Němečtí (pravicoví) ekonomové k výsledkům voleb

24. 2. 2025

čas čtení 4 minuty

CDU vyhrála federální volby. Ale s kým bude vládnout? V každém případě jsou očekávání podnikatelské sféry vůči nové vládě nesmírná. 

Ekonom znepokojený výsledkem voleb: . Holger Schmieding, hlavní ekonom Berenberg Bank, konstatuje: „Podle těchto prognóz je velké nebezpečí, že bude nutná trojkoalice a že strany na politickém okraji získají více než třetinu mandátů a dohromady by tak mohly zablokovat jakoukoli změnu základního zákona. V tomto případě by mohli vetovat jakékoli uvolnění dluhové brzdy zakotvené v základním zákoně. V době, kdy je klíčové zvýšit výdaje na armádu a Ukrajinu a snížit daňovou zátěž pracovníků a podniků, může mít Německo problém najít k tomu finanční prostor. Nenavýšení vojenských výdajů by mohlo Německo dostat do vážných problémů s partnery v NATO. Rozzlobením amerického prezidenta Donalda Trumpa by se také zvýšilo riziko obchodní války mezi USA a EU.“ Tři relevantní okrajové strany, AfD, Levice a BSW, se v mnoha ohledech liší. Pomoc pro Ukrajinu ale odmítají.

Mainstream by s AfD o novele ústavy (ani jiné otázce) nejednal. Přimět levé okraje (Die Linke a BSW), aby souhlasily s vyššími výdaji na obranu, a tím i s větší pomocí pro Ukrajinu, může být také téměř nemožné. Levice chce zrušit dluhovou brzdu. Ale jejich politický program (útěk bohatých, zvýšení sociálních výdajů, snížení vojenských výdajů) je přesný opak toho, co chce Friedrich Merz (snížení daní na podporu růstu, snížení sociálních výdajů a více peněz pro armádu).

 „Žádná ze stran neřekla s potřebnou jasností, jaká je situace v naší zemi,“ říká ekonom Daniel Stelter v  článku pro „Handelsblatt“. Podle Steltera měli politici říci: „Německo potřebuje restrukturalizaci. Toxický mix nadměrných nákladů na energie, nadměrného sociálního státu, nekontrolované migrace a nepřiměřených budoucích investic do infrastruktury a vzdělání poškodil zemi  a může ji trvale a udržitelně oslabit. Deindustrializace již není hrozbou, ale každodenní realitou. Změna politiky nutná ke zvrácení trendu daleko přesahuje reformy Agendy 2010. Tato jasná analýza byla opomenuta, píše ekonom. Má také dojem, že „důležití političtí aktéři již nemají schopnost uznat realitu“. Ve všech důležitých bodech jsou „postoje možných koaličních partnerů diametrálně odlišné“. Stelter se proto obává, že k obratu v Německu nedojde, protože místo skutečných reforem dojde pouze ke kompromisům: "Koalice napříč tábory bude pravděpodobně představovat další pokles, z něhož budou těžit pouze extremisté - nejpozději v příštích volbách za čtyři roky."

Michael Hüther, ředitel Německého ekonomického institutu, považuje ekonomickou sílu za předpoklad přežití ve světě. „Geopolitika začíná doma v roce 2025: Abychom se prosadili v nejistých vodách světa, aby byl náš exportní model odolný vůči budoucnosti, abychom mohli financovat naši obranu, musí se země ekonomicky vrátit na správnou cestu,“ píše Hüther v komentáři k volbám. "Pro federální volby v neděli to znamená: potřebujeme stabilitu, potřebujeme spolehlivost a rozum, žádné sabotáže mezi koaličními partnery." Nedostatek investic je ústředním problémem Německa. Ekonomická základna německého růstu se hroutí. „Bez investic není růst, bez růstu není ekonomická síla – předpoklad k tomu, abychom se v dnešním světě dokázali prosadit.“

Účastníci trhu by pravděpodobně považovali za žádoucí výsledek voleb takový, který by podle expertů banky umožnil stabilní koalici vedenou Unií jak s SPD, tak se Zelenými. "Za předpokladu silného výsledku Unie by to postavilo Friedricha Merze do pozice, kdy by mohl sebevědomě vstoupit do rozhovorů s ostatními dvěma stranami a dát v koaliční dohodě větší váhu myšlenkám Unie, které jsou pro podnikání přívětivější."

Připravil Milan Lelek

Zdroj v němčině ZDE


0
Vytisknout
1875

Diskuse

Obsah vydání | 25. 2. 2025