ČEŠTÍ VÝSTŘEDNÍCI:

Bývalý vysoký manager z Generali PPF prosazuje demontáž státu

13. 3. 2012 / Václav David

čas čtení 4 minuty

Pozn. red., úterý 13 hodin: Firma Generali PPF rozvázala pracovní poměr s Pavlem Sikorou. "Názory pana Sikory jsou jeho čistě osobní a jeho zaměstnavatel s nimi zásadně nesouhlasí. Propojování osobních názorů pana Sikory s naší společností nás velmi poškozuje. Rád bych Vás proto požádal, abyste ve svém článku doplnil, že Generali PPF Holding se od názorů pana Sikory, který již není manažerem naší skupiny, zcela a zásadně distancuje," napsal Britským listům RIchard Kapsa, tiskový mluvčí firmy Generali PPF a tajemník její správní rady. Pracovní poměr s Pavlem Sikorou byl rozvázán od 1. dubna 2012 a v současnosti už nezastává manažerské místo. Rozvázání pracovního poměru s Pavlem Sikorou nemá souvislost s článkem zveřejněným v Britských listech.


Původní článek:

Pavel Sikora je členem Strany svobodných občanů a pracuje jako top manager skupiny Generali PPF, konkrétně na pozici Director Group Treasury at Ceska pojistovna a.s. V komentářích na Facebooku (jeho profil je ZDE, Pavel Sikora potvrdil emailem, že je to skutečně jeho profil) prohlašuje, že zvoní státům hrana a lze očekávat transformaci na nestátní svobodné společnosti. Jako příklad takových společností uvádí starověký Izrael v době Soudců), jižní část Somálska ovládanou milicemi Al-Šabáb spolupracujícími se Svazem islámských soudců, nebo kmenová území v Afghánistánu a Pákistánu. Tvrdí, že tato území jsou hospodářsky svobodnější než současné státy.

Jeho názor by se dal shrnout touto citací: "Stát je zločinecká organizace, která od svých otroků vybírá daně."

OSN obvinila Spojené státy z mučení Bradleyho Manninga

13. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Mimořádný zpravodaj OSN pro otázky mučení oficiálně obvinil americkou vládu z krutého a ponižujícího zacházení s Bradleym Manningem, americkým vojákem, který byl vězněn téměř rok na samotce kvůli podezření, že předal americké diplomatické depeše serveru WikiLeaks.

Juan Mendez dokončil čtrnáctiměsíční analýzu zacházení s Bradleym Manningem od doby, kdy byl voják v květnu 2010 zatčen. Dospěl k názoru, že americká armáda se provinila nejméně krutým a nelidským zacházením, protože Manninga po dobu 11 měsíců věznila 23 hodin denně za podmínek, které zřejmě také byly mučením.

"Mimořádný zpravodaj dospěl k názoru, že uvalení mimořádně kárných podmínek věznění na člověka, který nebyl shledán vinným ze žádného trestného činu, je porušením jeho práva na jeho fyzickou a psychickou integritu i presumpce neviny," píše Mendez.

Zpráva byla zveřejněna jako příloha k analýze mimořádného zpravodaje o otázce lidských práv pro Valné shromáždění OSN.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový americký zákon:

Udávání úplatkářství je nyní lukrativní

13. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Podle programu, vytvořeného podle Doddova a Frankova zákona z r. 2010, má nárok každý, kdo udá úplatkářství, neplacení daní a další podvody v podnicích na 10 až 30 procent finančních prostředků, které se americkému regulačnímu orgánu Securities and Exchange Commission podaří od podniků vysoudit. Může to vést k obrovskému finančnímu prospěchu pro udavače, který odhalí podvod, vedoucí k mnohamilionovému narovnání.

Podle deníku Financial Times posílají americkým inspekčním úřadům po zprovoznění výše zmíněného programu udavači z množství podniků velké množství tipů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německo neplní vlastní úsporná opatření ani z poloviny

13. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Od evropských zemí se očekává, že budou kvůli dluhové krizi plnit tvrdá úsporná opatření. Jenže Německo, které tato opatření samo prosazuje, není zrovna nejlepším příkladem. List Spiegel zjistil, že Berlín nedokázal splnit své vlastní úsporné cíle pro rok 2011. A zaostává i letos.

Osamělost billiárového hráče

13. 3. 2012 / Petr Štengl

čas čtení < 1 minuta


Nemá ženu, družku ani přítelkyni
jo, andulku, to měl
a taky křečka, zlatýho
kdysi
teď sedí u počítače a mastí billiár
sám proti počítači
počítač je milosrdnej
schválně kazí
a nechá ho vyhrávat
kdo by to od tý bedny čekal?
občas mrkne na porno
ale je to všechno na jedno brdo
láska bukake páska
počítač ho nechá vyhrávat
ví co je to láska
víc toho nepotřebuje

Zesměšňovat utrpení jednoho národa na úkor jiného je hanebnost, pane Koenigsmarku

13. 3. 2012 / Daniel Veselý

čas čtení 13 minut

Reakce na článek Alexe Koenigsmarka "...v příběhu Kurdů chybí zlý Žid ZDE"

Pan Koenigsmark napsal článek, ve kterém bagatelizuje palestinský boj za lidská práva způsobem, který bych dohledal spíš v Rudém právu na přelomu 40. a 50. let než dnes. Jistěže jsou Kurdové utlačovaným národem, ale pan Koenigsmark se po konstatování, že se jejich osudu nevěnuje tolik pozornosti, protože "v příběhu Kurdů chybí zlý Žid", raději ani o jejich útlaku dál nerozepisuje.

Kurdové žijí převážně v Turecku, Iráku, Sýrii, Íránu, Afghánistánu, Arménii, Ázerbájdžánu, Jordánsku, Egyptě a Libanonu. O tom, že jsou v těchto zemích v různé míře porušována jejich práva není vůbec sporu. Ale ani v těchto zemích nedochází k systematické destrukci životního prostoru Kurdů jako v případě Palestinců obývajících Izraelem okupovaný Východním Jeruzalém a Západní břeh ani k jejich trvalému uvěznění na úzkém pásu zničené země, který je periodicky bombardován ZDE. Nicméně je pravda, že byl kurdský národ v Iráku a Turecku vystaven genocidě, o čemž se pan Koenigsmark nerozepsal ať již z ideologických důvodů, či jen z čiré neznalosti. Učiním tak místo něho, neboť je třeba, aby se celá řada lekcí z minulosti neúprosně připomínala.

Vládní reformy jsou šílené a asociální

13. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Ve svém rozhovoru pro Právo dne 12. března se ústavní soudkyně Eliška Wagnerová mimo jiné vyslovila velmi kriticky k současným vládním reformám. Na otázku týkající se reformních zákonů vlády Petra Nečase odpověděla:

Eufemisticky řečeno, jsou problematické. Pokud to mám říct otevřeně, tak jsou šílené, asociální, a já nechci žít ve státě, který se chová jako asociál. Tato republika byla v roce 1918 zakládána na humanismu, Masarykova idea říká, že stát žije myšlenkami, z nichž vznikl. A když se dneska podívám, jestli jsou tu aspoň zbytky humanismu? Máme tedy nárok na to, abychom přežívali dál? Sice přeháním, ale to jsou věci, které mě rozčilují, tyto reformy mnoho lidí uvádějí do opravdové bídy, vidíme to dnes a denně. V takto spravovaném státu žít prostě nechci.

Určitou naději do budoucna vidí Eliška Wagnerová v rozvoji občanské společnosti:

Probouzí se občanská společnost, a to je dobře. Demokracie není úplná, pokud v ní fungují jen instituce, politické strany, a lidé přitom jen nadávají v hospodách. Pokud je něco tíží, tak musí mít potřebu i mezi volbami dát se dohromady a vyjádřit svůj názor. A to se začíná dít. Neříkám, že je to samospasitelné, ale je to obohacení, dokompletování demokracie. Situace jistě není beznadějná.

Celý rozhovor je ZDE

Petrohrad zakázal "homosexuální propagandu"

13. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Dvacet let poté, co byla v Rusku dekriminalizována homosexualita, se znovu šíří zákony proti homosexuálům. Nejnověji zakázal Petrohrad "homosexuální propagandu". Čelní ruští politikové a činitelé pravoslavné církve požadují, aby byly v Rusku zavedeny protihomosexuální zákony na federální úrovni. Dmitrij Peršin, šéf církevní rady pro mládež, v pondělí znovu opakoval tyto požadavky poté, co pochválil Petrohrad, že "pomohl ochránit děti před informačními manipulacemi od menšin, které šíří sodomii".

Homosexuální aktivisté poukazují na to, že zákon je součástí širší vládní iniciativy, kterou podporuje přísně konzervativní pravoslavná církev a jejímž cílem je omezit veřejní protesty, občanskou činnost a liberalizaci společnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Konzumace červeného masa způsobuje desetinu předčasných úmrtí

13. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Požívání i malého množství zpracovaného masa, jako je slanina, párky či salám, může způsobit zvýšení pravděpodobnosti úmrtí až o pětinu, zjistili vědci z Harvard School of Medicine. Pojídání bifteků zvyšuje pravděpodobnost úmrtí o 12 procent.

