
Studie: Rýma může chránit před COVIDem
24. 3. 2021
Výzkum provedený vědci Centra pro virový výzkum Glasgowské univerzity zjistil, že lidský rhinovirus (způsobující rýmu) spouští imunitní reakci, která zřejmě blokuje replikaci koronaviru SARS-CoV-2 v buňkách respiračního traktu.
V následných matematických simulacích tým ukázal, že vzájemná interakce obou virů by mohla mít dopad na celou populaci a že výskyt rhinoviru může snížit počet případů COVIDu-19.
Lidské rhinoviry způsobují nachlazení a jde o nejrozšířenější respirační viry vyskytující se u člověka. Předchozí výzkumy ukázaly, že interakce mezi rhinoviry a dalšími respiračními viry mohou ovlivnit závažnost infekcí a způsob, jakým se šíří infekce ve skupinách.
Viry infikují jen malý počet typů buněk v těle a respirační viry typicky infikují buňky v respiračním traktu.
V rámci studie vědci nejprve v laboratorních podmínkách, kde vytvořili prostředí, v němž se normálně šíří infekce, infikovali lidské respirační buňky novým koronavirem. Pak studovali replikaci koronaviru v těchto buňkách v přítomnosti i nepřítomnosti rhinoviru.
Zjistili, že rhinovirus spouští imunitní reakci v buňkách lidského respiračního epitelu, která blokuje replikaci viru SARS-CoV-2. To znamená, že mírné nachlazení může poskytovat jistou úroveň přechodné ochrany před COVIDem, blokovat jeho přenos a snižovat závažnost onemocnění.
V dalším výzkumu se tým zaměří na molekulární úroveň popsaného procesu.
Celý text v angličtině: ZDE
Diskuse