
Nedostatek dělostřelecké munice v Pákistánu omezuje bojovou kapacitu na pouhé 4 dny
7. 5. 2025
Pákistán se potýká s kritickým nedostatkem dělostřelecké munice kvůli nedávným zbrojním obchodům s Ukrajinou, což podle zpráv omezuje jeho bojové schopnosti na pouhé čtyři dny.
Pákistánské zbrojní továrny (POF), které dodávají munici armádě, se snaží držet krok s rostoucí globální poptávkou a zastaralými výrobními zařízeními, uvedla ANI. V důsledku toho nebyly zásoby munice doplněny a mohou vydržet pouze 96 hodin konfliktu vysoké intenzity.
Pákistánská armáda se spoléhá na dělostřelectvo a obrněné jednotky pro rychlou mobilizaci proti početně silnější indické armádě. Bez dostatečného množství 155 mm granátů pro houfnice M109 nebo 122 mm raket pro systémy BM-21 je však tato dělostřelecká doktrína vážně ohrožena.
Zprávy naznačují, že POF se po prodeji 155 mm munice na Ukrajinu snažila doplnit domácí zásoby.
IANS uvedla, že rozhodnutí Pákistánu vyhovět mezinárodním požadavkům na zbraně na úkor bezpečnosti země bylo pokusem najít rovnováhu mezi "ekonomickým zoufalstvím a strategickým přežitím".
Pákistánská hospodářská krize, charakterizovaná vysokou inflací, rostoucím dluhem a zmenšujícími se devizovými rezervami, dále ovlivnila operační schopnosti armády.
Armáda byla nucena snížit příděly, pozastavit vojenská cvičení a zastavit plánované válečné hry kvůli nedostatku paliva.
POF se v roce 2022 stala skrytým dodavatelem na Ukrajinu, uvedla agentura IANS. Pákistán se chopil příležitosti tváří v tvář strašlivé hospodářské krizi.
Do fiskálního roku 2022-23 vzrostl pákistánský vývoz zbraní na 415 milionů dolarů z pouhých 13 milionů dolarů ve fiskálním roce 2021-22. Nárůst o 3 000 % a ohromující zisky přišly za vysokou cenu – rychlé vyčerpání domácích zásob.
Jen mezi únorem a březnem 2023 Pákistán údajně dodal 42 000 raket BM-21 ráže 122 mm, 60 000 granátů do houfnic ráže 155 mm a dalších 130 000 raket ráže 122 mm – a za pouhý měsíc vydělal 364 milionů dolarů.
Zajímavé je, že asi 80 % těchto prostředků bylo údajně nasměrováno na generální velitelství armády v Rávalpindí, poznamenala IANS. Zatímco pákistánská vojenská elita seděla na vrcholu opevněné hory peněz, lidé si neuvědomovali vážnou zranitelnost uprostřed rostoucího napětí a možností války proti Indii.
Pákistánská vojenská hierarchie je hluboce znepokojena nedostatkem kriticky důležité munice, sdělily zdroje ANI. To bylo projednáno na konferenci velitelů speciálních jednotek dne 2. května 2025.
Bývalý šéf armády generál Qamar Javed Bajwa již dříve uznal tato omezení a uvedl, že Pákistán postrádá munici a ekonomickou sílu, aby se zapojil do vleklého konfliktu s Indií.
Zpravodajské zprávy naznačují, že Pákistán vybudoval muniční sklady poblíž indicko-pákistánské hranice v očekávání potenciálního konfliktu, sdělily zdroje ANI.
"Pákistán se plavil se svou municí do vzdálených válek, jen aby zjistil, že uvízl, jeho arzenál je prázdný a jeho obrana balancuje na hraně," řekl ANI vysoce postavený obranný analytik.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse