
Zlobíme se s premiérem a prezidentem nad spravedlností
4. 2. 2021 / Bohumil Kartous
4. 2. 2021 / Bohumil Kartous
4. 2. 2021 / Daniel Veselý
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Krize, ať už hovoříme o veřejném zdraví, životním prostředí či ekonomice, obnažují strukturální nedostatky té které společnosti. Už nyní je na základě oficiálních údajů jasné, že loni došlo v České republice v důsledku nezvládnuté pandemie k rekordnímu nárůstu úmrtí, což naši předkové zaznamenali naposledy na sklonku druhé světové války. Bylo by asi nošením sov do Athén vypočítávat šokující selhání Babišovy vlády, jež v prvé řadě nedokázala vybudovat funkční testovací a trasovací infrastrukturu. Zkrátka a dobře: manažerské řízení státu fatálně ohrožuje českou společnost, přičemž trestní stíhání (ne)kompetentních vládních představitelů je zcela na místě.
2. 2. 2021
Průběžné zpravodajství:
4. 2. 2021
4. 2. 2021
Spojené státy oznámily, že nadále nebudou podporovat vojenskou
ofenzívu v Jemenu, v jejímž čele stojí Saúdská Arábie. Důvodem je to, že
bombardování Jemenu způsobilo nejhorší humanitární krizi na světě.
Oznámil to Jake Sullivan, Bidenův poradce pro bezpečnost státu.
4. 2. 2021 / David Marenčák
4. 2. 2021
Server European Western Balkans shrnuje reportáže Die Zeit a Deutsche Welle o vystoupení Aleksandara Vučiće na nedávné tiskové konferenci. Politická atmosféra v Srbsku se již delší dobu dramaticky proměňuje a v této situaci uzavírá Telenor skupiny PPF dohody se státním Telekomem Serbia otevřeně napadající konkurenci PPF prostřednictvím státního operátora (Státní kapitalismus a úspěchy PPF).
4. 2. 2021
Z nového britského výzkumu vyplývá, že bezpečnost tisíců
zdravotníků v nemocnicích je vážně ohrožována kašlajícími covidovými
pacienty. Riziko je daleko vyšší, než se dosud usuzovalo.
Studie
zjistila, že kašláním vzniká nejméně desetkrát více aerosolových částic
než mluvení či dýchání - což vysvětluje, proč tolik zdravotníků během
pandemie onemocnělo a zemřelo.
Výzkum vede k novým požadavkům,
aby zdravotníci a kdokoliv, kdo pečuje o osobu nakaženou covidem, měl
nejefektivnější ochranné prostředky, včetně respirátorů FFP3 a že musí
být zlepšeno větrání nemocnic.
4. 2. 2021
V brazilském Manausu byla provedena studie týkající se dárců krve, která ukazuje, že 76 procent tamní populace bylo do října loňského roku infikováno novým koronavirem. To by znamenalo, že v Manausu překročili teoretický práh k dosažení kolektivní imunity (67 procent), a to vzhledem k základnímu reprodukčnímu číslu (R0) 3. V tomto kontextu je náhlý nárůst hospitalizací pacientů s covidem-19 během ledna nečekaný a je předmětem obav, informuje lékařský časopis Lancet.
7. 6. 2020
4. 2. 2021
Lidská civilizace, tak jak ji známe, je stará asi 10 000 let. Zemědělství vzniklo v neolitu na Středním východě. Doba ledová začala asi před třemi miliony let a my se v ní stále zčásti nacházíme, protože Antarktida je pokryta ledem – podobně jako Severní pól, Grónsko a Himálaje. Jenže v době ledové existovala „ledová maxima“, ve kterých led pokrýval spoustu zemského povrchu. Asi před 11 500 lety led podstatně ustoupil a lidstvo vstoupilo do éry holocénu. Ledové maximum skončilo zčásti proto, že se země trochu přiblížila ke slunci. Není jasné, zda se planeta trochu oteplila a zda se přitom se uvolnil nějaký zdroj oxidu uhličitého z Jižního oceánu – nebo zda se nejprve uvolnil CO2, a zesílil tak účinky těsnější blízkosti země k slunci, píše Juan Cole.
Je nejvhodnější čas pro změnu životního paradigmatu
4. 2. 2021 / Beno Trávníček Brodský
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Kamiony s těžkou nohou na plynu zamořující silnice ve válce o peníze jako zbraně hromadného ničení. Nebo – letos musíme na hory, letos musíme k moři! Nebo – jaký obyčejný auto? Pro mne jedině prémiová značka! Nebo – jeden řízek v neděli, pche, aspoň tři! Nebo – když barák, tak „sausfork“, když bazén, tak vytápěnej - to všechno za hradební zdí! Že to není žádný minimalismus? Správně! Pravý opak.
4. 2. 2021 / Kateřina Duchoňová
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Během práce na psychiatrii se často setkávám s lidmi v akutní krizi. Jsou to lidé, kterým zkrachoval vztah nebo jim zemřel někdo blízký. Přišli o zaměstnání. Jsou zadluženi a nevědí, jak postupovat dál. Někteří jsou po sebevražedném pokusu.
Stává se, že přicházejí rodiny drogově nebo alkoholově závislých, kteří se odmítají léčit a v krizi se tak pomalu ocitá celá rodina. Někdy se dostaví lidé s onkologickým nebo jiným závažným tělesným onemocněním, pro které je již psychická zátěž příliš velká a jejich ošetřující lékaři jim neumí poradit nebo pro velkou vytíženost pro to nemají dostatek prostoru. Objevují se i příbuzní duševně nebo tělesně nemocných, pro které je péče o nemocného člena rodiny vyčerpávající a bere jim veškerý volný čas.
3. 2. 2021
3. 2. 2021
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous Tisková zpráva Co jste od srpna udělal pro dodání vakcín, ptá se Richterová premiéra Pozn. red.: Má-li se dosáhnout imunity, je nutno očkovat, dvakrát, nejméně 60 procent obyvatelstva. To znamená po dobu 24 týdnů očkovat TÝDNĚ půl milionu Čechů, upozorňuje matematik René Levínský. Neočkování obyvatelstva ohrožuje zemi novými, nebezpečnými variantami koronaviru. Praha 3. února 2021 – Olga Richterová, poslankyně Pirátů a místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví, se v otevřeném dopise obrátila na premiéra Andreje Babiše s otázkami na jeho jednání s výrobcem očkovací vakcíny firmou Novavax, které proběhlo v létě předchozího roku. Podle premiéra Babiše čeká ČR ve druhém kvartálu 350 tisíc očkovacích dávek, zatímco Jižní Korea dokázala zajistit dodávku 40 milionů dávek. „Vaše vyjednávání nelze v porovnání s Jižní Koreou zhodnotit jako úspěšné,“ uvedla v dopise Richterová. Firma má přitom výrobní závod přímo v ČR.
3. 2. 2021
tisková zpráva
Praha, Cheb, Německo - Řada významných německých médií dnes
píše o ostudě české vlády, která nechává občany z Karlovarského kraje
bez rychlé pomoci. Předně nemocnice v Chebu se totiž potýká s enormně
velkým počtem vážně nemocných koronavirem. Česká vláda však vytrvale
odmítá pomoc Německa, které je ochotné s krizovou situací pomoci a
některé covidové pacienty převzít. Němci si také všímají petice lidí
proti vládnímu postupu.
Průběžné zpravodajství:
3. 2. 2021
3. 2. 2021 / Karel Dolejší
Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
Mezitím v Absurdistánu 161:
3. 2. 2021 / Tomasz Oryński
Právní zdůvodnění pro rozhodnutí polského Ústavního soudu, který jím de facto zakázal v Polsku potraty s výjimkou dvou nejextremnějších případů, bylo zveřejněno. Experti ho roztrhali na kusy - z právního hlediska i poukazovali na to, že je zcela ideologické, takže se tu tímto nebudu zabývat. Raději bych se zaměřil na konkrétní dopad na život Poláků, které toto rozhodnutí mělo. A vydání tohoto verdiktu skutečně dalo věci do pohybu.
2. 2. 2021 / Jan Čulík, Albín Sybera
Srbský státní operátor chystá ve spolupráci s Telenorem skupiny PPF vyšachování mediální konkurence na srbském trhu
V podstatě jenom pár týdnů poté, co skupina PPF odmítla výtky ze strany mezinárodních novinářských organizací v souvislosti s převzetím Central European Media Enterprises a ohradila se, že „pluralita názorů“ je jedním z jejích stěžejních hodnot, tak se na úrovni vedení Telekomu Serbia rodil plán, jak s pomocí dceřiné společnosti PPF ovládnout mediální trh v Srbsku.
Státní podnik Telekom Serbia je veden lidmi delegovanými Vučićovou vládní stranou SNS a působí také v Bosně a Hercegovině, v Černé hoře a v Kosovu. Nezávislé organizace jako například Balkan Investigative and Reporting Network (BIRN) poukazují na klesající úroveň mediální svobody v Srbsku.
3. 2. 2021
Překvapivým faktorem ovlivňujícím rychlé získání protikoronavirových vakcín v Británii se ukázal film z roku 2011 Contagion (Nákaza)
Stevena Soderbergha. Ten silně ovlivnil britského ministra
zdravotnictví Matta Hancocka. Hancock od samého začátku koronavirové
krize neustále připomínal svým poradcům tento film, který se dnes
považuje za velmi přadvídavou analýzu toho, jak bude probíhat globální
pandemie. Hancock zejména neustále na základě tohoto filmu připomínal
svým lidem na ministerstvu zdravotnictví, jak problematický bude
mezinárodní závod o omezené množství vakcín - a zdůrazňoval jim, že
Británie si je musí obstarat předem co nejdříve.
3. 2. 2021
Agentura Public Health England vyšetřuje v některých částech Británie případy onemocnění koronavirem se "znepokojivou" novou genetickou změnou, informuje Michelle Robertsová.
3. 2. 2021
Tým dánských vědců předpovídá možný vzestup hladiny světových moří do roku 2100 až o 1,5 metru.
3. 2. 2021 / Karel Dolejší
Foto: Pixabay.
Průběžné zpravodajství:
2. 2. 2021
3. 2. 2021
Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 2.0.
2. 2. 2021 / Jan Čulík
28. 1. 2021
27. 1. 2021
2. 2. 2021
3. 2. 2021
Íránský prezident Hasan Rúhání doufá, že vakcinace začne v příštích týdnech. Íránští zdravotníci jsou však stále kritičtější k ruské očkovací látce Sputnik V.
3. 2. 2021 / Karel Dolejší
Ruská federace zatím podepsala smlouvy o výrobě vakcíny Sputnik V s Běloruskem, Brazílií, Čínou, Indií, Jižní Koreou, Kazachstánem a Tureckem. Důvod, proč jindy tak podezíravá Moskva najednou zachází s patentovými právy natolik velkoryse, je velmi prostý: Rusko zatím nestíhá vyrábět vakcínu v dostatečném množství ani pro svou vlastní potřebu.
3. 2. 2021
3. 2. 2021
Krátký experiment s demokracií v Maynmaru (dříve Barma) končí vojenským převratem. Mezitím teenagerka natáčí svou rozcvičkovou taneční kreaci - a vůbec ničeho si nevšimne.
2. 2. 2021
1. 2. 2021 / Fabiano Golgo
Aby vás vzali v Brazílii na vysokou školu, musíte udělat sérii zkoušek zvaných "Enem" (Exame Nacional do Ensino Médio, národní zkouška pro střední školy). Ty se pro všechny studenty konají v tentýž týden a každý den probíhají zkoušky ve dvou předmětech: matematika a portugalština, zeměpis a dějepis, biologie a chemie, angličtina a fyzika, literatura a technologie. V každém předmětu je 35 otázek (30 je výběr z alternativ, na pět se musí napsat kompletní písemná odpověď). Zkoušky se konají po pět následujících dní, každá trvá pět hodin, děje se to po celé zemi. Každý rok se snaží ty zkoušky udělat asi 4 miliony Brazilců.
2. 2. 2021
Vědci nerozumějí, jak přesně vyvolává covid-19 cukrovku typu 1 i
typu 2, ani zda vznik cukrovky u pacientů je dočasný nebo trvalý. Avšak
z jedné analýzy vyplývá, že cukrovka vznikla u 14 procent pacientů s
vážným průběhem covidu, píše Washington Post.
Mnoho těchto
nových pacientů, nemá žádnou předchozí historii cukrovky. Někteří
pacienti, u nichž stoupla míra cukru v krvi, když byli nakaženi
covidem-19, že po odchodu z nemocnice vrátili k normálu. Jiní se vrátili
domů s diagnózou plně rozvinuté cukrovky.
22. 1. 2021
2. 2. 2021
1. 2. 2021
Během razie uskutečněné časně ráno v pondělí 1.2. byla
zatčena vedoucí civilní politička státu Aung San Suu Kyi, stejně jako
prezident Myanmaru Win Muint a další vysocí straničtí činitelé. Minulý
týden varovaly četné diplomatické mise v Myanmaru před nebezpečím
vojenského puče, protože po všeobecných volbách loni v listopadu vzniklo
ostré napětí mezi civilní vládou a mocnou armádou v zemi. V pondělí měl
poprvé zasedat po drtivém volebním vítězství Aung San Suu Kyi
myanmarský parlament.
1. 2. 2021 / Boris Cvek
Člověk by řekl, že pan Husák, pan Paroubek a pan Hnilička porušují opatření proti epidemii svorně ve jménu nějakého ušlechtilého cíle. Třeba: vydali se někoho zachránit a zvážili, že život člověka je více než litera nařízení. Vždyť tu máme před sebou takovou skvělou sestavu: 1. bývalého šéfa policie, v té době stále v aktivní službě na vysoké policejní pozici, pana plukovníka, 2. bývalého premiéra České republiky, který vedl sociální demokracii a oháněl se zájmy prostého lidu, 3. šéfa Národní sportovní agentury (nezušlechťuje sport ducha!?), poslance, bývalého elitního sportovce, hokejistu.
18. 1. 2021
1. 2. 2021
1. 2. 2021 / Daniel Veselý
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Česká republika v očkování zaostává, což vzhledem k naprosté nekompetenci Babišovy vlády tváří v tvář epidemii není zas tak překvapivé zjištění. Málokdo si však uvědomuje, že ČR obdobně jako další státy globálního Severu jsou v tomto ohledu na rozdíl od rozvojových zemí privilegované. Pandemie si stejně jako další globální problémy, jimž dnes lidstvo čelí, žádá jednotný a koordinovaný postup. Avšak dokud budou při vakcinační strategii upřednostňovány zájmy bohatých zemí a přehlíženy potřeby chudších států, nedokážeme patogen vymýtit. V sázce jsou také ohromné finanční ztráty, což by globální Sever nakonec mohlo motivovat k razantní akci na pomoc globálnímu Jihu.
1. 2. 2021 / Karel Dolejší
Foto: Pixabay.
1. 2. 2021
1. 2. 2021
Měsíc po brexitu varují britské podniky, že čelí symptomatickému,
endemickému narušení dopravy zboží mezi Británií a Evropskou unií, které
donutí mnoho podniků, aby se restrukturalizovaly a některé udělají
bankrot.
"Leden 2021, poslední měsíc, byl jak Dantův pátý kruh
pekla." Dovozci a vývozci nejsou schopni v důsledku nové byrokracie
dopravovat zboží přes novou hranici EU, konstatuje Ben Fletcher, ředitel
organizace Make UK, která zastupuje britské výrobce.
1. 2. 2021
1. 2. 2021
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Možnost republikánských senátorů osvobodit Donalda Trumpa během
jeho procesu druhého impeachmentu předstíráním, že nestranně hodnotí
všechna fakta v jeho případu, je nyní ohrožena skutečností, že Trumpův
právní tým o víkendu hromadně odstoupil.
Senát určil úterý 2.2.
jako datum, do kdy mají Trumpovi právníci předložit předběžné memorandum
obsahující argumenty jeho obhajoby. Sněmovna reprezentantů nedávno
napodruhé zahájila impeachment proti Trumpovi za to, že "vyzýval k
povstání".
14. 1. 2021
31. 1. 2021
Vážený pane ministře,
my, občané okresu Cheb a dalších příhraničních regionů, se na Vás
obracíme v důsledku nanejvýš vážné a alarmující situace, kterou doslova
na vlastní oči sledujeme v našich zdravotnických zařízeních. Z chebské nemocnice máme četná svědectví o prokazatelně kolabující intenzivní péči o pacienty.
Primář interního oddělení volá v celostátních médiích o pomoc a varuje,
že bude každým okamžikem docházet k protiprávní selekci pacientů.
Personál řady nemocničních oddělení je podle mnoha svědectví, která
z nemocnice přicházejí, dlouhodobě vyčerpaný, řada lékařů je na hraně
svých sil a bez jakékoliv blízké vize na stabilizaci celé situace.
Několika z nás naši příbuzní a známí potvrzují kritickou situaci (i
těžce nemocní pacienti, kterým selhává dech a zavolají si sanitku,
musejí v nemocnici až 5 hodin čekat, než na ně vůbec přijde při příjmu
řada). I přesto je zcela vysílený nemocniční personál oceňován za snahu a
obětavost, kterou této krizi čelí.
31. 1. 2021
"Rozvolnění nefarmaceutických opatření" povede k další vlně úmrtí, pokud nebude očkování úspěšné, varuje britská studie
Sociální
distancování zřejmě bude muset být dodržováno až do roku 2022, pokud
očkování podstatnou měrou neomezí šíření koronaviru, konstatují britští
vládní zdravotničtí poradci.
Vědci varovali vládu, že očkování
musí mít účinnost 85 procent proti šíření nákazy i proti vážnému průběhu
choroby, má-li se zabránit další vlně úmrtí.
12. 1. 2021
31. 1. 2021
Průběžné zpravodajství:
31. 1. 2021
31. 1. 2021
Zuckerbergův podnik stále dovoluje šíření nebezpečných konspiračních teorií o covidu
Facebook
dovoluje uživatelům, aby profitovali z šíření nebezpečných falešných
teorií a dezinformací o pandemii a o vakcínách. Používá nástroje
vydělávající peníze na stránkách s obsahem, který označili sami
ověřovatelé faktů na Facebooku za pochybný.
31. 1. 2021
Lama Cormac žije poklidným životem na farmě v americkém
státě Washington na západě USA. Není si vědoma, že její imunitní systém
je zřejmě klíčem pro ochranu světa před covidem-19.
T.J. Esparza,
neurovědec na Uniformed Services University, je součástí týmu, který
se snaží vytvořit lék z buněk této lamy obsahující nanočástice, které
jsou schopny obalit povrch lidských plic tak, tím poskytnout dočasnou,
ale efektivní ochranu před částicemi koronaviru.
31. 1. 2021
Stovky britských firem plánují přesunout své operace do
členských zemí Evropské unie. Británii hrozí dramatický odchod investic a
pracovních příležitostí, způsobený brexitem.
Kolem 1. ledna 2021
vyjednávalo už 500 britských podniků o tom, jak založit pobočky, depa
či sklady v Holandsku. Od té doby počet britských firem připravujících
se na odchod ještě stoupl.
Lyne Biewinga z holandské Britské
obchodní komory uvedla, že její tým pracuje "ve dne v noci" na
vyřizování žádostí o informace od britských firem.
17. 1. 2021
V prosinci 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 97 640.35 Kč, výdaje byly tentokrát 61 731.50 Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu byl 91 418.66 Kč.
Děkujeme
mnoha čtenářům za finanční podporu v měsíci prosinci 2020.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají - trvale potřebujeme
pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.