Noc u Langera

20. 4. 2017 / Jaroslav Hutka

čas čtení 18 minut

 
Tento měsíc 21. dubna je mi sedmdesát a Galén vydává k tomu také dvou CD SLADKÉ ŽLUTÉ, píše folkový zpěvák Jaroslav Hutka.  Jsou to nahrávky z roku 1974 a většína těch písní už je ztracených a zapomenutých. Je to jakési dohledání minulosti, kdy se u nás ruskou okupací zastavil čas. Objednat si můžete tuto dvoudesku ZDE.
 
Následuje text, který jsem napsal do bookletu této dvoudesky…

Důležité rozhodnutí Ústavního soudu

20. 4. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty


Justice je naprosto klíčovou podmínkou fungování demokracie. Všechny volby a svobody jsou jen fraškou, pokud je systematicky potlačována spravedlnost a soudy naprosto formální argumentací hrají do karet nikoli jen nějakým jednotlivým podezřelým, ale celým sítím, které podle všeho prorůstají stát jako podhoubí, jež tu či onde nad zem vynese nějakou tu plodnici.

Typickým příkladem je „ping-pong“, který spolu hrají Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze v případu zneužití vojenské rozvědky paní Nagyovou (dnes Nečasovou), milenkou tehdejšího premiéra Nečase (dnes jeho manželkou). Soudkyně Obvodního soudu Králová nejprve uložila Nagyové a jejím spoluobviněným trestním příkazem podmíněný trest a pak je dvakrát osvobodila přes názor vyšší soudní instance, Městského soudu, že nelogicky hodnotila důkazy a nekriticky akceptovala obhajobu.

Rozhovor Britských listů 105:

Snaží se koalice mocných zlikvidovat Andreje Babiše?

14. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem o středoevropské a české politice před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny a před prezidentskými volbami. Jak to dopadne? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"Rozdrťte sabotéry": Leninismus v anglické politice!

20. 4. 2017

čas čtení 4 minuty


To, že ultrapravicový britský list Daily Mail používá nyní leninskou a stalinskou rétoriku proti odpůrcům brexitu, neušlo komentátoru Stevu Pooleovi:Nenávist vůči odlišným názorům je, jak se zdá, v britské politice nyní normální. "Rozdrťte sabotéry!" řval deník Daily Mail, když oznámil, že Theresa Mayová chce uspořádat předčasné volby. "Rozdrťte sabotéry, paní premiérko!" přidal se bulvární deník The Sun.

Je překvapující, že jazyk anglických stoupenců tvrdého brexitu přijímá nyní výrazivo ruské bolševické revoluce. V roce 1918 rozpustili bolševici ruské demokraticky zvolené ústavní shromáždění na základě argumentace, že je to jen záminka pro buržoazní kontrarevoluci. "Všechnu moc Sovětům!" vyhlásil Lenin. "Rozdrtíme sabotéry!" Loni na podzim byli obdobným způsobem vláčeni britským pravicovým tiskem tři soudci, kteří se odvážili rozhodnout ve prospěch pravomocí britského parlamentu oproti vládě. Byli označeni za "Nepřátele lidu". (Je docela dojemné, že 19. dubna věnoval deník Daily Mail stránky 2 a 3 hrdinské poctě sovětského stylu jednomu britskému zemědělci, který oře svá pole s koňmi. Je to asi dobře, protože po brexitu si ten farmář stejně nebude moci dovolit traktor.)

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Turecko: Desítky lidí byly zatčeny za protesty proti referendu o posílení Erdoganových pravomocí

20. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Desítky členů politické opozice v Turecku byly ve středu zatčeny při časných ranních policejních raziích  za to, že protestovaly proti legitimitě nedělního referenda, které schválilo posílení pravomocí prezidenta Erdogana.

Erdogan tvrdí, že v referendu zvítězil těsnou většinou 51,4 procent vůči 48,6 procentům, jenže demonstranti v určitých částech Turecka od neděle každou noc demonstrují a tvrdí, že šlo o podvodné hlasování.

