
V den svých 103. narozenin zemřel James Lovelock, tvůrce teorie Gaia
28. 7. 2022
Lovelock, který byl jedním z nejuznávanějších nezávislých britských vědců, se těšil dobrému zdraví až do doby před šesti měsíci, kdy ošklivě upadl.
Jeho rodina konstatovala: "Náš milovaný James Lovelock zemřel včera ve svém domě obklopen rodinou v den svých 103. narozenin. Světu byl znám především jako průkopník vědy, klimatický prorok a tvůrce teorie Gaia. Pro nás byl milujícím manželem a skvělým otcem s bezmezným smyslem pro zvídavost, rošťáckým smyslem pro humor a vášní pro přírodu."
"Ještě před šesti měsíci byl schopen procházet se po pobřeží nedaleko svého domova v Dorsetu a účastnit se rozhovorů, ale po těžkém pádu na začátku tohoto roku se jeho zdravotní stav zhoršil. Zemřel ve 21.55 na komplikace spojené s pádem. Pohřeb bude soukromý. Později se bude konat veřejný smuteční obřad. Rodina si v tuto chvíli přeje soukromí."
Jonathan Watts, redaktor deníku Guardian pro globální životní prostředí, který Lovelocka znal a pracoval na jeho biografii, uvedl: "Tato zpráva je nesmírně smutná, ale jaký to byl život a jaký odkaz. Až donedávna se těšil dobrému zdraví a měl pozoruhodnou paměť na události, které se staly téměř před sto lety. Byl chytrý, vtipný a rád se podělil o podrobnosti ze svého neobyčejného života.
"Bylo vzrušující mluvit s jedním z největších mozků, které kdy Británie zplodila. Byl to člověk, který pomáhal utvářet mnohé z nejdůležitějších vědeckých mezníků 20. století - hledání života na Marsu agenturou Nasa, rostoucí povědomí o klimatických rizicích, která představují fosilní paliva, debatu o chemických látkách poškozujících ozónovou vrstvu ve stratosféře a nebezpečí průmyslového znečištění - a také svou práci pro britské tajné služby."
Lovelock se celý život zasazoval o klimatická opatření, a to již desítky let předtím, než si krize začali všímat mnozí jiní. V době, kdy zemřel, už nevěřil, že existuje naděje, jak se vyhnout některým z nejhorších dopadů klimatické krize.
Watts řekl: "Bez Lovelocka by ekologická hnutí na celém světě začala později a vydala by se zcela jinou cestou. V 60. letech 20. století jeho ultrasenzitivní detektor zachycující elektrony poprvé odhalil, jak se toxické chemikálie plíživě dostávají do vzduchu, který dýcháme, do vody, kterou pijeme, a do půdy, v níž pěstujeme potraviny. Jako první potvrdil přítomnost fluorovaných uhlovodíků ve stratosféře a vydal jedno z prvních varování, že ropné produkty destabilizují klima a poškozují mozky dětí.
"Jeho teorie Gaia, kterou vymyslel spolu s konzultantkou Pentagonu Dian Hitchcockovou a zdokonalil ve spolupráci s americkou bioložkou Lynn Margulisovou, položila základy vědy o zemském systému a nového chápání vzájemného působení života, mraků, hornin a atmosféry. Jasněji než kdokoli z jeho kolegů také varoval před nebezpečím, které lidstvo představuje pro mimořádnou síť vztahů, díky nimž je Země v našem vesmíru jedinečně živá."
Lovelock byl pro svou práci zapálený a oddaný. Považoval za nezbytné varovat lidstvo před blížící se klimatickou katastrofou. V roce 2011 na jedné z přednášek uvedl, že kvůli tomu neplánuje pohodlný důchod.
"Mým hlavním důvodem, proč neodpočívám ve spokojeném důchodu, je to, že jsem stejně jako většina z vás hluboce znepokojen pravděpodobností masivně škodlivé změny klimatu a nutností s tím něco udělat hned," řekl Lovelock.
Jeho teorie Gaia byla v době, kdy ji poprvé navrhl, zesměšňována mnoha lidmi, kteří ji považovali za "new age nesmysl". Nyní tvoří základ velké části vědeckých poznatků o klimatu. Mezi svými kolegy vědci a bojovníky za životní prostředí byl také kontroverzní, protože obhajoval jadernou energii. Nyní s jeho názorem mnozí souhlasí.
Diskuse