Rusko drží až 180 miliard dolarů ve "stínových rezervách" v zahraničí
18. 9. 2024
Od začátku roku 2022 nashromáždili ruští obyvatelé na zahraničních účtech 180 miliard dolarů, vypočítal Janis Kluge, výzkumný pracovník Německého institutu pro mezinárodní bezpečnostní studia, na základě statistik Centrální banky Ruské federace.
V údajích centrální banky o mezinárodní investiční pozici Ruska jsou tyto peníze zohledněny v položkách "ostatní investice", "půjčky, půjčky, hotovostní měna a vklady" a také "ostatní dluh".
"Stínové rezervy" s největší pravděpodobností představují peníze velkých exportních společností: V roce 2022 Rusko získalo rekordní tržby z komodit (591,5 miliardy dolarů) a rekordní přebytek platební bilance (227,4 miliardy dolarů), který se v roce 2023 snížil, ale zůstal významný (118,3 miliardy dolarů). Měna v takových objemech neskončila ani na ruských účtech, ani v rezervách centrální banky, na kterou se vztahují sankce.
Velikost "prasátka" nahromaděného v zahraničí se rovná polovině ruského federálního rozpočtu (406 miliard dolarů), což je srovnatelné s celými zlatými rezervami Centrální banky (188 miliard dolarů) a téměř dvakrát vyšší než její vlastní devizové rezervy. Ačkoliv samotná centrální banka hlásí přítomnost 613 miliard dolarů ve zlatě a devizových rezervách, včetně 396 miliard dolarů v zahraniční měně, ve skutečnosti je více než 300 miliard dolarů blokováno sankcemi. A vše, co regulátor má, jsou čínské jüany v hodnotě asi 100 miliard dolarů.
O "stínových rezervách" je známo jen velmi málo, zdůrazňuje Kluge: Záhadou zůstávají jak země, kde se nacházejí, tak i to, v jakých měnách nebo aktivech jsou investovány. Ve statistikách západních zemí nejsou tyto peníze vidět, poznamenává expert, což znamená, že měna je s největší pravděpodobností ukryta v zemích, které Kreml nazývá "přátelskými". Může to být například Turecko nebo Indie, které mají velký obchodní deficit s Ruskem (3 miliardy dolarů a 6 miliard dolarů měsíčně).
V každém případě se tyto peníze vypořádaly ve formě vkladů nebo vývozních úvěrů mimo vyspělé ekonomiky a hlavní globální finanční centra, napsali v dubnu experti z Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Banky pro mezinárodní platby.
"Stínové rezervy" by se mohly stát pro ekonomiku záchranným kruhem v případě, že ceny ropy klesnou, příjmy z vývozu klesnou a příliv zahraniční měny již nebude stačit k zaplacení dovozu, píše Kluge. Jak jsou likvidní a kolik jich lze do Ruska dovézt, však zůstává nejasné: Mohou sem patřit například indické rupie, které Rusko obdrželo jako platbu za ropu, a pak čelilo nemožnosti je z Indie stáhnout, nebo je tam utratit.
Rusku se v roce 2022 podařilo nashromáždit většinu svých "stínových rezerv", ale i nyní se jejich velikost podle Klugeho odhadů nadále pomalu zvyšuje. Ruská centrální banka to vysvětluje mimo jiné problémy s platbami, kterým čelí ruský byznys.
V lednu až červenci 2024 podle statistik regulátora zvýšily ruské společnosti zahraniční aktiva o 44,6 miliardy dolarů.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse