OSN nemá peníze na potraviny pro 1,7 milionu uprchlíků ze Sýrie

2. 12. 2014

čas čtení 1 minuta

Světový potravinový program OSN byl nucen zastavit svou potravinovou pomoc pro uprchlíky v Jordánsku, v Libanonu, v Turecku, v Iráku a v Egyptě

Více než 1,7 milionu syrských uprchlíků v Jordánsku, v Libanonu, v Turecku, v Iráku a v Egyptě čelí katastrofální zimě uprostřed hladu, protože krize ve financování Světového potravinového programu OSN vedla k zastavení potravinové pomoci pro ně.

Od začátku války v Sýrii v březnu 2011 poskytoval Světový potravinový program OSN milionům Syřanů kupóny na nákup potravin v místních obchodech, a přinesl tak do ekonomiky zemí hostujících uprchlíky finanční injekci ve výši asi 800 milionů dolarů.

Nyní však se Světovému potravinovému programu OSN nepodařilo získat 64 milionů dolarů, které potřebuje na podporu syrských uprchlíků v prosinci, a tak v pondělí oznámil, že tuto podporu zastavuje. Vážný nedostatek financí už donutil tuto organizaci OSN snížit potravinové dávky pro občany v Sýrii, kde program pomáhá 4,25 milionům lidí.

OSN varovala, že hrozí nedostatek peněz pro potravinovou pomoc pro Sýrii už před čtvrt rokem.

V listopadu byla OSN nucena zmenšit potravinové balíčky pro půl milionu uprchlíků ze Somálska a z Jižního Súdánu, kteří žijí v uprchlických táborech v severní Keni kvůli finanční krizi na polovinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
4464

Diskuse

Obsah vydání | 4. 12. 2014