměl. Neměl prostě vůbec nic! Takže se neví, o kom je řeč….Raději se už o něm nebudeme dál bavit.


(Daniil Charms, 7. ledna 1937)


Tak jsem zase dopadl, jako vždycky ve svém životě: Nezařazen v kolektivu, příliš lidský, emočně labilní, vzteklý a skákající do řeči lidským automatům, prostě magor/dobrovolník na Hlaváku, který chtěl ve svém volném čase se na malou chvíli se vrátit ke své původní profesi, kterou jsem několik let vykonával skoro před 35 lety (nic chvíli neřídit) a vrátit se na chvilku do kuchyně.. Myslel jsem si totiž, když jsem se hlásil do tabulky jako "dobrovolník pro výdej jídla", budu pomáhat vydávat jídlo, případně třeba mazat chleby, rozdávat ovoce, vařit kávu apod.


Nic však takového se nestalo, dostávám dobrovolnickou vestu a jsem přidělen k výdeji - jenže čeho? Voda, čaj ovšem bez cukru, který prý "Červený kříž" zakázal společně s kávou. Takže káva není, mně ji prý ale pan hasič uvaří (fakt nechci). Stojíme zde tři, jedna mladá dívka, která hovoří velmi dobře rusky, starší pán mého věku, který prakticky vládne stánku. Mně časem dochází, že vlastně nesmím nic dát a smutně sleduji desítky romských, dětských uprchlíků, kteří se povalují na chodbě, žádná hygiena, děti bezprizorně běhající, dětský koutek pro tyto "občánky" pochopitelně nefunguje, a tak jen zůstávají chytrá, bystrá dětská očka, která si mě vyhlédnou, mají v očích opravdu hlad a na něco dobrého strašnou a nikdy nekončící chuť.

"Vzdát se nepřipadá v úvahu": Velitel Azovského praporu žádá o pomoc jak se dostat z Mariupolu

8. 5. 2022

čas čtení 4 minuty

 


Dva tisíce ukrajinských vojáků jsou po evakuaci civilistů  uvězněny uvnitř oceláren


Příslušníci ukrajinského praporu Azov, kteří uvízli v ocelárně Azovstal v Mariupolu, prohlásili, že se obávají, že budou zabiti, pokud je zajmou ruské jednotku, a prosili ukrajinské úřady, aby pomohly zorganizovat jejich odchod z oceláren

V rozhovoru pro média z nitra obléhaných oceláren velitel a poručík z Azova, kteří vypadali pohuble a bledě, uvedli, že bránili město pro obyvatele Ukrajiny a celý  svět a potřebují třetí stranu, která by vyjednala jejich odchod, ať už po souši nebo po moři.

V závodě je údajně 2000 vojáků, z nichž 700 je zraněno.

 18683

Proč musela třiadvacetiletá zdravotní sestra přijít o obě nohy?

7. 5. 2022

čas čtení 15 minut


"Nejdřív to byly slzy štěstí," říká třiadvacetiletá Oksana Balandina o svém prvním tanci s novým manželem, který byl natočen na video a který nyní sdílí celý svět:


Před šesti týdny stoupla Oksana na minu, když se vracela domů se svým  partnerem, rovněž třiadvacetiletým Viktorem Vasylivem, poté, co se vydala pro zásoby pro starší sousedy v jejich ulici v Lysyčansku.

Oksana, dětská zdravotní sestra a matka pětileté Diany a sedmileté Ilie, měla podle lékařů štěstí, že výbuch přežila, ale přišla o obě nohy a čtyři prsty na levé ruce. Od té doby zažívala chvíle naprostého zoufalství a křičela, že chce zemřít, říká truhlář Viktor, když se krčí u jejího invalidního vozíku.

Dnes se však Oksana usmívá pije kávu a vyhřívá se na slunci před lvovskou městskou nemocnicí a říká, že se cítí silnější a vděčná. Oprašuje manželovi z tváře květ stromu.

Částečně je to podle ní v důsledku vlny podpory od cizích lidí z celého světa, kterých se dotkl ten okamžik před dvěma týdny na nemocničním oddělení, kdy její manžel jemně zvedl svou nevěstu oblečenou v bílém a pevně ji držel, když mu zabořila tvář do ramene a pohupovali se při hudbě hrající na notebooku.

Oksana toto video zveřejnila na sociální síti TikTok a od té doby tam umístila další krátké filmové záběry, na nichž se snaží udržet v kondici při hudbě od tohoto incidentu. Byly zhlédnuty mnoho tisíckrát a vyvolaly zásadní komentáře podpory, kterých si podle Viktora jeho žena v těchto těžkých týdnech tolik vážila.

"Ten tanec byl naprostým překvapením," říká. "Vrátili jsme se do nemocnice z matriky a Natalia a Olesia [nemocniční dobrovolnice] přinesly šaty a notebook na hudbu. Natalia řekla: 'Co by to bylo za svatbu bez tance?'".

"Byla to čirá radost a štěstí," dodává ke své reakci na to, že si ji Viktor vyzvedl. "Ale pak přišlo uvědomění. Takhle jsem si svůj první tanec nepředstavovala."
 

Rozhovor Britských listů 491. Proč Fialova vláda nefinancuje psychiatrickou pomoc pro ukrajinské uprchlíky?

5. 5. 2022

čas čtení 1 minuta




Malé děti kreslí mrtvoly. Nebo nakreslí krásnou slunečnou krajinu a pak ji náhle celou začárají černou pastelkou. Uprchlíci, nyní v ČR především z Ukrajiny, zažili děsivé věci, které je často ztraumatizují na mnoho let, u dětí i na celý život. Jenže většina pomoci uprchlíkům v České republice stále zůstává na občanské společnosti. Fialovu vládu vůbec nenapadlo, že by měla ztraumatizovaným uprchlíkům poskytovat státní zdravotní pomoc psychoterapeutů, psychiatrů a psychologů. Tito odborníci uprchlíkům pomáhají zadarmo jako dobrovolníci. To nestačí a absence efektivní psychologické a psychiatrické péče může v budoucnosti vést k vážným problémům. O tom mluví Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. května 2022.


Levice by se měla zasazovat o státní a komunální akce, které by zpochybnily lži jejích vlastních prokremelsky orientovaných frakcionářů

6. 5. 2022

čas čtení 7 minut

 


Bývalý švýcarský zpravodajský důstojník Jacques Baud učinil 1. dubna překvapivá odhalení o válce na Ukrajině. Velkou část ukrajinských ozbrojených sil tvoří 102tisícová polovojenská milice, jejíž součástí jsou podle něj i krajně pravicoví vojáci, z nichž většinu tvoří zahraniční bojovníci, píše britský levicový komentátor a bývalý ekonomický redaktor Channel 4 News Paul Mason.

Válka, která podle médií začala 24. února, ve skutečnosti začala o osm dní dříve, a to ukrajinským pokusem o invazi do Ruskem kontrolovaného regionu Donbas na východě země. To vedlo k "masakru obyvatel Donbasu" a zahrnovalo polské diverzanty, kteří chtěli provést chemické útoky, což přimělo Vladimira Putina k reakci.

Pro Putina jde vše podle plánu, řekl Baud. Zpomalení ruských sil před Kyjevem bylo prostě "důsledkem toho, že dosáhly svých cílů" - tj. přiměly Volodymyra Zelenského k jednání.

Británie: Skupina mladých lidí narušila vystoupení zlé a hloupé Johnsonovy ministryně vnitra

8. 5. 2022

čas čtení < 1 minuta

Zlá a hloupá Johnsonova ministryně vnitra Priti Patel zavádí protizákonné opatření. Chce nechat žadatele o azyl a uprchlíky deportovat do diktatury ve Rwandě.  Skupina mladých lidí z organizace Green Deal Rising narušila její vystoupení.

Video zatím zhlédlo více než 3,6 milionů lidí:



Rozbitá Británie: Anglická média "jsou šokována, že v Irsku zvítězila ve volbách irská politická strana"

8. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Irská politická strana Sinn Féin, která usiiluje o zrušení Severního Irska a o jeho začlenění do Irské republiky, získala ve čtvrtečních volbách nejvyšší počet hlasů a poprvé v historii zvítězila nad severoirskými unionisty. Extremistická unionistická protestantská strana DUP, která se umístila jako druihá, odmítá se stranou Sinn Féin vstoupit do koaliční vlády, dokud prý nebude zrušen brexitový protokol o Severním Irsku.

Jak napsal na Twitteru ironicky jeden irský komentátor: "Anglická média jsou šokována, že v Irsku zvítězila irská politická strana."

Mezi Severním Irskem a Irskou republikou probíhá po brexitu hranice Evropské unie. Jenže tuto -celnií -  hranici nelze obnovit, protože by vedla k obnovení irského terorismu. Proto podepsal Boris Johnson s Bruselem dohodu, že celní hranice EU bude v moři mezi Severním Irskem a hlavním britským ostrovem a Severní Irsko zůstane vlastně co do celních předpisů součástí Evropské unie. Vzniklo tedy něco podobného, jako kdybyste v ČR posílali nějaké zboží z Prahy do Olomouce a museli ho po cestě nechat proclít.

Setrvání v EU je velmi výhodné pro severoirskou ekonomikou, která vazbami na Irskou republiku a skrze ní na EU v posledních letech naprosto rozkvetla. Extremistům z DUP se to však nelíbí a chtějí celní opatření v Irském moři zrušit. Evropská unie trvá na tom, že Británie musí dodržet mezinárodní smlouvu, kterou v této věci podepsala.

Jako v mnoha dalších ohledech, i v této věci způsobil brexit politickou a ekonomickou katastrofu. Anglciká média včetně BBC to však zamlčují. Vymlouvají se, že ekonomický propad způsobily covid a ruská invaze na Ukrajinu, avšak ten je daleko hlubší než v jiných evropských zemích.

V neděli ráno britský tisk uvažuje nad tím, že brexit hrozí rozpadem Británie. To se projevilo i během covidové pandemie, kdy měly jednotlivé části Británie samostatné zdravotnické pravomoci a každá země měla jiná covidová opatření - všude přísnější než v Johnsonově Anglii:



V britských komunálních volbách zaznamenali Johnsonovi konzervativci podstatné ztráty

6. 5. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Ve čtvrtek 5.5. se v Británii konaly komunální volby, v Anglii do některých komunálních úřadů, ve Skotsku, v Severním Irsku a ve Walesu do všech.

Po děsivých skandálech Borise Johnsona, který v minulých měsících proslul podváděním, lhaním a notorickým porušováním vlastních zákonů z doby covidového lockdownu, se očekávalo, že konzervativci výrazně prohrají.

To se také stalo.

A během dne a večera jsou výsledky konzervativců stále horší. Zřejmě přijdou až o 500 křesel:



Jak se zbavit závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí

6. 5. 2022 / František Marčík

čas čtení 3 minuty

 
Co vše může udělat česká vláda, EU a jednotlivé členské státy pro to, aby přestaly financovat RU zbraně, snížily vlastní bezpečnostní stopu, tlak na veřejné i soukromé rozpočty, stejně jako snížily množství domácností vystavených energetické chudobě? Tuto otázku jsme si položili spolu s kolegy v CO2IN a abychom znovu nevynalézali kolo, podívali jsme se na to, co o tom píší přední světové instituce, konzultační společnosti, think-tanky a akademická pracoviště, píše František Marčík.

Povzbuzujícím zjištěním je, že evropští odborníci, ekonomové i politici většinou nehledají důvody, proč takový krok nelze, ale způsoby, jak se co nejefektivněji, nejbezpečněji a nejlevněji (nejen) zbavit ruských fosilních paliv.

Konkrétní návrhy předložené autory níže odkazovaných materiálů lze shrnout následovně, podrobně viz odkazy:

František Marčík více k tomuto tématu:

 18684

Nová dohoda pro energetiku

7. 5. 2022

čas čtení 1 minuta

“Ukončeme závislost na fosilních palivech,” vyzývají organizace v rámci Nové dohody pro energetiku

Chtěli bychom Vás upozornit na výzvu, která vznikla v rámci iniciativy Nová dohoda, a která přichází s požadavky k energetické soběstačnosti České republiky.

 18448

Putin se omluvil za Lavrovovy výroky o Hitlerovi

6. 5. 2022

čas čtení 16 minut

 
-  Vladimir Putin se podle izraelského premiéra Naftaliho Bennetta omluvil za výroky svého ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který tvrdil, že Adolf Hitler byl  židovského původu

Bennett uvedl, že omluvu přijal, a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje.

Izraelský premiér rovněž uvedl, že požádal Putina, aby zvážil umožnění evakuace obléhaných oceláren Azovstal v ukrajinském přístavu Mariupol, a to v návaznosti na dřívější rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Bennett uvedl, že Putin slíbil zřídit koridor pro evakuaci civilistů z továrny.

V rozhovoru pro italskou televizi na začátku tohoto týdne byl Lavrov požádán, aby se vyjádřil k tomu, jak může Rusko říkat, že potřebuje "denacifikovat" zemi, když její prezident Zelenskij je žid.

- Fregata ruského námořnictva z černomořské flotily u Hadího ostrova hoří.

- Hoří trh Vicalina v ruském Vladikavkazu:


- Muži, kteří podpálili  vojenskou odvodní kancelář v městě Nižněvartovsk v Rusku se nejenže při tom nafilmovali, ale nasdíleli toto video na ruských kanálech sociálních sítí. Odvážné, když nic jiného:


 18669

Úřad práce ČR dokázal být pět dnů ve stávkové pohotovosti….(Nejen) ukrajinští Romové jsou v "životní pohotovosti" celý život….

6. 5. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

Foto: Ukrajinští Romové s malými dětmi tábořící v Brně u silnice... Bez pomoci...


"Zbyly nám jen oči zlý, oči zlý…. zbyly nám jen řeči zlý, řeči zlý…zbyly nám jen časy zlý, časy zlý…" ( Časy zlý, Hudba Praha)

V pátek odborová organizace Úřadu práce ČR nejspíše odvolá stávkovou pohotovost, ministr Jurečka slíbil jednání o zvýšení mzdy, snad i v tarifech kolem naprosto směšných sedmi až deseti procent.

V situaci, kdy se očekává až patnácti procentní inflace - je to skutečně "obrovské vítězství českých odborů" (a to si opravdu vážím těch několika stovek opravdu odvážných pracovníků). Možná i bývalý ministr financí Kalousek už nebude muset psát o těžké zradě pracovníků Úřadu práce v hodině války. Oni totiž vůbec čeští politici jednají s občany nejraději jako "nejlepší ministr financí na světě všech dob a časů". Český občan a úředník obzvláště snese od politiků skoro vše (nadávky, urážky, přeziravost…)

 18389

dTest: V konzervách s rajčaty testy odhalily zdraví škodlivé látky

6. 5. 2022

čas čtení 4 minuty

Rajčata jsou základem pro celou řadu oblíbených italských pokrmů a asi jen málokteré dítko ohrne nos nad „červenou omáčkou“ s těstovinami. O to závažnější je zjištění, že téměř třetina konzerv s nasekanými rajčaty, které nechala testovat spotřebitelská organizace dTest, obsahovala rizikové látky. U čtveřice z jedenácti testovaných výrobků laboratorní testy odhalily problémy s mykotoxiny a u několika dalších se našly i pesticidy. Kompletní výsledky naleznete v květnovém vydání časopisu dTest, nebo na stránkách www.dtest.cz.

 18164

Tak znovu: Prosíme, přispějte na provoz Britských listů

21. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

Finanční částka k dispozici Britským listům dosáhla rekordního minima, jak je vidět z přiloženého obrázku.

Snažíme se provozovat deník s minimálními náklady, avšak tři kmenoví autoři (nikoliv šéfredaktor) nemohou žít ze vzduchu a musíme jim hradit aspoň minimální honoráře.

Z částky 14 321 Kč to ale asi nepůjde. Potřebujeme na provoz Britských listů měsíčně cca 60 000 Kč.

Od Nového roku budeme znovu pravidelně vydávat přehled finančního stavu Britských listů, z důležitých důvodů to v druhé polovině roku 2021 nebylo možné.


Prosíme, přispějte.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

 

Jan Čulík
šéfredaktor

 18679

Berlín chce dodat Ukrajině kontrabaterijní superradary

6. 5. 2022

čas čtení 3 minuty

Spolková vláda plánuje předat Ukrajině radarový systém Cobra. Přesnost dělostřeleckého systému Panzerhaubitze 2000 by se tak výrazně zlepšila. Ukrajina má navíc dostat i nejnovější radary protivzdušné obrany, které Bundeswehr ani nevlastní, informuje Gerhard Hegman.

 18274

Slovní válka německých intelektuálů o Ukrajině odhaluje generační rozdíly

6. 5. 2022

čas čtení 5 minut

Skupina zastánců dodávek zbraní Kyjevu je výrazně mladší než zastánci opačného názoru

Válka na Ukrajině obnažuje generační rozpory v otázce, jaké poučení by si Německo mělo vzít z vlastní historie vedení krvavých konfliktů. Někteří z předních německých umělců a intelektuálů se v sérii otevřených dopisů vyslovili pro nebo proti dodávkám zbraní Kyjevu.

První z nich, zveřejněný minulý týden v pátek ve feministickém časopise Emma, několik dní poté, co německá vláda oznámila, že na Ukrajinu pošle asi 50 samohybných protiletadlových děl Gepard, vyzval kancléře Olafa Scholze, aby se zdržel přímého či nepřímého přispívání dalšími systémy těžkých zbraní do konfliktu.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 18274

Průzkum: Pětina Němců věří v "ukrajinské spiknutí"

6. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Řada Němců věří v konspirační mýty o ukrajinské válce, například v to, že Putin se na Ukrajině brání "proti globální elitě". Je mezi nimi zvláště velký počet voličů AfD, ale také část voličů strany Die Linke. A zdá se, že záleží také na názoru na koronavirová opatření.

Podaří se Putinovi destabilizovat střední Evropu? Ta hrozba je reálnější, než si myslíme

5. 5. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 23 minut

Toto je ukázka z přednášky Jana Čulíka pro projekt Threat Defuser (https://threat-defuser.org/), která se konala v Praze dne 22. dubna 2022. Projekt Threat Defuser se zabývá hybridní válkou a plánem, jak ochránit společnosti. Zkoumá roli strategií týkajících se "měkkých" informaci, které se šíří hromadnými sdělovacími prostředky a po sociálních sítích a vytvářejí tak hybridní válku.

Kompletní transkript přednášky v angličtině je ZDE


 

Český překlad je níže:

Will Putin manage to destabilise Central Europe? The threat is more real than we think

5. 5. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 22 minut

This is an excerpt from a talk that Jan Čulík gave to the Threat Defuser (https://threat-defuser.org/) seminar in Prague on 22nd April 2022. The project Threat Defuser deals with hybrid warfare and a plan to safeguard societies. It explores the role of "soft" information strategies propagated through mass and social media that constitute hybrid warfare.

Full English language transcript of this talk is  HERE.

 A Czech translation is HERE.




 

Tisková zpráva:

Právní stát musíme řešit hned, shodli se europoslanci. Maďarsku a Polsku hrozí konec dotací

6. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Europoslanci schválili rezoluci, ve které upozornili na porušování zásad právního státu v Maďarsku a v Polsku. Tamní vlády Evropské komise nerespektují základní evropské hodnoty, kvůli čemuž jim hrozí odebrání části rozpočtu Evropské unie. Právě k tomu ostatně europoslanci v rezoluci také vyzvali.

Rozhovor Britských listů 490. Ryby v Bečvě otrávil chlór

3. 5. 2022

čas čtení < 1 minuta




"Unikly kyanidy a potom na to někdo nalil savo." Nezapomínejme na šokující případ otravy tisíců ryb v řece Bečvě, na skandál, který zřejmě nikdy nebude řádně vyšetřen. Okolnosti tohoto případu osvětluje  v rozhovoru s Janem Čulíkem vodohospodář Arnošt Kult. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 3. května 2022.


 18448

Hrdinové a proražení

5. 5. 2022 / Petr Haraším, Pavel Haraším

čas čtení 12 minut

Velké Rusko přeciž nevyžaduje, aby se Volodymyr Zelenskij přímo vzdal, musí jen nařídit ukončení odporu ukrajinských sil – prohlásil Sergej Kalantaryan Lavrov. Naštěstí takové vůdce neměl Sovětský svaz, když se na něj zuřivě řítil přítel SSSR Adolf Barbarosa Hitler.

Andrej Babiš odstartoval zvlášť infantilní prezidentskou kampaň, ač stále není oficiální prezident – v očekávání. Zcela evidentně se estébákovi obžalovanému z dotačního podvodu nechce pykat za své zločiny. A zdá se, že mu vládní koalice umetává cestičku přímo na trůn.

Ten báječný krátký okamžik mezi bude líp a bylo líp, tak ten jsme zcela evidentně prošvihli.

Tisková zpráva:

Piráti oceňují další sankce proti Rusku, rádi by šli ještě dál

6. 5. 2022

čas čtení 1 minuta

Pirátští europoslanci se shodují, že jsou potřeba další sankce proti Putinovu režimu. Oceňují návrh Evropské komise, ale upozorňují, že ho musí ještě jednomyslně schválit členské země. Piráti dlouhodobě kritizují způsob schvalování sankcí a v zahraničních otázkách prosazují hlasování kvalifikovanou většinou.

Válka na Ukrajině: Zprávy o "krvavých bojích" v ocelárnách Azovstal; 600 mrtvých při bombardování divadla v Mariupolu

5. 5. 2022

čas čtení 18 minut



- Rusko cvičí údery raketami s jadernými hlavicemi, sděluje ruské ministerstvo obrany

Rusko uvedlo, že jeho síly ve středu cvičily simulované raketové údery s jadernými zbraněmi v západní enklávě Kaliningradu, která se nachází mezi Polskem a Litvou podél pobřeží Baltského moře.

Rusko cvičilo simulované "elektronické odpaly" mobilních balistických raketových systémů Iskander s jadernými zbraněmi, uvedlo ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

Ruské síly cvičily jednotlivé i vícenásobné údery na cíle imitující odpalovací zařízení raketových systémů, letiště, chráněnou infrastrukturu, vojenské vybavení a velitelská stanoviště falešného nepřítele, citovala z prohlášení agentura AFP.

Po provedení "elektronických" odpalů provedli vojáci manévr na změnu polohy, aby se vyhnuli "případnému odvetnému úderu", dodalo ministerstvo obrany. Cvičení se údajně zúčastnilo více než 100 vojáků.

Rusko uvedlo jaderné síly do stavu zvýšené pohotovosti krátce po invazi na Ukrajinu 24. února a ruský prezident Vladimir Putin naznačil nasazení taktických jaderných zbraní a varoval před "bleskovou" odvetou, pokud Západ přímo zasáhne do konfliktu na Ukrajině.
 

Rozhovor Britských listů 489. Měli by se Ukrajinci vzdát?

29. 4. 2022

čas čtení 1 minuta



Od 24. února 2022, kdy Putin brutálně napadl Ukrajinu, se Češi většinou stavěli vůči ukrajinským uprchlíkům relativně vstřícně, ovšem ty postoje se začínají měnit. Jak a co by měla Česká republika dělat a jak by se Češi měli chovat tváří v tvář nejvážnější hrozbě bezpečnosti jejich země, jaká vznikla od konce druhé světové války. A měli by se Ukrajinci Putinovi vzdát? O tom hovoří Jan Čulík se zbrojním expertem Britských listů, redaktorem Karlem Dolejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2022.


 18448

Putinův spojenec z Wagnerovy žoldnéřské organizace: "Umírající Západ si myslí, že Rusové jsou spodina z třetího světa"

5. 5. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Jevgenij Prigožin obviněný z financování Wagnerovy žoldnéřské skupiny, reaguje na obvinění z masakrů v Mali

 

Ruský podnikatel a blízký spojenec Vladimira Putina, kterého USA, EU a další země obviňují z financování soukromé vojenské společnosti Wagner Group, prohlásil, že "vymírající západní civilizace" bude Ruskem poražena.

Deník Guardian oslovil Jevgenije Prigožina s žádostí o reakci na důkazy, které usvědčují Wagnerovy bojovníky z masakrů v Mali. V odpovědi uvedl, že "opakovaně prohlásil, že skupina Wagner Group neexistuje" a že s ní "nemá nic společného".


"Jste vymírající západní civilizace, která považuje Rusy, Malijce, Středoafričany, Kubánce, Nikaragujce a mnoho dalších národů a zemí za spodinu ze třetího světa," dodal Prigožin.  Jste ubohá ohrožená banda úchylů, a  nás je mnoho, miliardy. A vítězství bude naše!"

Rozhovor Britských listů 487. Povede výrazné zvýšení počtu exekucí k destabilizaci České republiky?

22. 4. 2022

čas čtení 1 minuta


Radek Hábl, expert na exekuce v České republice, s kolegy v posledních dnech zaznamenali meziroční nárůst exekucí v ČR o 11 procent. Celkem je exekucemi v ČR postiženo asi půl druhého milionu lidí, ale to ještě nejsou všechny exekuce, některé se statisticky nezaznamenávají. Z devíti procent chudých před pandemií stoupl jejich počet nyní na šestnáct procent. A to se ještě neprojevilo horentní zdražování energií, hypoték, potravin a všeho, které nás v následujících měsících čeká. Radek Hábl v rozhovoru s Janem Čulíkem upozorňuje, že až k pětinásobnému nárůstu cen energií dojde zřejmě letos na podzim. Šířící se drsná chudoba povede k vážné destabilizaci České republiky, přesně podle Putinova záměru - pokud se vláda nevzchopí a nezačne proti tomu razantně jednat. Tento Rozhovor Britských listů vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. dubna 2022.


