Ministři zahraničí G20 se sešli v Jihoafrické republice. Bez Rubia

21. 2. 2025

čas čtení 3 minuty
Setkání se zaměří na Gazu a Ukrajinu, ale země globálního Jihu se chtějí věnovat reformám, klimatickým změnám a ekonomické spravedlnosti. Americký ministr zahraničí Marco Rubio bojkotuje "protiamerickou" politiku Jihoafrické republiky, upozorňuje Jon Shelton.

Ministři zahraničí 20 hlavních světových ekonomik (G20) se ve čtvrtek sešli na dvoudenním setkání v Jihoafrické republice.

Očekává se, že schůzka se bude zabývat situací na Blízkém východě a na Ukrajině; i když zástupci globálního Jihu, včetně Brazílie, Indie a JAR, doufají, že se vypořádají s tím, co označují za velmi potřebné reformy mezinárodních institucí, které budou čelit změně klimatu a zajistí spravedlivější hospodářský rozvoj.

Čínský ministr zahraničí Wang Li, ruský Sergej Lavrov, indický Subrahmanjam Džajšankar, britský David Lammy a francouzský Jean-Noel Barrot se schůzky zúčastní, ačkoli německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že Annalena Baerbocková nepřijede.

Velkou novinkou je však bojkot ze strany nejvyššího diplomata Washingtonu.

Proč Marco Rubio bojkotuje G20?

Ministr zahraničí Marco Rubio se před začátkem dvoudenního shromáždění dostal na titulní stránky novin tím, že zrušil svou účast. USA budou podle ministerstva zahraničí místo toho zastupovány diplomatem velvyslanectví.

Rubiův bojkot přichází uprostřed diplomatického napětí ohledně jihoafrického zákona o restituci půdy, který USA označily za "konfiskaci" a nespravedlivý vůči bělochům. Rubio také ve svém prohlášení odsoudil to, co označil za "protiamerickou" agendu Pretorie.

Země se stala terčem online útoků amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se odvolával na zákon o pozemkové reformě, když oznamoval zastavení veškeré zahraniční pomoci Jihoafrické republice; a prezidentský dárce/poradce Elon Musk, který vyrostl v apartheidu v Jihoafrické republice a označil zákon za "rasistický".

Washington je také nespokojen s Jižní Afrikou kvůli jejímu agresivnímu právnímu stíhání spojence Izraele u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu v Nizozemsku kvůli vedení války proti Hamásu v Gaze – což se podle Pretorie rovná genocidě.

Transatlantická roztržka zastiňuje globální rozhodování

Jihoafrická republika, která se loni ujala rotujícího předsednictví G20, je první africkou zemí, která hostí fórum ministrů zahraničí.

Skupina G20 zahrnuje 19 zemí, Evropskou unii a Africkou unii, které představují dvě třetiny světové populace a 85 % světového hospodářského výkonu.

Mezi USA a Evropou se v posledních několika týdnech otevřela značná propast – když prezident Trump prohlásil, že Ukrajina je zodpovědná za ruskou invazi z 24. února 2022; stejně jako kvůli vznášení nároků na Gazu, Grónsko, Panamský průplav atd., a viceprezident JD Vance zpochybňuje, zda USA a Evropa stále sdílejí stejné hodnoty.

Program prosazování společné rozvojové agendy, jak jej předložily země tzv. globálního Jihu, již trpí vnímaným nedostatkem naléhavosti a nyní mu hrozí, že bude dále zastíněn probíhajícími geopolitickými otřesy ve formě konfliktu, umocněnými dramatickým přeskupením americké zahraniční politiky za Trumpa.

Rubiova nepřítomnost na dvoudenním zasedání bude dalším zmatením, i když může poskytnout příležitost pokročit vpřed bez zapojení USA. Je to také příležitost pro Čínu, aby usilovala o větší vliv, protože USA se vzdávají své vedoucí role.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1636

Diskuse

Obsah vydání | 24. 2. 2025