
Whistleblower z BBC: Šéfové zakazují vysílat investigace týkající se ruských zásahů do britské politiky
24. 11. 2019
John Sweeney, donedávna investigativní reportér televize BBC, podal stížnost na BBC úřadu Ofcom, britskému regulačnímu orgánu rozhlasového a televizního vysílání. Svědčí, že šéfové v BBC potlačili investigace vazeb labouristy lorda Mandelsona, bývalého člena konzervativní vlády Johna Whittingalea a finančníka brexitu Arrona Bankse a pořady vyšetřující aktivity ruského oligarchy Romana Abramoviče a ultrapravicového aktivisty Tommyho Robinsona.
Sweeney také upozorňuje, že vyšetřování "proruských sympatií vysokého Corbynova poradce Seumase Milneho" editoři v BBC prostě odmítli zahájit. Je znepokojen nezkoumanými vazbami Borise Johnsona na ruské oligarchy.
V roce 2014 se Seumas Milne, vysoký poradce Jeremyho Corbyna, účastnil konference v Soči, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.
Sweeney ve své stížnosti zaslané Ofcomu upozorňuje, že v roce 2017 pracoval na investigaci pro televizní pořadu BBC Newsnight, která se zabývala skutečností, že labourtistický lord Mandelson měl akcie v pochybné ruské firmě v hodnotě 400 000 liber. Investigace se nikdy nevysílala.
Sweeney obviňuje Jamese Hardinga, bývalého šéfa zpravodajství BBC, že "přímo zasáhl" s cílem zakázat vysílání této reportáže. Reportáž infortmovala, že v roce 2013 se stal Mandelson členem správní rady ruského podniku Sistema, který měl historické vazby na organizovaný zločin. Reportáž upozorňovala, že Mandelson jako člen auditního výboru a výboru pro rizika v této firmě, měl střet zájmů, když zkoumal dohodu v hodnotě miliardy liber, kterou tato firma uzavřela, než do ní vstoupil. Sweeneyho zdroje, mezi nimiž byl i bývalý důstojník britské rozvědky MI6, upozorňovaly, že tato dohoda byla zřejmě úplatkem pro ruského prezidenta Medveděva.
Sweeney si také stěžuje Ofcomu, že byla potlačena reportáž natáčená pro pořad Newsnight o vazbách mezi konzervativcem Johnem Whittingdalem, bývalým ministrem kultury a Dmytro Firtašem, prokremelským oligarchou. Jako poslanec Konzervativní strany Whittingale pětkrát navštívil Ukrajinu. Tyto jeho cesty financovala "Britsko-ukrajinská společnost", kterou založil Firtaš.
Sweeney odešel z BBC loni, po 17 letech práce pro tuto instituce, v důsledku kontroverze týkající se jeho potlačeného filmu o ultrapravicovém anglickém aktivistovi Tonym Robinsonovi. Jeden z Robinsonových stoupenců natočil zároveň "dokument" o Sweeneym, v němž byly záběry, na nichž prý Sweeney pije alkohol financovaný dietami z BBC. Sweeney upozorňuje, že za nápoje si platil z vlastní kapsy. Tvrdí, že bez ohledu na tuto kontroverzi se měl jeho film o Robinsonovi odvysílat.
Sweeney ve stížnosti píše: Šéfové BBC, za vedení generálního ředitele Tonyho Halla, se natolik vyhýbají veškerému riziku tváří v tvář hrozbám od ultrapravice a od ruského státu a jeho pomahačů, že je nestrannost BBC ochromena a investigativní novinářská práce ohrožena." Dodává: "Vyčerpaní a bojácní šéfové BBC potlačují investigativní případy, zejména o ruském vlivu na britskou politiku, jdoucí až k premiéru Johnsonovi. Vysoké standardy by měly vyloučit protekci pro kamarády - Petera Mandelsona, Jevgenie Lebeděva, Seumase Milneho - na vysokých místech. Doufám, že se Ofcom těmito otázkami bude zabývat."
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse