
Velké britské firmy zachvacuje panika z blížícího se brexitu
23. 1. 2019
The Guardian front page, Wednesday 23 January 2019: Blow to May as companies press Brexit panic button pic.twitter.com/ZMa6iw3mZM
— The Guardian (@guardian) January 22, 2019
I see why Dyson is moving his HQ to Singapore. 3 months ago Singapore signed a free trade agreement with the EU - so Dyson will have more access to European markets from Singapore than from the UK!https://t.co/s8xRyMk0Bb
— Andrew Adonis (@Andrew_Adonis) January 22, 2019
Britská loďařská společnost P&O, založená v Británii r. 1837, která provozuje lodní dopravu přes kanál La Manche mezi Francií a Británií, oznámila, že nechává přeregistrovat všech šest svých lodí na Kypr, aby si zachovala daňové výhody podniku, který funguje na území Evropské unie. Všechny její lodi, operující mezi Calais a Doverem, budou nyní plout pod vlajkou Kypru.
Už před časem přeregistrovala britská letecká společnost Easyjet svá letadla na území Evropské unie, aby mohla dál provozovat leteckou dopravu mezi členskými zeměmi EU. Na jejích letadlech se nyní stkví hrdé nápisy, že jde o firmu registrovanou na území Evropské unie.
Japonská firma Sony potvrdila, že přesunuje své evropské ústředí z Londýna do Amsterodamu.
Generální ředitel automobilky Bentley, která vyrábí luxusní osobní automobily, oznámil, že firma před brexitem hromadí zásoby součástek a charakterizoval brexit jako "vražednou věc", která ohrožuje profitabilitu jeho podniku.
Britské řetězce Dixons Carphone a Pets at Home oznámily, že před brexitem hromadí zásoby zboží, aby se vyhnuly pobrexitovému chaosu.
Supermarkety Tesco a Marks and Spencer, prodejny alkoholu Majestic Wine a potravinářský výrobce Premier Foods také hromadí zásoby alkoholu a potravin v konzervách, aby se vyhnuly zásobovacímu chaosu po brexitu.
Claire Walker, ředitelka Britské obchodní komory, konstatovala, že je "nesmírně znepokojující", že britské podniky neobdržely od britské vlády ohledně brexitu absolutně žádné informace a jsou nuceny si připravovat krizové plány pro období po 29. březnu.
Premiérka Theresa Mayová sdělila v úterý podnikatelským organizacím, že odmítá vyloučit odchod Británie z EU bez dohody. Argumentuje, že jedinou možností jak se katastrofálnímu odchodu Británie z EU bez dohody vyhnout, je přijmout její dohodu s Bruselem, kterou minulý týden Dolní sněmovna hlasováním odmítla historicky rekordním počtem 230 poslaneckých hlasů.
A no-deal Brexit could result in output from Scotland’s economy tumbling by more than £14 billion, according to research to be published today https://t.co/zpMsYSRHdk
— The Times of London (@thetimes) January 22, 2019
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse