
Donald Trump propustil Mikea Waltze, protože poradce pro národní bezpečnost chtěl zaútočit na Írán
6. 5. 2025
Bývalý poradce pro národní bezpečnost údajně tento krok koordinoval s Izraelem.
Prezident Trump propustil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, protože spolupracoval se zahraničním lídrem na tom, aby Spojené státy zaútočily na Írán, uvádí nová zpráva deníku Washington Post. Post uvádí, že Waltzův osud zpečetilo to, že do chatu na Signálu o plánech na útok na jemenské Húsie přizval novináře, ale Trump se na něj poprvé „rozzlobil“ během únorové návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě, kdy „zdálo se, že sdílí přesvědčení izraelského vůdce, že nastal správný čas na úder proti Íránu“.
Waltz se podle těchto dvou osob zdál být intenzivně zapojen do spolupráce s Netanjahuem ohledně možných vojenských úderů proti Íránu před schůzkou izraelského lídra s Trumpem v Oválné pracovně, píše Ben Armbuster.
Waltz „chtěl nasměrovat politiku USA směrem, který Trumpovi nevyhovoval, protože USA se dosud nepokusily o diplomatické řešení. Dostalo se to k Trumpovi a prezident z toho nebyl nadšený“, uvedl jeden ze svědků.
Někteří členové vlády se domnívali, že Waltz se snažil naklonit misky vah ve prospěch vojenské akce a spolupracoval s Izraelci.
„Kdyby třeba Jim Baker uzavřel tajnou dohodu se Saúdy, aby podkopal pozice George H. W. Bushe, byl bys vyhozen,“ řekl Waltzovi jeden z Trumpových poradců s odkazem na Busheho ministra zahraničí. “To nemůžeš dělat. Pracuješ pro prezidenta své země, ne pro prezidenta jiné země.“
Od té doby, co Trump oznámil, že zahájí seriózní jednání s íránskými vůdci o omezení íránského jaderného programu, zuří intenzivní boj mezi loajálními stoupenci prezidenta, kteří upřednostňují diplomatické jednání se zeměmi jako Írán, Rusko a Severní Korea, a tradičnějším křídlem Republikánské strany a neokonzervativci, kteří nechtějí dohodu s Íránem a místo toho tlačí USA (a Izrael) do války.
Některé z těchto sporů se objevily již před zahájením jednání, například během nominačního procesu, kdy se představitelé establishmentu energicky postavili proti kandidátům orientovaným na větší zdrženlivost vůči Teheránu, jako jsou Tulsi Gabbard a Elbridge Colby. Ačkoli jejich nominace nakonec uspěly, Waltzovo odvolání je dalším znamením, že jestřábi ve Washingtonu a jejich spojenci v zahraničí možná již nemají takovou moc, jakou kdysi měli, aby udrželi Spojené státy v permanentní válečné pohotovosti.
Celý text v angličtině ZDE
Diskuse