Jsem židovka. Nevidím rozdíl mezi třicátými lety a dneškem. Je to stejná trajektorie

12. 2. 2017

V sobotním diskusním pořadu rozhlasu BBC Any Answers mě ohromila jedna telefonující posluchačka, která přesně definovala problém naší doby. Děsivé je, jak přesně platí tento popis i na Českou republiku, poznamenává Jan Čulík a dodává: Mrazí mě z toho, jak přesná je to analýza:

Moderátorka: Carol Hedges nám telefonuje z Lutonu v Bedfordshiru, dobré odpoledne.

Carol Hedges: Dobré odpoledne. Poslouchám všechny ty komentáře. Můj původní email pro vás byl ve skutečnosti k té otázce, zda je Trump fašista a co se vlastně děje. Ráda bych obě věci spojila. Protože poslouchám všechny ty komentáře, z obou stran, a z mého hlediska, pro mě je to důkazem, jak se změnily naše postoje vůči skupinám lidí a lidem. Když se podíváme na tu trajektorii, na které teď jsme... Já jsem židovka. Moji prarodiče zahynuli v Osvětimi. Odmítli utéci z Německa, protože si mysleli, že Němci jsou civilizovaní lidé, kteří Hitlera prohlédnou a prohlédnou všechnu tu politickou manipulaci, k níž v Německu docházelo. Tak zahynuli.

A to, čeho já jsem teď svědkem, a co slyším od lidí a co teď každý den čtu na Twitteru, to je stejná trajektorie. Protože máme jízdu vůdců, jako je Trump, Mayová v naší zemi, kteří všichni slibují, že učiní naši zemi znovu velikou a zachovají naši suverenitu a naši totožnost. A zároveň jsme svědky toho, jak se některým skupinám lidí, některým menšinám ve společnosti nenápadně připisuje vina. V éře mých prarodičů to byli židé. Dnes to jsou muslimové, migranti, občané Evropské unie, uprchlíci. A teď se nám nenápadně slibuje, že jakmile tyto lidi z naší země odstraníme, anebo jim zabráníme, aby do naší země přicházeli, jakýmsi záhadným způsobem bude obnovena naše někdejší sláva a prosperita.

A také jsme svědky toho, že naši politikové, vidíme to u konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddové, a bulvárnější tisk, odmítají jasně promluvit a jasně odsoudit útoky na menšiny a xenofobii.

Nevidím žádný konkrétní rozdíl mezi Německem ve třicátých letech a tím, co se děje dnes. Jsme obětí sémantické maniupulace. Máme nyní alt-pravici, máme alt-fakta a máme alt-pravdu. A myslím, že to, co se dnes děje, je alt-fašismus.

Máme dnes určitý druh myšlení, jde o snahy lidi segregovat, rozdělovat je do rasových nebo do náboženských skupin. Snahy démonizovat tyto lidi a připisovat jim vinu za všechny problémy, s nimiž země zrovna zápolí. Ve společnosti začíná mezi lidmi převládat alt-fašistický postoj.

Zdroj v angličtině (audio) ZDE (od minuty 12.30)

Rozhovor Britských listů 96:

Dostávám množství výhrůžek smrtí. Ignoruju to

10. 2. 2017

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Evou Zahradníčkovou, aktivistkou, která pomáhá uprchlíkům na Balkáně o tom, jak na ni reaguje česká společnost.

(UPOZORNĚNÍ: Neformální skupina aktivistů kolem Evy Zahradníčkové, která si říká "Lidé lidem", nemá nic společného s oficiálně registrovanou organizací "Lidé lidem, z.s." se sídlem v Plzni.)

Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Uprchlické ženy a děti terčem bití a znásilňování od pašeráků ve francouzském Dunkirku

12. 2. 2017

Ženy a děti jsou znásilňovány pašeráky lidí v uprchlickém táboře v severní Francii. Dokumentace o tom je součástí podrobného svědectví shromážděného v nové žalobě proti britské vládě, která odmítá přijmout uprchlické děti bez rodičů.

Ve velkém uprchlickém táboře v Dunkirku je běžné sexuální násilí a ženy a děti jsou nuceny k sexu s pašeráky lidí za přikrývky, jídlo nebo nabídku cesty do Británie.

Trumpa po třech týdnech už "nebaví prezidentování"

12. 2. 2017

Spojenci nového prezidenta svědčí, že je Trump překvapen, že se stát nedá řídit jako firma

Být prezidentem je obtížnější, než si Donald Trump myslel. Jeho poradci a stoupenci svědčí o tom, že je Trump silně frustrován tím, jak složité je řídit obrovský federální administrativní systém.

Více než dvacet lidí, kteří s Trumpem v týdnech od jeho inaugurace trávili čas, hovoří o tom, že jeho nálada se pohybuje mezi překvapením a vztekem, vzhledem k tomu, že čelí při svém rozhodování množství překážek, ať jde o odklady v Kongresu při schvalování členů jeho vlády, anebo o blokaci jeho agresivních iniciativ americkým soudnictvím, anebo o prozrazování informací z Bílého domu.

Británie je už opravdu na cestě k totalitě:

Britská vláda navrhuje, aby novináři, kteří publikují prozrazené vládní dokumenty ve veřejném zájmu, byli stíháni jako špioni

12. 2. 2017

Britská konzervativní vláda navrhuje drasticky přepracovat dosavadní britský zákon Official Secrets Act o ochraně státních tajemství. Má ho nahradit nový Espionage Act, zákon proti špionáži. Ten by měl soudům dát možnost trestně stíhat novináře, kteří zveřejní utajovaný vládní materiál.

List El Nacional v Dominikánské republice si spletl komika Aleca Baldwina s Donaldem Trumpem

12. 2. 2017

List El Nacional omylem publikoval fotografii amerického herce Aleca Baldwina ve světlevlasé paruce namisto Donalda Trumpa. Baldwin hraje Donalda Trumpa ve sžíravých, vysoce populárních satirických scénkách televizního pořadu Saturday Night Live:

Trump a Bannon v Bílém domě ZDE

Trump u televizního Lidového soudu: ZDE

Tiskové konference Trumpova tiskového mluvčího Seana Spicera ZDE ZDE

Komentátoři poukazují na to, že příchod Donalda Trumpa do Bílého domu vedl k neobyčejnému rozkvětu americké televizní satiry.

Zdroj ZDE

Czech Republic: As if the American government advertised on Breitbart News...

11. 2. 2017

The Czech Trade and Industry Ministry, headed by Jan Mládek from the Social Democratic Party, has paid 165 000 crowns (6500 US dollars) to advertise on the widely read, extreme right wing website Parlamentní listy. This sum of money will pay for ten PR articles and three interviews with top ministry officials and several PR photographs.

Media specialists warn that Parlamentní listy, a website which is very similar to the American website Breitbart News, uses methods which are in direct contradiction with the rules of journalism. "The authors use emotional language and manipulative techniques and every fifth published article expresses negative emotions," says Petra Vejvodová, an expert on propaganda from Masaryk University in Brno.

The emotionally manipulative articles published on Parlamentní listy often produce waves of hate speech from its readers. As a result of articles published on Parlamentní listy, Czech pro-refugee activists Eva Zahradníčková has received many death threats, both by email and by telephone. Britské listy journalists Daniel Veselý and Jan Čulík are also regularly receiving hate mail and death threats from Parlamentní listy readers. Some of the death threats against these two journalists have been published on the Parlamentní listy readers' forum.

Czech public service radio has compiled a list of one hundred most frequently shared fake news items (i.e. news items that cannot be verified) on social networks in the past year. 3 fake news articles, published by Parlamentní listy, are in the top ten of this list. Of the one hundred most frequently share fake news items on social networks, 35 have been published by Parlamentní listy.

Trump "možná podepíše nový exekutivní příkaz"

11. 2. 2017

Zmatek vznikl v pátek večer ohledně postoje Trumpovy vlády vůči jeho zákazu vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí, který pozastavilo několik amerických soudů. Trump se v letadle na Floridu vyjádřil reportérům, že "možná podepíše úplně nový exekutivní příkaz", a to možná v pondělí nebo v úterý. Jeho účelem prý budou "nová bezpečnostní opatření".

