Zatímco se evropské země hašteří, uprchlíci trpí v blátě, v zimě a v dešti

21. 10. 2015

čas čtení 4 minutyTisíce uprchlíků, většinou ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku, tráví dny a noci v zimě a v dešti. Snaží se udržet se v teple zapalováním táboráků. Plačící děti chodí v dešti naboso blátem, anebo se snaží skrýt pod igelitem.

Na srbsko-chorvatské hranici řekl Jan Piňos, český dobrovolník: "To naprosto přesahuje naši kapacitu. Od úřadů tady nikdo není. Potřebujeme policii, armádu, stany, potraviny. Je to otázkou času, než se to úplně vymkne kontrole."

Vysoký úřad pro uprchlíky OSN uvedl, že v Srbsku uvízlo v zimě a v dešti více než 10 000 uprchlíků. Mluvčí Melita Sunjic charakterizovala situaci jako "děsivou, pekelnou". Dodala: "Tito lidé jsou venku, nemohou spát na zemi, protože je tu po kolena bláto."

Tisíce uprchlíků uvízlých na Balkáně se třesou zimou v chladu a v blátě, zatímco si Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko vyměňovaly vzájemná trpká obvinění ohledně toho, co si počít s neřešenou evropskou uprchlickou krizí. Země na migrační trase přes západní Balkán se navzájem nepřátelsky obviňovaly, že nedělají dost.

Asi 1500 lidí uvízlo na hranici mezi Chorvatskem a Slovinskem, když je Slovinsko odmítlo vpustit dál. Chorvatsko argumentovalo, že je nesmyslné těmto lidem bránit v cestě, protože jsou rozhodnutí dostat se do zemí, jako je Německo a Švédsko a nemají v úmyslu žádat o azyl na Balkáně.

Slovinsko postavilo kovové ploty na svém pohraničním přechodu v Sredisce ob Dravi a donutilo uprchlíky, aby na hranici čekali až 14 hodin, bez jídla a bez přístřeší. Uprchlíci byli rozhněvaní a frustrovaní.

Někteří skandovali: "Zabíjíte nás" a volali na chorvatskou policii "Umíráme tady, otevřete bránu" s prosbou, aby je pustila zpět do Chorvatska.

Hanya Sheik, třicetiletá žena z Damašku seděla v prudkém dešti pod promočenou přikrývkou se svými třemi dětmi - dvouletým chlapcem a dvěma dívkami ve věku 6 a 10 let - se svou šedesátiletou matkou.

"Proč tohle dělají? Jsme tady už 12 hodin a nemáme ani jídlo, ani vodu. Mým dětem je zima, můj malý syn je nemocný. Raději bych zemřela v Sýrii než být na tomto nepřátelském místě."

Chorvatská policie uvedla, že netuší, proč Slovinci odmítají vpustit uprchlíky do země.

Mohammed, třiadvacetiletý univerzitní student z Aleppa, řekl o slovinské policii: "Chovají se k nám, jako bychom byli psi. Proč nás nechávají čekat v dešti? Musíme takhle čekat všude. A tady prší, nám je zima, situace je velmi špatná.

Dobrovolníci z chorvatského Červeného kříže přivážejí čisté potraviny, boty a přikrývky. Pomáhají převlékat děti z mokrých šatů.

Slovinsko snížilo počet uprchlíků, které pouští přes slovinsko-chorvatskou hranici a obvinilo Německo a Rakousko, že snížily počty uprchlíků, které jsou ochotny přijmout.

Rakousko to obvinění popřelo.

Slovinská ministryně vnitra Vesna Gyorkos Znidar obvinila sousední Chorvatsko, že ignoruje žádosti její vlády a vpouští do Slovinska "neomezené počty imigrantů".

Tisíce uprchlíků, většinou ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku, tráví dny a noci v zimě a v dešti. Snaží se udržet se v teple zapalováním táboráků. Plačící děti chodí v dešti naboso blátem, anebo se snaží skrýt pod igelitem.

Celou balkánskou migrační cestu ucpalo kontroverzní rozhodnutí Maďarska uzavřít celou svou hranici se Srbskem a Chorvatskem, což přesunulo proud uprchlíků do Slovinska, a rozhodnutí Slovinska omezit počet uprchlíků na 2500 denně-

Denně však přichází až 6000 uprchlíků.

Dobrovolníci na hranici mezi Řeckem a Makedonií uvádějí, že tábory pro uprchlíky jsou přeplněny, vzhledem k tomu, že o víkendu přišlo 15 000 lidí.

Od těchto táborů se nejméně 10 000 lidí vydalo pěšky směrem do Srbska.

Na srbsko-chorvatské hranici řekl Jan Piňos, český dobrovolník: "To naprosto přesahuje naši kapacitu. Od úřadů tady nikdo není. Potřebujeme policii, armádu, stany, potraviny. Je to otázkou času, než se to úplně vymkne kontrole."

Vysoký úřad pro uprchlíky OSN uvedl, že v Srbsku uvízlo v zimě a v dešti více než 10 000 uprchlíků. Mluvčí Melita Sunjic charakterizovala situaci jako "děsivou, pekelnou". Dodala: "Tito lidé jsou ven

ku, nemohou spát na zemi, protože je tu po kolena bláto." Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5197

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2015