Paní Kozlová v Mlýnské aneb jak se svoboda stala synonymem "zmocnit se"

Svoboda s pachutí trvalé nejistoty

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Časopis Respekt by emotivní a v řadě ohledů fakticky nedokonalý, z hlediska interpretace vychýlený text paní Kozlové nevydal. Editoři by se jím vůbec nezabývali, nesplňuje přece elementární úroveň. Nezabývala by se jím většina českých mainstreamových médií. Proto se ostatně tak daří Parlamentním listům a dalším médiím, která kopírují vývoj na politické scéně, kde sbírají body protestní populistické strany. Parlamentní listy se staly tribunou lidí, kteří se cítí být - ať už důvodně či alibisticky - podvedeni a nevěří v podstatě ničemu. Pouze těm, kteří dokáží umně využít jejich deziluze a naservírovat podle toho připravenou argumentaci jako převodní páku k podílu na moci. A dokud se paní Kozlová nedostane do Respektu, bude to tak pokračovat nadále...

Czech Television has suppressed a hard-hitting TV documentary about Andrej Babiš

13. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Update, 16th October, 2017: The film is now not available for viewing anywhere. Serious efforts have been evidently made to make it impossible for Czech voters to see the film before the general election which will take place on 20th and 21st October, which Andrej Babiš is expected to win.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

In cooperation with Jakub Patočka and other journalists from Deník Referendum, the documentarists Vít Janeček and Zuzana Piussi have made Selský rozum (Peasant Common Sense), a hard-hitting TV documentary about the Czech oligarch Andrej Babiš, who is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017.  Czech Television now refuses to broadcast the film and tries to prevent any of its public screenings. 


The film which has been in the making for the past three years, meticulously records the environmental destruction of the Czech agriculture and the Czech countryside by what it sees as absolutely brutal business practices which are used by Agrofert, Andrej Babiš's giant agricultural and food processing business concern.

O lidovém hněvu, cynismu a přiběhu liberální demokracie

13. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Podle mne, mám-li se vyjádřit k debatě Jana Čulíka a Michala Kubálka o příčinách hněvu paní Kozlové, je xenofobie pouhý mediální a politický nástroj k odvedení pozornosti lidového hněvu od skutečných problémů, které elity z nějakého důvodu neumějí řešit, i když jsou si jich velmi dobře vědomy. Nechci říci, že tento hněv pramení výlučně ze sociálních problémů, souvisí podle mne také s jakýmsi celkovým rozkladem legitimity liberální demokracie, narůstajícím cynismem a nedůvěře vůči férovosti celého systému.

Rozhovor Britských listů 126:

Pět procent pro vzdělávání

8. 9. 2017

čas čtení 1 minutaBohumil Kartous hovoří s amerikanistou Kryštofem Kozákem, který založil politickou stranu Pět procent pro vzdělávání a argumentuje, že v dnešní nejisté hospodářské a kulturní situaci je výrazná kultivace a rozvoj školství jedinou možnou záchranou pro Českou republiku. Nalezne se v ČR pět procent občanů, kteří budou ochotni sdílet jeho názor a podpořit ho? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8 .září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Paradox občanské netečnosti a trvalého očekávání změn

Mají lidé radši deklarace bez dopadu než konkrétní akci?

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Udělal jsem takový malý experiment. Publikoval jsem na Facebooku autentické svědectví o tom, že některé učitelky o víkendu sedí za pokladnami v supermarketu a připojil k tomu výzvu, aby se lidé postavili za platy učitelů, neboť k nim česká společnost zaujímá skutečně nedůstojný postoj a připravuje se tak o budoucnost. Na běžné poměry mé sociální sítě měl tento post úspěch. Líbilo se to 142 lidem. Nebyl v tom obsažen žádný požadavek, prostě takové konstatování s trochu revoluční výzvou bez dalšího návodu. Když byla po návodu sháňka, tak jsem ho publikoval, ale ouha...

Selský rozum - brutální, ale velmi závažný film o Babišovi, který ČT odmítá odvysílat

12. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Aktualizace: Navzdory úsilí České televize je  zakázaný film Selský rozum   volně ke stažení ZDE


Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.Vít Janeček a Zuzana Piussi natočili ve spolupráci s Českou televizi a s Jakubem Patočkou a dalšími novináři z Deníku Referendum brutální, ale velmi závažný, ostře kritický, avšak velmi pečlivě vyresearchovaný třiasedmdesátiminutový dokumentární  film proti Andreji Babišovi pod názvem Selský rozum. Přestože je to jednostranný, ostře útočný protibabišovský snímek (kritizovaná strana nemá ve filmu žádný prostor k sebeobhajobě a o Babišovi na prostoru těch třiasedmdesáti minut není řečena jediná pozitivní věc, ovšem Andrej Babiš a jeho spolupracovníci s tvůrci tohoto filmu odmítli hovořit), film je to velmi závažný a právem varuje, že pokud    Andrej Babiš v podzimních všeobecných volbách zvítězí, bude to pro Českou republiku katastrofa.

Vyjádření tvůrců filmu Selský rozum

12. 9. 2017

čas čtení 5 minut

Komentář autorů k (ne)vysílání filmu Selský rozum v ČT a "kauze" jeho promítání Stranou zelených

V posledních dnech se na nás stále častěji obracejí lidé či novináři s otázkou vysílání našeho filmu Selský rozum v České televizi, která jej koprodukovala. V této souvislosti se také objevují různé spekulace, včetně dohadů o důsledcích promítání filmu v rámci besed Strany Zelených. Jako autoři a menšinoví koproducenti si dovolujeme k tomu říct pár věcných poznámek:

Film Selský rozum, o kterém se někdy ve zkratce mluví jako o "filmu o Babišovi", není "o Babišovi". Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř 3 roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají. Jsou to otázky týkající se vlivu různých způsobů zemědělského hospodaření na vývoj české krajiny a život na českém venkově, na kvalitu potravin, kvalitu půdy, a také na vztah státu a využívání veřejných zdrojů k rozvoji či ne-rozvoji venkova.

Do jaké Evropy vlastně patříme?

Česká republika ani ryba ani rak

13. 9. 2017 / Václav Chyský

čas čtení 9 minut

 

Podle premiéra Sobotky země, které nejsou členy eurozóny, mají mít pozorovatelský status při jednání států tvrdého evropského eurojádra. Jaký to geniální nápad v předvolební kampani, nepopudit 39% českých antievropanů a dát jim zdání, že česká vláda našla řešení, jak se vlk nažere a koza zůstane celá. Přenecháme politické formování našeho kontinentu jiným. Budeme stát za bukem a přihlížet, jak tvrdé jádro Evropské unie rozhoduje a jedná o nás bez nás. V Čechách je to osvědčená bolestínská písnička, svádět vlastní politickou nerozhodnost a neschopnost na někoho jiného. Úkolem politiky je přeci účinně zasahovat do společenských vztahů, politiku aktivně vytvářet a nikoliv se této úloze vyčůraně vyhýbat a pak za plotem kritizovat.

Mezitím v Absurdistánu 37:

Znovu Smolensk, defraudace milionů, "reforma soudnictví" a souboje s Evropskou unií

13. 9. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Polsko v poslední době nemá v tisku dobrou pověst. V i západních médiích se nyní šíří dojem, že je to velmi šovinistická země. Není divu, když polská pravice vystupuje tak agresivně proti všemu, co nepovažuje za dostatečně polské a dostatečně katolické, a silně pořád nenávidí muslimy: dokonce i polská luteránská církev   je nyní terčem útoků. Mezitím byl v Gdaňsku zvandalizován pomník připomínající osvobození města od nacistů. Proč? Protože součástí pomníku byl první polský tank, který vstoupil do města - patřil 1. polské ozbrojené brigádě obránců Westerplatte. Takže co je na tom snad špatného? No, tank je T-34, byl vyroben v Sovětském svazu.

Channel Four News z frontové linie v syrské Rakce

13. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta
Rakka byla po dobu tří let hlavním městem "chalífátu" Islámského státu. Byla to základna, odkud Islámský stát terorizoval Blízký východ a plánoval násilná zvěrstva pro Evropu. Teď ale bude už ISIS zřejmě ze syrské Rakky s konečnou platností vyhnán.

Reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum a její televizní štáb strávil několik dní po boku Syrských demokratických jednotek v Rakce v místech, kde bojovníci stále ještě čelili silnému odporu od obklíčených extremistů z Islámského státu.

Produkčním tohoto nebezpečného filmu byl Thom Walker, kameraman byl Soren Munk.

Další příklad proč jsou lidé v ČR frustrovaní

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Dovolím si pár poznámek k hledání frustrace..., píše Miroslav Pardubský.

Dnes v práci, kontakt vedoucího závodu (německá montovna) a obyčejné operátorky. Paní měla dotaz týkající se prémií, pan vedoucí žvýkal, nepozdravil a místo odpovědi arogantně odešel. On má základní plat kolem 150 tisíc, paní 18 tisíc..Takže: první důvod - arogance všech, co se mají trochu lépe.

Další věcí, která má vliv,  je naše slavná televize přesvědčující nás o tom, jak špatně jsme žili před převratem. Přitom většina obyčejných lidí neměla dnešní existenční potíže. Nemyslím tím nedostatek peněz, ale ono pověstné novodobé otroctví - nemůžete být bez práce, všechny vymoženosti dnešního světa jsou na dluh... A umělci a další elita národa (komedianti) nás přesvědčují o hladomorech za socialismu atd .Jaká je asi reakce obyčejného člověka?

Nakonec zbývá už jen to, co štve asi všechny, největší zloději - bývalí prominenti mající plnou hubu disidentství už nemusí šmelit, ale sprostě kradou a šklebí se ze stránek časopisů, z obrazovek.... Kde zůstala obyčejná slušnost???

Takové věci dle mého způsobují frustraci dneška.
 

Zdroje frustrace nás "obyčejných"?

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Úplně nerozumím tomu, že není jasné, co lidi frustruje. Snad bych se mohla považovat za intelektuála (i když jsem přírodovědec a některým komentářům – např. k článku p. Kozlové z 11. 9. 2017 téměř nerozumím), nicméně v kontaktu s „obyčejnými“  lidmi jsem každý den (i když nejsem zrovna společenský typ a nesleduji sociální sítě). Nepotřebuji nějaké „analýzy zdrojů občanské frustrace“, stačí poslouchat, co lidi (všechny, bez ohledu na „intelektualitu“) trápí, píše Martina Špundová.

Takže na co si lidé (včetně mě) v souvislosti s fungováním státu nejvíce naříkají?

Běžný zaměstnanec se před rokem 1989 cítil v práci svobodnější než dnes. Ale...

13. 9. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty


Paní Kozlovou bych rád opravil.
Mocní předlistopadového komunistického režimu se nesměli dozvědět, co si lidé o nich v Československu myslí. Našim polistopadovým mocným,  je zase úplně jedno, co si "spodina" o nich  myslí dnes.

Podle všeho jsem o jednu generaci mladší než paní Kozlová. Na rozdíl od paní Kozlové jsem už nestihl využít sociální jistoty (dostupné bydlení, plná zaměstnanost,  bezplatné zdravotnictví a školství, podpora rodin s malými dětmi atd.),  které na minulém systému vyzdvihuje. Vůbec je nepopírám. A to všechno bez exekucí, existenčních starostí, chudoby, které zažívá nemalá část společnosti. Paní Kozlová má pravdu, že v tomto ohledu byl tzv.  reálný socialismus pro spoustu Čechů snesitelnější i přes jeho autoritářskou čí totalitní povahu, než volnotržní kapitalismus bez přívlastků.

Tam, kde kvóty nejsou

13. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Jak je známo, EU ukončuje po padesáti letech kvóty na výrobu cukru. V rozhlase na toto téma hovořil šéf Agrární komory, což jsou moji oblíbenci už od časů Veleby. Pokud byste očekávali, že to přivítá a nanejvýš tak vynadá EU, že to neudělala už dávno... chyba lávky. Šéf agrárníků si začal zoufat, že to bude hrůza, protože teď se bude pěstovat hodně cukrové řepy a tím pádem se její výrobci dostanou pod cenový tlak a budou masově krachovat. Agrární komora nikdy nezklame: buď straší katastrofální neúrodou, nebo katastrofální nadúrodou. Zajímavé, že nikdy se neurodí tak akorát, vždycky je nějaký průšvih a je potřeba žádat stát o takzvané kompenzační opatření, jinými slovy o prachy.

Z podkovy je kružnice

Kterak komunistická kandidátka snoubí radikální levici a pravici

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Díky za postřehy a vhled mezi partaje (S kým bude vládnout A. B.), píše čtenář z Plzeňska, jehož identitu redakce zná, nicméně nepřeje si být jmenován. Sám se ještě rozhoduji, komu vhodit lístek, aby hlas nepřišel úplně nazmar a ocenil bych jakousi předvolební "nápovědu" i od dalších přispěvatelů BL. Snad by se rozum a cit pak lépe domluvili. Totiž vybrat vhodnou kandidátku, zdá se být čím dál složitějším úkolem...

Jak porozumět hněvu paní Kozlové?

12. 9. 2017

čas čtení 4 minuty

Stádní ovce, bláboly, velkohubové, tupé mozky, šiřitelé jedné pravdy, pisálci, stádní kecy, žvanilové, darmožráči, bez politické korektnosti.... Rozumím Vaší kritice, že s lidmi jako paní Kozlová nikdo nemluví, ale ono je to také mimořádně těžké. A opravdu se mi nezdá, že by nadřazenost, bohorovnost, naprostá neochota naslouchat a tendence k neustálému kázání byla jen (či převážně) na straně těch intošů či novinářů, leč spíš naopak, píše Michal Kubálek.

K tomu Jan Čulík: Máte sice pravdu, ale jde o to zjistit, co frustruje lidi, že se chovají protisystémově a ohrožují stabilitu země. Je samozřejmě možné se s nimi nebavit, ale to je cesta do pekla. Kromě toho je zjevné, že jim především vadí chudoba. Skutečnost, že důchodci v ČR nemají na léky, a že to dopustila sociální demokracie, je šokující. Např. v Británii samozřejmě žádný důchodce na žádné léky v lékárně nedoplácí... !


Michal Kubálek:
Souhlasím určitě s tím, že zjistit, co lidi frustruje, je velmi důležité. Věřte, že je to otázka, která mě dost trápí, snažím se to zjišťovat, jak ve svém mikrosvětě můžu: ať už četbou sociálních sítí, rozhovory, průzkumy. Mimochodem, nejsem si právě tolik jist, zda je chudoba tou primární příčinou. Rozumějte, vůbec nezpochybňuju, že situace některých sociálních skupin v ČR je alarmující, že exekuční stroj v této zemi je asociální hanebnost, ale někdy mám pocit, že přesto ten kořen je někde jinde (i když chudoba k tomu samozřejmě přispívá), bez ohledu na to, že se téma chudoby v příspěvcích jako je ten, který napsala paní Kozlová, objevuje, jenže mám podezření, že to je - stejně jako např. antiimigrační nebo antiromský "diskurs" jakýsi v podstatě postupně vypracováváný "protestní jazyk", který si dotyční za pochodu osvojují a přizpůsobují (charakteristické např. je, že některé části příspěvků paní Kozlové - "robota" u sedláka, paní, co lékárně nemá na doplatek, jsem již dříve četl jinde, je to právě takový apokryfní stavebnicový kámen protestní promluvy). A co by mohlo být to jádro, opravdu nevím, ale trochu uvažuju o něčem jako ztráta smyslu života, pocit jeho bezvýznamnosti a nepodstatnosti, nesrozumitelnost světa (samozřejmě pak zůstává otázka, proč se to ve společnosti generuje). Nevím. Jen mi nepřijde, že by bylo možné pouhou sociální nápravou (jakkoliv bych ji určitě podporoval) utišit hněv paní Kozlové.


Jan Čulík: Ano, to jsou velmi zajímavé věci. Snad nejdůležitější otázkou současnosti, nejen v ČR, je analýza zdrojů občanské frustrace. Je to skutečně umělá konstrukce a do jaké míry? A proč ta umělá konstrukce vzniká?

V Británii vedla frustrace u důchodců k prosazení brexitu a zcela nerealistické, nostalgické konstrukce někdejšího "dokonalého" britského impéria bez cizinců na britském ostrově. Je to naprostý nesmysl, protože ta společnost byla kastovnická, tvrdá a velmi nepříjemná. V Americe frustrovaní občané milují Donalda Trumpa, protože "říká věci, jak jsou", "mluví naším jazykem" a "je silný, protože se odvažuje říkat věci, které se jiní říkat bojí".  Že Trump jen kecá blbosti a nikdy nic nevyřeší, to jim nedochází - jim stačí ta verbální onanie. Totéž v ČR v případě Miloše Zemana a Andreje Babiše.

A ještě jedna další důležitá věc: Mám velmi silný pocit, že frustrace v České republice je do značné míry skutečně umělý konstrukt. Lidi se totiž s nadšením rozčilují v hospodě či na Facebooku podle instrukcí, které jim dávají manipulativní komerční média - aby nenáviděli muslimy či imigranty, nebo "pražskou kavárnu". Jenže o zkoumání skutečných problémů jim vůbec nejde - dokazuje to obrovský nezájem o jakékoliv závažnější společenské téma, které se Britské listy pokoušejí nastolit. A pokud jim nejde o zkoumání závažných problémů dnešní české vnitropolitické reality, už vůbec nejsou schopni a ochotni se začít zasazovat o jakékoliv řešení...

Takže, vypadá to, jsou to všechno jen formální kecy...

Přesvědčte mě o opaku...

Lékaři bez hranic: Uprchlíci čelí v Libyi děsivému zacházení

12. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Lékaři bez hranic: "Uprchlíci jsou podrobováni svévolnému věznění a násilí, nuceným pracím, únosům a mučení, sexuálnímu násilí, bití, ponižování a hladovění.

Vadí vám to? Nám ano. Ale vaší vládě ne. Sdílejte toto video. Pozvedněte svůj hlas a dejte o tom vědět své vládě!"

Politika vulgární a politika vysokého stylu

12. 9. 2017 / Martin Horut

čas čtení 2 minuty
Když vnímám, s jakým až vulgárním nezájmem a opovržením v Česku mluvíme o politicích, a jak se politika redukuje na spor o to, kdo kdy co nakradl, dere se mi často na mysl srovnání s dobou, kdy se státnictví těšilo daleko většímu respektu jako vážená aktivita privilegovaných. Snad nikdo si v Anglii 19. století tolik neuvědomoval hodnotu a význam politiky jako historik a státník Thomas Babington Macaulay. Mějme na paměti naše internetové diskuze, když čteme, co napsal o Edmundu Burkovi a jeho působení v Parlamentu: „Promlouvat pod starobylými klenbami Westminsterské haly, ve jménu anglického národa, u tribunálu anglických lordů […] se mu zdálo být vrcholem lidské slávy.”

Jenom malý příklad, jak se máme dobře

12. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 4 minuty

Pane Čulík, chtěla bych poděkovat všem, kteří mi poslali souhlasné emaily k tomu, co jsem si dovolila bez politické korektnosti napsat.  Děkuji také i těm, kteří jako stádní ovce zasvěceně opakují bláboly o něčem, o čem nic nevědí a jenom je papouškují.

Mimochodem – tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou, že ???
 
Pro ty velkohuby,  kteří nás pořad přesvědčují, jak jsme se měli za komunistů špatně, pár postřehů z dnešního dne!

Dneska dopoledne jsem si zase udělala výlet do Ostravy a pokaždé, když jedu do města, tak si předem rozměním 100 Kč na desetikoruny, ať můžu ty žebrající, kteří tam postávají, podarovat.

Pokud si myslíte, že žebrají jenom bezdomovci, tak jste na velkém omylu, jsou mezi nimi a je jich dost, starší lidé, kteří jsou čistě oblečení a je vidět že to jsou slušní lidé, ale bohužel v nezáviděníhodné situaci, i když celý život poctivě pracovali.

Proč je dnes naprosto klíčové hovořit o zjevných důsledcích klimatických změn

12. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

New York Times: "Vědci jsou znepokojeni, že Trumpova vláda odmítá v souvislosti s dvěma velkými hurikány hovořit o globálním oteplování":


Karibik v těchto dnech pustoší hurikány nevídané síly. Mexiko postihlo nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Indie, Bangladéš a Nepál se potýkají s  následky záplav, jejichž destruktivní potenciál nemá obdoby. To vše se odehrálo během pár týdnů, přičemž rozpoutané živly stále běsní. A zatímco nejedno západní periodikum věcně analyzuje jak souvislosti mezi těmito přírodními pohromami a klimatickými změnami, tak i politický rozměr věci, česká média na vzácné výjimky okolo těchto skutečností tiše našlapují, jako kdyby šlo o kdovíjak kontroverzní téma. Soudím ale, že jakákoliv relativizace a alibistické přešlapování v souvislosti se změnami klimatu je s ohledem na časovanou klimatickou bombu zcela kontraproduktivní.

Jak svět zřejmě skončí

11. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Lesní požár způsobený vedry v Kalifornii


Kdyby lidstvo spálilo veškeré své rezervy fosilního paliva, planeta by se oteplila až o 18 stupňů Celsia a mořská hladina by se zvedla o desítky metrů. Paleoklimatolog Matthew Huber z University of New Hampshire studoval období v dávné minulosti, kdy byla průměrná teplota na Zemi o 4 stupně Celsia vyšší než dnes, na pólech nebyl žádný led a mořská hladina byla o 80 metrů výše než dnes. Studuje život raných savců v tomto horku a usuzuje, že se Země pomalu znovu chystá vrátit do této situace, která na Zemi vládla před 50 miliony let.

"V moderním světě se bude daleko více zabíjet," říká. "Fragmentace habitatu bude znamenat, že bude daleko obtížnější migrovat. Ale pokud se nám podaří omezit zvýšení teploty na méně než o 10 stupňů Celsia, alespoň lidstvo nezahyne uvařením."

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Proč by napodobenina Mariánského sloupu neměla zanášet veřejný prostor?

11. 9. 2017

čas čtení 2 minuty


Na zastupitelstvo hlavního města Prahy se v pondělí 11. září obrací otevřeným dopisem pestrá skupina podepsaných, kteří se ohrazují proti plánovanému vztyčení napodobeniny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelstvo se má věcí zabývat na svém čtvrtečním zasedání. Otevřený dopis upozorňující na značně problematické aspekty vztyčení napodobeniny Mariánského sloupu podepsal mezi jinými literární historik Martin C. Putna, historička umění Milena Bartlová, politolog Pavel Barša, religionista Ivan Štampach, filozof Ivan Landa z AV ČR, historička Daniela Tinková z FF UK nebo šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.

Otevřený dopis předsedovi vlády

11. 9. 2017

čas čtení 4 minuty


Vážený pane premiére, 

reagujeme na Váš výrok: „Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už další muslimy nechceme“. Rádi bychom Vás upozornili, že náboženskou svobodu v naší zemi zaručuje Ústava ČR, v mezinárodním právu je vyjádřena ve Všeobecné deklaraci lidských práv (1948) a diskriminaci uprchlíků podle náboženství také zakazuje Ženevská konvence z roku 1951.

Vaše výroky ohledně muslimů jsou tedy v rozporu s našimi i mezinárodními zákony a dohodami. Svým jednáním se tedy dopouštíte zavrženíhodné generalizace a rozdělování lidí podle jejich náboženského vyznání a poskytujete jako předseda vlády podporu těm lidem, kteří nejsou schopni rozlišovat a vnímat jednotlivého člověka podle toho, jak skutečně jedná, ať už slovy nebo skutky. 

Proč by měly kavárenské elity s lidmi mluvit

11. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Když jsem argumentoval, že by kavárenské elity v ČR měly přestat lidem kázat a měly by s nimi mluvit, neměl jsem na mysli, že by je měly přesvědčovat o své pravdě, ale že by jim měly NASLOUCHAT, měly by zjišťovat, co jim chybí, co je zdrojem jejich frustrace, co potřebují a co je zdrojem jejich motivace, že věří nesmyslům.

Je přece naprosto absurdní, že namísto snahy o řešení množství závažných a neřešených problémů si tři čtvrtiny obyvatelstva v České republice myslí, že uprchlíci a migranti zosobňují stejné nebezpečí jako Islámský stát. Kdo v ČR záměrně vytvořil tuto nesmyslnou situaci a za jakým účelem?

Lidé právem chtějí od elit nikoliv slova, ale reálnou změnu k lepšímu

11. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Jan Čulík vyslovil názor, že „pražská kavárna lidem pořád káže, ale oni ji neposlouchají“. Je to reakce na dopis paní Kozlové, jejíž názory se zřejmě brzy stanou pravidelným obohacením diskurzu Britských listů. Řešení podle Jana Čulíka je jít za lidmi, jako je paní Kozlová, a mluvit s nimi. Podle mne ovšem základní motor názorů paní Kozlové není v rovině názorů na komunismus, ale ve frustraci současností (ještě jasněji to jde vidět v jejím novém dopise. A v té frustraci má bohužel pravdu.

Pokud „elity“, tedy údajně inteligentní a vzdělaní lidé, dopustily např. děsivý způsob exekucí v ČR, kdy se exekuce stávají problémem pro masy malých dětí, není možné k tomu přistoupit tak, že o tom budeme s lidmi mluvit. Mluvení nic nespraví, musíme to změnit.

Politico: Kde nejpravděpodobněji zvítězí evropský "Trump"? V ČR

11. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaEvropské vydání serveru Politico.eu vypracovalo tzv. "Trumpability index" - žebříček zemí, kde nejpravděpodobněji, podle jejich interních hodnot, zvítězí v blízké budoucnosti nějaký evropský Trump.

Česká republika se octla na prvním místě.

Server hodnotil situaci v jednotlivých zemích podle 13 kategorií. Mezi nimi byly: touha po změně, touha po silném vůdci, nepřátelský vztah k médiím a touha radikálně odstraňovat předpisy. Politico srovnává Trumpa s Andrejem Babišem a cituje to, co Babiš řekl o rozdílu mezi nimi: "Trump udělal několikrát bankrot, já ne..."


1. Česká republika
2. Itálie
3. Rusko
4. Turecko
5. Maďarsko
6. Ázerbajdžán
7. Polsko
8. Bulharsko
9. Malta
10. Francie a Velká Británie

Politico: ČSSD se výrazně posunula k populismu, ohrožuje to Evropskou unii

11. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Pokud se stane Andrej Babiš novým premiérem ČR a sociální demokraté se k němu připojí ve vládě, Česká republika se velmi pravděpodobně stane ohniskem xenofobie a vylučovací nenávisti - a bude tak další potenciální hrozbou integritě EU.


V reakci na pokles své popularity se čeští sociální demokraté před nadcházejícími všeobecnými volbami výrazně posunují k populismu. Snaží se začít zneužívat protiuprchlických a protievropských nálad, jichž už delší dobu zneužívají Babiš a prezident Zeman. Uprchlická krize vyvolala v České republice dosud nevídanou vlnu xenofobie. Čeští politikové spoléhají na podporu svých protiuprchlických polských, maďarských a slovenských kolegů a mají pocit, že jsou při odmítání uprchlických kvót EU v silném postavení, píše server Politico.eu.

Rychlé hnědnutí ČR: Lidé chtějí za premiéra Babiše, nebo Klause mladšího

11. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Je otázkou, zda lze považovat za průkazný průzkum agentury Focus, která dotazováním u 1011 lidí zjistila, že v odpovědích na otázku, koho by chtěli za premiéra, se umístil ultrapravicový extremista Václav Klaus mladší na druhém místě. Je-li toto zjištění průkazné, bylo by to alarmujícím důkazem rychlého posunu České republiky směrem k silně nahnědlému režimu:


Já o koze, ty o voze

Vlastenecký večírek

11. 9. 2017 / Josef Škvorecký

čas čtení 14 minut

"Nezlobte se- když tohle dělaj komunisti, to prosim. Od těch jsme na takové knihy zvyklí." Santnerka, zabavená v Praze pro pornografii, ho chce poučit, že je v rozporu se skutečností, ale přeskočí jí hlas. "Od těch jsme zvyklí na ledacos," pokračuje pořadatel. "Ale urážet v knize vydané v exilu pana prezidenta Masaryka - "

"Dyť to vo Masarykovi není!" zaječí nakladatelka přeskakujícím hlasem.

Úroveň debaty o výzkumu Muriel Blaive o životě v Československu v druhé polovině padesátých let a naprostá neschopnost mnoha lidí porozumět její argumentaci silně připomíná klasickou scénu z románu Josefa Škvoreckého Příběh inženýra lidských duší (1977) (Škvorecký dobře znal své papenheimské !)

Muriel Blaive absolutně nepopírá zločinnost komunistického režimu a zdůrazňuje odpovědnost jednotlivých lidí za spáchané zločiny, odmítá výmluvy, že za všechno "mohl jen neosobní systém".  Toto zdůrazňuje opakovaně. Její kritikové, nenověji Karel Dolejší, to neposlouchají a vytvářejí si z jejích argumentů slaměného panáka, proti němuž bojují. Nechápu proč, poznamenává Jan Čulík. Kocourkovská úroveň reakcí na argumentaci Muriel Blaive je úplně stejná jako reakce účastníků Vlasteneckého večírku v slavném románu českého klasika. No, posuďte sami: 

I tady se někteří Češi rozčilují nad něčím, co neexistuje... Čtěte! (JČ)

-----

Pan Senka je rozčilen. Stojí se Santnerovou u stolku, na němž má nakladatelka vyložené své zboží, v ruce drží knihu a ukazuje na ni prstem. Za nakladatelkou se krčí její tlustý manžel s nosem prokvetlým whiskou. Malý hlouček kolem se zájmem poslouchá pana Senku.

"Tak todleto mi tady nepovídejte!" říká pan Senka hodně nahlas. "Tak jen si to přečtěte sama, prosím, tady na straně devatenáct!" zamává knihou v pestré obálce, na ní po modrém nebi plují jakési krychle a z jedné roste zelený strom. "Prosím! Todleto: 'Já bych střelil i Panenku Marii do prdele, abych si zachránil kejhák.' To se, pani, nestydíte, todleto tisknout?"

"Já nejsem žádnej cenzor!" zavrtí Santnerová evidentní parukou. Paruku má proto, že neměla čas nagulmovat si vlasy. Sluší jí líp než její vlastní vlasy, jelikož nakladatelka nemá na vlasy nikdy čas. Po páté whisce si na to nedávno stěžoval její manžel u Mourků. Taky, že jeho žena nemá čas na jiné věci. Čas má prakticky jenom na ty svoje knížky. "Autor to tam tak napsal," stojí nyní nakladatelka na své pravdě, "a já nejsem cenzor, abych mu to škrtala!"

Naši mocní se nesmějí dozvědět, co si o nich lidská spodina myslí

11. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 9 minut

Pane Čulík, právě jsem si přečetla ohlasy pražských intelektuálů na moje, prý ideologické nesmysly a nejsem vůbec překvapená. Pokud si někdo spláchne mozek do záchodu, pak z něho nic normálního nevyleze !
 
Takže, vy pražští intelektuálové a pražská kavárno, ráda bych věděla o jakých nesmyslech to mluvím? Prosím, dokažte mi, že je ideologický nesmysl, že za tatíčka Masaryka a jeho opěvované demokracie nebyli žebráci, bezdomovci, služky a že se nestřílelo do dělníku, když stávkovali, že všechno bylo tak ideální !!!

Dokažte mi, že není pravda, že už jako děti jsme chodili tvrdě makat k sedlákům. Ano, za komunistů jsme jako starší děti také chodily sbírat do JZD brambory a řepu. Je pravda, že nám selka za práci dávala krajíc chleba se sádlem a ti  “zlí“ komunisté nám nedávali nic.

Kterak Parlamentní listy opět trestuhodně deformují realitu

Vše je opět jinak aneb Barmští muslimové si genocidu patrně zasluhují

11. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Vyvracení největších nesmyslů, jež zveřejní manipulativní web Parlamentní listy, se jeví jako sisyfovská dřina, leč někdy není zbytí. PL při své systematické dezinformační kampani proti muslimům nikdy nešly pro ránu daleko a pravidelně zveřejňují polopravdy a vyložené hoaxy o údajné islámské invazi a krvežíznivosti muslimů. Jakýsi právník Tomáš Tyl na svém facebookovém profilu zveřejnil status, v němž masivní etnickou čistku v Barmě označuje za legitimní obranu barmské vlády proti dobyvačným islámským fundamentalistům. PL Tylův status převzaly a zveřejnily pod názvem Nebohé muslimy vyhánějí z Barmy a terorizují, čtete v novinách. No, ono je to trochu jinak… Dalo by se říci, že čím větší špína, tím lépe pro editory PL; fakta jsou přebytečná zátěž a z kata je rázem oběť. 

  

Komsomolskaja Pravda: Hlasovali pro zmrzlinu, dostali boršč. Protože jsme v Rusku

10. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Vtip v Komsomolské pravdě: "Rozhodl jsem se objasnit dětem, v čem spočívá podstata demokracie, a tak jsem jim dovolil, aby hlasovali o tom, co má být k večeři. Hlasovali pro zmrzlinu. Dostali boršč. Protože jsme v Rusku." 


Neuvěřitelné: Veřejnoprávní rozhlas normalizuje rasistického maniaka

9. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Tohle je základem všeho zla v dnešní České republice a povede to k její další destabilizaci. Rasističtí blázni a maniaci jsou normalizováni médii, která by kriminalitu neměla šířit. Základní právní a etické normy jsou ignorovány. Veřejnoprávní média společnost matou a destabilizují základní civilizační hodnoty.

Pokud   bude veřejnoprávní médium dávat prostor lidem, kteří otevřeně propagují rasismus, dostáváme se do třicátých let v Německu

Doležal se nedávno vyjádřil, že by je podivné, že Evropská unie nezasahuje proti invazivním druhům lidí. Tachecí jeho rasismus   nevadí. Proč ho neoslavovat vë veřejnoprávním Českém rozhlase?

Co se stalo, že zmizely základní etické a právní normy? Co způsobilo, že to lidem nevadí?

Bude napříště veřejnoprávní Český rozhlas chválit plynové komory a koncentrační tábory?

Dezinterpretace Parlamentních listů na konkrétním příkladu

9. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Divil jsem se, proč mi po publikování článku S kým bude vládnout Andrej Babiš píšou uražení voliči Tomia Okamury a jeho strany SPD. Je to prosté. Parlamentní listy komentář svým čtenářům "převyprávěly". Jde o titulek, v němž internetový deník šířící hate speech a fake news uvedl, že "Okamuru volí lůza", čímž toto tvrzení připsal mně. V mém článku bylo uvedeno toto: "Pokud bude mít největší Čech Okamura dost hlasů na to, aby zajistil Andrejovi vládu, bude pro něj stejně potentní kurtizánou, jako jsou komunisté. Na rozdíl od nich si může ale Okamuru & Naziboys koupit i s veškerým ideologickým vybavením za nějakých pár set milionů korun. Shodu najdou rychle a po fúzi se lůza, kterou Okamura okolo sebe shromažďuje, velmi rychle přizpůsobí pořádkům zemědělského podniku v politických službách." Mluvím o lidech, které soustředí Okamura okolo sebe, což v daném kontextu označuje ty, kdo s ním dělají politiku. To jsou ti, které může Babiš koupit a ti, kteří se "velmi rychle přizpůsobí pořádkům zemědělského podniku v politických službách." Ačkoliv uvedenou pasáž fake server cituje, někteří čtenáři evidentně berou titulek jako platnou interpretaci. Jakkoliv jde o jeden případ, vcelku dobře ilustruje, jak si někteří lidé (a nebude jich málo) vytvářejí názory (stále ještě na počátku) digitálního věku.

Polsko: "Některá média mají příliš velký vliv. Omezíme."

8. 9. 2017

čas čtení 1 minuta
Některé sdělovací prostředky v Polsku mají "příliš velký vliv", konstatoval polský ministr kultury v souvislosti s plány polské vlády "odkoncentrovat" média. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost si stěžuje, že soukromá média v Polsku jsou v rukou jen několika málo vlastníků a to omezuje pluralitu. 

Ministr kultury Piotr Gliński se vyjádřil, že na trhu sdělovacích prostředků je "nutno zavést pořádek". Dodal, že "všechny civilizované země" mají zákony omezující podíl médií na celkovém trhu, "někdy jsou velmi přísné, jako v Německu či ve Francii". 

V Polsku smí mediální společnost vlastnit 40 procent trhu, zatímco ve Francii je to sedm nebo osm procent, řekl Gliński.

Šéf strany Právo a spravedlnost  Jarosław Kaczyński řekl v červenci v katolické televizní stanici, že polská média budou "brzo zreformována". 

Deník Gazeta wyborcza uvedl, že podíl zahraničního kapitálu na vlastnictví polských médií má být omezen na 20 procent.

Mořská sůl je kontaminovaná fragmenty plastů

8. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Mořská sůl na celém světě je kontaminována mikrofragmenty z plastu. Plast byl nalezen v mořské soli v Británii, ve Francii, ve Španělsku, v Číně i v USA.

Vědci se domnívají, že většina této kontaminace pochází od mikrovláken a z plastů na jedno použití, jako jsou PET lahve na vodu, z nichž se skládá většina plastového odpadu. Do oceánů se každoročně dostává až 12,7 milionů tun plastu, což se rovná svržení jednoho plného nákladního vozu na odpadky do moře každou minutu. 

 11983

Sedm let v zemi mistrů kulis aneb rukojeť pro imigranty do Spojeného království 1

8. 9. 2017 / Michal Mašín

čas čtení 10 minutKdyž jsem se poprvé dostal do Velké Británie -  tedy konkrétně do skotského Glasgow - hned na první pohled mě udivil naprostý nesoulad mezi mou představou moderní země a skutečností. Nejlépe by snad tento stát bylo možné ohodnotit jako zemi, která je jednou nohou stále ještě v osmnáctém století a o té druhé ještě přesně neví, kam jí došlápne.

Idealistická představa imigranta z bývalého východního bloku, která je pokřivená ročním pobytem v Německu, je pak konfrontována s nepříjemnou pravdou a nově nabité zkušenosti jsou vykoupeny bezesnými nocemi. Rád bych se s těmi, jichž se to může týkat, podělil o získané ponaučení.

Firmy vyrábějící alkohol utajují spotřebitelům, že alkohol způsobuje rakovinu

8. 9. 2017

čas čtení 1 minutaPrůmysl obchodující s alkoholickými nápoji manipuluje veřejnost tím, že záměrně potlačuje informace o tom, že alkohol způsobuje rakovinu, především rakovinu prsu a rakovinu tlustého střeva, ve snaze ochránit své zisky.

Firmy vyrábějící a prodávající alkohol i jejich instituce, podporující "odpovědnou konzumaci alkoholu" popírají, že pití alkoholických nápojů způsobuje rakovinu a je de facto hlavní příčinou rakoviny. Firmy vyrábějící alkohol se snaží mást veřejnost poukazováním na různé vedlejší faktory při vzniku rakoviny.

Jejich "popírání faktů, zkreslování faktů a odvádění pozornosti jinam" je velmi podobnou taktikou, jakou používaly tabákové společnosti ve snaze utajit skutečnost, že tabák je hlavní příčinou rakoviny.

Přehřátá a hladová města: Budoucnost potravinových válek

8. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Toto století bude definováno dvěma trendy: Jak zvládneme změnu klimatu a růst megaměst, píše Johanna Mendelsonová-Formanová. V příštích 20 letech globální městská populace vzroste z 3,5 miliardy na 5 miliard lidí. Tlak na zdroje a environmentální stresy doprovázející růst měst - zejména v bujících centrech jako Dháka, Lagos a Mexico City - vytvoří ještě více výzev z hlediska přístupu k potravě a čisté vodě. Není divu, že v roce 2015 Národní zpravodajská rada zařadila potravinovou bezpečnost mezi záležitosti týkající se národní bezpečnosti. Země čelící vážnému nedostatku potravin nebo zasažené změnou klimatu jsou také nejzranitelnější vůči destabilizujícím konfliktům.

Má Rusko problém s "pravoslavným Talibánem"?

8. 9. 2017

čas čtení 4 minuty

Po žhářském útoku na kino v Jekatěrinburgu nabyly protesty proti kontroverznímu filmu násilného charakteru. Někteří se obávají vzestupu "pravoslavného extrémismu", ale ruskou vládu to zřejmě neznepokojuje.

Návrat městského státu

8. 9. 2017

čas čtení 4 minuty

Pokud byste se narodili před 1 500 lety v Jižní Evropě, byli byste přesvědčeni, že Římské impérium vydrží napořád. Koneckonců už existovalo tisíc let. A přece se po období ekonomického a vojenského úpadku rozpadlo. V roce 476 bylo pryč. Pro lidi žijící v mocném impériu musely být tyto události nemyslitelné. Stejně na tom museli být ti, kdo zažívali kolaps vlády faraonů nebo křesťanství či starého režimu ve Francii, napsal Jamie Bartlett.

Pražská kavárna lidem pořád káže - ale oni ji neposlouchají

7. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Argumentuji, že ČR propadá národovectví, tupé frustraci, nadávání u piva, hluboké euroskepsi a xenofobii, protože s normálními lidmi nikdo nehovoří, jen se jim spatra pořád káže

Jiří Pehe a další komentátoři jásají nad "skvělým textem" Tomáše Sedláčka, který varuje, že v nadcházejících volbách se bude rozhodovat, zda se ČR stane aktivním, liberálním a demokratickým členem jádra Evropské unie,  anebo zůstane frustrovaně bloumat kdesi v limbu na pokraji EU, případně se vrátí do ruské sféry vlivu:Je ohromující a alarmující, jak pražská kavárna pořád nechápe nic. Svým způsobem je to paralelou k situaci ve Spojených státech, kde washingtonští liberálové a deníky New York Times a Washington Post sice systematicky a věcně poukazují na idiocii Donalda Trumpa, nikdo se ale nepokusil jít mezi jejich stoupence a ptát se jich, CO JE MOTIVUJE K PODPOŘE TOHOTO BLBA, a co vlastně potřebují a chtějí a jak by se jejich problémy daly vyřešit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21775