
Litevci nejsou nadšeni z Gorbačova
1. 9. 2022
Lithuanians will not glorify Gorbachev. We will never forget the simple fact that his army murdered civilians to prolong his regime's occupation of our country. His soldiers fired on our unarmed protestors and crushed them under his tanks. That is how we will remember him.
— Gabrielius Landsbergis (@GLandsbergis) August 31, 2022
Gorbachev is responsible for a brutal crackdown in Kazakhstan (1986), a massacre in Georgia (1989), "Black January" in Azerbaijan (1990), the bloody events in Lithuania & Latvia (1991). I can't believe the man was awarded the Nobel Peace Price. 1/ https://t.co/4N4v0skjkb
— Rūta Kazlauskaitė (@RKazlauskaite) August 31, 2022
Před 31 lety. 13. ledna 1991, se SSSR, respektive to, co z něj zbylo, pokusil rozdrtit litevské hnutí za nezávislost a přivést Litvu zpět do sovětského svazku.
11. března 1990, Litva vyhlásila nezávislost. Byla první ze sovětských republik, která tak učinila v otevřeném odporu vůči Moskvě a sovětské vládě.
Sovětská vláda v čele s Michealem Gorbačovem reagovala na vyhlášení nezávislosti Litvy ultimátem: vzdát se nezávislosti, nebo čelit vážným důsledkům, které by zahrnovaly i možnou vojenskou invazi.
Litevci odpověděli 17. března, odmítli sovětské požadavky a požádali, aby západní země a "demokratické národy" uznaly jejich nezávislost.
V lednu 1991 zahájili Sověti proti Litvě rozsáhlejší vojenskou operaci s elitními jednotkami KGB.
Jejich hlavním cílem byla televizní věž a studia jediné litevské televizní a rozhlasové stanice v domnění, že pokud se jim je podaří ovládnout, mohou umlčet hlas litevského lidu a zabránit světu, aby byl svědkem toho, co se tam děje.
Litevci si to uvědomili a v obrovském množství přišli k televizní věži, odhodláni zabránit sovětským vojskům v ovládnutí televize za každou cenu.
Čtrnáct lidí bylo zabito a stovky dalších byly zraněny.
Sovětským vojákům se podařilo budovu obsadit, ale až poté, co byly záběry masakru a násilí, které páchali, odvysílány do celého světa, což vyvolalo obrovský mezinárodní rozruch.
Gorbačov si uvědomil, že jde o beznadějnou záležitost, ustoupil a nařídil sovětským vojskům, aby se stáhla.
Litevci zvítězili, konečně se osvobodili od sovětské okupace svých zemí, která trvala více než 45 let.
Diskuse