
Mediální Černobyl ruské vlády
16. 8. 2019
Michail Gorbačov, který se zpočátku choval stejně jako všichni ostatní sovětští lídři, dokázal využít nehody k prosazování svého programu glasnosti, čímž zabránil tomu, aby Černobyl podkopal svou pozici - i když nakonec ho glasnosť tato stála místo i zemi.
Nyní Rusko utrpělo smrtící jadernou nehodu v severodvinské námořní instalaci - a ruské úřady i obyvatelstvo reagují takřka do písmene stejně jako za sovětských dob. Ruští představitelé mlčí, podhodnocují vážnost problému, nebo o něm rovnou lžou.
A ruský lid, který ví, že mu jeho lídři neříkají pravdu - dozvídají se ji pouze ze zahraničních zdrojů - se opět obává nejhoršího, když někteří hovoří o Armageddonu a další spěchají vzít si jódové tablety v mylném přesvědčení, že je zcela ochrání před radiací.
Avšak nezdá se, že by Putin chtěl využít tragédie ke změně reakcí úřadů nebo schopnosti ruských médií informovat otevřeně a poctivě o tom, o čem úřady nechtějí slyšet.
Místo toho dochází k čemusi mnohem zlověstnějšímu. Pozorovatelé se domnívají, že Putin osobně nese přímou odpovědnost za tragédii, což ještě více komplikuje jakoukoliv změnu postoje a může to vést k lidovému hněvu proti němu a jeho neosovětské neupřímnosti.
"Putin dal nejednou najevo, že vývoj nových zbraní v zemi probíhá pod jeho osobní kontrolou. A od roku 2018 nejednou předvedl osobní zapojení v tomto sektoru," píše Preobraženskij.
Ti kdo v této oblasti pracují s ohledem na sovětskou a ruskou psychologii udělají cokoliv, aby Putinovi vyhověli.
Budou pracovat obzvlášť tvrdě, zajistí, aby byl každý pokrok hlášen nahoru a udělají cokoliv, aby jakýkoliv problém byl zamaskován. To je to, co se stalo i v daném případě.
Mezi neštěstím a Putinem však existuje ještě hlubší spojení. On a nikdo jiný nese odpovědnost za vystupňování napětí ve vztazích se Západem a požadavek na nové superzbraně, které ho mají porazit v jaderné válce, o níž šéf Kremlu nejednou naznačil, že je připraven ji vést a vyhrát.
Stejně jako kdysi sovětští občané, i dnešní Rusové už nevěří svým lídrům. A to bude mít své důsledky - možná i vážnější a přímější, než jaké měla nehoda z roku 1986 pro Gorbačova.
Podrobnosti v ruštině: ZDE
Diskuse