Studie zjistila, že snížení konzumace červeného masa na množství menší než 42 gramů denně (to je ekvivalent jednoho velkého bifteku týdně) by vedlo k poklesu téměř 10 procent předčasných úmrtí u mužů a asi 8 procent předčasných úmrtí u žen.

Červené maso obsahuje velké množství nasycených tuků a slanina a salámy obsahují velké množství soli. Nahradí-li se konzumace červeného masa kuřecím či rybím masem nebo zeleninou, celozrnnými potravinami snížuje riziko předčasného úmrtí o dvacet procent, zjistila studie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový zákon posílí práva věřitelů

Lichvářům bude k vymáhání peněz stačit i ústní dohoda s dlužníkem

12. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Lichváři, kteří u nás prožívají zlatou horečku, protože jim v cestě nestojí žádný jednoznačný zákon proti lichvě, dostanou možnost, jak se ještě snadněji dostat k majetku lidí ve finanční tísni. K uplatnění jejich nároků, včetně astronomických úroků, jim bude brzy stačit jen ústní dohoda s dlužníkem vyslovená klidně i v hospodě. Vyplývá to z nového občanského zákoníku, píše v Právu reportér Jindřich Ginter.

Celý článek ZDE

Jak to tedy je s Národní radou Holešovské iniciativy s 15. březnem?

12. 3. 2012 / Petr Kužvart

čas čtení 12 minut

Nestačím se divit! Datum vyhlášeného celonárodního protestu se velice přiblížilo - a začaly se množit útoky a výzvy, aby občané zůstali doma. A argumenty? Ty formulují podle všeho lidé, kteří si dosti povrchně přečetli publikované texty a chytili se různých zmínek v nich. A také si našli některé účastníky Holešovské inicativy a vzhledem k jejich profilu to celé šmahem odsoudili.

Je podstatou romantické lásky žena?

12. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Stále častěji trnu nad tím, co mladí "adepti žurnalistiky" dokážou vymyslet. Jedna taková adeptka si vzala jako téma pomyslnou soutěž mezi sv. Valentýnem, oslavou lásky, a MDŽ v tom, jak jsou tyto slavnostní dny mezi lidmi zpopularizovány a zkomercionalizovány.

Není zde ani stín úvahy o zcela rozdílné podstatě obou těchto oslav, ba dokonce tu splývá žena s představou romantické lásky, což je nedůstojné především vůči ženám, protože ty mají ve společnosti přece mnohem širší funkci než jenom partnerství.

Spojovat ženu s romantickou (milostnou) láskou je navíc naprosto mužské vnímání světa, pro většinu žen a gayů to bude přece zase muž, kdo je symbolem romantické lásky.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Ten obraz viset nebude

12. 3. 2012 / Petr Wagner

čas čtení 1 minuta

Pan Kanda se domnívá, že Ficovo vítězství posílí pravici v české republice. Zde jde zjevně o nedorozumění. Pravice v ČR nepotřebuje posílit. Je silná, dokonce nejsilnější v historii. Jistě již nelze mluvit o většině 118 hlasů, ale pořád je ta většina dostatečná a bezpečná.

Kdyby...

Po všech pravicových nadějích byla schopná prezentovat pozitivní výsledky.

Kdyby se nezabývala většinu času vládnutí jenom sama sebou. Kdyby nás netahala do nesmyslných příběhů obálek.

27411

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Tři ostrovy v jednom

12. 3. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Tato reklama je přímo učebnicí drobné reklamní tuposti.

1) Písmeno I na jejím začátku má takový font, že vypadá jako O.

2) Město, které se italsky jmenuje "Milano" a česky "Milán" (s dlouhým a) se zde jmenuje "Milan".

3) A pak je tu hra známá geografická hra, na kterou jsme v tomto Koutku upozorňovali už v článku Western union mění svět. U pobřeží Apeninského poloostrova leží tři velké ostrovy -- Korsika, Sardinie a Sicílie. Dva z nich -- Sardinie a Sicílie -- patří Itálii. Na této reklamě však existuje pouze jeden z nich.

Připomíná mi to jeden starý vtip, v němž se střídají proměnné, ale princip zůstává stále stejný: V rádiu Jerevan běží pořad, v němž se říká:

"U Itálie leží tři rozsáhlé ostrovy.

Jsou to tyto dva:

Sicílie."