Rozhovor Britských listů 488. O pohodlnosti a neznalosti při zajišťování energetických zdrojů pro ČR

26. 4. 2022

čas čtení 1 minuta



Velká část občanů České republiky je později v tomto roce vážně ohrožena drastickým zvýšením cen energii o mnoho set procent, a potažmo tedy i zvýšením cen potravin. Dojde k tomu v důsledku války na Ukrajině a ani Německo, ani Česká republika si nebyly schopny vypracovat realistickou energetickou strategii. Bohumil Kartous o tom mluví s energetickým expertem Františkem Marčíkem. Tento Rozhovor Britských listů vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 26. dubna 2022.

Rozhovor Britských listů 486. Jak vyřešit stoprocentní závislost ČR na ruském plynu?

19. 4. 2022

čas čtení < 1 minuta



O tom hovoří Bohumil Kartous s Oldřichem Sklenářem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 19. dubna 2022.



 18676

Hlavní nádraží, týden 7

5. 5. 2022

čas čtení 5 minut

Foto: Hanka Nguyen

Po týdnech práce v první linii už má člověk v podstatě jenom dvě možnosti – do určité míry znecitlivět, nebo úplně vyhořet, píše Hanka Nguyen. Věci, které se mě první dny hluboce dotkly, teď dávám do pomyslné krabice v hlavě a odkládám na poličku. Už se tolik nedojímám nad návraty lidí na Ukrajinu, fotkami rozstřílených domovů nebo vyčerpanými lidmi, kteří přijíždí ze zdevastovaných měst (především z Mariupolu). Myslím, že u pomáhajících profesí v humanitární krizi to jinak nejde. Co se mě ale dotýká nyní je očividná neochota nebo přinejmenším rigidita institucí, jejichž kooperaci zoufale potřebujeme, a naprosto šílený každodenní střet s institucionálním rasismem.

 16469

Kdo je pokročilejší? 29 států s muslimskou většinou bude mít liberálnější potratové zákony než většina Ameriky, pokud padne zákon Roe

5. 5. 2022

čas čtení 3 minuty

Americká náboženská pravice jako politická síla je do jisté míry výtvorem rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Roe versus Wade z roku 1973, které z potratů učinilo právo ženy zakotvené v ústavním právu Američanů na soukromí. Odpor proti potratům a právu na soukromí sjednotil dříve rozdělené frakce v rámci amerického křesťanství, evangelikály a římské katolíky, a podnítil dříve mírné evangelikály, aby se pustili do politiky, uvádí web informedcomment.

30738

Co očekávat od Twitteru vlastněného Elonem Muskem?

5. 5. 2022

čas čtení 5 minut

Dne 4. dubna oznámil generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, že koupil významný podíl ve společnosti Twitter, čímž se stal jejím největším akcionářem. Po bouřlivém několikatýdenním rozhodování o členství v představenstvu, nevyžádaných nabídkách na koupi a pokusech o spolknutí "jedovaté pilulky" představenstvo Twitteru 25. dubna jednomyslně odhlasovalo Muskovu nabídku na koupi Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů a jeho převedení do soukromého vlastnictví, píše Sofie Zhang.

Rusko nehasí lesní požáry na Sibiři

5. 5. 2022

čas čtení < 1 minuta

Už jsme několikrát v Britských listech psali, že se v důsledku globálního oteplování vážně rozšiřují lesní požáry na Sibiři. K těm tam docházelo vždycky, nikoliv však v tak obrovské míře jako nyní.

Donedávna používal Putinův režim armádu k jejich hašení. Teď armáda bojuje na Ukrajině a obrovské lesní požáry na Sibiři se neřeší.

Samozřejmě, že pálení lesů dále přispívá ke globálnímu oteplování emisemi uhlíku.




 18591

Proč je konflikt na Ukrajině katastrofou pro chudé na této planetě?

5. 5. 2022

čas čtení 12 minut

Není divu, že po ruské invazi z 24. února se zpravodajství zaměřilo především na každodenní boje, ničení ukrajinského hospodářského majetku, osudy ukrajinských uprchlíků i vnitřně vysídlených osob a na přibývající důkazy o válečných zločinech. Potenciální dlouhodobé ekonomické dopady války na Ukrajině i mimo ni z pochopitelných důvodů nepřitahují zdaleka tolik pozornosti. Jsou méně citelné a z definice méně bezprostřední. Přesto si válka vybere obrovskou ekonomickou daň, a to nejen na Ukrajině, ale i na zoufale chudých lidech žijících tisíce kilometrů daleko. Bohatší země pocítí neblahé dopady války také, ale budou schopny se s nimi lépe vyrovnat, píše Rajan Menon.

 16492

Reálné poučení z války na Ukrajině pro Tchaj-wan

5. 5. 2022

čas čtení 5 minut

Po dvou měsících bojů na Ukrajině pomohly americké zbraně odrazit nelegální invazi Ruska. Američtí představitelé, včetně ministra obrany Lloyda Austina, nyní vyzývají k dalšímu "oslabení" Ruska vysláním dalších zbraní na Ukrajinu. V této souvislosti existuje pokušení tvrdit, že by Spojené státy měly předejít konfliktu s Pekingem tím, že pošlou více asymetrických zbraní na Tchaj-wan, píše Nathaniel Sher.

