Končící Sněmovna v číslech - Docházka, aktivita, úspěšnost zákonů a další ukazatele

26. 8. 2013

čas čtení 3 minuty
Tisková zpráva sdružení KohoVolit.eu

Praha, 26. 8. 2013 -- Sdružení KohoVolit.eu dnes poskytlo médiím k dispozici podrobný přehled činnosti končící Sněmovny. Čtenáři se tak dozví nejen, jak aktivní byli jednotliví poslanci, ale i jaký byl osud návrhů zákonů a dalších sněmovních tisků.

Kamil Gregor, datový analytik KohoVolit.eu, říká: "Pokud jde o naše tradiční téma docházky do Sněmovny, byli na tom v uplynulém funkčním období zdaleka nejhůře sociálně demokratičtí poslanci Michal Hašek a David Rath. Ten chyběl velmi často i před zatčením. Naopak vzornou docházku jsme zaznamenali u spíše méně známých poslanců, například Luďka Jeništy (TOP 09), Jiřího Petrů (ČSSD) nebo u Jiřího Šulce (ODS)."

"Logicky nejvyšší počet vystoupení na schůzích mají členové předsednictva Sněmovny, členové vlády a předsedové klubů. Z řadových poslanců vynikli v tomto směru Miroslav Opálka (KSČM) či Ivan Ohlídal (ČSSD). Rekordmanem v počtu interpelací na členy vlády je Jiří Paroubek (Nezařazený) se 114 interpelacemi. To představuje skoro dvě interpelace za jednu schůzi, a to včetně schůzí, kdy se interpelace vůbec nekonaly."

"Opoziční poslanci byli aktivnější v počtu předložených návrhů zákonů. Ti koaliční se totiž mohli častěji spolehnout na legislativní činnost vlády. Vláda byla zdaleka nejčastějším předkladatelem, přišla s 345 z 619 předložených návrhů zákonů. Poslanci oproti tomu předložili 214 návrhů. Senát podal 34 návrhů a zastupitelstva krajů 26 návrhů. Z nich byla nejaktivnější zastupitelstva Prahy a Libereckého kraje, která podala shodně po čtyřech návrzích."

"Zdaleka nejúspěšnějším předkladatelem je vláda -- 72 % jejích návrhů zákonů úspěšně dokončilo legislativní proces. U ostatních předkladatelů je to jen 24 %. Celkem 164 návrhů zákonů kvůli rozpuštění Sněmovny nejspíše 'spadne pod stůl`. Dalších 33 návrhů sice stačilo odejít ze Sněmovny, ale ještě neprošlo přes Senát a prezidenta. Jejich vetování se tedy nyní fakticky rovná zamítnutí," uzavírá Kamil Gregor.

Celkem ve funkčním období 2010-2013 vzniklo 1135 sněmovních tisků. Více než polovinu tvoří návrhy zákonů, zbytek připadá na mezinárodní smlouvy, písemné interpelace, zprávy a další druhy tisků. Daty použitými v této analýze jsou výpisy z oficiální parlamentní databáze, které zveřejňuje Poslanecká sněmovna. Data jsou aktuální k 8. 8. 2013, kdy došlo k poslední aktualizaci. Od té doby mohly nastat změny, ty jsou ale zpravidla zanedbatelné.

V případě počtu předložených návrhů zákonů existuje nesoulad mezi daty v oficiální parlamentní databázi a daty zobrazenými na webové stránce Sněmovny. Zpravidla se jedná pouze o rozdíl v jednotkách návrhů. Jediný větší nesoulad je u Davida Ratha, který podle databáze podal 15 návrhů zákonů, zatímco podle webové stránky Sněmovny to bylo 28.

Přehled aktivity poslanců a úspěšnosti sněmovních tisků najdete v přiložených excelových tabulkách, nebo si je můžete stáhnout ZDE ZDE

0
Vytisknout
7294

Diskuse

Obsah vydání | 28. 8. 2013