Tisková kancelář Reuters reklasifikovala USA jako nepřátelské území pro své reportéry

1. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Šéfredaktor tiskové kanceláře Reuters Steve Adler napsal dnes svým podřízeným:

"Prvních dvanáct dní Trumpova prezidentského úřadu (ano, víc jich nebylo) bylo pro všechny opravdu pozoruhodných - a zejména problematických pro nás, kteří se zabýváme zpravodajstvím. Není to každý den, kdy americký prezident charakterizuje novináře jako "patřící k nejnečestnějším lidským bytostem na Zemi" anebo že jeho hlavní stratég označí média za "opoziční stranu". Není zrovna překvapivé, že je vzduch plný otázek a teorií jak přistupovat k této nové vládě.

My ale už víme co dělat, protože to děláme každý den a děláme to po celém světě.

Rozhovor Britských listů 94:

Jaké hrůzy nás s Donaldem Trumpem čekají v roce 2017?

27. 1. 2017

čas čtení < 1 minutaKaždým dnem přicházejí další a další děsivé zprávy o jednání nevypočitatelného maniaka, xenofoba, rasisty a násilníka, který se stal prezidentem Spojených států. O příčinách toho, proč k tomu došlo a o tom, co nás v zahraniční politice čeká v důsledku Trumpova zvolení prezidentem v roce 2017, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým redaktorem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. ledna 2017. I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Americký senát potvrdil šéfa ropné společnosti Exxon s vazbami na Rusko ve funkci ministra zahraničí

1. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Navzdory znepokojujícím vazbám na Rusko potvrdil americký Senát Rexe Tillersona, bývalého šéfa ropné firmy Exxon Mobil pro funkci amerického ministra zahraničí. 53 senátorů Tillersona schválilo, 42 hlasovalo proti němu. Hlasování bylo stranicko-politicky rozdělené. Všichni Republikáni Tillersona schválili, téměř všichni Demokraté byli proti.

Anne Applebaum: "Tillerson přichází na nejzdemoralizovanější americké ministerstvo zahraničí v historii. Nevím o horším okamžiku."

Britská Dolní sněmovna drtivou většinou schválila aktivaci článku 50 o odchodu Británie z EU

1. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Let do neznáma, přes útes do moře. A Corbyn se drží Mayové za sukni

Většinou 384 hlasů poskytla britská Dolní sněmovna premiérce Therese Mayové pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z Evropské unie poté, co Nejvyšší soud na základě iniciativy řadových občanů svým verdiktem donutil premiérku, aby předložila tuto záležitost parlamentu.

Pro brexit hlasovala kromě konzervativců kupodivu i velká část poslanců Labouristické strany, přestože jsou proti brexitu, podle známého českého postoje "Ano, soudruhu, mám sice vlastní názor, ale ostře s ním nesouhlasím." Šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn poslancům nařídil. aby hlasovali pro brexit. 47 labouristických poslanců, tedy 20 procent poslanců Labouristické strany, se však proti Corbynovu příkazu postavili a hlasovali proti aktivaci článku 50. Všichni liberální demokraté a poslanci Skotské nacionální strany hlasovali proti. Skotská nacionální strana předtím předložila parlamentu návrh, aby byla aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy odmítnuta. Parlament jej hlasováním neschválil. Ultraeuroskeptikové z Konzervativní strany jásali. Jeden konzervativní poslanec se vyjádřil, že hlasování bylo jako poprava anglického krále Charlese II.

Hlavní politická reportérka BBC: "Víte, který poslanec řekl "Sebevražda"? když byl oznámen výsledek hlasování?"

Stínová ministryně spravedlnosti za skotské nacionalisty: "Konzervativci se tu poplácávají po zádech. Ti pitomci si neuvědomují, že dnes večer rozbili dvě unie."

