Polsko a Česká republika navrhly zakázat ruským diplomatům volný pohyb v schengenském prostoru

16. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Polsko a Česká republika lobbují za omezení volného pohybu ruských diplomatů, které zvláštní služby těchto zemí podezírají ze sabotáží v Evropě pod záminkou diplomatického statusu, v schengenském prostoru.

"Jakákoli myšlenka, která Rusům ztěžuje provádění výzvědných aktivit v Polsku a Evropské unii, je oprávněná," řekl bývalý šéf polské kontrarozvědky ABW plukovník Jacek Monka. "Ne nadarmo vzešla iniciativa omezit svobodu pohybu faktických špionů, a nikoli diplomatů, od českých služeb, které již řadu let bojují proti aktivitám ruských zpravodajských služeb."

Praha v listopadu 2023 předložila iniciativu za zákaz pohybu ruských diplomatů, které označila za "agenty GRU a dalších zvláštních služeb", v schengenském prostoru. V červnu 2024 Českou republiku podpořily Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Polsko a Rumunsko, jejichž ministři zahraničí zaslali dopis vyzývající k zákazu šéfovi zahraniční politiky EU Josepu Borrellovi. Výzvu podpořil i tehdejší generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Na začátku roku 2025 Češi také usilovali o zařazení této klauzule do 16. balíku protiruských sankcí Evropské unie.

Bezpečnostní experti návrh podpořili. Zejména bývalý zástupce šéfa zpravodajské služby Ředitelství ochrany státu (UOP) Piotr Niemczik říká, že ruští diplomaté "často vykonávají úkoly související s agentskou službou" a využívají diplomatické imunity. Proto se domnívá, že jakékoli potíže na jejich cestách mají značný význam. Připomněl, že ve Spojených státech měli sovětští diplomaté po mnoho let zakázáno pohybovat se po zemi, směli cestovat pouze v rámci města nebo státu, kde měli diplomatickou akreditaci.

Podle novináře listu Dziennik Gazeta Prawna Zbigniewa Parafianowicze jsou omezení vůči Rusům "jediným rozumným směrem". Ruští diplomaté akreditovaní v Polsku jsou pod přísnou kontrolou, ale to se nevztahuje na jejich kolegy ze sousedních zemí. "Dokud si jednotlivé země neuvědomily, že ruští konzulové využívají schengenský prostor, bylo riziko jejich zajetí minimální. Protože například zaměstnanec konzulátu České republiky málokdy spadal do zájmové zóny ABW," vysvětluje. Polská kontrarozvědka zachází se všemi konzuly Ruské federace jako se zaměstnanci ruských tajných služeb na plný úvazek, dodal Parafianovicz.

V současné době je v Polsku 21 ruských diplomatů - na velvyslanectví ve Varšavě a na generálních konzulátech v Gdaňsku a Krakově, vyplývá z údajů polského ministerstva zahraničí. To je třetina celého diplomatického sboru Ruské federace, který působil v Polsku před třemi lety. Od června 2024 se mohou pohybovat pouze na území konzulárního obvodu.

Podle odhadů zvláštních služeb republiky je 20 % Rusů s diplomatickým statusem v zemích EU zpravodajskými důstojníky. To znamená, že 400 agentů účastnících se hybridních útoků se může volně pohybovat po EU, řekl v Bruselu polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Zdroj v polštině: ZDE

0
Vytisknout
1193

Diskuse

Obsah vydání | 17. 4. 2025