Ve Venezuele sílí protivládní protesty

20. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Ve Venezuele ve středu hrozilo politické násilí. Do ulic vyšly statisíce protivládních demonstrantů v reakci na smrt studenta, který byl zastřelen kulkou do hlavy nedaleko střetnutí provládních a protivládních demonstrací.

Posílily obavy z krveprolévání, když prezident Nicolás Maduro rozmístil v ulicích vojáky, vyzbrojil občanské milice, které s ním sympatizují a svolal demonstrace svých stoupenců proti tomu, co označil za puč organizovaný Spojenými státy.

Facebook jako platforma pro zveřejňování vraždění

20. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Na velikonoční neděli, po dobu delší než dvě hodiny bylo na Facebooku video vraždy. Čtyřiasedmdesátiletý Robert Godwin hledal ve svém sousedství v Clevelandu plechovky na recyklaci, když ho zastřelil do hlavy sedmatřicetiletý Steve Stevens.

Poslední okamžiky Godwinova života, bývalého pracovníka železárny, s brýlemi a bílými vlasy, byly zaznamenány jako svědectví teroru digitálního věku. Lidé se toto video dívali po celé dvě hodiny, až ho někdo udal a video bylo odstraněno.

Co (ne)víme o technice

20. 4. 2017

čas čtení 8 minut

Zamyšlení nad knihou Josefa Šmajse Fenomén technika (Brno, Doplněk 2016, 226 s.)

Profesor Josef Šmajs je u odborné veřejnosti znám zejména jako autor originálního filosofického konceptu evoluční ontologie. Není proto překvapivé, že oblast techniky ve své publikaci tematizuje zorným úhlem zmíněného teoretického konceptu, který je čtenáři představen v úvodní kapitole.

Raději otevřenou republiku než "kritický liberalismus"

14. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 16 minut

V roce 1990 konstatoval sociolog Ralf Dahrendorf, že vlna revolucí ve Střední a Východní Evropě nepřinesla jedinou novou myšlenku. Nové demokracie podle něj nekriticky zaváděly západní model, který má nejlepší léta za sebou a směřuje zřejmě do krize. V roce 2017 se Petr Honzejk ZDE a Erik Tabery ZDE přou o to, zda být liberálem "kritickým" či zásaditým. Na Slovensku mezitím Radoslav Procházka vidí plíživý návrat k "lidové demokracii" ZDE.

RAND: Evropská obrana jako mýtus

14. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

The Abilities of the British, French, and German Armies to Generate and Sustain Armored Brigades in the Baltics. ZDE (pdf)

Armády tří hlavních evropských mocností - Británie, Francie a Německa - by nedokázaly v případě potřeby včas vyslat adekvátní jednotky na obranu Pobaltí, konstatuje studie americké RAND Corporation. Zatímco Rusko by zvládlo všechny tři pobaltské státy obsadit do 60 hodin ZDE (pdf), hlavní evropské armády by svedly reagovat teprve v řádu dnů až týdnů.

Kdo jsou noví džihádisté?

23. 5. 2017

čas čtení 13 minut

V souvislosti s atentátem v Manchesteru vydáváme znovu analýzu o motivech atentátníků, kterou jsme původně vydali letos v dubnu.

Ze životopisů "domácích" evropských teroristů vyplývá, že to jsou násilní nihilisté, kteří přijali islám, nikoliv náboženští fundamentalisté, kteří páchají násilí.

Musíme pochopit, že terorismus nevzniká radikalizací islámu, ale islamizací radikalismu.


Jak terorismus, tak džihádismus existují už mnoho let a globalizovaný teror bez ohledu na národní hranice nejméně od anarchistického hnutí z konce 19. století. Bezprecedentní ale je, že teroristé dnes úmyslně usilují o vlastní smrt, píše Olivier Roy.

Za posledních dvacet let se téměř všichni teroristé ve Francii buď sami vyhodili do povětří, anebo se nechali zabít policií. Smrt je dnes ústřední součástí teroristova plánu.

Systematická volba smrti je nová věc. Pachatelé teroristických útoků ve Francii v sedmdesátých a v osmdesátých letech pečlivě plánovali svůj únik. Muslimská tradice sice uznává smrt mučedníka, který zemře v boji, nikoliv však sebevraha, protože sebevrah se protiví Boží vůli.

Češi nejsou schopni ve věci ruského vlivu oddělit fakta od strachu

14. 4. 2017 / Amy Mackinnon

čas čtení 8 minut

Většina Čechů se bojí obnoveného ruského zasahování do českých záležitostí, avšak mohlo by přehánění této hrozby hrát do Putinových rukou?

Jako většina mladých Čechů vyrostl jednatřicetiletý matematik Petr Glivický s příběhy o sovětské invazi do Československa r. 1968.

Tato událost má ústřední místo v české národní paměti a v důsledku toho pociťuje Česká republika vůči Rusku dodnes hlubokou nedůvěru. Dodnes se berou v ČR velmi vážně obvinění z kolaborace s Moskvou. Avšak jak může Česká republika a další země reagovat na obvinění ohledně ruského zasahování do českých záležitostí, aniž by reagovaly přehnaně?

Strach? Jako bývalý aktivista proti radaru jsem získal zcela jinou zkušenost než Petr Glivický

14. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Amy Mackinnon ZDE vybrala pro svůj článek konfrontaci několika názorů lidí obecně skeptických k ruskému vlivu v ČR s extrémně vyhroceným přístupem Jakuba Jandy, jenž naopak přehání. Mackinnon tvrdí, že neexistují důkazy o spojení někdejší kampaně proti americkému radaru v Brdech s Ruskem a že je dnes ruský vliv v ČR přeháněn, protože fakta jsou údajně směšována s obavami.

Můžete si ovšem mezi zdroji vybírat různě. Moje osobní zkušenost aktivisty proti radaru se velmi liší od toho, co popisuje Petr Glivický citovaný Amy Mackinnon.

Trump nevěděl, kde má námořní flotilu

19. 4. 2017

čas čtení 1 minutaAmerická námořní flotila, vedená letadlovou lodi, o níž minulý týden tvrdil Bílý dům, že "rychle pluje" směrem k Severní Koreji, aby zvýšila nátlak na Pchjongjang, byla ve skutečnosti ve vzdálenosti mnoha tisíců kilometrů a plula opačným směrem.

Teprve v úterý 18. dubna se americká flotila vedená letadlovou lodí USS Carl Vinson vydala na cestu směrem k Severní Koreji, ale až po celé řadě zavádějících tvrzení, která minulý týden vydala Trumpova vláda.

Zmatek ohledně směřování flotily hrozil, že zastíní návštěvu amerického viceprezidenta Mikea Penceho v Japonsku, jejímž cílem je projevit americkou rozhodnost ohledně Severní Koreje.

Ve Washingtonu čelí Trumpova vláda kritice, poté, co byla zmíněná flotila vyfotografována ve vzdálenosti 5600 kilometrů od Severní Koreje v jižních mořích, jak směřuje dále na jih - přestože Bílý dům tvrdil, že se vydala na sever. Do oblasti nedaleko Severní Koreje dopluje nyní flotila až v květnu.

Zmatek potvrdil severokorejský narativ, že Amerika jen řeční, "ale nikdy nenásledují žádné činy".

Šéf severokorejského státu Kim Jon-un vyhrožuje, že Severní Korea bude konat testy raket "každý týden".

Prosba

16. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Vážený pane Čulíku,

píšu Vám tak trochu s rozpaky. Nikdy jsem nebyla zvyklá o něco žádat. Prostě si vše zařídit sama, to je přesně to, co mě definuje. Ale někdy není zbytí.

Jsem samoživitelka s třemi dětmi. Na mateřské. Mateřská, jak je všeobecně známo, je velmi malá. Vyžít s ní, jen s ní, opravdu nejde, píše Lucie Součková, email: souckova.lucien@gmail.com.

Proto si přivydělávám copywritingem. To jest psaním většinou marketingových textů. Sem tam to nějaký peníz na přilepšenou hodí.

