
Čína oznámila odvetná cla ve výši 84 % na USA
9. 4. 2025
Čína oznámila odvetná cla ve výši 84 % na USA
Čína oznámila nová cla ve výši 84 % na USA v reakci na obchodní válku Donalda Trumpa, která vyvolá obavy z další eskalace.
Čínské ministerstvo financí podle agentury Reuters uvedlo, že od čtvrtka zavede na americké zboží 84% cla, což je více než dříve oznámených 34 %.
Akciové trhy se v návaznosti na toto prohlášení dále prodávaly.
Akciové trhy od Austrálie po Japonsko a Tchaj-wan ve středu dále klesají, Trump pokračuje v plánech zasáhnout Čínu obrovskými odvetnými cly
Ve středu vstoupila v platnost nová vlna Trumpových cel na desítky ekonomik, včetně 104% odvodů na čínské zboží, zatímco se Washington a Peking ocitly ve hře na ostří nože.
Sazby na dovoz do USA od vývozců, jako je Evropská unie nebo Japonsko, ve středu ve 12.01 hodin (06.01 hodin SELČ) dále vzrostly poté, co zavedení rozsáhlých 10% cel otřáslo globální ekonomikou.
Nejvíce
byla cly zasažena Čína, která však neprojevila žádné známky ústupu,
vyhrožuje, že bude bojovat v obchodní válce „až do konce“, a slíbila
protiopatření na obranu svých zájmů. Čínská odvetná cla ve výši 34 % na
americké zboží mají vstoupit v platnost ve čtvrtek.
V Londýně vzrostly pouze ceny tří firem v indexu FTSE 100.
Mezi výrazné propadlíky středečního rána patří farmaceutické společnosti, poté co Donald Trump v úterý večer prohlásil, že se chystají „velká“ cla na dovážené léky.
Anglo-švédská AstraZeneca se v úvodu obchodování propadla o 4,4 %, zatímco GSK, dříve známá jako GlaxoSmithKline, klesla o 3,3 %.
„Velmi brzy oznámíme zavedení velkých cel na léčiva,“ řekl Trump na večeři Národního republikánského kongresového výboru.
Hlavní akciové indexy v Londýně a v celé Evropě se ve středu ráno při zahájení obchodování propadly, protože začala platit cla Donalda Trumpa.
Index FTSE 100 se v úvodu středečního obchodování propadl o 2,2 %, čímž okamžitě zrušil většinu úterních zisků.
Německý index Dax klesl o zhruba 2,3 %, zatímco francouzský Cac 40 se propadl o 2,4 %. O 2 % se snížil také španělský index Ibex.
Trump v úterý uvedl, že jeho vláda pracuje na „dohodách o míru“ s obchodními partnery, přičemž Bílý dům uvedl, že prioritou budou spojenci jako Japonsko a Jižní Korea. Jeho nejvyšší obchodní úředník Jamieson Greer také v Senátu uvedl, že mezi těmi, kdo nabídli snížení cel, jsou Argentina, Vietnam a Izrael.
Trump v úterý večer na večeři se svými republikány řekl, že země „umírají“ touhou uzavřít dohodu. Americký prezident uvedl: : „Říkám vám, že tyto země nám volají a lezou mi do zadku.“
Ve středu pokračoval výprodej na asijských trzích, japonský Nikkei klesl o více než 3 %, Hongkong se propadl o více než 3 %, jihokorejská měna se dostala na 16leté minimum a státní dluhopisy utrpěly velké ztráty. Australské akcie ztratily hodnotu v řádu miliard dolarů, zatímco taiwanské akcie se v odpoledním obchodování propadly o 5,8 %. Z globálních burz byly v minulých dnech vymazány biliony akcií.
Devizové trhy byly rovněž svědky ruin, přičemž jihokorejský won tento týden klesl vůči dolaru na nejnižší úroveň od roku 2009. Na historické minimum vůči americkému dolaru klesl také čínský offshore jüan, pekingská centrální banka ve středu přistoupila k oslabení jüanu, což bylo podle agentury Bloomberg již pátý den v řadě. Ceny ropy se propadly, přičemž West Texas Intermediate poprvé od dubna 2021 uzavřela pod 60 dolary
Indická centrální banka snížila úrokové sazby s odkazem na „náročné“ globální podmínky.
Evropská unie se snažila zchladit napětí, přičemž šéfka bloku Ursula von der Leyenová v telefonátu s čínským premiérem Li Čchiangem varovala před zhoršováním obchodního konfliktu. Zdůraznila stabilitu světové ekonomiky spolu s „potřebou vyhnout se další eskalaci“, uvádí se ve zprávě EU.
Japonský index Nikkei 225 uzavřel poklesem o 3,93 %. Širší japonský index Topix klesl o 3,4 %.
Čínské akciové trhy vzrostly navzdory 104% clu na dovoz z Číny do USA, a to na základě zpráv, že Peking zasáhne na podporu trhu. Index SSE Composite v Šanghaji vzrostl o 1,1 %, zatímco index Shenzhen SE Composite vzrostl o 2,2 %.
Hongkongský index Hang Seng klesl o 0,4 %.
Australský benchmarkový index S&P/ASX 200 klesl o 1,8 %.
Jihokorejský index Kospi 200 klesl o 1,8 %
Investoři „znepokojeni“ výprodejem amerických státních dluhopisů
Investoři bijí na poplach kvůli prudkému výprodeji amerických dluhopisů, které jsou tradičně považovány za bezpečný přístav pro investory po celém světě, protože hrozilo, že se reakce na cla Donalda Trumpa rozšíří.