Na Ukrajině zemřelo v obnovených bojích několik osob

1. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Obě strany se navzájem obviňují z ostřelování a výpadek vody a energií při teplotách -18 stupňů Celsia ohrožuje obyvatelstvo humanitární krizí

Části východní Ukrajiny se octly na pokraji humanitární krize. Obnovil se konflikt mezi Kyjevem a Ruskem podporovanými separatisty. Až 19 lidí bylo usmrceno a tisíce lidí zůstaly v tuhých mrazech bez vody a bez vytápění.

Obnovený konflikt je raným testem Donalda Trumpa a jeho deklarovaného rozhodnutí dosáhnout lepších amerických vztahů vůči Rusku. Kyjev sleduje nervózně, jak Trump opakovaně chválí Vladimíra Putina a uvažuje o zrušení protiruských sankcí.

Konflikt na Ukrajině trvá už tři roky a stál více než 10 000 životů. Před dvěma lety bylo uzavřeno v Minsku příměří, a i když nebylo dosaženo politické dohody, za poslední rok nedocházelo k rozsáhlejším bojům.

Televize Fox News vymazala svou falešnou zprávu, že atentátník v Quebecu byl muslim, a omluvila se

1. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Úřad kanadského premiéra Justina Trudeaua si stěžoval, že televize Fox News rozšířila falešnou zprávu, že atentátník na mešitu v Quebec City byl Marokánec a muslim. Televize Fox News tuto svou falešnou zprávu po této stížnosti vymazala.

Kate Purchase, tisková mluvčí kanadského premiéra si stěžovala, že televize Fox News rozšířila dezinformaci, jaké vedou k "prohlubování strachu a šíření konfliktů". Purchasová poslala televizi Fox News oficiální stížnost na to, že po atentátu na mešitu v Quebec City rozšířila lživou informaci.

Krátce po atentátu policie zatkla dva muže, jedním z nichž byl Quebečan narozený v Maroku. V pondělí v poledne policie informovala, že jen jeden ze dvou zatčených je podezřelý. Muže původem z Maroka police považuje za svědka. Propustila ho bez jakéhokoliv obvinění.

Až v pondělí odpoledne, tedy po zveřejnění výše zmíněné informace quebeckou policií - rozšířila televize Fox News na Twitteru lživou zprávu, že obviněný je marockého původu.

Hlavní slovo v Bílém domě má Steve Bannon. To je děsivé

1. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Bannon nemá bezpečnostní prověrku, nebyl potvrzen ve funkci, avšak v důsledku nedisciplinovaného a nesoustředěného Trumpa má nesmírnou moc

Zákaz vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí byl především dílem Steva Bannona, hlavního politického stratéga Donalda Trumpa. Byl to Bannon, který odmítl návrh, aby ze zákazu byli vyňati držitelé trvalého povolení k pobytu v USA. Byl to Bannon, který zákaz prosadil, aniž by konzultoval experty na ministerstvu vnitřní bezpečnosti či na ministerstvu zahraničí.

Je zjevné, že Bannon měl v úmyslu tímto zákazem vyvolat po celém světě zemětřesení. Byl to také důkaz, že šokující formulace v Trumpově inaguračním projevu nebyla pouze rétorika.

Zákaz vstupu muslimů na americkou půdu je darem z nebes pro globální džihád

1. 2. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Je ilustrativní pozorovat, kterak přední političtí činitelé Spojených států žijí v alternativní realitě, přijde-li na přetřes boj s islamistickým fundamentalismem. Dočasný zákaz vstupu muslimů do USA je dalším, byť mnohem viditelnějším politickým opatřením, jež je zárukou stigmatizace, ba co hůře, nežádoucí radikalizace ohromného počtu muslimů. Jestliže se někdejšímu arciteroristovi Usámovi bin Ládinovi splnil vlhký sen o zatažení USA do nekončícího konfliktu na Blízkém východě, nynější nájemník Bílého domu vrchovatou měrou plní přání džihádistů z Daeše, kteří mohou spřízněné duše lovit v hlubokých vodách vzteku, bezmoci a exkluze.

