
Ukrajina potřebuje pomoc více než kdy jindy
24. 2. 2025 / Bohumil Kartous
čas čtení
5 minut
Když
před třemi lety Rusko vtrhlo do celé Ukrajiny a zahájilo plnoštábní
agresivní válku, lidé v Česku byli konsternováni. Kromě strachu o to,
zda Rusko chce dojít až do střední Evropy, se až na velmi malou skupinu
českých putinovských kolaborantů česká společnost spojila k podpoře
Ukrajiny. Česko přijalo statisíce válečných uprchlíků, lidé vybrali
obrovské částky peněz na vojenskou i humanitární pomoc, český stát se
stal jedním z nejvýznamnějších
podporovatelů Ukrajiny. Nikoho by nenapadlo v prvních měsících
odporného ruského útoku na ukrajinskou nezávislost, doprovázeného
vražděním a terorizováním civilistů, zpochybňovat samozřejmost pomoci
Ukrajině, natož právo Ukrajiny na svou obranu a nutnost vyhnaní agresora
z ukrajinského území.
Během těch tří let, které od počátku války uběhly, se mnohé změnilo. Život v digitálním informačním přetlaku způsobuje, že i tak znepokojující události, jako je válečný teror, začínají lidi unavovat. A nejen to. Během několika týdnů na počátku války, kdy dezinformační a propagandistická pátá kolona ruského kleptokratického syndikátu mlčela, kdy dokonce jinak otevřeně proruský Miloš Zeman odsoudil ruský útok, se zdály být proruské dezinformace poraženy.
S tím, jak začala ruská propaganda šířit bludy o příčinách a cílech agresivní války, se ale začala probouzet i dezinformační scéna v Česku. Nebudu mluvit o politováníhodné části české společnosti, která otevřeně podporuje putinovský kriminální režim. Během tří let se podařilo přesvědčit nemálo lidí v Česku o tom, že je třeba za každou cenu dosáhnout „míru“, že je nutné okamžitě ukončit válku, že zbraně má nahradit diplomacie. Mnoho lidí se nechalo vmanipulovat do postoje, který potlačuje fakt, že Ukrajina byla napadena, že okupant drží část jejího území, že se dopustil mnoha válečných zločinů a že dodnes v Ukrajině vraždí. Mnoho lidí potlačuje tato fakta z důvodu informační únavy a z důvodů různých lží týkajících se dopadů války v Ukrajině na naše vlastní životy. Zejména z důvodů lživých manipulací o tom, jak váleční uprchlíci údajně zneužívají velkorysosti Česka, jeho sociálního, zdravotního a vzdělávacího systému, nebo zabírání pracovního trhu na úkor českých občanů. Lží o tom, jak Ukrajinci ohrožují bezpečnost lidí v Česku.
Výsledkem je zvyšující se počet Čechů, kteří by souhlasili s uzavřením mírové dohody za nepřijatelných podmínek diktovaných Ruskem. A také zvyšující se počet Čechů, kteří pojali nedůvěru vůči Ukrajincům a Ukrajině a které už válka pouze „obtěžuje“. A zvyšující se počet Čechů, kteří se vůči Ukrajině a Ukrajincům chovají vysloveně nepřátelsky.
Do tohoto stavu vstoupily prezidentské volby v USA a tragikomická, nicméně mocná figura Donalda Trumpa. Trump se stal otevřeným reprezentantem kremelských narativů, když se snažil zesměšnit ukrajinského prezidenta jako „středně úspěšného komika“, označil ho za diktátora, který nemá podporu občanů Ukrajiny a obvinil Ukrajinu z toho, že vstoupila do války, kterou nemohla vyhrát bez cizí pomoci. To vše může posilovat pocity lidí po celém světě, včetně Česka, že Ukrajina si může za svou situaci sama a že si nezaslouží další pomoc.
Byla by to obrovská chyba a zrada. Vyjednávání americké delegace se zástupci ruského kleptokratického syndikátu bez přítomnosti zástupců Ukrajiny a Evropy důvěrně připomíná Mnichov 1938 a zradu na Československu. Je trvalou skutečností, že Ukrajina nebojuje pouze sama za sebe, ale svým vytrvalým a hrdinským odporem vytváří hráz rozpínavé agresivitě Ruska. Dalšími přímými oběťmi mohou být pobaltské země, do ruského vlivu mohou upadnout po Maďarsku a Slovensku další země. Výjimkou nemusí být ani Česko.
Každý chápe, že situace je složitá a že dosáhnout okamžité územní celistvosti nebo potrestání ruských zločinců nebude jednoduché a možná se to nepodaří. Pomáhat Ukrajině a podporovat ji ve snaze o co nejspravedlivější podmínky pro uzavření příměří. Na frontě se stále bojuje, agresor stále útočí bombami, raketami a drony na ukrajinském území, stále umírají lidé. Jakákoliv vojenská, finanční i humanitární pomoc je vysoce potřebná.
Dovezli jsme díky finančnímu příspěvku Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) lékárničky a turnikety pro vojáky. Natočil jsem společně s dalšími experty pro The Kyiv Independent s Adam K. Sybera rozhovor o tom, jak prokremelská propaganda proniká do demokratické politické diskuse. Zůstaňme s Ukrajinou. Potřebuje to více než kdy jindy.
1970
Diskuse