Náklady na půjčky pro americkou vládu tento týden prudce vzrostly, investoři se zbavili dluhopisů, které jsou obvykle považovány za nejbezpečnější aktiva během tržních turbulencí.
Výnos referenčního desetiletého amerického státního dluhopisu ve středu vzrostl o 0,16 procentního bodu na 4,42 %, což je nejvyšší hodnota od konce února - a tento týden zaznamenal tři největší mezidenní pohyby od listopadového zvolení Trumpa. Výnosy se pohybují inverzně k cenám, takže prudký růst výnosů znamená pokles cen, protože poptávka klesá.
Dramatičtější byl pohyb u 30letých dluhopisů. Podle údajů London Stock Exchange Group se výnos 30letého dluhopisu na krátkou dobu vyšplhal nad 5 % a dosáhl nejvyšší hodnoty od konce roku 2023. Naposledy se obchodoval na úrovni 4,9157 %, tedy o 0,2 procentního bodu výše než v úterý.
Trh amerických státních dluhopisů je klíčový pro fungování globálního finančního systému, protože stanovuje „bezrizikovou“ sazbu, vůči níž se poměřuje většina ostatních aktiv. Přesto by bylo těžké považovat cokoli, co souvisí s Trumpovou hospodářskou politikou, v současné době za „bezrizikové“.
Henry Allen, stratég Deutsche Bank, dnes ráno ve zprávě klientům uvedl, že výprodej amerického vládního dluhu je „alarmující“
Zatím tedy nic nenasvědčuje tomu, že by se trhu podařilo úspěšně najít dno, a zdá se, že žádná třída aktiv nebyla ušetřena, investoři nadále předpokládají rostoucí pravděpodobnost recese v USA.
Někteří investoři naznačují, že vyšší výnosy mohou být způsobeny tím, že se investoři snaží dostat k hotovosti prodejem svých bezpečných aktiv. Americký Federální rezervní systém bude tuto dynamiku pozorně sledovat, protože neuspořádaný prodej amerického vládního dluhu by způsobil zmatek na finančních trzích.
Jack Chambers, hlavní stratég pro úrokové sazby ve společnosti ANZ v Sydney, řekl:
To je nyní mimo rámec fundamentů. Jde o likviditu.
Šéf Aseanu vyzývá k „odvážné“ integraci ekonomik regionu
Šéf Aseanu ve středu prohlásil, že v situaci, kdy se kvůli rozsáhlým americkým clům ocitla většina světa uprostřed ničivé obchodní války, musí Asean „jednat odvážně“, aby urychlil regionální hospodářskou integraci.
Desetičlenné Sdružení národů jihovýchodní Asie, které počítají s USA jako se svým hlavním exportním trhem, patřilo k těm, které Donald Trump zasáhl nejpřísnějšími poplatky.
„Abychom zůstali relevantní a odolní ve světě, kde se ekonomický chaos rychle stává novou normou, musíme jednat odvážně, rozhodně a společně, abychom potvrdili závazek Aseanu ke stabilnímu, předvídatelnému a podnikatelsky příznivému prostředí,“ uvedl na investiční konferenci generální tajemník Aseanu Kao Kim Hourn.
Podle agentury France-Presse hovořil v předvečer setkání ministrů hospodářství a financí zemí Aseanu a guvernérů centrálních bank v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur, kde se bude diskutovat o tom, jak reagovat na americká cla.
Vlády zemí Aseanu se rozhodly, že nebudou Washingtonu činit odvetná opatření, a dávají přednost dialogu. Jejich exportně orientovaným ekonomikám však hrozí, že je poškodí globální obchodní válka poté, co Čína - další klíčový trh - zavedla vůči USA vlastní cla.
Čínská sociální média jsou plná diskuse o nejnovějších clech, ve středu začala platit 104% cla Donalda Trumpa na čínské zboží.
Jedním z nejčastějších hashtagů na Weibo bylo „USA žebrají o vejce, zatímco bojují v obchodní válce“, zatímco dalším bylo „Obchodní bariéry nemohou zastavit ekonomickou globalizaci“.
Uživatelé Weibo se vysmívali USA, že trpí nedostatkem vajec, přičemž některé účty sdílely fotografie prázdných regálů s vejci v amerických supermarketech.
„Když si neumíte poradit ani s vejci, proč vedete obchodní válku,“ napsal jeden uživatel.
Vlivní čínští blogeři navrhli, že by Čína mohla jako protiopatření v obchodní válce omezit dovoz americké drůbeže a vajec, což by byla další rána pro americké zemědělce.
Uživatelé Weibo také diskutovali o vyhlídce, že díky clům raketově vzrostou ceny iPhonů, přičemž několik lidí uvedlo, že přejdou na používání telefonů vyrobených čínskými společnostmi Huawei nebo Xiaomi.
Nikkei a tchajwanské akcie klesají, když se po nových clech zvedá kurz jenu.
Japonský benchmarkový index Nikkei se propadl o 5 %, zatímco kurz jenu vzrostl o 1 %, protože investoři hledají útočiště v souvislosti s novým celním režimem USA.
Akcie na Tchaj-wanu mezitím během odpoledního obchodování klesly o 5,8 %, informuje agentura AFP.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse