Litva obvinila ruské speciální služby z organizování žhářství v IKEA ve Vilniusu

19. 3. 2025

čas čtení 2 minuty
Žhářství v obchodním domě IKEA ve Vilniusu v květnu 2024 zorganizovala ruská vojenská rozvědka, konkrétně GRU. K tomuto závěru dospěla litevská generální prokuratura. Případ teroristického útoku byl předán místnímu soudu. Podle vyšetřování GRU pro operaci naverbovala dva ukrajinské občany mladší 20 let, z nichž jeden nastražil výbušniny v obchodě. Zařízení bylo aktivováno na dálku v čase určeném objednatelem. Požár byl natočen a odeslán zákazníkovi. Poté pachatel odjel do Polska, kde za odměnu obdržel vůz BMW 530. Podle prokuratury se o několik dní později vrátil do Litvy pro vybavení pro nový teroristický útok, tentokrát v Rize, ale nakonec ho chytila policie, která u něj našla součásti výbušného zařízení.

Ukázalo se, že útočník je nezletilý. Je ve vazbě v Litvě. Druhý podezřelý byl zadržen v Polsku. Případ je vyšetřován společným úsilím obou zemí. Prokuratura pobaltské republiky se domnívá, že oba obžalovaní byli součástí organizované zločinecké skupiny předem vytvořené GRU, jejímž cílem bylo spáchat teroristické útoky v Litvě a Lotyšsku, jejichž cílem bylo zastrašit obyvatelstvo, destabilizovat situaci a vyvinout tlak na zastavení podpory Ukrajiny.

Tvrdí se, že před dokončením úkolu prošel obžalovaný speciálním školením. Na jaře 2024 dorazil do Varšavy, kde se setkal s náborářem. Jemu a dalšímu mladíkovi nabídl každému 10 tisíc eur za to, že zapálí nákupní centra ve zmíněných pobaltských zemích. Nejvyšší státní zastupitelství nezveřejňuje jména obžalovaných.

V noci na 9. května došlo k požáru v IKEA ve Vilniusu. Nikdo nebyl zraněn, ale obchodní dům utrpěl škody, které byly odhadnuty na téměř 500 tisíc eur. Ve stejném měsíci vyhořelo ve Varšavě velké nákupní centrum s 1400 pavilony. Polský premiér Donald Tusk poté oznámil zadržení devíti lidí, kteří "byli přímo zapojeni do sabotáží jménem ruských tajných služeb".Tři další byli zatčeni. Podle Tuska byli mezi obžalovanými občané Běloruska, Polska a Ukrajiny, někteří z nich se ukázali být "zástupci podsvětí".

Žhářství se odehrálo i v dalších evropských zemích (Velká Británie, Německo, Švédsko), jejichž bezpečnostní složky tvrdily, že by šlo o plánovanou akci.

Zdroj v litevštině: ZDE

0
Vytisknout
1295

Diskuse

Obsah vydání | 21. 3. 2025