
K omezení "šíleného" extrémního počasí je zapotřebí dramatických opatření v oblasti klimatu
29. 8. 2023
Wow! Gasteinerfall Waterfall in the city center of Bad Gastein (Salzburg), Austria, with huge volumes of water flowing down it due to the heavy rainfall over the last 24 hours.
— Nahel Belgherze (@WxNB_) August 28, 2023
Credit: Ronny Katsch pic.twitter.com/bVHC4tvjdH
Vlny veder, lesní požáry a záplavy jsou jen "špičkou ledovce", varují přední klimatologové
Vědci v drtivé většině označili za rozhodující jeden krok: snížit spalování fosilních paliv na nulu
Přední světoví klimatologové tvrdí, že "šílené" extrémní počasí, které v roce 2023 řádí po celém světě, se bez dramatických opatření v oblasti klimatu stane do deseti let normou.
Vlny veder, lesní požáry a záplavy, které zažíváme dnes, jsou podle nich jen "špičkou ledovce" ve srovnání s ještě horšími dopady, které přijdou, přičemž neschopnost klimatických modelů přesně předpovídat budoucnost znamená, že svět letí do budoucnosti "částečně naslepo" .
List Guardian si vyžádal odborná hodnocení více než 40 vědců z celého světa.
Ti uvedli, že nárůst globální teploty je zcela v souladu s varováními, která se objevovala po celá desetiletí, a že k němu letos přispěl návrat klimatického jevu El Niño. Uvedli však, že lidé a místa jsou vůči extrémnímu počasí zranitelnější, než se očekávalo, a trpí následky, které nikdy předtím nezažili, protože padají klimatické rekordy.
"Červenec byl nejteplejším měsícem v historii lidstva a lidé na celém světě trpí jeho následky," uvedl profesor Piers Forster z univerzity v britském Leedsu. "Ale to jsme při [této úrovni] oteplování očekávali. Pokud svět nebude spolupracovat a nezařadí klimatická opatření na první místo v programu, stane se toto léto za deset let průměrným."
"Dopady jsou děsivě silnější, než jsem já - a mnoho klimatologů, které znám - očekával," řekl profesor Krishna AchutaRao z Indického technologického institutu.
Dr. Christophe Cassou, výzkumný pracovník CNRS na Université Paul Sabatier Toulouse III ve Francii, uvedl: "Změny [klimatických] nebezpečí nebyly v globálním měřítku podceněny. Ale dopady byly podceněny, protože jsme mnohem zranitelnější, než jsme si mysleli - naše zranitelnost nás bije do očí."
Klimatické modely přesně předpověděly nárůst globální teploty v důsledku prudkého nárůstu emisí skleníkových plynů lidstvem. Řada vědců však zdůraznila, že mají zvláštní potíže s předpovídáním extrémních projevů počasí, které jsou z definice vzácné.
"Je možné, že vážně podceňujeme nebezpečí, která nás čekají," řekl doktor Raúl Cordero, donedávna působící na univerzitě v chilském Santiagu. "Letíme částečně naslepo, pokud jde o to, co můžeme očekávat v případě klimatických extrémů."
Vědci měli jasno v tom, že svět ještě nepřekročil bod zlomu, kdy by se klimatické změny staly běsnícími. Dr. Rein Haarsma z Královského nizozemského meteorologického institutu však uvedl, že zlomové body se blíží: "Extrémy, které nyní pozorujeme, by mohly vyvolat body zvratu, jako je zhroucení atlantické meridionální převratné cirkulace a tání antarktických ledovců, což by mělo ničivé dopady."
Podle vědců zbývá ještě "malá příležitost", jak se vyhnout nejhorší klimatické krizi. Vědci v drtivé většině označili za rozhodující jeden krok: snížit spalování fosilních paliv na nulu.
"Musíme přestat spalovat fosilní paliva," řekla Dr. Friederike Ottová z Imperial College London. "A to hned, ne až někdy v době, kdy umožníme společnostem vydělat všechny možné peníze."
Profesorka Emily Shuckburghová z univerzity v Cambridge ve Velké Británii uvedla: "Každý, kdo jakýmkoli způsobem udržuje éru fosilních paliv, stojí pevně na špatné straně historie."
"Vědomí, že se na dnešní extrémní události budeme dívat jako na mírné v porovnání s tím, co nás čeká v budoucnosti, je skutečně ohromující," řekla profesorka Andrea Duttonová z University of Wisconsin-Madison v USA. "Rychlost, s jakou tento přechod uskutečníme, určí, jakou budoucnost dostaneme."
OSN svolává na 20. září summit o klimatických ambicích. "Téměř všechny naše ukazatele v oblasti klimatu ukazují špatným směrem," uvedla Amina Mohammedová, zástupkyně generálního tajemníka OSN. "Světová meteorologická organizace varovala, že příštích pět let bude pravděpodobně nejteplejších v historii, což nejvíce zasáhne zranitelné komunity.
"Doufáme a očekáváme, že [političtí] představitelé, soukromý sektor a organizace občanské společnosti přijdou na summit s důvěryhodnými a ambiciózními opatřeními a závazky."
Diskuse