TROCHU KONTRAST OPROTI ČESKÝM POLITIKŮM

Merkelová: Nebudeme tolerovat nenávist vůči uprchlíkům

26. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Tak trochu kontrast oproti výrokům jako "pošlete na uprchlíky armádu, uzavřete hranice, nejsou tady mešity, tak by se jim tu nelíbilo, atd.," napsal na Facebooku Rob Cameron...

Německá kancléřka Angela Merkelová důrazně apelovala na německé občany, aby se postavili proti "ostudným" protiimigračním protestům. Řekla to při návštěvě ubytovny pro uprchlíky, která se stala o víkendu ohniskem násilí.

Ultrapravicoví demonstranti na ni bučeli a křičeli "Zrádkyně!" když přijela do nově otevřeného uprchlického střediska v Heidenau nedaleko Drážďan.

Německo očekává letos at 800 000 žádostí o azyl - více než kterákoliv jiná evropská země.

Nebudeme tolerovat nenávist, řekla Merkelová a odsoudila násilné protesty v Heidenau jako "ostudné" a odporné".

Německý prezient Joachim Gauck navštívil středisko pro uprchlíky v Berlíně a vzdal tam hold dobrovolníkům, kteří ukázali "jasné Německo, plné světla" a nikoliv "Německo temné", které vzniká z útoků proti žadatelům o azyl.

Mezitím použila maďarská policie slzného plynu proti bezbranným uprchlíkům ve středu města Roszke na srbské hranici. Maďarsko uvedlo, že uvažuje o uzavření hranice pomocí armády.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Babiš se zbláznil a chce budovat uprchlický tábor v Turecku. On tam ale už je

26. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Z Babiše zase vypadla perla, kterou už konsternovaně citují mezinárodní sdělovací prostředky. "Okamžitě uzavřít Schengen a zapojit NATO, navrhuje Babiš proti uprchlíkům", v situaci, kdy sousední Německo z dobrých důvodů rozhodlo, že budou automaticky udělovat azyl všem Syřanům. A když Babiš poruší zákon, který České republice stejně jako ostatním státům ukládá, aby uprchlíkům postiženým válkou a pronásledováním poskytla ochranu a bude chtít na české hranici stavět ostnatý drát, co si myslí, že uprchlíci udělají? Kam mají jako jít? Sobectví a nelidskost, kterou projevuje podstatná část českého obyvatelstva a nyní i zjevně pochybnější politikové, je pozoruhodná.

OSN: Evropská uprchlická krize se nezmírní a členské země EU musejí sdílet své povinnosti

26. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Úřad OSN pro uprchlíky očekává, že do jižní Evropy bude dál přicházet navzdory úsilí makedonské a maďarské vlády přes Středozemní moře až 3000 lidí denně.

Do Maďarska přišlo letos asi 140 000 imigrantů, více než třikrát tolik než za rok 2014. Podle Úřadu OSN pro uprchlíky přijaly Německo a Švédsko 43 procent žadatelů o azyl v EU. Rakousko také přijalo "obrovský počet" vzhledem k své velikosti, zatímco ostatní země nepřijaly skoro nikoho.

"Opravdu jsme přesvědčeni, že pokud budou přijata správná opatření, tohle je něco, co Evropa dokáže zvládnout," řekla Flemingová. "Jsou to větší počty než loni, ano. Ale Evropu to neobrátí vzhůru nohama."

Do jižní Evropy bude dál přijíždět až 3000 uprchlíků denně, až do listopadu, konstatuje Úřad OSN pro uprchlíky. Zdůrazňuje že všechny členské země EU se musejí podělit o břemeno nejhorší uprchlické krize v Evropě od ukončení druhé světové války. Musí dojít k "férovému rozmístění" rodin usilujících o získání azylu.

Rozhovor Britských listů 19:

Svědek dvacátého století

21. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Každá velká politická událost se dotkla mého osobního života."Rozhovor Jana Čulíka se Štěpánem Steigerem, třiadevadesátiletým komentátorem Britských listů o jeho životě během dvacátého století, především o jeho mládí za nacistické okupace na jižní Moravě. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2015.

