Zimbabwe požádalo Rusko o pomoc při dobývání vesmíru

11. 12. 2024

čas čtení 2 minuty
Zimbabwe čeká na ruskou pomoc při průzkumu vesmíru. Mluvíme o stavbě kosmodromu a vytvoření nosných raket, řekl v rozhovoru pro TASS Painos Gweme, generální ředitel Národní geoprostorové a kosmické agentury Zimbabwe (ZINGSA).

"Očekáváme, že s pomocí ruských kolegů v příštích 10 letech budeme schopni vypustit do vesmíru naši vlastní raketu," řekl. Podle Gwemeho úřady již začaly vybírat místo pro stavbu kosmodromu, přemýšlely také o vypuštění prvního zimbabwského kosmonauta a zahájily jednání s Roskosmosem.

Africká země a ruská státní korporace podepsaly na podzim roku 2022 dohodu o vytvoření a vypuštění malých kosmických lodí. Dne 5. listopadu letošního roku byla z kosmodromu Vostočnyj vypuštěna zimbabwská družice ZimSat-2 pomocí rakety Sojuz. Zařízení je určeno k pozorování Země a sběru dat potřebných pro zemědělství, ochranu životního prostředí a hospodaření s přírodními zdroji.

Gweme zdůraznil, že Zimbabwe chce přejít k ambicióznějším projektům, zejména k vytvoření nového satelitu ZimSat-3 o hmotnosti asi 2 tuny, s pomocí Ruska. Bude vypuštěn na geostacionární oběžnou dráhu, a ne na nízkou oběžnou dráhu Země, jak je tomu nyní, a "pokryje národní potřeby pro telefonní komunikaci, televizní a rozhlasové vysílání a internet," řekl šéf ZINGSA.

Také se objevila pozemní satelitní sledovací stanice, vybavená za pomoci Ruska. Podle Gwemeho má "komerční" úroveň, nikoli amatérskou úroveň, a je schopna fungovat ve všech hlavních rozsazích. "Nyní můžeme dokonce přijímat informace z asi 20 ruských satelitů o tématech, která potřebujeme: Předpověď počasí, kontrola životního prostředí, boj s požáry savan," řekl.

Gweme také připomněl, že od roku 2021 Roskosmos poskytuje stipendia na školení zimbabwských specialistů na řadě specializovaných univerzit, včetně Samarské národní výzkumné univerzity pojmenované po akademiku Koroljovovi a Moskevského leteckého institutu (MAI).

Vznik vesmírné agentury v Zimbabwe byl oznámen v roce 2018, rok poté, co se k moci dostal současný prezident Emerson Mnangagwa. Ten zemi převzal po třiceti letech vlády Roberta Mugabeho, který prakticky zničil její ekonomiku. Zimbabwe je stále jednou z nejchudších zemí světa. V předCOVIDovém roce 2019 zde inflace dosahovala 837,5 % a míra nezaměstnanosti byla 90 %.

V dubnu tohoto roku, ve snaze stabilizovat finanční systém země, úřady zavedly novou měnu, ZiG (Zimbabwe Gold), krytou zlatem, která nahradila zimbabwský dolar. O šest měsíců později Rezervní banka Zimbabwe devalvovala nové peníze o 43 %.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1143

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2024