
Izrael Západnímu břehu ordinuje ”medicínu” z Gazy
24. 2. 2025
BBC informuje, že izraelské síly vtrhly do tří palestinských uprchlických táborů na palestinském Západním břehu Jordánu - Džanínu, Tulkarmu a Nur Šamsu - a vyhnaly jejich obyvatele. Podle izraelského ministra obrany Israela Katze budou města duchů po dobu příštího roku okupována izraelskou armádou. Premiér Benjamin Netanjahu trval na tom, že obyvatelům nebude umožněn návrat.
Izraelská operace proti táborům začala 21. ledna, prakticky hned po Trumpově inauguraci.
Předpokládám, že vzhledem k odhodlání Spojených států a dalších velmocí propůjčit extremistické Netanjahuově vládě beztrestnost to nemá smysl připomínat, ale článek 49 čtvrté Ženevské úmluvy z roku 1949 říká, že “individuální nebo hromadné násilné transfery, jakož i deportace chráněných osob z okupovaného území na území okupační mocnosti nebo na území jiné země, ať už okupované, nebo ne, jsou zakázány bez ohledu na jejich motiv”, píše Juan Cole.
Izraelské noviny Arab 48 uvádějí, že izraelské tanky v neděli večer vjely do tábora v Džanínu, což je největší eskalace izraelského vojenského násilí proti Palestincům od roku 2002, kdy proběhla druhá intifáda.
Operace v táborech v Džanínu, Tulkaremu a Tubasu si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádaly 61 mrtvých Palestinců, kromě toho došlo k vysídlení desítek tisíc lidí a rozsáhlému ničení majetku, domů a infrastruktury.
Uprchlíky z těchto táborů vyhnaly z území, které se v roce 1948 stalo Izraelem, sionistické bandy. Uprchlíci právě vyhnaní z tábora v Džanínu byli v roce 1948 vyhnáni ze svých domovů v oblasti Karmel jižně od Haify a stali se z nich bezdomovci, kteří přišli o veškerou půdu a majetek kvůli militantním židovským přistěhovalcům z Evropy.
Zde je několik vyprávění o tom, co sionističtí přistěhovalci provedli Palestincům ve městě Haifa v roce 1948:
"29. února 1948 sionističtí teroristé převalili sud s výbušninami z haifské židovské čtvrti Hadara Ha Carmel do arabské čtvrti al-'Abasyah, což mělo za následek zničení většiny této čtvrti. Výbušniny terorizovaly okolních arabských čtvrtí, jejíchž obyvatelé se brzy po tomto incidentu daly na útěk. 22. března 1948 sionističtí teroristé převlečení za britské důstojníky nastražili v Irácké ulici bombu v autě, která zabila a zranila 36 lidí, většinou žen a dětí, a navíc zničila několik veřejných budov."
Uprchlický tábor v Džanínu byl plný lidí, kteří se nikdy nesmířili s vyhnanstvím. V roce 2023 v něm žilo asi 24 000 lidí. Obyvatelé trpěli značnou chudobou a nezaměstnaností, protože majetek jejich prarodičů byl sionisty ukraden a oni zůstali bez prostředků. Její mladí lidé vytvořili sebeobranné milice, například „Lví jámu“, aby se bránili proti nájezdům izraelských osadníků, kteří stále častěji napadali palestinská města a tábory. Izraelský stát povzbudil až 700 000 izraelských squatterů, aby vtrhli na palestinský Západní břeh a uzurpovali si půdu.
UNRWA o současné situaci uvádí: „Ve dnech 14. až 16. února byl zaznamenán nárůst násilí ze strany izraelských osadníků, který byl hlášen na několika místech, včetně Masafer Yatta, Wadi Qana, Wadi Al Faw a Araba. Při jednom incidentu v Al Maniya 14. února ozbrojení izraelští osadníci fyzicky napadli palestinské vesničany, házeli po nich kameny a zapalovali jejich majetek. Bylo nahlášeno přibližně 16 zraněných Palestinců.“
Současná extremistická izraelská vláda povzbuzuje osadníky k útokům na palestinská města, jejich ostřelování a zakládání požárů s cílem vyhnat tři miliony Palestinců na Západním břehu Jordánu.
Celý text v anglickém originále ZDE
Diskuse