Prague springs to intolerance

22. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

O xenofobii a vlně rasismu v České republice píše Jan Čulík v angličtině na serveru Politico ZDE

PROTEST PROTI TURECKÉMU BOMBARDOVÁNÍ KURDŮ

Demonstrace před tureckou ambasádou v Praze

26. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva

Dovolte, abych Vás jménem vznikající iniciativy "Společně proti Islámskému státu" pozvala na dvě dnešní bleskové akce, reagující na útoky turecké armády proti kurdským jednotkám v Sýrii a Iráku.

V 18:00 rozvineme na stromech naproti turecké ambasádě (velký transparent. Od 19:00 se bude na stejném místě konat veřejné shromáždění, které připomene oběti útoků. Očekáváme 50 až 100 účastníků.

Amnesty International: Ukrajinský filmový režisér byl odsouzen na 20 let "při stalinském monstrprocesu"

26. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov byl odsouzen na 20 let do vězení za údajnou přípravu "teroristických útoků". Podle Amnesty International proces připomínal "mostrprocesy ze stalinské éry".

Sencov a další obžalovaný Alexander Kolčenko, který byl odsouzen na 10 let do vězení, byli obviněni, že údajně plánovali po anexi Krymu na tomto poloostrově "teroristické útoky".

Proces byl poznamenán množstvím pochybení. Sencov svědčil, že byl mučen, vyšetřovatelé však modřiny na jeho těle odmítli, prý byly důsledkem Sencovy obliby pro sadomasochistický sex. Hlavní svědek obžaloby svou výpověď v soudní síni zrušil a řekl, že na něm byla vynucena mučením. Uvedl, že k žádným "teroristickým útokům" nedošlo kromě případu žhářství, při němž nikdo nebyl zraněn a na němž se Sencov nepodílel.

Írán plánuje dělení Sýrie podle sektářského klíče. To nejhorší v občanské válce, etnické čistky, je teprve před námi

26. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Zatímco syrské vládní orgány a armáda pomalu kolabují, Írán už zahájil vyjednávání o rozdělení spojenecké země podle sektářského klíče ZDE. Zapomeňte na to, co jste slyšeli o hrůzách syrské občanské války za poslední čtyři roky. Začnou-li etnické čistky, dosavadní vraždění bude zpětně vypadat jako pouhá decentní předehra.

Migranti v Calais: Mikrokosmos nepochopené krize

26. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Pokud byste věřili titulkům bulvárního tisku, Velká Británie odráží největší invazní sílu ohrožující ostrov od dob německého Blitzu. Útočníky jsou tentokrát migranti a žadatelé o azyl, kteří se snaží projet načerno náklaďáky, vlaky a trajekty přes kanál La Manche, nebo pod ním, napsala Anne Hammerstadtová.

Jak nešťastník z Parlamentních listů ignoroval nejdůležitějšího člověka na zasedání v Poslanecké sněmovně

26. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Po mnoha týdnech (Parlamentní listy nečtu, umazal bych se, a kromě toho je to zbytečné, neobsahují totiž žádné informace) mě kdosi upozornil na článek Jiřího Hroníka o prezentaci Konvičkovy protiimigrantské petice v petičním výboru Poslanecké sněmovny dne 23. června 2015, s názvem "Takové veselí sněmovna dlouho nezažila. Dupání, křik, hlasitý smích. Konvička totiž přinesl petici proti migrantům, přišel také Jan Čulík a na starosti to měl Martin Komárek".

Zkusme ještě něco udělat

26. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Stejně jako Jana Čulíka a většinu přispěvatelů Britských listů, mne poslední dobou stíhají pocity hanby za náš národ, píše Aleš Slavíček.

V rozporu se svou historickou zkušeností se chováme hystericky, otevřeně fašisticky a xenofobně a to jak na úrovni prostého občanstva, kde bych to i částečně pochopil, tak i na úrovni politické, což je dle mého hrozná ostuda.

Rovněž mne mrzí relativní nečinnost elit, s výjimkou vědecké obce; zejména mlčení kulturních elit je tristní.

Drahý mobil jako důkaz zoufalství

26. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V poslední době se mezi odpůrci pomoci uprchlíkům objevuje argumentace „drahým mobilem“, píše Radek Čech. Argument je jasný a srozumitelný: lidé, kteří mají drahé mobily, přece nepotřebují pomoc, jsou dost bohatí na to, aby si pomohli sami. Jenže pokud se nad tím člověk jen trochu zamyslí, uvědomí si, že drahý mobil v kapse uprchlíka je jen dalším z důkazů nesmírného zoufalství, kteří tito lidé prožívají.

OSTUDA EVROPY: Vlivný německý lidový deník Bild kritizuje Miloše Zemana

Bild: Uprchlická krize: Tohle jsou tři největší ulejváci v EU

25. 8. 2015

čas čtení 7 minut

Opravdová chátra, která - zrovna skandováním "My jsme ten lid" vyvolávala nenávist vůči uprchlíkům a házela na policii lahve od piva. Německo debatuje o noci hanby, k níž došlo v saském Heidenau.

Je záhada, proč se znovu a znovu objevuje úšklebek nenávisti k cizincům zrovna v Sasku.

Ale také na obou stranách hranic Saska, v Česku a v Polsku, nejsou vítaní lidé, kteří byli donuceni opustit s minimem věcí svou zemi, zničenou válkou. V každém případě, pokud jde o vlády ve Varšavě a v Praze, ty se svým politickým kursem "Zavřeme všechny průchody" v posledních měsících mnohokrát osopily na Evropskou unii.

Jak se Budapešť stará o uprchlíky

25. 8. 2015

čas čtení < 1 minutaJak přichází chladné počasí, uprchlíci jsou v Budapešti nuceni se přestěhovat z přespávání na ulici do podchodů v budapešťském metru. Úřady žádnou pomoc neposkytují. Porušují tím zákon.

Největší hrůza ze způsobu, jímž velká část Evropy reaguje sobecky a krutě na nynější uprchlickou tragédii, plyne ze skutečnosti - a tu si antiuprchličtí hlupáci neuvědomují - že evropské společenství v současnosti na velké části svého území natolik zdegenerovalo, že kdybyste se vy ocitli v situaci uprchlíka - a že se režimy ve střední Evropě mění skoro každých dvacet let, je to velmi nestabilní oblast - nikdo vám nepomůže. (JČ)

Zdroj: Budapest seenZDE

Jak se Maďarsko vyhýbá svým povinnostem vůči uprchlíkům

25. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Maďarsko staví plot na hranici se Srbskem proti uprchlíkům. Ale proč jen krátký plot na hranici se Srbskem? Plot donutí uprchlíky, aby do Evropské unie cestovali přes Rumunsko či Chorvatsko. A o to přesně jde. Chorvatsko a Rumunsko jsou členské země EU, Srbsko nikoliv. Podle dublinských předpisů, právního rámce pro vyřizování žádostí o azyl, nese odpovědnost za žadatele o azyl ten členský stát EU, do něhož uprchlíci vstoupí jako do prvního státu EU. Pokud Maďarsko plotem zabrání uprchlíkům, aby vstoupili na jeho území a namísto toho šli do Chorvatska nebo do Rumunska, vyhýbá se tam svým dublinským povinnostem, píše na serveru Politico.eu profesor Kim Lane Scheppele.

Rusko dočasně zakázalo Wikipedii kvůli stránce o užívání drog

25. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Ruský soud zakázal stránku o charas, indické formě hašiše, ale protože Wikipedie používá protokol https, někteří uživatelé v Rusku měli Wikipedii zablokovanou celou

Ruské úřady krátce zakázaly celou Wikipedii kvůli jedné stránce týkající se užívání drog, kterou editoři Wikipedie odmítli pozměnit či smazat. Zákaz byl v úterý rychle zrušen, ještě před tím, než vešel ve funkčnost pro většinu ruských uživatelů internetu, ale zpráva vyvolala všeobecnou paniku mezi uživateli internetu v Rusku. V Rusku totiž sílí obavy z omezování svobody projevu na internetu.

Technologičtí giganti jsou na nejlepší cestě k převzetí Demokratické strany

25. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Osud prezidentské kandidátky Hillary Clintonové je zřejmě kvůli rozrůstající se aféře kolem nakládání s tajnými materiály zpečetěn ZDE. Pokud nebude obviněna Clintonová osobně, rozhodně půjde před soud některý z nejbližších spolupracovníků. Z dalších výrazných demokratických kandidátů tak připadají v úvahu k nominaci dva: Senátor Bernie Sanders a viceprezident Joe Biden. Jenže Sandersovy šance jsou minimální. Jde o "konzervativního levičáka", který zřejmě nenajde dostatečnou podporu ani ve vlastní straně.

Kdo vyhrává ve válce proti Islámskému státu?

24. 8. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Rok trvající vzdušná kampaň proti pozicím džihádistů z Islámského státu v Iráku a Sýrii, jak se zdá, není úspěšná tak, jak by si Obamova administrativa a její spojenci představovali. K tomuto závěru ostatně dospěly i samotné americké zpravodajské služby. Několik vítězů však tato vojenská operace již má.

Jak už je naznačeno v perexu článku, Američany vedené letecké údery na islamisty v Iráku a Sýrii nejsou ani po roce úspěšné, a to ze dvou zásadních důvodů.

Británie deportuje Afghánce. Po návratu do vlasti jim hrozí smrt

24. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Britští právníci se na poslední chvíli snaží zabránit letecké deportaci afghánských žadatelů o azyl zpět do Afghánistánu, kterou plánuje na úterý britské ministerstvo vnitra. V pátek rozhodl britský odvolací soud, že deportování Afghánci by byli v ohrožení života, britské ministerstvo vnitra však deportaci připravuje stejně.

Mnoho Afghánců, kteří mají být z Británie deportováni, jsou bývalí dětští žadatelé o azyl, kteří žili v Británii v pěstounských rodinách a ministerstvo vnitra je nyní chce deportovat zpět do Afghánistánu, protože je jim teď 18 let.

Varování: Rozmyslete si, než někomu zaručíte úvěr

24. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Pozn. red.: Prosím, berte svá rozhodnutí vážně. To před rokem 1989 se podepisovalo kdeco a vážně nebral skoro nikdo nic. Podepíšete-li se však finančnímu ústavu jako ručitel za něčí dluh, je stoprocentně jasné, že pokud ho dlužník přestane splácet, dluh přejde na vás. Níže uvedený případ není překvapivý, až na to, že slušný podnik ve slušné zemi by nevymáhal splátky od invalidního důchodce bez finančních prostředků. Jaký prospěch může totiž mít z jeho finanční likvidace a z jeho proměny v bezdomovce, kromě snad uspokojení z mstivosti?

Jmenuji se Roman Novotný, 45 let, bezdětný částečný invalidní důchodce. Nikdy jsem nejel načerno, nikdy jsem neměl spotřebitelský úvěr ani kreditní kartu, jednou jsem dostal pokutu za špatné parkování, jednou jsem měl půjčku od banky 30 000 pro kolegu ze zaměstnání a "kamaráda", který mi jí splatil a tím si získal mojí důvěru.

A tak jsem se "kamarádovi" stal ručitelem za úvěr 200 000. na byt. Stavební spořitelna si jiným způsobem nezajistila splácení než jedním hlavním ručitelem (přistupitelem) a dvěma ručiteli.

TO BY BYL SLUŠNÝ STÁT, NA KTERÝ BY ČLOVĚK MOHL BÝT HRDÝ

Představoval bych si, že Česká republika se postaví do čela mezinárodního úsilí pomoci uprchlíkům

24. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutyDalší otřesné fotografie na serveru Daily Mail jsou ZDE

Naivně jsem se domníval, že Československo a Česká republika má tradici lidskosti a dodržování zákona a lidských práv. Jistě, leccos se zkazilo čtyřiceti léty komunismu a následujícím čtvrtstoletím postkomunismu. Masarykova první republika měla jistě četné své mouchy, mimo jiné byla často ostře nacionalistická a diskriminovala Nečechy přesně tak, jak předchozí Rakousko diskriminovalo lidi, kteří nemluvili německy. Přesto však měla dosti podstatný kredit v oblasti lidských práv a poskytla útočiště nejen uprchlíkům z leninského Ruska, ale i uprchlíkům z nacistického Německa.

Doufal bych býval, a byl bych na to nesmírně hrdý, že politikové z mé země se v dnešní otřesné krizi, kdy většina zemí Evropské unie porušuje vůči uprchlíkům platné zákony, podle nichž mají státy povinnost uprchlíky slušně přijmout a zhodnotit a zpracovat jejich žádosti o azyl, projeví aspoň tu nejzákladnější lidskost a aktivně se postaví do čela států, které budou vyžadovat rychlé, efektivní a humánní řešení vzniklé krize.

Jak můžou lidi zůstávat v nečinnosti tváří v tvář takovýmto fotografiím? Fotografie v záhlaví tohoto článků děsivým způsobem připomíná nacistické transporty do koncentračních táborů. Tam, kde vidíme na dobových černobílých fotografiích ze třicátých a čtyřicátých let dvacátého století zoufalství v tvářích lidí, dnes jej vidíme barevně.

Jak může jakýkoliv člověk, jak může jakýkoliv politik zůstávat při pohledu na tyto scény v nečinnosti? Jak může někdo těmto lidem nepomoci a zůstat člověkem?

Byla jen jediná doba za celý můj život, kdy jsem se mohl ztotožnit s převládajícím étosem českého národa a kdy jsem byl hrdý na jednání českých politiků. Bylo to oněch pár měsíců na jaře roku 1968. Od té doby se tento pocit nevrátil už nikdy. Vždycky od té doby jsem se za to, jak Češi a jejich politikové jednají, hluboce styděl,

Nejintenzivněji pociťuji tuto hanbu dnes.

Z Aleppa do Calais: Příběh syrského lékaře

24. 8. 2015

čas čtení 5 minut

Lékař hovořil o druhé světové válce, kdy Sýrie poskytovala útočiště Řekům a dalším evropským uprchlíkům před nacisty. "My jsme je nedávali do táborů," řekl a potřásl hlavou. "Zvali jsme je do svých domovů. Nikdy na to nezapomeneme."

Modrá světla policejních automobilů blikala v dálce, u každého přístupu k terminálu Eurotunnelu v Calais a ve všech strategických postaveních po mnoho kilometrů podél nového britského plotu. Končila noc další honby mezi uprchlíky a policií. Uprchlíci se snaží dostat se skrz ploty a skrýt se na kamionech a na vlacích. Policisté v plné polní proti nim používají pendreky a slzný plyn.

Bylo půl druhé ráno, když lidé, vyčerpaní a zdeprimovaní, zahájili svou dvouhodinovou chůzi zpět do uprchlického tábora Džungle. Začal se mnou mluvit jeden syrský uprchlík. Byl to lékař z Aleppa.

"Můžete udělat dvě věci," řekl. "Zastřelte mě, anebo mě skryjte ve svém kufru."

Lékaři jsou v syrské válce specificky vyhledáváni a stříleni za to, že léčí nemocné a zraněné lidi. Před čtyřmi měsíci po bombovém útoku tento lékař opustil svou rodinu a domov v Aleppu s 5000 librami (190 000 Kč) v kapsách. Okradly ho gangy v Srbsku a od té doby přišel o všechny peníze - musel zaplatit pašerákům.

Německo a Francie požadují společnou imigrační a bezpečnostní politiku EU

24. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Někteří členové davu v Heidenau skandovali "Heil Hitler!"

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, uvedl, že nevelkomyslné chování jednotlivých států, které odmítly sdílet uprchlíky znamená, že "toto není Evropa, v které bych chtěl žít!"

Německo a Francie zahájí úsilí za vytvoření jednotnější a koordinovanější imigrační a bezpečnostní strategie EU. Zejména Berlín je rozhodnut prosadit nový systém povinných uprchlických kvót po celé Evropské unii navzdory tomu, že politikové EU takový plán uprostřed hašteření odmítli v červnu. Evropská komise také navrhne nový "trvalý systém" nouzového sdílení uprchlíků po celé EU.

Steve Maman, "židovský Schindler", zachraňuje ženy z otroctví

24. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Říkají mu "židovský Schindler" - a je zachráncem mladých žen a dívek v Iráku unesených "islámským státem". Steve Maman je obchodník z Montrealu a iniciátorem projektu nazvaného Osvobození křesťanských a jezídských dětí v Iráku (CYCI). A jako Oskar Schindler zachránil židy před tábory smrti, Steve Maman je oceňován za záchranu jezídských a křesťanských žen ze sexuálního otroctví.

Francouzský ministr dopravy by Rosu Parksovou vyhodil z autobusu

24. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Rosa Lee Parksová byla jednou z nejslavnějších amerických aktivistek za rasovou rovnoprávnost. 1. prosince 1955 byla v Montgomery zatčena, když odmítla sedět v sekci autobusu vyhrazené pro "barevné". Šlo o počátek procesu, na jehož konci stála realizace formálně přiznaných, ale dlouho nerealizovaných práv afroamerické menšiny.

Francouzský ministr dopravy Alain Vidalies teď v rozhovoru pro Europe 1 věnovaném zřízení pasažérské krizové linky prohlásil, že by upřednostnil rasovou diskriminaci před rizikem atentátu ZDE.

Evropské burzy poklesly z obav nad hospodářskou krizí v Číně

24. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Burzy v Londýně, v Paříži a ve Frankfurtu v pondělí ráno poklesly o 2,5 až 3 procenta. Akcie v Asii byly postiženy přes noc a index Shanghai Composite poklesl o 8,5 procent, je to největší pokles od roku 2007.

Zároveň klesají ceny ropy na nejnižší míru za posledních šest let.

Za poslední týden poklesl šanghajský index o 12 procent, poté, co v červnu poklesl o 30 procent. Ostrý pokles vyvolal po světě prodej akcií, index Dow Jones v USA ztratil 6 procent, a londýnský FTSE zaznamenal týdenní pokles o 5 procent.

Před nedávnem Čína devalvovala yuan ve snaze posílit svůj vývoz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Makedonie se vzdala pokusů bránit uprchlíkům ve vstupu do země

24. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Tisíce uprchlíků směřují přes Balkán na sever k hranici Evropské unie v jižním Maďarsku poté, co se makedonská policie a armáda vzdaly po několika dnech násilných konfrontací pokusů je zadržet. Více než 6000 osob přešlo do neděle odpoledne do Srbska poté, co jim nakonec bylo dovoleno překročit řecko-makedonskou hranici, kde byli zadržování po řadu dní za strašlivých podmínek.

Cesta do Berlína - České dráhy za nedostatky nemůžou

24. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Ačkoli nejsem zaměstnancem Českých drah ani s nimi nejsem v jakémkoli jiném obdobném spojení, chtěl bych reagovat na článek Vašeho redaktora p. Bohumila Kartouse "ČD: Nejezděte vlakem!", zveřejněný ve Vašem deníku dne 20.8. 2015, a uvést zjevné nepřesnosti na pravou míru, píše Jan Vachek.

Vlakem jezdím několikrát týdně, především v Čechách, ale pravidelně i v Německu, s vlakovým spojením na trase Praha - Berlín mám díky studijnímu pobytu v SRN poměrně značné zkušenosti.

Korejská krize je opravdu vážná, k válce není daleko

24. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Svět stojí nejblíže obnovení korejské války, která nikdy formálně neskončila, přinejmenším za dobu posledního čtvrtstoletí. Znova na to upozorňuje zpráva, podle níž přes 50 z celkem 70 severokorejských ponorek se nachází na volném moři ZDE. Jde o desetinásobek normálního počtu hlídkujících plavidel - a vzhledem k tomu, jak velké problémy má Pchjongjang s udržením své techniky v provozu, se v zásadě musí jednat o nadlidský výkon.

Libanonský premiér odsoudil násilný zásah policie proti demonstrantům

24. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Libanonský premiér Tammam Salam prohlásil, že policisté, kteří násilně zasáhli proti protestům v hlavním městě, budou voláni k odpovědnosti. Dvoudenní akce s názvem "Smrdíte!" měla za cíl upozornit politiky na dlouhodobé selhávání svozu komunálního odpadu. Police zasáhla s obušky a vodními děly a zranila nejméně 30 osob.

MiGy-31 v Sýrii jako odpověď Obamovi

24. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Šest ruských letounů MiG-31 přiletělo do Damašku. Dodávka letecké techniky vládě Bašára Asada se uskutečnila v rámci částečného splnění dohody podepsané v roce 2007, která předpokládá dodávku osmi stíhaček. Informoval o tom turecký web BGN News a dodal, že Rusko prosazuje vznik široké mezinárodní koalice pro boj s teroristickou skupinou "islámský stát". V Rosoboronoexportu sdělili Interfaxu, že nepotvrzují ani neodmítají toto oznámení.

Vyřešte uprchlickou krizi poskytnutím samostatného prostoru

24. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Evropská unie v posledních pěti letech utrpěla tři systémové krize. Existenciálně nejdůležitější je krize eura a nezákeřnější ruská invaze na Ukrajině. Ale nejviditelnější a srdce nejvíce drásající - nemluvě o největší výzvě samozřejmému přesvědčení EU o své vlastní ctnosti - je nedávný příliv uprchllíků z jihu a východu, lidí, kteří utíkají před bídou, útlakem a válkou.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21832