Nejdřív řež, potom měř

12. 3. 2012 / Jan Mrskoš

čas čtení 2 minuty

Opak jednoho našeho chytrého pořekadla by asi parafrázoval význam rady: nejdřív bombarduj, a přemýšlej o tom až potom. Vždyť to přece tak hezky fungovalo v Iráku. Nebo ne? Tak nějak ironizuje Maureen Dowd - známá dlouholetá komentátorka washingtonského listu The New York Times, nositelka Pulitzerovy ceny, majitelka břitkého jazyka - tu radu, která je dnes tak často slyšena v jist©ch kruzích. A to obzvláště jako kritika na snahu, kterou vyjadřuje US prezident Barack Obama, analyzujme nejdřív cenu té války a to, co bude potom.

Vize přímé demokracie

12. 3. 2012 / Johan Bartoš

čas čtení 12 minut

Ještě před několika lety zcela nemyslitelné se stává skutečností. Ve společnosti se všeobecně mluví o tom, že v dnešním systému už nadále nemůžeme či snad nechceme pokračovat. Donedávna neotřesitelný kapitalismus zpochybňuje stále více a více lidí. Všude se mluví o tom, že potřebujeme alternativu, novou cestu, nový směr, jenže nikdo neví jaký. Obecně je přijímáno, že nic z toho, co jsme již vyzkoušeli, nebylo lepší než současný systém, přesto se zdá, že v něm není možno pokračovat. Nezdá se, že by bylo možno odstranit sebevražedné tendence kapitalismu. A i kdyby tu byla možnost celosvětově aplikovatelného kapitalismu "s lidskou tváří" a někdo s ní přišel a přednesl ji jako konkrétní, konstruktivní návrh, jaká politická síla jej bude prosazovat? Může v krátké době prostřednictvím dnešních politických systémů projít taková změna po celém světě?

Potřebujeme více osvícenství a racionalismu

12. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Brutální vraždění mladých lidí za styl účes či oblékání v zemi, kde západní vojáci přišli přinést svobodu od strašného Saddáma, je něco naprosto děsivého. Nedaleko od Evropy se ve "svobodném Iráku" mravnostní policie odvažuje té nejhorší brutality na dospívajících dětech kvůli oblékání.

A veřejné zdůvodnění? Dodržování náboženských hodnot, údajné mravnosti.

Kdo by věřil, že je 110 cm  totéž co 1,1 metr

12. 3. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 21 minut

Sečítání i odečítání je pro žáky základní školy zapeklitá záležitost, násobení je utrpení a dělení je nezvládnutelné. Zejména zakazuje-li škola biflování. Jak naučit násobilku, aniž by se tím zatěžovala dětská mysl a jsou-li děti nabádány, aby místo biflování "konceptualizovaly inovativní řešení komplexních problémů", což je má připravit pro novou ekonomiku založenou na technologii? Kanadská škola dnes nedokáže naučit děti počítat během vyučovacích hodin, doma to rodiče nezvládají a "záchranná síť" (soukromí učitelé) ve formě mimoškolních lekcí přijde na více než 1800 dolarů ročně. Děti, které vycházejí ze škol, neznají ani základní početní úkony a nemohou být přijaty do mnoha volných míst v obchodě ani v průmyslu k velké nelibosti zaměstnavatelů. Taková je dnes situace v Kanadě. Přistěhovalců z jiných zemí, kterým počítání nedělá problémy, není dost.

Neubližujme zvířatům

12. 3. 2012 / Egon T. Lánský

čas čtení 4 minuty

Krátce po pádu komunismu v Československu se někteří Češi a někteří Slováci rozhodli, že si společný stát rozdělí. Ne že by to oba národy spolu nemohly vydržet, jen si v obou pár lidi přálo mít doma moc. Plnou. To současně mít nemohli, tak si rozdělili společný stát, který, chudák, za to nemohl.

Ficovo vítězství může posílit českou pravici

11. 3. 2012 / Roman Kanda

čas čtení 3 minuty

Jak ovlivní drtivé vítězství Roberta Fica v letošních parlamentních volbách českou politickou a mediální scénu?

Domnívám se, že nadpoloviční většina Smeru-SD ve slovenském parlamentu, by mohla působit mobilizujícím způsobem na českou levici. Mohla by -- ale nejspíš nebude. Česká levice totiž nadále zůstává rozdělena na tzv. demokratickou a komunistickou. Pasivní ČSSD ani nevyužila faktu, že Nečasova vláda přestala usilovat o zákaz KSČM, čímž vlastně komunisty s konečnou platností legitimizovala jako pevnou součást stranického systému. ČSSD událost ani nekomentovala, o zrušení bohumínského usnesení neuvažuje, čímž nadále zůstává dobrovolně ve vleku dominantního postkomunistického diskursu.

Ideologie a energie, aneb Až my jim to nandáme

11. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Základním rysem veškerého antropologizujícího/ideologizujícího "marxování" od 1. světové války až dodnes (v době, kdy vyjma nečetných výjimek přestal být kladen vážný důraz na ekonomické analýzy a převážilo pouhé rozebírání "nadstavby") je nereflektované přebírání zastaralé koncepce společnosti coby národního státu s agrárně-řemeslnickou ekonomikou, tak jak se vytvořila ještě v zakladatelské době sekulárně levicového mýtu, tj. za Francouzské revoluce. Zásadně protiindustriální a atechnický přístup dával ve své vlastní době ještě celkem dobrý smysl, posléze se však fakticky stal nástrojem programového vytěsňování některých "nepříjemných" témat - s cílem konzervovat tradiční humanistickou ideologii bez ohledu na faktický stav světa.

O korupci a technokracii pod záminkou Ivana Wilhelma

10. 3. 2012 / Jiří Guth

čas čtení 5 minut

Filozof Martin Škabraha ve svém článku připomíná smutnou až ostudnou roli bývalého rektora Karlovy univerzity Ivana Wilhelma na jeho současném působišti, "Dobešově" ministerstvu školství. Středoškolská učitelka Dagmar Daňková se na Facebooku vyjádřila ke konkrétnímu meritu věci docela lapidárně a přitom humánně:

Minulý týden jsem sledovala debatu na FF v Olomouci, jíž se účastnil právě i Ivan Wilhelm. Sevřelo se mi srdce nad člověkem, který ze zcela nepochopitelných důvodů vyměnil své nesporné renomé za loajalitu ministru Dobešovi, do něhož vkládají naději už snad opravdu jen v té Plzni :-(.

I půjčka může být úplatek

10. 3. 2012 / Čestmír Kubát

čas čtení 4 minuty

Vít Bárta řídil stranu jako firmu a jako podnikatel přitom zřejmě také počítal s nutnou překlenovací investicí do doby, než se Věci veřejné (VV) samy stanou zavedenou parlamentní politickou stranou a začnou čerpat prostředky z veřejného sektoru tak jako ostatní "demokratické" politické strany. Podle mediálních zpráv o řízení se jeví jako rozhodující otázka, zda Bárta dával úplatky, anebo jen poskytoval půjčky. Jenže výhoda spočívající v poskytnutí půjčky, na kterou není právní nárok, může být také úplatkem.

Přímočarý Vít Bárta přišel s novinkou spojení podnikání s politikou a svůj vstup do politiky otevřeně pojal jako podnikatelský záměr. Vyvolalo to vlnu mediálního pobouření. Podle věčně spícího ministra pouze začal mluvit o tom, co ostatní dělají.

Ivan Wilhelm kolaboruje s nedemokratickou mocí. Měl by odstoupit

9. 3. 2012 / Martin Škabraha

čas čtení 2 minuty

Nevím, co drží renomovaného vědce, jako je Ivan Wilhelm, na Dobešově ministerstvu školství, ale po svévolném prodloužení akreditace plzeňským právům navzdory stanovisku akreditační komise by mu snad konečně mohlo dojít, že je pouze fíkovým listem velmi obnažené moci. Lze hledat různé právnické kličky, zdůvodňující, proč je Dobešovo jednání legální. Je to ale bezpředmětné, protože zde se nejedná o pouhou literu zákona, jedná se o otázku nelegitimity daného rozhodnutí -- a tato nelegitimita vyplývá ze zásadních principů, nikoli jen z konkrétních ustanovení nepřehledných zákonů.

Končíme...

9. 3. 2012 / Jakub Rolčík

čas čtení 5 minut

Rozhodnutí ministra Dobeše prodloužit -- proti vůli Akreditační komise - akreditaci pro Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni (FPR) představuje políček do tváře všem akademickým pracovníkům, kteří se -- mnohdy s mimořádným nasazením a na úkor svého volného času -- snaží již několik let o pozvednutí pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti na českých vysokých školách. Nebude-li zvráceno, zakonzervuje na FPR poměry, jež charakterizuje nedostatečné personální zabezpečení výuky, nedostatečná publikační a vědecká odborná činnost a podezření z klientelismu a vazeb na korupční politické prostředí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2012

18. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 256 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2011 částkou 10 938 Kč, příjem z reklamy byl 9000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 1. 2012 částku 135 736.21 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

33379