
Brexit: Theresa Mayová přichází se stále šílenějšími návrhy, zatímco míjí čas
20. 1. 2019 / Jan Čulík
The Good Friday Agreement, which ended centuries of violence, was voted for in a referendum WHERE THEY GOT TO SEE THE DEAL FIRST, by 71.1% in Northern Ireland (94.4% in ROI).
— Femi (@Femi_Sorry) January 20, 2019
You want to undermine it for a 51.9% blind vote and a deal everyone hates?https://t.co/MjWcwXGKoG
Konzervativní probrexitový deník Daily Telegraph informuje na titulní stránce svého pondělního vydání, že prý Theresa Mayová navrhuje, že dohoda z Velkého pátku z devadesátých let, o ukončení terorismu v Severním Irsku, "by měla být kvůli brexitu přepracována". Je to další ze šílených návrhů Mayové, zatímco čas míjí a datum odchodu Británie z EU - přestože není k dispozici žádná dohoda - dne 29. března 2019 - se neúprosně blíží.
Bloody Good Friday Agreement! Putting an end to decades of violence and over 3000 deaths! Who needs it?! Definitely worth getting rid of so we can make the country poorer. pic.twitter.com/U7ZFWDoL2Z
— David Schneider (@davidschneider) January 20, 2019
Přestože po své dramatické porážce v Dolní sněmovně, kdy byla dohoda Mayové s EU o brexitu odmítnuta 230 hlasy, Mayová přislíbila, že bude vyjednávat "s představiteli ostatních stran v parlamentě", posléze se ukázalo, že tvrdošíjně nechce ustoupit od svých nepřijatelných podmínek pro odchod Británie z EU (zákaz volného pohybu obyvatelstva, odchod Británie z evropské celní unie, odmítnutí jurisdikce evropského soudního dvora) a bude vyjednávat pouze z probrexitovými fundamentalisty ve své straně a s fundamentalisty ze severoirské ultraprotestantské strany DUP. Je to naprosto zbytečný pokus, protože tito fundamentalisté, především brexitoví fundamentalisté v Konzervativní straně, nikdy neustoupí a nikdo je nikdy neuspokojí, chtějí pořád víc a víc.
Hlavním problémem je tzv. severoirský backstop, zarážka, garance, že pokud Británie nevyřeší problém severoirské hranice, která musí zůstat otevřená, aby nedošlo k obnovení terorismu, Británie bude muset zůstat v jednotném evropském trhu, aby byly podnikatelské podmínky na obou stranách severoirské hranice stejné. V neděli Mayová navrhla, že by se tento problém mohl vyřešit bilaterálním vyjednáváním Londýna s Dublinem. Dublin ji s tímto návrhem okamžitě poslal kamsi, s tím, že jde o legislativu Evropské unie a že není možné, aby Londýn vyjednával s jednotlivými zeměmi, musí vyjednávat s Bruselem.
Eurosceptic argument - as it was - held together rather well around a single unifying idea: that the UK could not historically, culturally, spiritually, politically go where the EU is heading....to (crudely) "a country called Europe".
— Roland Smith (@rolandmcs) January 20, 2019
Thread.... /1
britští euroskeptici nemaj
Diskuse