Jeden činitel v Bílém domě řekl tiskové kanceláři Reuters, že Trump se rozhodl nejít s odvoláním proti pozastavení jeho nedávného zákazu k americkému Nejvyššímu soudu. O několik minut později citoval Washington Post šéfa štábu Bílého domu Reince Priebuse, že vláda "zkoumá všechny možnosti včetně Nejvyššího soudu".

>

Podrobnosti v angličtině ZDE

Masifikace vzdělávání není primárním důvodem rozpadu racionálního diskursu

Nejlépe, kdyby lidé vzdělávací systém vůbec neopouštěli

10. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Hodně lidí na vysokých školách neznamená nutně hrozbu destrukce racionality. Naopak, může jít o určitou prevenci. Berme vážně návrh na to, aby se lidé povinně vzdělávali do 25 let. Ideální by bylo, kdyby vzdělávací systém vůbec neopouštěli. Samozřejmě ne pod tlakem, ale naopak na základě určitého stimulu. Vývoj směřuje k tomu, že společnost bude muset řešit problém s nepotřebnou lidskou činností a pokud nemá dojít na konflikty z naprosté existenciální bezradnosti zvětšující se skupiny od narození bezprizorných, je třeba jim dát smysl života. Občanská mzda v kombinaci s permanentním vzděláváním je možné řešení.

Intelektuálové neumějí mluvit s obyčejnými lidmi

10. 2. 2017

Velmi se mi líbil Váš článek Jak Karel Čapek varoval před Donaldem Trumpem, píše Markéta Kalivodová. Zajímalo by mě, jak si Vy vysvětlujete (pokud tedy) onu nečinnost nebo neschopnost intelektuálů/elit mluvit s občany a vysvětlovat jim fakta. Já Vám, s dovolením, z (velké) úspory času přepošlu email, který jsem na to samé téma poslala jednomu diskutérovi (totožnost je pozměněna, nejmenuje se Jakub:).

Právě jsem dočetla článek pana Čulíka "Jak Karel Čapek varoval před Donaldem Trumpem". Pan Čulík v něm cituje: "Chtějí válku, protože jsou pro ni vychováváni. Nikdo je nevychovává pro mír" a v tomto já vidím alfu a omegu současného problému (vysvětlím níže). Pan Čulík dále píše: "To je klíčový výrok této Čapkovy hry. Demokracie nemůže fungovat, pokud bude zlikvidován racionální veřejný dialog na základě věcných a ověřených faktů. Pokud veřejnou sféru převezmou manipulátoři, demagogové a prodavači fake news." Ale kdo má onen racionální veřejný dialog vést (ve smyslu řídit)? Pan Čulík píše: Čapek Galénovou smrtí argumentuje, že intelektuálové, lidé schopní kritického myšlení mají odpovědnost. Musejí s občany mluvit a vysvětlovat jim fakta. Pokud to nedělají, nebo nejsou toho schopni a převládne lživý Donald Trump, svět končí sebevraždou."

Masifikace vzdělání kvůli zisku zdiskreditovala standardy racionální debaty. Vinit "intelektuály" je jen laciný alibismus

10. 2. 2017 / Karel Dolejší


Můžete se týdny a měsíce rétoricky zabývat další údajnou "zradou vzdělanců", abych si vypůjčil letitý titul Juliena Bendy. Jenomže všeobecné zdiskreditování standardů racionální debaty neponechává pro "komunikaci s veřejností" na racionálním základě prakticky žádný prostor. Zabraly jej totiž reklama a marketing.

Strach z migrantů a terorismu jako únik od reálných problémů

10. 2. 2017 / Boris Cvek

Lidé v České republice se prý bojí zejména migrace a terorismu, tedy něčeho, co tu není. Není přitom vůbec pravděpodobné, že bychom i při celoevropském systému kvót měli někdy u nás větší počet migrantů nebo teroristických útoků než v Německu nebo Rakousku, což jsou země, které nás výrazně překonávají životní úrovní.

Kupodivu nevidíme na prvním místě strach z toho, co nám reálně hrozí, totiž že ani za 20 nebo 50 let nedoženeme západní Evropu v úrovni mezd, ve fungování veřejné správy, v průhlednosti politiky, ve kvalitě justice, v znečištění ovzduší, které ročně v ČR způsobuje tisíce předčasných úmrtí, apod.

Edward Snowden: "Je to důkaz, že nejsem špion"

11. 2. 2017

Whistleblower Edward Snowden reagoval na nepodloženou zprávu amerických CBS News, že ho prý Rusko chce vydat do USA jako "dar Trumpovi", argumentací, že to prý potvrzuje, že není špion.

"Konečně nevyvratitelný důkaz, že jsem nikdy nespolupracoval s ruskými výzvědnými službami. Žádná země neobchoduje se špiony, protože by se ostatní obávali, že jsou hned na řadě jako další."

Snowden reagoval na zprávu televize CBS, podle níž americké výzvědné služby dostaly signály, že Rusko chce Snowdena předat do USA, aby posílilo Trumpův přátelský postoj vůči Moskvě. Trump se vyjádřil, že Snowden je "zrádce" a "špion", který si zaslouží být popraven.

Zpráva je založena na dvou anonymních zdrojích z americké výzvědné komunity. Deník Guardian nebyl schopen ji nezávisle ověřit. Snowdenův právník v ACLU Bew Wizner sdělil televizi NBC, že nemá žádné informace o údajných plánech navrátit Snowdena do USA.

Zdroj v angličtině ZDE

Britská vláda ze vzdala plánu, že by Trump promluvil v Dolní sněmovně

10. 2. 2017

Státní návštěva Donalda Trumpa se bude konat během prázdnin v britském parlamentě, aby se Trump vyhnul urážce od britských poslanců poté, co předseda Dolní sněmovny John Bercow v minulých dnech vyloučil, že by dovolil Trumpovi pronést projev v Dolní sněmovně.

Skotská vláda financuje začlenění syrských lékařů mezi uprchlíky do tamějšího zdravotnictví

11. 2. 2017

Částkou 160 000 liber se rozhodla skotská vláda financovat jazykové kurzy, doplnění kvalifikace a získání informací o britském státním zdravotnictví pro lékaře mezi syrskými uprchlíky a uprchlíky z jiných zemí, aby poté, co se seznámí se strukturou, kulturou a etikou britského zdravotnictví, v něm mohli začít co nejdříve pacovat.

Skotská vláda doufá, že syrští lékaři využijí svých dosavadních profesních zkušeností, aby se stali "cenným přínosem pro státní zdravotnictví ve Skotsku". Syrští lékaři však se budou muset podrobit britským lékařským zkouškám a budou muset mít dobrou znalost angličtiny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Fake news: Na Filipínách je to stokrát horší než v ČR. Přijde to i do Evropy?

10. 2. 2017

V seriálu týkajícím se Fake News přinesly Channel Four News v pátek večer děsivou reportáž z Filipín, kde se bezostyšně a otevřeně používají lživé zprávy k diskreditaci oponentů prezidenta a vládní politiky - a ono to funguje, protože, jak vysvětlil vládou komerčně najímaný pracovník PR, který bez problémů přizná, že se spolupracovníky provozuje stovky lživých facebookových účtů, "lidé mají tendenci chovat se stádovitě".

Na Filipínách není vulgární internetové trollování jen legální, ale vládní struktury ho systematicky zneužívají k podpoře své politiky. Armády trollů pomohly prezidentu Dutertemu dostate se k moci a stejných špinavých metod používají i jeho političtí odpůrci.

Jde o úmyslnou kontrolu mozků občanů, protestuje opoziční politička. Lživou vládní propagandu za peníze šíří i populární rockové zpěvačky. Prezident Duterte na Filipínách vyvraždil tisíce lidí, obviněných z šíření narkotik. Nikdo proti tomu neprotestuje.

Na Filipínách fungují armády vysoce efektivních a agresivních internetových trollů, kteří zastrašují veškerou opozici.

Nejenergičtější Duterteho oponentka, senátorka Leila De Lima, dostala v jediném dni vlnu dva a půl tisíce sprostých emailů a telefonátů včetně vyhrožování smrtí. Je obětí velkého množství běžně zveřejňovaných falešných zpráv. Mimo jiné je v nich lživě obviňována, že přijímá platby od šéfů mafie prodávající drogy a že se nechala nafilmovat při sexuálním aktu se svým řidičem. To o ní veřejně tvrdí i prezident Duterte, že se mu nad tím "zvedá žaludek".

Filipínci používají sociálních sítí nejintenzivněji na celém světě. Hranice mezi seriozním zpravodajství a fake news v této zemi zmizela.-

Videoreportáž z Filipín na toto téma ZDE

Orbán: Pomůžeme uprchlíkům z Holandska a z Francie

10. 2. 2017

Orbán pomůže lidem prchajícím před hrůzami života v Holandsku a ve Francii, ale ne těm, kteří si žijí pohodlným životem v Sýrii. Orbán dosahuje extremní idiocie.

Orbán: "Maďarsko pomůže skutečným uprchlíkům: Holanďanům, Francouzům, zděšeným politikům a novinářům, těm, kteří chtějí nalézt svou ztracenou Evropu."

Americký federální odvolací soud jednomyslně odmítl obnovit Trumpův zákaz vstupu do USA pro muslimy

10. 2. 2017

Trump na to na Twitteru reagoval: "Uvidíme se u soudu!"

Trump: "UVIDÍME SE U SOUDU, JDE O BEZPEČNOST NAŠEHO NÁRODA!"

Trump to v rozhovoru s reportéry označil za "politické rozhodnutí".

New York Times: Tři soudci amerického federálního odvolacího soudu v San Francisku jednohlasně odmítli obnovit Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a pro občany sedmi převážně muslimských zemí. Rozhodnutí se soustředilo na úzkou otázku, zda by zákaz měl být zablokován, zatímco soudy budou zkoumat, zda by mohl být legální. Je pravděpodobné, že se Trump nyní rychle odvolá k americkému Nejvyššímu soudu. Americký Nejvyšší soud nemá plný počet soudců a mohl by se zaseknout. Rozhodnutí 4 soudců proti 4 by ponechalo pozastavení Trumpova zákazu v platnosti.

Mé (ne)reálné přání do budoucna

10. 2. 2017

Rád bych poděkoval Britským listům, které zprostředkovaly na svých webových stránkách zajímavou a podnětnou čtenářskou diskuzi na téma Proč je dnes mezi lidmi v ČR tak populární nenávist?

Se všemi názory a argumenty,které zazněly naprosto souhlasím, píše Petr Huďa z Jihlavy.

Jsem běžný občan-dělník.Moje osobní zkušenost v debatách mezi lidmi, se kterými nejčastěji přicházím osobně do styku na téma uprchlická krize a fungování EU, je obdobná, jakou autoři popsali. (Na věku,vzdělání,sociálního postavení či třídy nezáleží).

Dlouhodobě mimo jiné pomocí internetu přeposílám svým příbuzným a přátelům články, které vycházejí jak v Britských listech tak Deníku Referendu či A2larmu.

Tyto internetové české deníky považuji za nejlepší a nejserioznější zpravodajské a publicistické weby,co zde máme. Svými články nejvíce oslovují humanisticky a levicově kritické čtenáře.

Věkem patřím mezi střední generaci. Mám takové (ne)reálné přání. Za svého života se dožít toho,že nejvíce sledovaná média mezi Čechy budou právě takové Britské listy, Deník Referendum a A2larm,nebo jim podobné deníky, které je v budoucnu nahradí. Parlamentní listy a weby typu Nová republika, nebo Vlastenecké noviny časem budou okrajovým čtenářským zájmem malé skupiny Čechů.Jsem toho názoru,že to bude pozitivní signál. Něco se ve společnosti pohnulo k lepšímu a dá se na tom stavět. Reálná hrozba novodobého fašismu se tím stane minulostí.

Pochopitelně bude hodně záležet i na dalším politickém a ekonomickém vývoji v EU a ve světě.Zejména ve Spojených státech bude zajímavé sledovat,kdo současného amerického prezidenta Trumpa po příštích prezidentských volbách nahradí. To všechno ovlivní další život v ČR.

Trump během telefonátu s Putinem odsoudil smlouvu o omezení jaderných zbraní

10. 2. 2017


V prvním prezidentském telefonátu s ruským lídrem Vladimirem Putinem Donald Trump odsoudil omezení počtu amerických a ruských jaderných hlavic jako dohodu, která je špatná pro USA, tvrdí dva američtí představitelé a bývalý představitel seznámený s obsahem hovoru. Když Putin naznačil možnost prodloužení Pražské smlouvy z roku 2010 známé také jako Nový START, Trump přerušil hovor a ptal se svých spolupracovníků, čeho se smlouva týkala, tvrdí tyto zdroje.

"Volte Trumpa, nebo bude válka!"

10. 2. 2017 / Karel Dolejší


"Velká doba si vyžaduje skutečně velkých blbců, aby se zapsali do jejích análů, v nichž se ti malí nikdy neocitnou," napsal psychiatr Radkin Honzák ZDE. Světový šampionát v nejapnosti zvaný trumpiáda potvrzuje jeho výrok doslova každý den, často i několikrát.

Celá plejáda zabijáků…

10. 2. 2017 / Daniel Veselý

Když Donald Trump reagoval na námitku známé mluvící hlavy Fox News Billa O’Reillyho, že Vladimir Putin je zabiják, slovy: „Existuje spousta zabijáků. Myslíte si, že naše země je tak nevinná?“, spustila se obvyklá mediální palba. Nicméně pokud Donald Trump čirou náhodou mluví pravdu, neměli bychom řečené překřičet jen proto, že se cynicky zastává jednoho z mnoha zabijáků. Přestože se americký prezident zhlíží v ruském prezidentovi, který nese odpovědnost za tisíce usmrcených Čečenců a Syřanů a politickou represi na domácí půdě, jeho teze o „nevinné Americe“ by neměla jen tak zapadnout, byť prezident hovořil i o sobě, aniž by si toho byl vědom.

Jak nás vyhledávání na Googlu vede k naprostým blbostem

10. 2. 2017

V rámci své série varovných analýz, věnovaných celý tento týden fake news, vysílaly ve čtvrtek večer Channel 4 News reportáž, která poukázala na to, že automatické předpovídání dotazů na vyhledávači Google - který k vyhledávání na internetu používá devadesát procent!! uživatelů - nás v důsledku jeho algoritmů vede často k naprostým blbostem anebo opravdu urážlivým,  obscénním nebo trestným  výrokům.

Zadáte-li do vyhledávače Google větu "Holocaust is "

Google vám automaticky doplní:

"Holocaust je lež"
"Holocaust je hoax"
"Holocaust je spiknutí"
"Holocaust je mýtus"

a kliknete-li na jakýkoliv z těchto odkazů, otevřou se před vámi nejstrašnější lživé ultrapravicové nesmysly.

Rozhovor Britských listů 95:

Jak "zrádci národa" v západních Čechách spolupracují s Němci

3. 2. 201721. ledna 2017 bylo dvacáté výročí Česko-německé deklarace o narovnání vztahů mezi ČR a Německem, kterou v roce 1997 podepsali Václav Klaus a Helmut Kohl. Od té doby se zdárně rozvíjí spolupráce Čechů a Němců v příhraničních oblastech, jak o tom svědčí v tomto Rozhovoru Britských listů rodák z Chebu a Plzeňák František Řezáč. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Zuřivost proti rozhodnutí britské vlády zrušit příslib přijetí 3000 dětských uprchlíků sílí

10. 2. 2017

Británie pošpinila svou hrdou historii pomáhání dětským uprchlíkům

V Británii roste nátlak na premiérku a na ministryni vnitra, která zrušila projekt na přijetí 3000 dětských uprchlíků z Evropy po příchodu pouhé desetiny z nich.

Theresu Mayovou za toto rozhodnutí zkritizoval arcibiskup canterburský i rostoucí počet konzervativních poslanců.

Arcibiskup canterburský Justin Welby konstatoval, že je "zdeprimován a šokován" rozhodnutím omezit projekt lorda Dubse, který přišel v rámci Wintonova Kindertransportu jako dítě do Británie z Československa ve třicátých letech, podle něhož měla Británie přijmout 3000 dětských uprchlíků.

Ke kritice se připojila celá řada konzervativních i labouristických poslanců, stejně jako pracovníci humanitárních organizací.

Vidíme se jako oběti

9. 2. 2017

Zatímco západoevropské společnosti se v poválečném období vyrovnávaly s vinou za kolonialismus či nacismus a sociální hnutí v šedesátých letech tematizovala otázky občanských práv, míru, životního prostředí, postavení žen, rasismu a vztahu ke Třetímu světu (časem i imigrace), u nás byla tématem šedesátých let reforma politiky a ekonomiky tehdejšího režimu. V západní Evropě se tak tématem veřejných debat a politických bojů staly tyto otázky, u veřejnosti se v těchto záležitostech rozvinula větší vnímavost a citlivost (např. vůči rasismu) a politická reprezentace je v různé míře vzala za své. S trochou zjednodušení lze říci, že základní politický konflikt probíhal na ose konzervativní pravice/Nová levice, neboť tradiční stará levice s některými konzervativními postoji byla na ústupu.

Česká společnost stála stranou tohoto vývoje, společenskými diskusemi hýbala jiná témata. Ačkoli se k nám po roce 1989 šířily ideje ze západní Evropy, chybělo tu podhoubí sociálních hnutí i desetiletí veřejných debat na témata Nové levice, takže většina lidí neměla příliš příležitost rozvinout si vnímavost v těchto otázkách, navíc mnohé ideje ze Západu byly vnímány jako cosi cizího bez relevance pro naši situaci (pro ideje neoliberalismu to neplatilo) a okrajové výstřelky bývají snadno karikovány jako projevy politické korektnosti. Podstatná část levice si zachovala některé společensky konzervativní postoje, takže politické štěpení má odlišnou podobu než v západní Evropě a chybí zde politická síla, která by témata Nové levice jednotně prosazovala (současně by ovšem taková síla neměla přehlížet témata staré levice).

Kromě chybějících sociálních hnutí a desetiletí veřejných debat a předchozí izolace hrála roli i tradice restriktivní imigrační a azylové politiky, díky čemuž až do doby uprchlické krize imigrace a kulturní jinakost nebyla politicky významným tématem (a tedy předmětem velkých debat, na druhou stranu díky tomu zde dříve nevznikla pravicově populistická protiimigrační strana západoevropského typu).

U řady lidí se i díky tomu při poukazování na potenciální rizika imigrace směšuje věcná stránka s xenofobií a rasismem více než v západoevropských zemích, čehož mohou pravicoví populisté využívat k prosazování své agendy.

Na druhou stranu část zastánců přijímání uprchlíků má sklon házet všechny odpůrce do jednoho pytle s rasisty a xenofoby, ačkoli jejich motivace může být často odlišná, případně xenofobně znějící výroky mohou být pouze projevem neobratného vyjadřování lidí, kteří nejdou zvyklí, ani školení v nuancovaném vyjadřování postojů.

Současně ale platí, že spousta odpůrců imigrace a přijímání uprchlíků odmítá všechny své kritiky jako naivní idealistické sluníčkáře (případně coby neomarxisty, aniž by měli reálné povědomí o vývoji neomarxismu), aniž by odlišovali oprávněnou kritiku rasistických a xenofobních tendencí od nekritického idealismu (právě tak jako vznikají negativní stereotypy uprchlíků coby „druhých“, mohou tak vznikat i idealistické pozitivní stereotypy o uprchlících coby „druhých“, ty negativní ale u nás výrazně převažují).

Přidejme k tomu faktory, jako ekonomická nejistota, obecná krize tradičních politických stran a liberální demokracie, fungování sociálních médií, fenomén fake news, nepříliš vysoká důvěra v instituce atd. ... a máme zde situaci, jakou tady máme.

Ještě jedna poznámka: zatímco západoevropské země se vyrovnávají se svou historickou vinou, my máme sklon nahlížet na svou historii z role oběti velmocí – nejprve Rakouska-Uherska, pak Německa (po zradě Velké Británie a Francie), pak SSSR (v osmašedesátém za spolupráce NDR, Polska, Maďarska, Bulharska) a v současnosti v očích řady lidí EU. Samozřejmě, že třeba v roce 1938/9 a 1968 jsme mnoho možností neměli, ale měli bychom se dnes v rámci možností více snažit o aktivní mezinárodní roli a podílet se na společné zodpovědnosti. Nakonec syrská krize nemálo souvisí s válkou v Iráku, kterou většina našich politiků podpořila (byť jsme v ní hráli okrajovou roli). S vnímáním sebe sama jako obětí a určitým fatalismem může souviset politická pasivita lidí v ČR.

Nenávist v lidech vždycky je a projevuje se až v oslabených společnostech

9. 2. 2017

Tomáš Krátký:

Vysvětlení, kde se bere nenávist, je dle mého celkem prosté. Nenávist se nebere, nenávist v lidech prostě je, a záleží na okolnostech, jestli se projeví. Lidé prostě a jednoduše dělají to, co je pro ně nejvýhodnější. Ve zdravé společnosti bývá výhodné vycházet s ostatními a "být hodný". Je-li společnost oslabená a ztrácí důvěryhodnost, přestává se takovéto chování vyplácet.

Nenávistné projevy jsou proto v prvé řadě "indikátorem" nemoci společnosti.To, že jsou lidé často neochotní ověřovat informace a věří nesmyslům, a spousta dalších věcí, popsaných také zde na BL lepšími slovy, než bych to dokázal, je samozřejmě pravda. Ale nic to nemění na tom, že nenávist není příčinou, nýbrž důsledkem - v zásadě obrannou reakcí stejně jako horečka těla při onemocnění.

Příčiny jsou, domnívám se, zčásti "přirozené" (stárnutí idejí a západní společnosti, klimatické změny, ...) a zčásti důsledek nedostatečnosti stávajícího společenského pořádku ve světě měněném moderními technologiemi.

Řadu příčin krize zde na BL dle mého brilantním způsobem popsal p. Veselý. Uvedu jenom jeden příklad za všechny. Putin je dle článku "zločinec a vrah", který způsobil smrt tisíců lidí. V čem je ale třeba jiný takový Obama, který ovšem dostal Nobelovu cenu míru? Právě řadu let se táhnoucí snaha "popisovat stejné věci různými jmény" a "vysvětlovat" masám lidí, co je "správně", má na současné situaci nemalý podíl.

K tomu Jan Čulík: Jsem dalek toho, abych hájil politiku vraždění prostřednictvím dronů, kterou prováděl Barack Obama. Je však nutno podotknout, že Obamovi dali pošetile Nobelovu cenu míru teprve na začátku jeho funkčního období a od té doby se stala velmi ironickou. Přesto však je v rámci férovosti nutno dodat, že hlavním cílem Obamových úderů drony nebylo vraždit civilisty a děti, jak to bylo zcela záměrným cílem Putinova bombardování nejprve v Čečensku a pak v Aleppu. V rámci nynější ruské vojenské doktríny, že jen válka, která je totální a útočí na všechno, civilní infrastrukturu, ženy, děti a civilisty, může být vítězná.

Proč se šíří nenávist v České republice?

9. 2. 2017 / Martin Pleva

Rád bych se vyjádřil k názorům pana Čulíka i některých dalších diskutujících:

1. Terorismus nelze rozhodně podceňovat – islamistický extremismus, nenávidějící západní hodnoty, je vážnou hrozbou. To je podle mě zcela nepochybné. Lidé ovšem – jak bylo v diskusi již několikrát správně řečeno – zaměňují islamismus a islám, resp. muslimy. Zde jsou příčiny tyto:

a) neznalost a nevzdělanost, spojená v našich podmínkách s náboženským analfabetismem – lidé zkrátka nevědí, jak reálně funguje náboženství, že příslušníci každého velkého náboženství se liší svými názory i tím, jak vůbec víru vnímají a chápou, že muslimové nejsou „chodící korány“, tak jako křesťané nejsou „chodící Bible“, že většina věřících nebere (naštěstí) každou větu a každé slovo v jejich svatých knihách doslova atd.

Česká společnost byla absolutně nepřipravená na globalizaci

9. 2. 2017

Karel Kučera:

1. Český rasismus ale není přece otázka dneška, vleče se naší historií minimálně po celou dobu samostatnosti. Jak jsme se chovali k Němcům a ostatním menšinám za První republiky v době míru a dnes? Náš postoj k odsunu? Jak se chováme k Romům posledních minimálně sto let? Co Ukrajinci, Rusové, Poláci? Vietnamci? I “bratři čoboláci“ Slováci, Maďaři? Je to komplex méněcennosti, naší malosti a faktu, že sice jsme samostatný suverénní stát, ale nikdy v historii jsme se samostatně a suverénně nechovali , nechováme a chovat nebudeme. Věří snad tady někdo tomu, že bychom se jako stát byli schopni postavit či bránit stát ještě slabší proti někomu silnějšímu aspoň formálně či aspoň po nějakou dobu, utržit sice ránu, trpět, ale mít čistý štít? A je jedno jestli půjde o velmoc ruskou, americkou, německou nebo tu, co chtěl vytvořit IS. Pamatuji si na tu absurditu nápisů u naší školy, kdy školní výchova šla v 70.-80, letech v podobném duchu: “Již nikdy Mnichov!“ a hned vedle toho: “ Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!“ V čem a kdy vlastně jsme byli jiní, že až dnes?

Ženy v burce jsou mloci, čmoudi kradou, cigáni jsou paraziti a já chci v ČR vládu pevné ruky

9. 2. 2017

Jan Kapusta:

S velkým zájmem jsem si přečetl Váš komentář k semináři o Čapkově Bílé nemoci. Musím s Vámi souhlasit, ano, Čapek byl vizionář a uměl předpovídat. Já bych se zaměřil spíše na Válku s mloky. Pokaždé, když potkám na Karlově mostě nějakou osobu v burce, či jinak zahalenou, vybaví se mě scéna, kdy p. Povondra vidí na hladině Vltavy mločí hlavu. Spolu s ním si vždycky řeknu, ano. Už jsou tady. MLOCI !!!!

K vašemu přání vyvolat diskuzi o tom, proč jsou Češi tak xenofobní a nenávistní. Víte, problém vás, akademických intelektuálů je ten, že váš pohled na svět je nesmírně složitý. Jenže, život nás, toho plebsu má naprosto jednoduchá pravidla. Snažit se zaplatit všechny složenky a hypotéky, najít krám, kde mají zrovna slevu na potraviny, uhlídat děti tak, aby pokud možno nehulily trávu a když už, tak ne ve škole. Pohlídat to, co se děje na jejich facebookových stránkách. Najít v sobě dostatek trpělivosti, aby jste nerozbili hubu sousedovi od vedle, který je neustále nalitý, ačkoliv už 20 let nepracuje. Zrovna dostal od sociálky novou televizi. V tramvaji vidíte cigány, jak se revizorovi vykazují průkazkou, že mohou jezdit zdarma. Do toho se podaří zhlédnout pár záběrů z parlamentu a nějakým nedopatřením nějakou diskuzi na ČT 2 , to stačí, aby jste celou tu t.z. "parlamentní demokracii" začal hluboce nesnášet.

Co když zrušíme lidská práva?

9. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Máme vážný problém: "Důležité je, že v jeho vládě je to samý hošánek od Goldmanů, a samozřejmě také fešáci od ropy, od farmak a od kanónů. Prostě nic nového pod sluncem. Snad jedno jediné. Trump je prostě "hodnověrný" či snad dokonce "věrohodný" reprezentant režimu. Schválně nepíšu systému, protože systémy jsou na rozdíl od režimů údajně demokratické ... Ano, tohle je kapitalismus bez lidské tváře. Do morku kostí prolhané lidské tváře, kterou reprezentoval Obama a kterou by reprezentovala Clintonová." Tolik reakce čtenáře na stav světa po volbě Donalda Trumpa prezidentem USA. Psal taky, že Obama - podle zdroje nakloněného Donaldu Trumpovi  - odešel z Bílého domu jako miliardář (The Washington Times), ale to není úplně podstatné. Jen dekorace. Podstatné je, že politický systém liberální demokracie je pro významnou část západních společností nedůvěryhodný. Konspirace, fake news, vytváření alternativní reality, to jsou fenomény, díky kterým se o této nedůvěře dozvídáme, jsou to její projevy. Přirozeně se staly součástí politického marketingu a hybridní války, jsou to ideální média. Není třeba je vytvářet a vnucovat, pouze dobře použít. Bylo by proto fajn si za této situace položit otázku, zda je opravdu Trump hodnověrnějším obrazem režimu a co z toho vlastně vyplývá. Je možné s lidmi jako Trump nadále uvažovat o demokracii?

Alzheimerland, země stará a stárnoucí

9. 2. 2017 / František Řezáč

Když mě v roce 1971 po stranických prověrkách a vyloučení  přesunuli z konstrukce "do výroby", měl jsem jedinečnou možnost vést dlouhé rozhovory s inženýrem Michálkem, vedoucím výroby, kterého náš ředitel Klement Poulíček přijal z nějakého místa v zahraničním obchodě, odkud ho  vyhodili. Byl to člověk starší, zcestovalý a moudrý, narozdíl ode mne. Já, mladý blbec, který si myslel, že jsme se měli bránit invazi. Ale to je jiné téma.

 Michálek mě nasíral výklady, že my nemůžeme být jako Jugoslávie, která se od Moskvy včas odtrhla, že jsme hrozně starý národ, který je jaksi ze zkušenosti opatrný. On  přestavoval chalupu u Chebu a já si odvážel do Plzně materiál na stavbu baráku. To byly diskuse při čištění cihel...

Jak Karel Čapek varoval před Donaldem Trumpem

7. 2. 2017 / Jan Čulík

Pár myšlenek ze včerejšího semináře o hře a filmu Bílá nemoc na Glasgow University

Jak je vidět skoro z celého díla Karla Čapka, Čapek byl hluboce ovlivněn a ztraumatizován děsivou zkušeností masakrování milionů lidí v první světové válce. Hrozil se toho, jak rychle se dokáže zdánlivě stabilní, civilizovaný svět rozložit v šílící násilí. V britské televizi se vysílají  dokumentární filmy uváděné bývalým britským konzervativním politikem Michaelem Portillem, který je vyzbrojený kdysi nesmírně populárním, objemným knižním turistickým Bradshawovým průvodcem po Evropě z roku 1913 a jezdí ve svých dokumentech evropskými vlaky, aby zjistil, co dnes, o více než sto let později, přežilo z uspořádaného, civilizovaného světa buřinek, pompéznosti a bohatých hotelů z doby před první světovou válkou. I Portillo však je nucen ve svých filmech často poukazovat na to, co děsilo Karla Čapka, jak rychle se onen civilizovaný svět z doby před první světovou válkou propadl to vražedného šílenství.

Čapek je celým svým dílem zděšen svým zjištěním, jak zatraceně tenká je vrstvička naší civilizace a jak rychle a spontánně se dokáže rozložit v divošství. Po zkušenostech z první světové války už nedůvěřuje nikomu - všichni lidi mají v sobě ochotu a schopnost stát se do minuty vrahy a násilníky - opustit morálku a hovět svým iracionálním, sobeckým pudům.

Nešťastník Jeremy Corbyn terčem sžíravé ironie na Twitteru kvůli brexitu

9. 2. 2017

Poté, co Labouristická strana zmeškala všechny šance k tomu, aby zabránila odchodu Británie z EU, a při diskusi a hlasování v Dolní sněmovně předák labouristů Jeremy Corbyn dokonce nařídil svým poslancům, aby pro brexit hlasovali, měl Corbyn ve středu večer tu drzost, že napsal na Twitteru toto:

"Teď začíná ten opravdový boj. Během nadcházejících dvou let využijí labouristé každé příležitosti k tomu, aby zajistili, že brexit zachrání bracovní příležitosti, životní úroveň, ekonomiku"

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, jejíž všichni poslanci hlasovali v Dolní sněmovně proti brexitu, na to odpověděla:

"Jak? Právě jste předali konzervativcům bianco šek. Nezískali jste jediný ústupek, ale přesto jste hlasovali pro odchod z EU. Ubohé."

Twitter však reagoval daleko sžíravěji:

Londýnská vláda zrušila Dubsův zákonný dodatek o přijímání dětských uprchlíků do Británie

9. 2. 2017

Člen Horní sněmovny Lord Dubs přijel jako dítě do Británie koncem třicátých let z Československa v Kindertransportu Nicolase Wintona. Kdyby ho tam tehdy britská vláda nevpustila, skončil by v koncentračním táboře. Dnes ovšem má britská vláda jiné hodnoty.

"Britská vláda říká, že Británie (počet obyvatel 64 milionů) má kapacitu přijmout jen 350 syrských dětí bez rodičů. Ubohé."

Loni přiměl Lord Dubs tehdejšího premiéra Davida Camerona, aby nechal schválit v Dolní sněmovně zákonný dodatek, podle něhož měla Británie přijmout 3000 z asi 80 000 dětských uprchlíků, uvízlých bez pomoci v Evropě. Realizace tohoto zákonného ustanovení však probíhala liknavě.

Se zuřivostí přivítala britská veřejnost nenápadné oznámení vlády Theresy Mayové, že ruší příslib přijmout tisíce zranitelných dětských uprchlíků bez rodičů z Evropy poté, co jich Británie přijala jen 350.

Reakce Británie je v ostrém kontrastu s krizí v bývalé Jugoslávii před 15 lety, kdy Británie přijala během tří let více než 200 000 uprchlíků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN požaduje naléhavou humanitární pomoc pro válkou vyvolaný hladomor v Jemenu

9. 2. 2017"Katastrofální a rychle se zhoršující." Tak OSN charakterizuje situaci v Jemenu. Varuje, že země je na pokraji hladomoru. Po dvou letech války, kdy tam Saúdskou Arábií vedená koalice, která bombarduje vzbouřence z kmene Huthi, ve snaze obnovit předchozí vládu, přivedla zemi na pokraj katastrofy. 12 milionů lidí je ohroženo smrtí hladem. OSN nyní žádá svět, aby poskytl dvě miliardy dolarů na potraviny a naléhavou pomoc.

Je to skrytá katastrofa v zapomenuté válce. Hladomor ohrožuje miliony lidí, varuje OSN a apeluje na světové vlády, aby poskytly dvanácti milionům lidí v Jemenu potraviny.Stephen O´Brien, OSN: "Pokud nedojde k okamžité akci, a navzdory pokračujícímu humanitárnímu úsilí, v roce 2017 je hladomor opravdovou možností. Podvýživa je široce rozšířená a roste děsivým způsobem."Reportér Krishnan Guru-Murthy, Channel Four News: Když jsem loni v létě Jemen navštívil, už tam byly známky blížícího se hladomoru. Děti jako Asam, které zemřely hladem, protože jejich matky byly natolik podvyživené, že je nemohly kojit.

Wikipedia zakázala citaci britského deníku Daily Mail kvůli nepravdivosti zpráv, které tiskne

9. 2. 2017

(Česká verze Wikipedie by takto musela zakázat většinu českého tisku)

Editoři Wikipedie hlasováním zakázali citovat na tomto serveru britský deník Daily Mail, protože ho označili za "všeobecně nespolehlivý". Wikipedie málokdy zakazuje publikace a dosud dovoluje odkazy na zdroje jako Russia Today či Fox News, které také vyvolávají mezi editory Wikipedie znepokojení kvůli nespolehlivosti svých zpráv.

Zákaz citací z deníku Daily Mail je založen na "pověsti tohoto listu, který nedostatečně ověřuje údaje, které zveřejňuje, chová se senzacionalisticky a často publikuje naprosté výmysly." "Daily Mail je všeobecně nespolehlivý zdroj a jeho používání jako zdroje bude za normálních okolností zakázáno, zejména vzhledem k tomu, že existují jiné, spolehlivější zdroje."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidi nenávidí "vyžírky intelektuály" a teď se jim objevili atraktivní vůdci

9. 2. 2017

Jiří Moos:

Přečetl jsem si Váš rozhovor s panem Rovenským a musím říci, že většinu věcí vidím podobně.

Chybí mi tam ale jeden pohled - opravdu poctivě hledáte příčiny situace u jiných lidí a jiných sociálních skupin, ale vůbec vás nenapadne se zamyslet nad tím, jestli by taky část problému nemohla být na vaší straně (ano, poctivé je říci na naší).

Proč nemalá část lidí tak nesnáší liberální intelektuály? To, že je to nový fenomén, není podle mě pravda, pouze se v poslední době objevilo několik nových vůdců, s kterými se mohou lidé ztotožnit a které mohou následovat.

To proč tito lidé nesnáší liberální intelektuály je např. popsáno v Jonathan Swift, Voyage to Laputa, a myslím, že někteří lidé vnímají tzv. pražskou kavárnu podobně, jako vnímali lidé na zemi obyvatele Laputy - jako neužitečné vyžírky, které musí nedobrovolně živit.

Nakolik je to skutečnost a nakolik jen pohodlná zkratka, která jim umožní jednoduchou definici nepřítele, už nechám na Vašem uvážení.

Dle mého názoru o uprchlíky primárně nešlo, je to jen vhodné téma k vyvolávání nenávisti vůči jejich podporovatelům, "sluníčkářům - obyvatelům Laputy", a také k získání popularity a moci. Počet cizinců i azylantů v ČR roste od roku 2008 jen velmi mírně a určitě to nemůže být důvod k tak radikální změně nálad:

Problém je, že v mediích téměř neexistují střízlivě kritické názory na současnou migrační krizi v Evropě. Musíme přijímat všechny uprchlíky v jakémkoliv počtu, protože potřebují naši pomoc versus oplotíme ČR a dovnitř nepustíme ani jednoho migranta. Tyto dva vyhrocené postoje se vzájemně potřebují, jeden bez vymezení vůči druhému ztrácí na atraktivitě.

K tomu Jan Čulík: No, podle mezinárodního práva mají státy povinnost postarat se o lidi prchající před válkou, vražděním a pronásledováním (Ženevské dohody, které mohou brzo potřebovat i Češi, pokud je svět nebude dodržovat, jsme potenciálně ve vážném ohrožení), ovšem samozřejmě Evropa měla zajistit bezpečné koridory a prověřování žadatelů o azyl, aby se mezi ně nedostali teroristi.

Pro nás, pro plebs, stačí chléb a hry

9. 2. 2017

Dušan Biheler (potomek uprchlíků):

K předcházejícím názorům jsem nucen přidat další příčinu strachu kombinovaného s nenávistí a nevědomostí (cizích jazyků, historie apod.). Stačí pohlédnout zpět a zeptat se (nejlépe sám sebe): kdo vrtěl psem, když se rozdělovala ČSFR, když se schvalovaly tzv. církevní restituce, když se řešilo jmenování ministra vlády ČR v rozporu s lustračním zákonem, když se jednalo o zdaňování korporátních zisků, o rozpočtu ministerstev obrany a vnitra, o postoji k TTIP nebo CETA?

Věřím, že seznam témat (před otazníkem) je hodně široký. Stačí vždycky a včas vypustit (dez)informační balónek, neboli fake news a Velkej Brácha spolu s médii mají co vysílat, psát a dokazovat, tj. odvádět pozornost od skutečnosti, případně zakrývat svou vlastní indolenci, impotenci nebo dokonce trestnou činnost. Pro nás, pro plebs, stačí tradiční chléb a hry.

Zkušenosti z hospody:

Neznalost, zaujatost, stádovitost a neochota kriticky myslet

9. 2. 2017

Jan Kočař:

na Vaši otázku ohledně toho, proč je tak mezi lidmi v ČR populární nenávist, je velmi těžké nalézt odpověď. Když uvedu příklad, rád si občas namátkou přisednu k lidem v hospodě a ptám se jich například na jejich názor, co si myslí o EU, a nestačím se divit, co z nich vylézá za "iracionality". Jejich odpověď často není vůbec postavená na reálných základech, většinou se jedná o odpor vůči byrokracii (počet úředníků nikdo nezná, je jich ale dozajista moc), vůči hloupým zákonům (aniž by je aspoň lehce znali), které jsou nám vnucovány z Bruselu, klasicky si myslí, že více peněz do EU posíláme než dostáváme atd. (Ve skutečnosti je ČR příjemcem obrovských dotací z Bruselu, pozn. red.)

Na mou prostou odpověď, že mnohdy jsou právní normy vzešlé z EU opravdu špatné, nicméně výhody, které nám členství přináší jako je volný pohyb osob (lidé už zapomněli, co je to stát dvě hodiny na hraničním přechodu, stačí vyjet např. na Ukrajinu), práce (velmi malá omezení) atd. převažuje nad negativy, mi často nikdo neodpoví, akorát mě nazvou eurohujerem.

Neznalost historie, komplex méněcennosti vůči Západu, stádovitost a zbabělost a oddanost vůdcům

9. 2. 2017

Jakub Ryppel:

Přidávám pár postřehů na téma „Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?“, které ještě (pokud vím) nezazněly:

- V českém školství dlouhodobě selhává výuka moderní historie. Žáci se podrobně zabývají relativně nedůležitými věcmi, jako Velká Morava nebo Jagellonci, na úkor dějin 20. století. Proto neumí vidět historické paralely a včas rozpoznat nebezpečné fenomény (např. Konvička se Zemanem na jednom pódiu). Navíc dějepis je stále až na výjimky vyučován stylem více popisným a méně analytickým.

- Mnoho Čechů má komplex z EU15 (členové EU před rozšířením v r. 2004), protože vnímají, že na Západě jsou lepší životní podmínky, kvalitnější zboží a vyšší platy. To dávají za vinu „Bruselu“, globalizaci a tento komplex si ventilují odporem k údajnému „bruselskému diktátu“, takže v momentě, kdy EU navrhne systém uprchlických kvót, berou to opět jako „diktát z Bruselu“ a uprchlíky nenávidí stejně jako nenávidí EU15. Tento „komplex chudého příbuzného“ se také projevuje tím, jak odmítáme být solidární v rámci EU a vůbec nám to není trapné.

- Zbabělost a hluboce zakořeněná poučka „držet hubu a krok“. Hlasatelé nenávisti jsou slyšet a mlčící většina pasivně přihlíží. Málokdo je ochoten vyvracet lži, oznamovat policii trestné činy z nenávisti, zastávat se obětí této nenávisti, obecně vybočit z davu, opustit svou komfortní zónu. Je to důsledek normalizace. V 90. letech spojovala Čechy iluze, že brzy dohoníme Západ („zpět do Evropy“). Dnes převažuje nihilismus, kdy pro ideály svobody, otevřenosti, lidskosti a solidarity není většina lidí ochotna riskovat momentální zdánlivé pohodlí.

- Jinde zmíněná oddanost vůdcům je podle mě projevem obecnějšího alibismu (stejně nic nezměním… mám rodinu… nehasím, co mě nepálí…), nedostatku sebedůvěry a schopnosti se rozhodovat, což jsou rysy české národní povahy, které jsou potvrzeny mj. i v analýzách v korporátní sféře.

Bodláky Václava Duška

Prachy, prašule, lež vyleští v pravdu

9. 2. 2017 / Václav Dušek

Prachy do černých kapes napadaly v porevolučním shonu a nevrátí se nikdy zpět. Můžeme být svědky osočování nejvyšších popletů – holobrádkovské rošády, sociální garde, hele ano a šach, levicový mat, společenský pat. Drhnou nás na valše do čista, kdo zaspal, zchudnul. Připomíná to krapet pokusný televizní seriál miniautorky s pohledem zastydlé svazandy.

Výsledek hořký blábol, a aby toho málo nebylo, diváku, mele pantem herec, rentgenuje krále komiků – prý odpovědnost a zase odpovědnost. Chce se volat - ano, máš pravdu, ty jsi všeho moudra král.

Tisková zpráva

Mezinárodní putovní výstava STRACH Z NEZNÁMÉHO

9. 2. 2017

Během posledních dvou let byly miliony lidí nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů nebo extrémních klimatických podmínek, chudoby a dalších tragédií. Evropa se tak dostala do nejisté situace, která vyvolala mnoho otázek. Výstava Strach z neznámého (Fear of the Unknown), která bude 1. února zahájena v Galerii Národní technické knihovny v Praze, reflektuje tuto situaci očima umělců z České republiky i ze zahraničí.

Tomáš Prouza obvinil Theresu Mayovou ze lži, píše Guardian

9. 2. 2017

Velký prostor dává na své titulní stránce deník Guardian přednášce Tomáše Prouzy, českého náměstka ministra zahraničí pro otázky Evropské unie, přednesené na Karlově univerzitě. Prouza v ní obvinil Mayovou ze lži ohledně dopadu imigrantů z EU na Británii. Ten je pozitivní a nikoliv, jak Theresa Mayová uvádí, negativní.

"Prouza: Naším dědictvím pro příští generace nemůže být svět, kde se hodiny vrátí o sto let nazpět a všichni budou nepřátelé. Toho ale nemůžeme dosáhnout, jestliže budeme činit o sobě navzájem nepodložená tvrzení. Hovořím o pokračující a rostoucí agresi v Británii vůči občanům jiných zemí, zejména občanům ze střední Evropy. Znovu a znovu, čísla dokazují, že občané z EU přispívají do britské ekonomiky větší mírou, než co si z ní berou. Přesto však tento alternativní fakt - anebo to nazvěme tím, co to ve skutečosti je, totiž lež, se znovu objevil v projevu Theresy Mayové. Opusťme takovou taktiku a budujme svůj nový vztah na faktech a na respektu, ne na populismu a na lžích."

Prouza reagoval na pasáž v projevu Mayové v Lancaster House, kde britská premiérka hovořila o tom, že imigrace má negativní dopad na komunity:

"Za posledních přibližně deset let jsme svědky rekordní migrace do Británie a ty obrovské počty vyvolaly tlak na veřejné služby jako školy, zatížily naši infrastrukturu, zejména bytový fond, a stlačují mzdy pro dělníky."

(Komentátoři poukazují na to, že tlak na veřejné služby v Británii a na infrastrukturu vyvolaly drastické škrty konzervativní vlády a tlak na bytový fond skutečnost, že vláda nezajistila, aby se stavělo 200 000 bytových jednotek ročně, přestože už před deseti lety varovali odborníci, že pokud se to nebude dít, bytový fond se octne v krizi.)

Prouza také Británii kritizoval za lživá tvrzení Mayové, že se chce Británie "otevřít světu", jenže "blokací příchodu nejchytřejších a nejpracovitějších lidí do Británie": "Jak chcete 'dosáhnout mimo Evropu', když je vaším plánem uzavřít se světu a přátelíte se s mužem, který založil svou novou vládu na zrušení svých mezinárodních vazeb?"

Plně souhlasím a blahopřeji Tomáši Prouzovi, že to řekl Mayové takto naplno. Konečně hrají Češi správnou a výraznou roli v Evropě, poznamenává Jan Čulík.

Zdroj v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Bilionové eldorádo v horách krušných

9. 2. 2017 / Václav Dušek

Sudetský revír prý vyrabován, chodby a díla osiřely, štoly naučné udržovány pro generace příští; cín a wolfram i slída, cín, stříbro dávno vytěženo. Tvrzení o vyrabování se nezakládají na pravdě. Božská země v sobě ukrývá lithium, žádané v průmyslu. Zajímavé, že Čína a Chile údajně na surovinu uvalila embargo – snad pokus zakonzervovat naleziště a počkat na vyšší prodejní ceny. Máš-li v kopci nevídané bohatství střežené zatím perkajzly, můžeš být státe boháč i chuďas. Podnikatelská galerka zavětřila.

Co by měla dělat veřejnoprávní TV

9. 2. 2017

"Ano, je povinností státu dělat cílenou kontrapropagandu, která posiluje jeho vnitřní soudržnost. Takhle to dělá veřejnoprávní televize v Dánsku," píše Tomáš Hečko na Facebooku k promo videu dánské veřejnoporávní televize TV2, která vyrobila a šíří ryze inkluzivní a multikulturní spot, v němž ukazuje, že přes řadu odlišností, které jednotlivé lidi kategorizují, existuje spousta znaků, které jsou napříč stereotypními kategoriemi sdílené.Třeba se z toho ČT poučí a pochopí, že její rolí není přizpůsobovat se náhlým změnám společenských nálad a podporovat populisty...

Že, Evženku...

9. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Televize Prima, odvysílala pořad z cyklu Ano, šéfe, který je vlastně takovou výchovnou lekcí pro českou rasistickou scénu. Záměr v tom asi není, každopádně, populární televizní kuchař školí nejen v kuchyni, ale i v elementárním slušném chování a v přístupu k cizincům. Těžko měřit dopad, ale pravděpodobně bude úspěšnější než spojené síly českých (nexenofobních) intelektuálů. Jinak je ale obraz takové všední české reality dost děsivý. Nejvíce asi s ohledem na to, jak agresivní rasista vystavuje vlastní dítě silně emotivní zkušenosti skupinové nenávisti a vštěpuje mu své ignorantské stereotypy, nehledě na výstup s revolverem. Ohrožování výchovy dítěte je dle českých zákonů trestný čin...

Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?

8. 2. 2017 / Jan Čulík

Populistické nesmysly a nenávist vůči lidem, kteří jsou svévolně považováni za "jiné", se šíří po celé Evropě, avšak ve střední Evropě, včetně České republiky je ta nenávist absolutně rekordní.

Proč je tomu tak: Proč tolik Čechů nenávidí uprchlíky, kteří jsou naprosto nevinnými lidmi, kteří nikomu nic neudělali, a často jsou o hodně vzdělanější a schopnější než lidi žijící v Česku? Že by to bylo právě proto? Proč tolik lidí obdivuje Vladimíra Putina a jeho mafiánský stát, když je dokázano, že je to zločinec a vrah, vinný smrtí tisíců lidí v Sýrii a v Čečensku? Omezující stále tvrději život svých spoluobčanů. Chtějí tito lidé zavést v ČR také autoritářský útlak? Proč se jim to líbí? Vůbec tomu nerozumím. Co se to stalo tolika spoluobčanům?

Proč se tolik lidí tak nadšeně a rychle zbavuje lidskosti a překračuje tu nepřekročitelnou červenou čáru k sobectví a nenávisti, jak před tím varoval už Karel Čapek, který dobře věděl, že vzdáme-li se základních zásad humanity, dojde k smršti vražedné celosvětové katastrofy.

Opravdu by mě zajímalo, vážení čtenáři, proč tolik lidí tak nadšeně dnes věří nesmyslům, šíří je a vášnivě, s obrovskou vnitřní zlobou, je podporuje. Můžete to vysvětlit? Rád bych o tom vyvolal v Britských listech diskusi. Napište nám.

Zde je pro inspiraci k tomuto tématu krátký dialog, který jsem vedl s Janem Rovenským:

Putin už nevyjde ani se svým vazalem Lukašenkem. Co na to géniové hlásající "strategický" dialog s Kremlem?

8. 2. 2017 / Karel Dolejší


Mezi Moskvou a Minskem to "jiskří" kvůli sílící snaze ruské strany v rámci "integračních" projektů zlikvidovat i poslední známky běloruské nezávislosti ZDE. Jedná se o spor s vládcem, který velmi dalekosáhle podřídil svou zemi ruským očekáváním, včetně potlačení renesance běloruštiny. Co takové dění vypovídá o "realistických" úvahách ohledně mezinárodního dialogu s Ruskem?

BBC: V diplomacii nevítězí síla, ale kompromis

8. 2. 2017

Rozhlas BBC vysílá tento týden vysoce zajímavý dokumentární seriál s názvem "Přátelé a nepřátelé: Narativní historie diplomacie". V úterý v něm profesor David Rothkopf hovořil o kubánské raketové krizi z října 1962, kdy málem skončil svět v jaderné válce mezi Sovětským svazem a Amerikou. Sovětský vůdce Chruščev totiž náhle rozmístil jaderné rakety, které měly schopnost doletět až na Floridu, na Castrově Kubě.

Tradičním vysvětlením této krize je, že Sovětský svaz ustoupil, protože proti němu Amerika zaujala razantně tvrdé postavení. Tato chybná informace se podle Rothkopfa traduje v americké diplomacii, kde jsou dodnes mnozí přesvědčeni, že nejefektivnějším způsobem v diplomacii je razantní použití síly, protože protivník před drtivou mocenskou převahou ustoupí. Bohužel, kdykoliv nedávno američtí politikové a diplomaté jednali ve snaze prosadit v konfliktu svou tvrdou sílu, výsledkem byla katastrofa. Například ve Vietnamu. Protože druhá strana se tvrdé síle nikdy nevzdá, argumentuje Rothkopf.

Už patnáct let ale víme, že řešením kubánské krize nebyl ultranásilný americký postoj, ale kompromis.

Reakce: Stádovitost, lži médií, rasismus a oprávněný strach

8. 2. 2017

Zde jsou čtyři reakce na článek Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?

David Michal:

Dobrý den,

mezi možnými důvody dle mého nebývá zmiňována prostá stádovitost. Aneb lidé jednoduše přebírají ty názory, které vyhodnotí jako většinové. Klidně se pak může stát, že malá, zato hlasitá skupina nenávistníků vyvolá mezi lidmi dojem, že se jedná o většinový názor.

Skotský parlament hlasoval drtivou většinou proti brexitu

8. 2. 2017

Je načase, aby Londýn respektoval naše přání, píše skotský list The National.

Skotský parlament hlasoval drtivou většinou proti zahájení procesu odchodu Británie z Evropské unie, a to 90 proti 34 hlasům proti aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Potřeby Skotska, Walesu a Severního Irska nejsou řádně brány v potaz a neexistují žádné záruky pro občany EU žijící v Británii, praví se v rezoluci, kterou v úterý schválil skotský parlament. Rezoluce není závazná a britská premiérka Mayová ji může ignorovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak se levičáci naučili milovat Marine Le Pen

8. 2. 2017


Budovy ocelárny ArelorMittal se tyčí nad městečkem Hayange, tiché a mlčící. Několik lidí v posledních dnech přestalo vést rozhovory - ulice byly pokryty ledovou mlhou - ale ti kdo se odmlčeli charakterizovali život ve městě následovně: Od roku 2013, kdy ocelárna byla uzavřena, je tu jen málo práce a také málo naděje.

Trumpovo alter ego Steve Bannon a jeho apokalyptické vize o globálním konfliktu

8. 2. 2017 / Daniel Veselý

Bývalý intelektuální koryfej ultrapravicového webu Breitbart News a duchovní otec hnutí bělošských šovinistů Alt Right Steve Bannon se stal jednou z nejvýraznějších tváří Trumpova kabinetu. Hlavní stratég Bílého domu Bannon, jenž díky pozici v Národní bezpečnostní radě (NSC) získal možnost podílet se na formování domácí a zahraniční politiky Bílého domu, je přesvědčený o nevyhnutelném, či přímo fatálním střetu západního světa se světem islámským. Avšak Bannonovy paranoidní vize se nezastavily ani před případným vypuknutím konfliktu na půdě Spojených států.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16964