 18574

Izraelské úřady se stále nevyjádřily k invazi na Ukrajinu, ale odsoudily Rusko za to, že Hitler byl žid

5. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Izraelská a ukrajinská vláda se ve videorozhovoru pro italskou televizní stanici obořily na Ruskou federaci za výroky ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Lavrov obhajoval děsivé tvrzení Moskvy, že ukrajinskou vládu ovládají nacisté, ačkoli i prezident Volodomyr Zelenskyj je žid. Lavrov uvedl, že podle jeho vzpomínek byl Adolf Hitler částečně žid, a tvrdil, že někteří z nejhorších antisemitů jsou židé, píše Juan Cole.

Lesy ČR ilegálně vykácely staré buky v Krušných horách. Greenpeace navrhuje pokutu a zákaz těžby v okolí

5. 5. 2022

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Greenpeace ČR

Praha/Ústí nad Labem - 5. května 2022: Státní podnik Lesy ČR bez povolení vykácel několik hektarů lesa v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Šlo o mimořádně zachovalé přes dvě stě let staré buky, které tvořily původní druhovou skladbu lesa. Těžba, která proběhla bez vědomí příslušných úřadů pro ochranu přírody, zasáhla nejen unikátní starý les, ale také místní biotop zvláště chráněných živočichů. Organizace Greenpeace proto podala podnět České inspekci pro životní prostředí, ve kterém požaduje, aby bylo se státním podnikem zahájeno přestupkové řízení. Pokuta za nelegální těžbu se dle platné legislativy může vyšplhat až na dva miliony korun. Vzhledem k závažnosti přestupku a velké škodě na životním prostředí by podle Greenpeace měla být navíc také zakázaná těžba starých porostů v okolních oblastech.

 18237

Pandemie neskončila. Jak to bude dál s koronavirem?

4. 5. 2022

čas čtení 4 minuty

Zde je překlad souboru tweetů známé britské profesorky veřejného zdraví Christiny Pagel. Podívejte se na ty tweety, doplnila je grafy a dalšími obrázky:




30647

Plná konta a roztáčení inflace

4. 5. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Často slyším nebo čtu, že v ekonomice je příliš mnoho peněz, že lidé mají po covidové krizi na účtech velké peníze, které nyní investují a utrácejí, a tím pohánějí inflaci. Jistě je pak zcela správné, když vláda chce šetřit a když kritizuje minulý kabinet za rozhazování. Má to ovšem jeden důležitý háček: Na kom se vlastně má šetřit?

 18672

Naše paní "Olga"....

4. 5. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty


Kurva drát, dobrý den….(Andrej Stankovič)

Není v posledních měsících asi větší zklamání voličů z žádného politika a političky, než se děje u místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové. Ještě před rokem byla oslavována, často pochopitelně i velmi nekriticky, ale ta všeobecná radost z političky, která dokáže hájit ty nejchudší a nejzranitelnější a  nedovolila prohlasovat ve sněmovně xenofobní zakon z dílny SPD, byla věc opravdu mnoho let nevídaná.

 18577

Kreml v pohotovosti. V Moskvě přibývá pověstí o převratu

4. 5. 2022

čas čtení 4 minuty

Nespokojení generálové se připojují k FSB, která chce sesadit Putina a ukončit válku na Ukrajině, napsal Michiel Willems.

Upozornění však: Řada komentátorů považuje tuto zprávu za nespolehlivou:



Rusko-ukrajinská válka: Zelenskij říká, že je třeba zachránit civilisty uvězněné v Azovstalu

4. 5. 2022

čas čtení 12 minut

- Právě osvobozená z Mariupolu:


 
- V ocelárně Azovstal v Mariupolu je stále uvězněno 30 dětí, sděluje ukrajinská poslankyně

Ukrajinská poslankyně Kira Rudiková uvedla, že zpráva o tom, že se 156 lidem podařilo v úterý opustit obléhané město Mariupol a dostat se do relativního bezpečí Ukrajinou kontrolované Záporoží, mnohé dohnala k slzám.

V rozhovoru pro Sky News Rudiková řekla, že došlo k nejméně 20 neúspěšným pokusům o evakuaci lidí z ocelárny Azovstal v Mariupolu.

"Dovedete si představit, že jsme všichni plakali, jakmile se první skupina dostala do bezpečí. Je to neuvěřitelný pokrok, kterého jsme dosáhli v tom, že jsme lidi dostali ven."

Řekla, že "hlavním cílem" je nyní vyhodnotit všechny děti, které jsou stále v továrně, spolu se ženami, staršími lidmi a zraněnými vojáky:

"V tuto chvíli je naším hlavním cílem zajistit, abychom dostali ven všechny děti, kterých je tam stále asi 30."

Nejsložitější krok bude se zraněnými vojáky, protože Rusko jim nedovoluje dostat se ven.


- Lidé popisují utrpení, které jim způsobuje neustálé ostřelování a to, že už několik měsíců nevidí denní světlo, když byly evakuovány první konvoje civilistů z ocelárny Azovstal v Mariupolu.

 18674

Evropa: Konec myšlenky neutrality?

4. 5. 2022

čas čtení 7 minut

Švýcarsko, Švédsko a Finsko - to jsou jen některé z evropských států, které si v současnosti udržují neutrální status. Ale ruský útok na Ukrajinu je donutil přehodnotit svůj postoj, upozorňuje Peter Hille.

Pro méněcenné občany jen plečky!

