Zhruba 15 zemí je připraveno poskytnout jednotky mírovému kontingentu na Ukrajině

11. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
Z 31 zemí, které se podílejí na zajištění bezpečnosti Ukrajiny po skončení nepřátelských akcí, je polovina připravena vyslat do země své vojáky. Problém je v tom, že Evropané dosud neobdrželi souhlas Spojených států s podporou své mírové mise, a to brání konečnému vytvoření tak zvané "koalice ochotných".

V posledních týdnech zástupci 27 zemí EU, jakož i Spojeného království, Norska, Kanady a Austrálie diskutovali o plánech na vytvoření kontingentu, který zajistí udržení míru na Ukrajině, pokud se podaří dohodnout se na zastavení nepřátelských akcí. Asi 15 zemí potvrdilo svou připravenost poskytnout své jednotky. Ačkoli se NATO jako aliance této operace neúčastní, Kanada a Austrálie, podle úředníků, také nabídly své vojáky, aby sloužili společně s evropskými jednotkami.

Současně hrozí, že proces budování koalic se zastaví, protože Washington nepřijme pevné závazky k poskytnutí bezpečnostních záruk, říkají lidé obeznámení s touto záležitostí. Britský premiér Keir Starmer trvá na tom, že takové záruky z Washingtonu jsou nezbytné, protože je to "jediný způsob", jak zajistit účinné odstrašení Ruska a zabránit mu v opětovném útoku na Ukrajinu. Londýn a Paříž se snažily přesvědčit Donalda Trumpa, aby pomohl s leteckou přepravou, ostrahou hranic a sdílením zpravodajských informací, ale americký prezident nesouhlasil s přijetím takových závazků od doby, kdy byl plán asi před dvěma měsíci představen.

Ve čtvrtek ministři obrany "koalice ochotných" diskutovali v NATO o otázce americké podpory mírovým silám složeným z dobrovolníků. A lídři francouzské a britské armády je informovali o výsledcích cesty na Ukrajinu, během níž chtěli mimo jiné posoudit potřeby země a představit možnosti konkrétního plánování.

Formát projednávané mírové operace předpokládá, že západní kontingent bude nasazen až po vstupu mírové dohody v platnost. Ukrajinská armáda bude hlavní odstrašující silou, proto, říkají západní představitelé, by silné ozbrojené síly Ukrajiny měly být nedílnou součástí koalice. Mezitím zůstává jedním z hlavních požadavků Kremlu výrazné omezení ukrajinské armády, pokud jde o počet a poskytování zbraní.

Podle předběžných plánů budou koaliční jednotky zajišťovat bezpečnost kritické infrastruktury, velkých přístavů a měst nacházejících se daleko od frontové linie.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1210

Diskuse

Obsah vydání | 11. 4. 2025