Jak Rusko využívá "měkkou moc"? A je pravda, že vliv Kremlu ve světě vzrostl (i přes válku na Ukrajině)?

21. 2. 2025

čas čtení 1 minuta
Současná demontáž amerických vládních institucí měkké moci vyvolala pozornost k tomu, co se děje s jejich protějšky v Rusku. Podle Věry Grancevové je ruská měkká moc v úpadku přinejmenším od roku 2007 a místo toho se stupňuje to, co nazývá "tvrdou mocí".

Ruská specialistka na veřejnou diplomacii z Pařížského institutu politických studií říká, že na rozdíl od měkké moci, která se snaží získat podporu pro svou zemi tím, že nabízí pozitivní poselství, tvrdá moc se snaží získat své pozice útoky na ostatní a zaséváním nesvárů v jejich řadách.

Grancevová tvrdí, že v Rusku k tomuto posunu došlo, když se stalo autoritářštějším a stát uplatňoval stále větší kontrolu nad tradičními nástroji měkké moci – vzdělávacími výměnami, náborem studentů a podobně. A když se to stalo, "její měkká moc nabrala více 'destruktivní' a 'negativní' cíle".

Nyní, na rozdíl od minulosti se ruské snahy v tomto sektoru snaží "'destabilizovat a podkopat', místo aby podporovaly spolupráci a nalézaly společnou řeč". A "dnes ruský vliv hledá 'slabá místa' u svých protivníků".

Když se to stalo, Moskva věnovala méně pozornosti "šíření ruských perspektiv ve světě ovládaném západním a zejména americkým myšlením" a přesunula se "od obrany k útoku", zejména v takových projektech jako Russia Today, "který se zbavil dřívějších cílů budování kulturních a vzdělávacích vazeb a byl v podstatě "přeměněn na nástroj agrese".

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1869

Diskuse

Obsah vydání | 24. 2. 2025