Nejistota ohledně německé vojenské pomoci Ukrajině způsobila propad akcií německých zbrojovek

21. 8. 2024

čas čtení 4 minuty
Akcie předních německých obranných společností, včetně společnosti Rheinmetall, zaznamenaly prudký pokles v souvislosti s politickou nejistotou ohledně budoucí vojenské pomoci Německa Ukrajině. Rostoucí neshody uvnitř vládní koalice vyvolaly pochybnosti o závazku země pokračovat ve finanční podpoře, což vyvolalo výrazný výprodej akcií obranných složek.

Německá "semaforová" koalice se zapletla do sporu o rozsah budoucí finanční pomoci Ukrajině, což způsobilo prudký pokles cen akcií hlavních dodavatelů obranného průmyslu. Společnost Rheinmetall, která v předchozích dvou týdnech vzrostla o 28 % a blížila se rekordnímu maximu, zaznamenala v pondělí pokles svých akcií až o 5 %. Do poledne se ztráty poněkud zmírnily a akcie klesly přibližně o 3 %.

Politická debata se dotkla i dalších německých obranných společností. Akcie bavorských výrobců obranného materiálu Renk a Hensoldt zpočátku utrpěly podobně prudké poklesy, přičemž obě společnosti zaznamenaly do pondělního poledne ztráty kolem 4 %.

Politické spory způsobují turbulence na trhu

Prudký pokles akcií je z velké části připisován nejistotě, zda bude německá vláda i nadále poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc. Klíčovým bodem sváru je financování těchto snah uprostřed přísných německých rozpočtových pravidel.

Spolkový ministr financí Christian Lindner dal v dopise ministru obrany Borisi Pistoriovi a ministryni zahraničí Annaleně Baerbockové jasně najevo, že jakákoli nová finanční opatření budou zvažována pouze v případě, že budou podpořena zajištěnými finančními prostředky v rozpočtu na současný a nadcházející rok.

Lindnerovo trvání na dodržování rozpočtových omezení, včetně "dluhové brzdy" (Schuldenbremse), vyvolalo nejistotu ohledně budoucnosti vojenské pomoci Ukrajině. Vyzval k přísnému dodržování výdajových stropů, což odráží odhodlání Německa udržovat fiskální disciplínu. Tento postoj vyvolal šok v celém obranném sektoru a vyvolal obavy ohledně budoucích vládních zakázek a podpory.

Dopad na obranný průmysl

Německý obranný průmysl výrazně těžil ze zvýšených vojenských výdajů způsobených válkou na Ukrajině. Společnosti jako Rheinmetall, která vyrábí tanky Leopard 2, a další v tomto odvětví zaznamenaly výrazný růst, protože Německo zvýšilo své vojenské příspěvky Ukrajině a posílilo své vlastní obranné schopnosti. Jedním z největších příjemců byla zejména společnost Rheinmetall, která s rostoucí poptávkou po jejích produktech zaznamenala trvalý nárůst cen akcií.

Nedávná politická nejistota však některé z těchto zisků zvrátila. Náznak, že by na vojenskou pomoc Ukrajině nemohly být přiděleny žádné další finanční prostředky, vyvolal obavy ze zpomalení budoucích zakázek a objednávek. Nestabilní situace na Ukrajině způsobila, že obranné společnosti jsou silně závislé na vládních výdajích a jakékoli potenciální snížení financování by mohlo mít významné důsledky pro jejich finanční výkonnost.

Alternativní způsoby financování

Uprostřed této nejistoty německá vláda zkoumá alternativní způsoby financování své vojenské podpory Ukrajině. Jedním z navrhovaných řešení je využití úroků generovaných ze zmrazených ruských státních aktiv. V červnu dosáhly země G7 širokého konsensu ohledně tohoto přístupu, jehož cílem bylo využít ruské finanční prostředky zabavené v reakci na invazi na Ukrajinu. Přestože se však myšlenka využití zmrazených aktiv prosadila, zůstává mnoho nevyřešených otázek týkajících se provozování takového finančního nástroje.

Jaký bude úspěch této metody se teprve uvidí, protože zahrnuje složité právní a logistické výzvy. Německo a jeho partneři ze skupiny G7 pokračují v práci na podrobnostech, ale nejasnosti v této oblasti přispívají k současné volatilitě trhu, zejména v obranném sektoru.

Širší implikace

Pokles akcií obranného průmyslu je součástí širší reakce na probíhající politickou debatu o roli Německa při podpoře Ukrajiny. Neshody uvnitř koalice zdůrazňují potíže s vyvážením fiskální disciplíny s rostoucí poptávkou po zvýšených vojenských výdajích, a to jak na pomoc Ukrajině, tak na posílení vlastních obranných schopností Německa.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
2531

Diskuse

Obsah vydání | 22. 8. 2024