"Udrží" americký politický systém Trumpa? Téměř nic tomu nenasvědčuje

1. 2. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


Od počátku neuvěřitelného politického vzestupu Donalda Trumpa - a ještě více poté, co tento člověk vyhrál volby navzdory téměř všem prognózám i aritmetické převaze soupeřky v počtu hlasů - mě fascinuje občas se vyskytující představa, že abstrakce nazývaná "americký politický systém" prý nakonec Trumpa zkultivuje a zvládne. Ve skutečnosti taková naděje nemá na své straně téměř žádné věcné důvody.

Není pravda, že si jmenování Steva Bannona do americké Národní bezpečnostní rady nikdo nepovšiml

1. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Zatímco je nutno říci, že pochmurná analýza Karla Dolejšího o nynější politické situaci v USA je bohužel velmi realistická, v jedné věci se myslím Karel Dolejší mýlí, poznamenává Jan Čulík. Není pravda, že si skoro nikdo nepovšiml, že Steve Bannon ovládl americkou Národní bezpečnostní radu, z níž bylo vyloučeno vedení rozvědek a vedení armády, odborníci, kteří by bývali zajistili, že rozhodnutí Národní bezpečnostní rady budou neideologická.

Naopak jeho jmenování do této vlivné funkce vyvolalo v médiích naprosté zděšení, jak se lze přesvědčit ZDE

Trump nominoval ultrakonzervativního soudce do amerického Nejvyššího soudu

1. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump nominal soudce Neila Gorsuche (49) z Colorada na uprázdněné místo u amerického Nejvyššího soudu. Gorsich zastává tvrdě konzervativní postoje a má v Republikánské straně silnou podporu.

Američtí demokraté se obávají, že Donald Trump bude prosazovat extremistickou politickou strategii v celé řadě otázek, od náboženské rovnosti až po práva na potraty, hlasovací práva, přístup k zdravotní péči, práva komunity LGBT, ochrany proti diskriminaci a v dalších otázkách.

Prominentní senátní Demokraté okamžitě Gorsuche odmítli jako "nepřijatelného" a "extremního". Je ale nejasné, zda by se jim mohlo podařit zabránit jeho potvrzení do funkce u Nejvyššího soudu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Trumpův expert na vyšetřování volebních podvodů je registrován ve třech státech současně

1. 2. 2017

čas čtení 1 minuta


Muž kterého Donald Trump jmenoval coby autoritu na volební podvody byl v roce 2016 registrován v několika amerických státech současně. Gregg Phillips, jehož nepodložené tvrzení, že volby byly poznamenány odevzdáním 3 milionů ilegálních hlasů, Trump pověsil na Twitter, je zmiňován ve voličských seznamech států Alabama, Texas a Mississippi. V listopadu loňského roku hlasoval pouze v Alabamě.

Těžké boje na východní Ukrajině

1. 2. 2017

čas čtení 2 minuty


Ukrajinští vojáci, povstalci a civilisté po desítkách umírají v recidivě bojů soustředěné především kolem města Avdějevka. Evropští představitelé varují, že hrozí humanitární katastrofa po výpadcích dodávky energií, kdy tisíce lidí zůstaly v mrazu bez zdroje tepla.

Babiš, média a příčina růstu ANO

31. 1. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Andrej Babiš před pár lety prohlásil, že si koupil média proto, aby o něm psala pravdu. Jeho hysterický útok na Reportéry ČT, které obvinil z toho, že jsou zkorumpovaní, neboť o něm natočili investigativní reportáž, ukazuje, jak to vlastně myslel. Pravda v jeho pojetí znamená, že se nesmíte ptát na věci, které by pana Babiše mohly zdiskreditovat. A zkorumpovaný je zjevně ten, kdo se ptá, přičemž nezávislý je ten, kdo pracuje pro Babišem vlastněná média.

Bílý dům: "Pětiletému chlapci jsme dali pouta, protože mohl být bezpečnostním rizikem"

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Bílý dům se vyjádřil, že pětiletý chlapec byl na americkém letišti zatčen a byla mu nasazena pouta, protože byl "bezpečnostním rizikem".

Chlapec je americký občan, který má íránskou matku. Byl jedním ze 100 lidí, zadržených na základě pátečního Trumpova imigračního exekutivního příkazu.

Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer zadržení pětiletého chlapce energicky obhajoval:

"Předpokládat, že jen kvůli věku a pohlaví někdo nezosobňuje hrozbu, by bylo pošetilé a nesprávné."

(Viz závěr tohoto videa:)

Zdroj v angličtiněZDE

Pohřešuje se: Jedna páteř. Ať ji nálezce vrátí premiérce Therese Mayové

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Britská premiérka Theresa Mayová se stala v Británii terčem ostré kritiky za svou bezpáteřnost a zbabělství, že podlézá Donaldu Trumpovi, odmítá energičtěji odsoudit jeho rasistické exekutivní příkazy a nechce zrušit jeho státní návštěvu v Británii, kterou mu minulý týden slíbila:

Prezident EU Donald Tusk označil vládu Donalda Trumpa za nebezpečí pro Evropskou unii

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

V dopise 27 šéfům členských zemí Evropské unie varoval Donald Tusk, že první týdny Trumpova prezidentství příspívají k "vysoce nepředvídatelné" situaci pro Evropskou unii. Tusk varoval, že Trumpova vláda je vnější "hrozbou" Evropské unii stejně jako Čína, Rusko, radikální islám, válka a terorismus. Tyto globální problémy činí budoucnost Evropské unie "silně nepředvídatelnou".

Trump vyhodil prozatímní generální prokurátorku "za zradu"

31. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Donald Trump okamžitě vyhodil prozatímní generální prokurátorku Sally Yatesovou, poté, co dala příkaz ministerstvu spravedlnosti, aby jeho právníci nehájili u soudu Trumpův exekutivní příkaz zakazující přístup do USA občanům ze sedmi muslimských zemí

Bílý dům v pondělí konstatoval, že Yatesová "zradila" ministerstvo spravedlnosti.

Trump požádal Dana Boenteho, amerického prokurátora z Virginie, aby Yatesovou nahradil. Oficiální Trumpův nominant protiimigrační fundamentalist senátor Jeff Sessions nebyl dosud ve své funkci potvrzen Senátem.

Murdochův šéfredaktor nařizuje novinářům WSJ, že nesmějí psát o "většinově muslimských" zemích

31. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Gerry Baker, šéfredaktor magnátem Rupertem Murdochem vlastněného deníku Wall Street Journal nařídil svým redaktorům, aby přestali nazývat sedm zemí, jejichž občanům Trump zabránil v příjezdu do USA, "většinově muslimské země". Napsal: "Je to velmi zaujaté. Důvodem, proč byly vybrány, bylo, že je Obama identifikoval jako znepokojující země," napsal Baker svým redaktorům.

Během své předvolební kampaně požadoval Donald Trump "totální a kompletní zákaz vstupu pro muslimy", dokud američtí činitelé "nezjistí, co se děje". Trumpova vláda tvrdí, že nejde o "zákaz muslimů",. ale o "opatření proti vstupu radikálních islamistických teroristů".

Společnost Dow Jones, vlastnící Wall Street Journal, se hájí, že jde "o normální editorskou diskusi" a že šéfredaktor zároveň požadoval, aby více prostoru v deniku dostali Trumpovi kritici.

Steve Bannon z amerických Parlamentních listů se de facto stal americkým prezidentem

Vyhodí Bannon svět do povětří?

31. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Steve Bannon z ultrapravicového serveru Breitbart, amerických Parlamentních listů, byl nyní novým Trumpovým exekutivním příkazem učiněn de facto prezidentem, varuje deník New York Times. Bannon byl jmenován do Národní bezpečnostní rady a tím ji zpolitizoval. Prezidentovi poradci v minulosti neměli přístup do Národní bezpečnostní rady, právě proto, aby byla ušetřena ideologických vlivů. Trump přitom z ní eliminoval předsedu spojených armádních štábů a šéfa amerických rozvědek.

Server Politico přitom varovně upozorňuje, že Bannon nic s nikým nekonzultuje a nic nesvěřuje papíru, takže neexistuje žádná dokumentace jeho rozhodování:

Jak první Trumpův týden ve funkci dokázal více než dostatečně, Trump nemá žádné zkušenosti s rozhodováním ve věcech bezpečnosti státu, nechová se při vládnutí inteligentně a zjevně vůbec nechápe, co to znamená stát v čele USA, tak rozrůzněné země. Je nezbytné, aby slyšel hlas zkušených činitelů. Jenže Bannon se nyní stal, spolu s Trumpovým zetě Jaredem Kushnerem, nejbližším Trumpovým poradcem, jemuž Trump nejvíce důvěřuje. Hlasy, které mohly nabídnout alternativní názory, byly eliminovány.

Byl to právě Bannon, který bez jakýchkoliv konzultací prosadil Trumpův nekompetentní zákaz vstupu pro občany ze sedmi muslimských zemí do USA.

Představme si, že zítra bude Trump čelit krizí ohledně Číny v Jihočínském moři anebo ohledně Ruska na Ukrajině. Bude jednat podle rad svého hlavního politického provokatéra Steva Bannona, který má tendenci vyhazovat všechno do povětří, anebo bude naslouchat zkušenějším členům své vlády, jako je ministr obrany Jim Mattis a generál Dunford?

Pachatelem útoku v Quebecu je sympatizant s Le Penovou Alexandre Bissonnette

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Alexandre Bissonnette

Policie v Quebecu obvinila z vraždy šesti lidí a z pěti pokusů o vraždu zakázanou střelnou zbraní Alexandra Bissonnettea. Byl předveden k městskému soudu v Quebecu v pondělí kolem 18. hodiny. Další soudní řízení s ním bude 21. února.

Podle Bissonnettovy facebookové stránky, která byla mezitím zrušena, žil Bissonnette na předměstí Quebec City ve čtvrti Cap-Rouge. Studoval antropologii a politologii na Laval University.

V neděli večer po útoku byli zatčeni dva muži, ale policie posléze potvrdila, že jen jeden z nich je podezřívaný z atentátu. Druhý muž je nyní považován za svědka.

Bissonnette byl znám několika aktivistům v Québec City svými postoji, podporujícími Marine Le Penovou a bojujícími proti feminismu. Bissonettova facebooková stránka potvrzovala toto jeho politické přesvědčení.

Proč mám být potrestán? Nic jsem neudělal

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Hoosein Khoshbakhty: Vztahy mezi Amerikou a Íránem už jsou poškozeny. Ale my jsme lidi, my nejsme vláda. My nic neděláme. Jestliže vláda udělá něco špatného z hlediska americké vlády, my za to neneseme odpovědnost. Já jsem Američan i Íránec. Co mohu dělat? Proč mám být potrestán za problém někoho jiného? Nevím, co mám dělat. Utekli jsme z Íránu do této země, protože oni tam právě dělají takovéto věci. Nevěděli jsme, že budeme stejné situaci čelit i tady. Jsem americkým občanem už 15, 20 let. A můj bratr neudělal nikde na světě nic špatného. A já jsem neudělal nic špatného. Jsem stavebník. Pracuju tady tvrdě. Stavím tady domy pro lidi. Pro Američany a jsem také Američan.

Líná huba, holé neštěstí

31. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Zkušenost je nepřenosná, i přesto vžít se do druhého je jedna ze základních rovin, co jednotlivce dělá člověkem, píše Stanislav Penc info@stanislavpenc.cz.

Jsem po sedmihodinové operaci mozku, při které jsem byl dvě hodiny v bdělém stavu. Část nádoru mně v mozku kvůli prorostlosti do důležitých funkcí musela zůstat. Teď odpočívám a dle lékařů, mám-li tu ještě nějaký čas být, ještě chvilku odpočívat musím.

Kdyby mně náhodou chtěl někdo pomoci při starosti o pět oslíků, 38 koz a kozlíků, statek s rozsáhlými pozemky a složenky, budu moc rád. Toto platí nejen teď, ale během celého roku. Na jaře začnou sena, kydání stájí, sbírání větví a kamení a další důležitá práce. Jak totiž říkala moje babička: „líná huba, holé neštěstí“.

Tyto řádky rozesílám na e-maily, kam jsem posílal informace o Kozích mejdanech a dalších aktivitách, co se mnou byly spojeny, s vědomím, že pro spoustu lidí je osobní sdělení nebo žádost o pomoc výzvou k výsměchu nebo nemístným radám. Vím ovšem, že jsou i dobří lidé a i takoví, co třeba uvítají možnost odpočinout si od tlaku velkoměsta a stresu všedního života v přírodě mezi zvířátky při smysluplné manuální práci. Od jara uvítám i krátkodobé návštěvy na rozptýlení samoty. Vhodné pro rodiče s dětmi, víkendy kamarádů nebo například i hudební skupiny. Milkovice se hodí i pro stmelování pracovních kolektivů. Všichni si zde najdou své. Ostatně proto jsem statek před skoro 18 lety kupoval a tvořil.

Děkuji i za případné sdílení nebo přeposlání těm, co by se jim tato informace mohla hodit.

P.S. Kulturně společenská slavnost Kozí mejdan pořádaná tradičně během srpnového úplňku na samotě Milkovice proběhne letos již po 17-té a to od čtvrtka 3. do pondělí 7. srpna 2017.

Moji rodiče byli z Československa přijati jako uprchlíci. To byla ovšem Amerika roku 1968, ne dnes

31. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Martina Navrátilová upozorňuje na článek komentátorky Washington Postu Petuly Dvořákové:

Bylo to uprostřed studené války a moji rodiče - mamince bylo 21 a otci 23 - strávili celý svůj život za železnou oponou v komunistické zemi. A rok 1968 byl pro Američany nejkrvavějším rokem války s komunismem. Toho roku zahynulo ve Vietnamu 17 000 Američanů.

A tady prošli moji rodiče branou letiště, uprostřed toho všeho, v nejlepších šatech, jaké vlastnili, dva lidé s dokumenty, které dokazovaly, že přicházejí z komunismu. Nebyli zadrženi, nebyli vyslýcháni.

Moji rodiče se o tomto víkendu dívali s hrůzou, jak uprchlíci, s ničím jiným než s kufry a sny - stejně jako oni tehdy - se setkávali s úplně jiným zacházením na amerických letištích.

Moje maminka si s hrůzou představovala, co by se bývalo stalo, kdyby tehdy prezident Lyndon B. Johnson podepsal exekutivní příkaz zakazující vstup do USA všem lidem z komunistických zemí.

Tento týden jsme se stali zemí, která uvěznila pětiletého chlapce z města Bethesda na Dullesově letišti a držela ho po dlouhé hodiny bez kontaktu s maminkou, aby zajistila, že pětiletý chlapec není teroristickou hrozbou.

Americká unie za občanské svobody žaluje Trumpa za porušení ústavy

31. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Federální soudci dočasně pozastavili realizaci Trumpova kontroverzního exekutivního příkazu pro uzavření hranic, ale právní bitva teprve začíná.

Během několika hodin poté, co Bílý dům zveřejnil tento exekutivní příkaz, jeho provádění zablokovalo nejméně pět federálních soudců. Jejich verdikty se lišily: v New Yorku soud zakázal vládě zadržené osoby deportovat, zatímco v Bostonu soudci zakázali vládě, aby je také zadržovala. Ve všech případech se verdikty týkaly osob, zadržených na základě tohoto exekutivního příkazu.

Nyní připravuje Americká unie pro občanské svobody frontální útok. Žaluje Donalda Trumpa za porušení ústavy. Žaloba argumentuje, že americká ústava zakazuje vládě dávat přednost určité náboženské víře.

"Trump dal najevo v televizi, že cílem je zvýhodnit křesťany. To je porušením ústavy.

Exekutivní příkaz je divoce přehnaný, přitom ze zakázaných zemí žádní teroristé nepocházejí.

Právní bitva také vznáší otázky o tom, do jaké míry je Trumpova vláda ochotna dodržovat zákonnost. V neděli přislíbilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti, že splní příkazy soudních rozhodnutí a postižené cestující osvobodí. Jenže se tak v mnoha případech nestalo.

Kdy se začneme konečně dívat na muslimy jako na oběti terorismu?

31. 1. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nevíme, kdo zaútočil v Québeku na mešitu, ale už se objevují na českém Facebooku úvahy o tom, že útočník mohl být zřejmě muslim. (Je to rasistický nesmysl, útočník byl ultrapravicový student antropologie Alexandre Bissonnette, pozn. red. BL) Co víme jistě, je to, že to byl útok na muslimském posvátném místě a že zabití budou nejspíše muslimové (asi jako bychom v případě útoku na lidi v katolickém kostele čekali, že oběťmi útoku budou katolíci).

Prozatímní americká generální prokurátorka nařídila ministerstvu spravedlnosti, aby nehájilo Trumpův exekutivní příkaz

31. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Sally Q. Yates, prozatímní americká generální prokurátorka, nařídila ministerstvu spravedlnosti, aby nehájilo u soudů Trumpův zákaz vstupu do Ameriky pro občany sedmi muslimských zemí. "Nejsem přesvědčena, že je ten exekutivní příkaz slučitelný s našimi povinnostmi a nejsem přesvědčena, že je ten exekutivní příkaz legální."

Prezident Obama podpořil demonstranty protestující proti Trumpovu zákazu vstupu pro muslimy

30. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

"Pan prezident zásadně nesouhlasí s představou diskriminace jednotlivců kvůli jejich náboženství," řekl Obamův mluvčí Kevin Lewis. Dodal, že Obama je "povzbuzen" mírou angažovanosti v amerických komunitách. Lewis připomněl, že ve svém posledním oficiálním projevu jako prezident USA Obama poukázal na odpovědnost občanů být "strážce naší demokracie" i v nevolebních letech.

Obrovské demonstrace v Londýně a v dalších anglických městech proti Trumpovu zákazu muslimů a proti zbabělství Mayové

30. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Birmingham:

Glasgow:

Londýnský primátor Sadiq Khan: Dokud Trump nezruší zákaz vstupu pro muslimy, nemohu podpořit jeho státní návštěvu do Británie

30. 1. 2017

čas čtení 3 minuty

Londýnský primátor Sadiq Khan: Takzvaný ISIS, Daeš, říká, že západní hodnoty jsou neslučitelné s islámem. Říká, že nemůžete být zároveň ze Západu a zároveň muslim. Ale my víme, že existuje množství lidí ze Západu - včetně mě - kteří jsou hrdí na to, že jsou ze Západu, jsou hrdí na to, že jsou muslimové, a praktikují islámskou víru. Existují desítky a tisíce a miliony Američanů, kteří jsou hrdými Američany a zároveň hrdými muslimy. Existují lidé po celém světě, kteří jsou hrdí muslimové a milují Ameriku a chtějí Ameriku navštívit. Prezident Trump nechtěně nahrává tomu narativu, který tvrdí, že nemůžete být zároveň ze Západu a zároveň muslim. Že nemůžete být praktikující muslim a milovat Ameriku a chtít navštívit Ameriku. Proč to dělá?

Londýnský primátor Sadiq Khan: Za okolností, kdy je zaveden zákaz, by se státní návštěva [Donalda Trumpa] do Británie neměla uskutečnit. A já jsem zděšen, že naše paní premiérka za těchto okolností pozvala prezidenta Spojených států na státní návštěvu do Británie.

Reportérka: Takže žádná státní návštěva, dokud ten zákaz nebude zrušen?

Neuvěřitelné. Trumpův tiskový mluvčí nyní ukazuje na tiskovce printouty tweetů, s nimiž Trump nesouhlasí...

30. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Tiskový mluvčí Spicer zase v pondělí mluvil o tom, kolik lidí údajně přišlo na Trumpovu inauguraci :))

Skotský ministr: V temných dobách vidíme, jak září největší lidskost

30. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ministr skotské vlády Humza Yousaf: "Obrovské demonstrace ve Skotsku proti zákazu vstupu muslimů do USA. V temných dobách jsme často svědky toho, jak největší lidskost září"

Verhofstadt: Trump zosobňuje třetí hrozbu Evropské unii

30. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt a hlavní vyjednavač EU pro brexit varoval ve své dnešní přednášce v Británii, že EU je ohrožena Donaldem Trumpem, Vladimírem Putinem a islamistickým extremismem

Trump a jeho hlavní stratég Steve Bannon jsou rozhodnutí rozbít Evropskou unii a připravují se k přípravě referend o odchodu z EU v Berlíně a v Paříži, řekl Guy Verhofstadt ve své pondělní přednášce v Chatham House. Trumpův požadavek, aby se Evropa restrukturalizovala podle národní totožnosti, znamená hru s ohněm. Pokud evropský kontinent skutečně půjde cestou návratu k nacionalismu, jak to Trump požaduje, čeká ho katastrofa.

Verhofstadt zdůraznil, že Evropě hrozí tři nebezpečí: "zradikalizovaný politický islám, který uskutečňuje útoky na evropské půdě". Druhým nebezpečím je Putin, "který se snaží Evropu ochronit zevnitř kyberútoky a financováním ultrapravicových stran, včetně Wildersovy v Holandsku a Le Penové ve Francii."

Verhofstadt dodal: "Mým dojmem je, že máme nyní třetí frontu, útočící na Evropskou unii, a tou je Donald Trump, který doufá v rozklad EU."

Skotská premiérka požaduje, aby Trumpova návštěva do Británie byla zrušena

30. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka, naléhá na Theresu Mayovou, aby důrazně promluvila proti politice Donalda Trumpa a proti hodnotám, které to odhalilo

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová zdůraznila, že státní návštěva Donalda Trumpa do Británie by měla být zrušena, pokud nebude zrušen Trumpův zákaz vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí. Sturgeonová také požadovala, aby britská premiérka energičtěji vyjádřila znepokojení nad Donaldem Trumpem.

Během jednání s Mayovou řekla Sturgeonová: "Všichni rozumíme, že Theresa Mayová chce budovat konstruktivní vztah, ale takový vztah musí být založen na hodnotách. Myslím, že mnoho lidí by chtělo slyšet výraznější názor od britské vlády ohledně oznámeného zákazu vstupu pro imigranty a uprchlíky. Také jsem řekla, že by bylo za těchto okolností vhodné, aby se státní návštěva neuskutečnila, zatímco tento zákaz trvá, vzhledem k pochopitelnému znepokojení lidí ohledně nich a ohledně signálů, které to vydává, a dopadu, který to má. Všichni máme povinnost hájit základní hodnoty. Mnoho lidí je opravdu znepokojeno, že zavést to, co mnoho lidí považuje za zákaz pro muslimy, za zákaz lidí kvůli jejich původu či víře, je hluboce nesprávné a bude to zřejmě kopntraproduktivní v rámci boje, na němž máme všichni zájem, proti extremismu a proti terorismu.

Co se týče zákazu vstupu pro uprchlíky, to jde podle mého názoru proti mezinárodním povinnostem, jak je určuje Ženevská konvence i proti morální povinnosti, kterou všichni máme vůči uprchlické krizi.

Jsou to otázky, které se začínají dotýkat morálních otázek, které jsou důležitější než politická strategie jednotlivých zemí. A my všichni máme povinnost pozvednout svůj hlas, pokud jsou ohroženy hodnoty, které my všichni považujeme za cenné."

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

3. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18479