4. 5. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 6 minut

Automobilky již déle masivně zdražují i své nejlevnější základní modely až o desítky procent! Současně na občany, nepatřící mezi vícecenné exempláře, tvrdě dopadá masivní inflace tak, že až asi jejich úplně poslední myšlenkou je spoření na budoucí automobil. Jezdit (školka, škola, práce, doktor, hřbitov...) ale potřebují i obyčejní lidé, a tak vozový park na našich silnicích bude dál chátrat, plečkovatět – tzn. zejména zhoršovat bezpečnost provozu a stav našeho společného životního prostředí. Člověk by čekal, že taková situace porodí přiměřeně dobré „krizové“ řešení. A pokud ho nevyprodukuje ruka volného trhu (tedy kapitál), pokusí se to udělat pro své občany sám stát.

 18671

"Žijeme v pekle": Pákistán a Indie trpí extrémními vedry

4. 5. 2022

čas čtení 6 minut

 

Dubnové teploty na nebývalé úrovni vedly ke kritickému nedostatku vody a elektřiny
 
Nazeer Ahmed žije již několik týdnů na jednom z nejteplejších míst na Zemi. Zatímco se přes Indii a Pákistán přehnala brutální vlna veder, jeho domov v Turbatu v pákistánském Balúčistánu trpěl týdny teplotami, které opakovaně dosahovaly téměř 50 °C, což je v tomto ročním období nevídané. Místní obyvatelé byli zahnáni do svých domovů, nemohli pracovat jinak než v chladnějších nočních hodinách a potýkali se s kritickým nedostatkem vody a elektřiny.

 18675

Má to Ukrajina vyhrané?

4. 5. 2022 / Jiří Hlavenka

čas čtení 11 minut

 
Trochu drzé, ale co naděláte. Rozeberme si to.

1) Dvě ruské ofenzívy

V té první Rusko uspělo i neuspělo. Utrpělo obrovské ztráty u Kyjeva, odkud se nakonec muselo stáhnout (nebyli už schopní se ani kloudně držet, jen se zakopávali a na hlavu jim padaly střely). V jednu chvíli skoro obklíčené Sumy (250 000 obyvatel) a Žitomir (260 000 obyvatel). Už jsou pryč, tato města i celé oblasti jsou v bezpečí.


 18673

Ruský plyn v ČR

4. 5. 2022

čas čtení < 1 minuta

Během ledna-dubna klesla spotřeba ruského plynu v ČR o neuvěřitelných 18,3 % (očištěno od vlivů počasí) - viz přiložený graf. A to pouze na základě vyšší ceny, nikoliv regulatorních zásahů české vlády, píše František Marčík.

Pokud by česká vláda nařídila zastavení provozu paroplynové elektrárny v Počeradech, které už dva měsíce jedou na poměrně vysoký výkon, dostali bychom se téměř ke 30% meziročnímu snížení.

O nesmyslném provozování elektrárny v Počeradech českou vládou hovoří František Martík v tomto Rozhovoru Britských listů:

 18552

Proč by porážka ve válce mohla být pro Rusko přínosem

4. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Invaze Vladimira Putina na Ukrajinu by měla být poražena, protože je porušením mezinárodního práva a zahrnuje četné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ale historie naznačuje ještě další důvod: Pokud Rusko válku neprohraje, nezmění se, ale bude to, co dělá nyní, někdy v budoucnu znovu opakovat, varuje Michail Požarskij.

 18551

Rusové neprotestují proti válce, protože i většina opozice sdílí imperiální ideologii

4. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Rusové v nějaké větší míře neprotestují proti Putinově válce na Ukrajině nejen proto, že se obávají důsledků, které to pro ně osobně bude mít - ale také a ještě více proto, že do značné míry sdílejí Putinovu imperiální ideologii a věří, že protesty by mohly vést k rozpadu Ruské federace, upozorňuje Andrej Čepeljev.

 18381

O zdrojích "zvláštní" ruské duchovnosti: Psychologická kompenzace bídy a bezpráví

4. 5. 2022

čas čtení 1 minuta

Široká podpora myšlenky, že Rusko jde svou "zvláštní cestou", je psychologickou kompenzací chudoby a bezpráví, které lidé v této zemi pociťují až příliš často, píše říká Marina Šapovalovová. Nikdo nevydrží dlouho cítit se tak nedůležitý a ohrožený - a představa, že je součástí něčeho "zvláštního", tyto pocity vynahrazuje.

 18442

Ruští velitelé nemají dost právních prostředků, jak přinutit vojáky bojovat na Ukrajině

4. 5. 2022

čas čtení 3 minuty

Po oficiálním vyhlášení války - namísto stávající "speciální vojenské operace" - by ruští velitelé mohli vznést obvinění proti každému podřízenému, který odmítne plnit rozkaz jít do boje.  Ale protože takové vyhlášení v případě Ukrajiny formálně chybí, velitelé čelící odporu to nemohou udělat. Proto jsou nuceni použít nátlaku a hrozeb. 

 16524

Tisková zpráva:

Reforma volebního zákona je zklamání, komentují nová pravidla pirátští europoslanci

4. 5. 2022

čas čtení 2 minuty

Pirátští europoslanci odmítli minimální kvórum při volbách do Evropského parlamentu. Návrh nového systému počítá s povinným volebním prahem ve výši nejméně 3,5 % pro větší evropské státy s 60 a více mandáty. To podle Pirátů ale povede k likvidaci menších stran. Miliony hlasů evropských občanů tak podle nich propadnou a systém nahraje velkým etablovaným stranám.


Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
45933