Vím, že psaní mi jde. Jsem v něm přinejmenším dobrá.

Jaderná válka je najednou myslitelná - musíme si uvědomit, co by to znamenalo

18. 4. 2017

čas čtení 4 minuty

S krizí vznikající ohledně Severní Koreje je znepokojující si uvědomit, že většina jaderných zbraní je nyní v rukou mužů, kteří jsou připraveni jich užít

Jaderná bomba svržená na Hirošimu měla 15 kilotun. Zničila všechno do vzdálenosti 200 metrů a spálila všechny lidi do vzdálenosti 2 kilometrů. Jaderná hlavice britské střely Trident má 455 kilotun ničivé síly. Ohnivá koule z této exploze by měla průměr 1 kilometru. Způsobila by úmrtí 169 000 lidí okamžitě a 180 000 lidí by vyžadovalo naléhavé ošetření. Vzhledem k tomu, že britské zdravotnictví má jen 101 000 postelí, okamžitě je zjevné, jak by po výbuchu jaderné bomby vypadal apokalyptický scénář, píše Paul Mason.

Proč si pravičáci zoufale přejí, aby Švédsko selhalo

14. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Švédsko samozřejmě není dokonalé, ale ti, kteří ho líčí jako naivní a plné teroristů, jsou prostě jen cyničtí pokrytci

Posedlost pravičáků Švédskem má mnoho společného s tím, že Švédsko systematicky přijímá v moderní historii mnoho uprchlíků a praktikuje sociálnědemokratickou politiku, píše Christian Christensen. Obojí je pro politickou pravici naprosto nepřijatelné. Když byl zastřelen v roce 1986 švédský premiér Olof Palme, když šel pěšky domů z kina (bez osobních stráží), bylo nám řečeno, že prý švédská nevinnost a utopické představy o nenásilné společnosti skončily. Avšak Švédi pak zázračně znovu nabyli své nevinnosti, aby ji znovu ztratili v roce 2003, kdy byla populární ministryně Anna Lindh (také bez osobních stráží) ubodána ve stockholském supermarketu.

Vstupujeme do nové doby temna v oblasti novinářské práce?

15. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Média v Austrálii houfně propouštějí novináře, varuje Margaret Simmons. Jak budeme v budoucnosti schopni rozlišit fakta od fake news?

Jak to bude s médii vypadat v budoucnosti? Autorka předpokládá:

- V budoucnosti budou existovat daleko menší redakce než nyní. Na scéně se objeví nové média, prodávat budou své "informace" i nemediální organizace a budou existovat i fragmenty starých médií.

Jak získat důvěru veřejnosti zblblé propagandou

15. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Ve snaze získat důvěru německé veřejnosti zpitomělé nacistickou propagandou za druhé světové války přišla britská rozhlasová společnost BBC na jednoduché řešení: vysílala holou pravdu.

Z analýzy archivu rozhlasové společnosti BBC vyplynulo, že zatímco nacistický režim používal pro vysílání do Británie propagandisty jako byl William Joyce, kteří se vychloubali německou neporazitelností, BBC záměrně vysílala podrobné zpravodajství o vojenských neúspěších Británie. Bylo to součástí úmyslné strategie BBC, jejímž cílem bylo získat důvěru německého obyvatelstva.

Podle Jiřího Čunka má stát děti trestat za jejich rodiče

16. 4. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Velikonoční doba bývá příležitostí ke vzývání tzv. tradičních hodnot, zejména v oblasti rodiny. Mnohé „tradiční hodnoty“ jsou ovšem starší než křesťanství, např. ženská obřízka, prováděná některými křesťany v Africe. Předkřesťanskou hodnotou je také závislost ženy a dětí na otci, který je de facto jediný plnoprávný občan státu. Když si žena špatně vybere, má smůlu, neboť sama za sebe žít nemůže. Když se dítě narodí mimo manželství, má smůlu, je to bastard, který si nezaslouží společenskou plnoprávnost.

