
Žádná velká ropná nebo plynárenská společnost není v souladu s klimatickými cíli
22. 3. 2024
Hodnocení 25 největších firem zabývajících se fosilními palivy kotovaných na burze, které provedl think-tank Carbon Tracker, je navrženo tak, aby investorům umožnilo posoudit, zda jsou tyto firmy v souladu s mezinárodně dohodnutými klimatickými cíli.
Žádné, zjistila zpráva.
"Společnosti po celém světě veřejně prohlašují, že podporují cíle Pařížské dohody a tvrdí, že jsou součástí řešení pro urychlení energetické transformace," řekla Maeve O'Connorová, analytička a autorka zprávy Carbon Tracker Oil and Gas.
"Bohužel však vidíme, že žádná z nich není v současné době v souladu s cíli Pařížské dohody, i když mezi společnostmi existují jasné rozdíly."
Zpráva hodnotí firmy na stupnici od A do H pomocí kritérií, jako jsou investice, výrobní plány a emisní cíle.
Známka A by byla potenciálně v souladu s cíli Pařížské dohody z roku 2015 omezit nárůst teploty na "výrazně pod" 2 °C a pokud možno na bezpečnější hranici 1,5 °C.
Stupeň H je podle Carbon Trackeru nejdále od pařížského cíle, přičemž aktivity a strategie jsou více v souladu s katastrofickým oteplením o 2,4 stupně Celsia nebo horším.
Zpráva zjistila, že společností s nejvyšším skóre byla britská BP s hodnocením D.
Na konci žebříčku Carbon Trackeru se umístily Saudi Aramco, brazilský Petrobras a americký ExxonMobil, všechny s ratingem G. Americká firma Conoco Phillips dostala známku H.
"Spořádaný přechod"
Téměř všechny hodnocené firmy plánují v blízké budoucnosti nový vývoj a zvýšení výroby.
Pouze BP plánuje pokles v dlouhodobějším horizontu, zatímco Repsol, Equinor a Shell předpokládají, že úroveň zůstane zhruba stejná.
Společnost BP však v loňském roce uvedla, že její emise uhlíku neklesnou tak rychle, jak se očekávalo, protože díky prudce rostoucím cenám ropy a plynu vykázala rekordní roční zisk.
Společnost uvedla, že emise oxidu uhličitého z těžby ropy a zemního plynu klesnou v roce 2030 o 20 až 30 % ve srovnání s rokem 2019 ve srovnání s předchozí prognózou poklesu o 25 až 40 %.
Společnost TotalEnergies mezitím ve středu pozdě večer oznámila, že v roce 2023 snížila svou uhlíkovou stopu a od roku 2020 snížila emise metanu téměř o polovinu.
Spalování ropy, která tvoří většinu jejích emisí, se od roku 2015 snížilo o 35 %, uvedla francouzská firma ve své výroční zprávě o klimatu.
Plyn, který byl pro společnost prioritou, však od roku 2015 prudce vzrostl.
Britský ropný a plynárenský gigant Shell minulý týden také zmírnil své cíle v oblasti snižování emisí uhlíku, i když trval na tom, že usiluje o "vyvážený a spořádaný přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkové energii".
S dosavadním oteplením o 1,2 stupně Celsia již lidé na celé planetě čelí smrtícím a ekonomicky zničujícím dopadům klimatu, přičemž globální teploty v loňském roce dosáhly nejvyšší zaznamenané úrovně, což zesiluje požáry, bouře a sucho ničící úrodu.
Na prosincové konferenci OSN o klimatu COP28 se téměř 200 zemí dohodlo na výzvě k odklonu od fosilních paliv a ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie v tomto desetiletí.
Ropný a plynárenský průmysl však dal jasně najevo, že má v plánu zůstat tak dlouho, jak jen to bude možné.
Generální ředitel Saudi Aramco Amin Nasser nedávno prohlásil, že svět by měl "opustit fantazii o postupném vyřazování ropy a plynu a místo toho do nich investovat adekvátně odrážející realistické předpoklady poptávky".
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse