Rusko a Čína začaly najímat kurýry, aby platily za zboží ve zlatě

2. 9. 2024

čas čtení 3 minuty
Rusko začalo používat zlato k platbám za zboží z Číny, kvůli problémům s bankovními převody. Poté, co americké ministerstvo financí v červnu pohrozilo sekundárními sankcemi za finanční transakce s Moskvou a úvěrové instituce zpřísnily ověřování transakcí, jedním z funkčních řešení bylo zlaté schéma: Kov je nakoupen, přepraven do Hong Kongu, kde je prodán, a hotovost je uložena na místní bankovní účet.

Banky, které se nebojí sekundárních sankcí, zase přijímají bilaterální platby. Nicméně tyto organizace mají zastaralé IT systémy, takže Rusové si musí najímat kurýry, kteří posílají dokumenty o převodech přes státní hranici, aby získali fyzickou pečeť a podpis čínských bankéřů, uvedl zdroj.

Některé ruské společnosti také využívají ke zpracování plateb a obcházení kontrol čínských bank řetězce zprostředkovatelů ve třetích zemích. V důsledku toho vzrostly náklady na zpracování transakcí na 6 % celkových nákladů, zatímco dříve byly téměř nulové. "Pro mnoho malých společností to znamená úplnou stopku," řekl zdroj blízký vládě.

Mezitím velké čínské státní banky masivně uzavírají transakce s Ruskem, což vede ke zmrazení plateb. Rozsah katastrofy lze odhadnout na desítky miliard dolarů, vyplývá z údajů Centrální banky. Takže v loňském roce, kdy bylo výrazně méně problémů s platbami, nahromadily podniky v lednu až červnu 21,4 miliardy dolarů "zahraničních aktiv". Ve stejném roce se částky zbývající v zahraničí zvýšily o 108 % na 44,6 miliardy dolarů, což je asi desetina příjmů z vývozu ekonomiky, které centrální banka v lednu až červenci odhadla na 239 miliard dolarů.

"Dokud nebudou problémy s platbami vyřešeny na státní úrovni, nemůžeme počítat s dynamickým přílivem investic z Číny," řekl Kirill Babajev, šéf Institutu Číny a moderní Asie Ruské akademie věd. Podle něj má tato situace nejakutnější dopad na průmyslový sektor Ruska, protože země zatím nemá jiné dodavatele mnoha typů zařízení pod sankcemi.

Celkově je Čína největším obchodním partnerem Ruska, který v loňském roce představoval třetinu zahraničního obchodu země. Podle Generální správy cel Čínské lidové republiky činil na konci roku 2023 obchodní obrat mezi Moskvou a Pekingem rekordních 240 miliard dolarů, kvůli problémům s platbami se dovoz z Číny v lednu-červenci 2024 snížil o více než 1 % na 62 miliard dolarů.

Dříve bylo oznámeno, že Rusko a Čína by mohly přejít na barterový obchod, aby obešly sankce. Podle zdrojů agentury Reuters se podobné obchody v zemědělství uskuteční letos na podzim. Jak však poznamenal Oleg Abelev, vedoucí analytického oddělení IC Ricom-Trust, ne všechny typy produktů lze směnit výměnným obchodem. Rusko může také začít platit Číně pomocí kryptoměny, kterou nedávno legalizoval Vladimir Putin.

Situace s platbami do Číny se prudce zhoršila v prosinci 2023, kdy americký prezident Joe Biden povolil zavedení omezení proti sankcionovaným osobám a vojensko-průmyslovému komplexu Ruské federace. Poté hlavní čínské banky přestaly přijímat platby z Ruska. V červenci vyšlo najevo, že čínské finanční instituce tiše dělí jüan na "čistý" a "špinavý", tedy související s Ruskou federací. Čínské banky s ní raději nespolupracují.

Zdroj v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
3090

Diskuse

Obsah vydání | 3. 9. 2024