Spasitel ze stroje, čili Chocolate Jesus 2.0

19. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Od roku 1917 se ve výzbroji amerických ozbrojených sil vystřídalo nějakých osm generací stíhacích letounů. Za stejnou dobu ale Američané nedovedli náležitě vstřebat jednu klíčovou doktrinální a institucionální inovaci - německou Auftragstaktik (označovanou v jejich dokumentech výrazem "Mission Command").

Ultrapravice si našla nový terč nenávisti: George Sorose

16. 4. 2017

čas čtení 3 minuty

Nikdy bychom neměli považovat za nudnou povinnost trvat na pravdě. Jenže soustředit se na fakta znamená přijmout do určité míry hru extremistů. Musíte tak přijmout, že jejich argumenty stojí za to vyvracet. Tím do určité míry přiznáte, že respektujete jejich názor. Avšak když čelíte nebezpečným lidem, nestačí se soustředit jen na fakta. Je nutno se soustředit i na ty nebezpečné lidi, a odhalit nejen to, co říkají, ale proč to říkají.

Prodavačky z vinohradské Billy: "Protestujeme, že nám tu Vietnamci zvyšují tržby!"

16. 4. 2017

čas čtení 3 minuty

Facebook, Jan Kubita:

Velikonoční mikropříběh z vinohradský Billy:

Stojíme všichni ve svých frontách na pokladnu. Prodavačka z té nejvzdálenější směrem k té naší: Helejte, to ste zase vy, že jo.

Žena, zřejmě Vietnamka, která právě v čelé mé fronty odbavuje svůj nákup, cosi tiše se sklopeným zrakem zamumlá.

Já bych je nakopal doprdele. Nic jinýho si nezasloužej. Zaprská chlap z protější fronty. Plešatej padesátník v tričku Jack Daniels. Zrovna vyskládal na pás kartony plechovkáčů a pytel rohlíků. Zjevně na celý svátky.

Co se to děje? Nechytám se.

No já s váma úplně souhlasim, přidává se k Jackovi Danielsovi prodavačka z jeho kasy.

Daily Mail: "Rozdrtit sabotéry!"

19. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Pozoruhodně v hysterii ohledně brexitu používá stále častěji britský ultrapravicový bulvární tisk stalinského jazyka. O rozhodnutí premiérky Mayové uspořádat letos v červnu předčasné všeobecné volby napsal ve středu deník Daily Mail na své titulní straně, že účelem je "ROZDRTIT SABOTÉRY!" 

Příště bude Daily Mail zřejmě bojovat i proti mandelince bramborové...


K tomu ještě:

"Jednu poslankyni za to, že byla pro Evropskou unii ani ne před rokem zavraždili, vy neodpovědní, toxičtí darebáci":

Theresa Mayová také potvrdila, že se nehodlá účastnit žádných předvolebních televizních debat. O své politické strategii hodlá veřejnosti sdělovat jen minimum. Volební program Konzervativní strany bude seškrtán pro tyto volby na minimum. Mayová nebude s nikým diskutovat ani jednat o své politice.
 
Komentátoři poznamenávají, že předčasné volby mají zřejmě Mayové dát čas. Původně se příští všeobecné volby měly v Británii konat r. 2020 a je nyní zjevné, že vyjednávání s EU o brexitu zdaleka nebude ukončeno. 
 
Také je velmi pravděpodobné, že i ještě kolem roku 2020 budou mít evropští občané volný přístup do Británie a Británie bude stále ještě podřízena rozhodnutí Evropského soudního dvora. Toto jsou dva základní požadavky stoupenců, totiž zrušení volného pohybu evropského obyvatelstva do Británie a zrušení jurisdikce Evropského soudního dvora a ultrapravice jako list Daily Mail by zuřila, kdyby před příštími volbami vyšlo najevo, že tyto požadavky nebudou splněny.

Jiní komentátoři poukazují na to, že mnoho členských zemí EU si stále ještě myslí, že Británie udělala rozhodnutím odejít z EU tragicky katastrofální rozhodnutí a že si věc ještě rozmyslí a brexit zruší. Pokud zvítězí v červnových volbách Konzervativní strana velkou většinou, představa EU, že Británie přece jen v evropské organizaci zůstane, by skončila.

Víme dobře, jak mluvit do médií?

17. 4. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Ne že bych si zrovna osoboval tohle zcela nesporně (a po všech stránkách) nejen vědět, ale také i hlásat. A zároveň tak, aby s tím naprosto nutně každý z nás musel nezbytně souhlasit. (A ne že by tu měl být na ty odpovídající poznatky „patent“! I když jsem o tom docela nedávno, jen zhruba před dvěma lety zrovna v Britských listech psal:

Hlasová kultura v médiích27. 5. 2015 / Miloš Dokulil

Jenže vizme například mnohé naše (a někdy hodně „přední“) politiky, jakým způsobem se prezentují před svými případnými voliči. (Necháme teď ten možný letmý – a jistě nemálo náhodný, i když se zřejmě strefující – výčet anonymní. Snad je důležitější, aby se mnozí teď neuvedení veřejně vystupující mluvčí nad možnými zde zmíněnými podněty zamysleli; než aby stáli hned přímo „na hanbě“. Že by se na sebe taky jednou podívali? Zainteresovanýma očima i ušima? A též jako případný jenom „volič“ či „volička“? Či pouze „občan(ka)“ bez preferencí?)

V Maďarsku pokračují obrovské demonstrace proti Orbánovi

17. 4. 2017

čas čtení 3 minuty

Terčem nenávisti Orbánovy vlády v Budapešti se stal Michael Ignatieff, rektor tamější Středoevropské univerzity. Mluvčí Orbánovy vlády Zoltán Kovács posměšně charakterizoval Ignatieffa jako "liberálního politika z Kanady, který selhal - zjevně reprezentuje odlišnou politickou agendu".

Je to změna, protože normálně Orbánova vláda útočí na filantropistu George Sorose, jehož Open Society Fund vyvolává Orbánovu zuřivost, že financuje místní organizace občanského aktivismu, některé z nichž hájí uprchlíky.

Během posledních čtrnácti dnů se v Budapešti konají obrovské demonstrace proti Orbánově vládě a na podporu tamější Středoevropské univerzity.

Může být Rusko garantem nestranného zkoumání se zárukou nadstranického přístupu?

17. 4. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Takže jsme se mohli třeba zrovna na Veliký pátek (14. 4.) dovědět, že Rusko již iniciovalo zkoumání a prošetření onoho nedávného a nemálo šokujícího leteckého útoku, který evidentně způsobil smrt nemalého počtu civilistů, včetně dětí; vražednou zbraní byl přitom otravný plyn. Dalšími vyšetřovacími partnery Ruska mají být přímo ještě Sýrie a Írán.

Samozřejmě že média přenášejí do celého světa prakticky vše, co se informačně šustne. Čili též tu zrovna teď tlumočenou informaci.

La dolce vita

18. 4. 2017 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Dokonce i brazilští indiáni se podílejí na přijímání úplatků! Vyšlo najevo, že několik indiánských kmenů v Brazílii dostávalo pravidelné měsíční úplatky, aby si nestěžovaly na veřejné stavby, budované v jejich rezervacích.

Zásahy brazilské federální policie proti korupci dosud odhalila 40 miliard dolarů, které byl rozdány formou úplatků prostřednictvím státní ropné společnosti Petrobras. Dalších 6 miliard dolarů úplatků bylo rozdáno prostřednictvím stavební firmy Odebrecht.

Ve faktickém exilu by nemělo být – především právně, a nejen pro „Moravu“ – zemské zřízení!

18. 4. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 11 minut

Britské listy mi 7. 4. zveřejnily příspěvek s poněkud vyzývavým nadpisem „Moravané, vy nejste Čechy?“

Byla tam také věta: „Jakmile legálně skončilo zemské zřízení, přestala existovat nejen Morava, ale i Čechy, že?“ V závěru bylo mj. mnou navíc konstatováno, že „výraz „Čechy“ se nikdy nevztahoval na teritorium celé ČR“. V tom zmíněném textu jsem zřejmě navíc ututlal na prvním ze zrovna teď citovaných míst do třetice ještě navíc Slezsko (a abych to citově bezděčně nevyhrocoval, nerozhlašoval jsem po světě, že sám jsem se narodil ještě jako „Moravan“ či „Moravák“ v tehdejší „zemi moravskoslezské“; jakž jsem byl navíc poučován později také ve škole ve vlastivědě či v zeměpisu).

Spoločný nacionalizmus je náboženstvom stredoeurópskych krajín

18. 4. 2017 / Igor Daniš

čas čtení 12 minut

Hovorí maďarská filozofka Ágnes Hellerová (1929)

Ágnes Hellerová (1929) je maďarská filozofka. Vyštudovala filozofiu na Univerzite Loránda Eötvösa (ELTE) v Budapešti. Bola žiačkou György Lukácsa a neskôr jeho blízka spolupracovníčka. Na začiatku bola silne ovplyvnená marxizmom. Jej postoje sa začali meniť po brutálnom potlačení povstania v Maďarsku v roku 1956. Bola vylúčená z komunistickej strany a jej vedecká činnosť bola tiež obmedzená. Neskôr prešla z marxistických pozícii na sociálno-demokratické a liberálne. Bola členkou tzv. budapeštianskej školy. Jej ďalší vývoj ovplyvnila Pražská jar a smrť Lukácsa v r. 1971. V roku 1977 emigrovala do Austrálie, kde pôsobila na Univerzite La Trobe v Melbourne. V roku 1986 sa presťahovala do USA, kde prevzala pozíciu po Hannah Arendtovej na The New School v New Yorku. Vo svojom výskume sa zameriavala na marxizmus, politickú teóriu, etiku, estetiku, modernitu ako aj na strednú Európu. Je držiteľkou viacerých prestížnych vyznamenaní. V súčasnosti je kritičkou politiky Viktora Orbána a politických pomerov v Maďarsku.

Čo pre vás znamená stredná Európa?

Nič.

Evropští pozorovatelé: Referendum v Turecku se konalo na "nerovném hřišti"

18. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Referendum v Turecku o posílení prezidentských pravomocí se konalo na "nerovném hřišti" a v politické atmosféře, v níž byly omezeny základní svobody, konstatovali evropští pozorovatelé.

Mise pozorovatelů uvedla, že nedělní hlasování proběhlo víceméně v pořádku, avšak kritizovali kontroverzní rozhodnutí turecké volební komise, učiněné na poslední chvíli, přestat považovat neorazítkované volební lístky za ilegální. Tím byla zrušena důležitá pojistka proti podvádění.

Přečetli jsme:

O fašistickém podhoubí Parlamentních listů

19. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ve veřejném povědomí jsou Parlamentní listy (dále PL) zapsány jako snad senzacechtivý, ale také otevřený digitální plátek, jehož jediným výrazným znakem je, že dle motta „Nikdo vám nevnucuje, co si máte myslet“ neselektuje informace – což někoho odrazuje stejnou měrou jako jiného přitahuje.

Realita je ale o dost horší. Dlouholetá opora listů Lukáš Petřík totiž působí souběžně i v roli šéfredaktora EUportal.cz, virtuální stoce dostupné na adrese euportal.parlamentnilisty.cz, kde nalezneme i desítky, možná stovky perel následujícího typu...

Celý článek: ZDE

Trauma lze zdědit, ukázal výzkum. I odolnost vůči němu

19. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Chápeme, odkud se berou naše fyzické rysy. Ale když dojde na osobnostní, máme sklon je považovat spíše za vlastní než za zděděné po rodičích. Psychologové jdou o krok dále. Považují záležitosti jako úzkost nebo depresi za vycházející z osobních zkušeností, které nás zformovaly. Nicméně některé studie jdou ještě dál a hovoří o předávání od rodičů nebo dokonce prarodičů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2017

16. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

V březnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 54 874 Kč. Příjem z reklamy byl 15 160 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 62 474.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem března   2017 165 130.16 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21190