Má se v médiích poskytovat prostor extremistům?

10. 9. 2018


"Společnosti, které čelí útoku rasismu, jsou jako dům, v němž vznikl požár. 10 nebo 20 procent toho domu už shořelo, takže by se hasiči měli snažit zachránit zbylých 80 procent. Soustřeďte se na to, co se dá ještě vyhrát, než toho bude zničeno ještě víc."

Jak se postavit k sílícímu populismu a extremismu ve společnostech? Zabývat se příčinami jeho vzniku, argumentuje Kenan Malik. Jenže v českém prostředí ty příčiny nikdo nezkoumá a nikdo je neřeší. Naopak většina politiků se snaží využívat sílící populistické nenávisti ve společnosti k posilování svých politických pozic. Tím se ještě více zamlžuje a ignoruje, proč je tolik lidí naštvaných.

Andrew Stroehlein z lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyvolal globální diskusi o tom, zda se má v médiích poskytovat prostor ultrapravicovým extremistům. Ostře a opakovaně kritizoval britský týdeník Economist a americký časopis New Yorker, že pozvali k veřejné diskusi ultrapravičáka Stevena Bannona. New Yorker se kritiky zalekl, zejména poté, co čtenáři začali rušit předplatné časopisu, a diskusi s Bannonem odvolal. The Economist se nezalekl a diskuse se má konat.

Rozhovor Britských listů 181.

Američané nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi

7. 9. 2018S Karen von Kunesovou, profesorkou českého jazyka a literatury dnes na prestižní Yale University v USA a dříve na Harvardu, hovoří Jan Čulík o úpadku českých i obecně interkulturních studií na univerzitách v USA - zdá se, že Američané jsou posedlí technologií a biologií a dovídat se o jiných kulturách, aby nevedli neúspěšné války, to je moc nezajímá. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. září 2018.


K tomu: How do we defend the teaching of modern languages and cultures at universities (Jan Čulík at the University of Orleans, France) ZDE
30076

Případová studie ČSSD, v níž se najde jakákoliv další česká politická strana

Stav české politiky zásadně ohrožuje budoucnost ČR

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Kam až to česká politika dopracovala ve své “upřímné” snaze udělat Českou republiku lepší. Když dnes chcete říct lidem, že chcete bojovat proti obchodu s chudobou (jako třeba ČSSD), dáte si na billboard protimigrační výkřik. Když jim chcete dát najevo, jak dobrý jste hospodář, jak moc vám jde o budoucnost a jak chcete zlepšovat to, co je třeba zlepšovat (jako třeba Ano), postavíte vládní program na prohlubování bezpečnosti. V 7. nejbezpečnější zemi světa. Když chcete ukázat, jak skvělá jste politická alternativa (jako třeba ODS), necháte se reprezentovat politováníhodnými populisty (aby ani "křesťané" nezůtali nedotčeni, byť některé to mrzí) a politickými turisty (jako TOP09). Když chcete přesvědčovat voliče, ochotně půjdete dělat užitečné idioty do mediální kanalizace (jako Piráti). Zbytek už vůbec nestojí za řeč. Vítej, budoucnosti...

O zlotřilosti českých médií, která povedou ČR k vzniku koncentračních táborů a plynových komor

10. 9. 2018

David Michal poznamenal pod článkem Bohumila Kartouse:

Lidé si v novinách, které se zoufale snaží zvednou sledovanost, přečtou, jak mladý Afghánec někoho pobodal. Vyplašené sisinky, tedy lidé, si to nasdílejí na fuckbook. Politici bez vize a ideálů si to přečtou a dají na billboardy.

Na počátku je ono mediální strašení za účelem zvednutí čtenosti, což zvedne počet zhlédnutých reklam a to zvedne zisk médiu.

Vždyť je to tak jednoduché. Smiřme se už konečně s tím, že většina lidí je prostě blbá a nechá se strašit a zakažme si ono strašení. Zakažme reklamu vedle článků o lidském neštěstí.

K tomu dodává Jan Čulík: Česká média se až manicky z komerčních důvodů zaměřují na každý, i ten nejmenší fyzický útok či trestný čin spáchaný v západní Evropě imigranty či uprchlíky, a u každého z nich vytvářejí u českého obyvatelstva rasistický strach a kolektivní vinu zdůrazňováním, že pachatel je neběloch, uprchlík či muslim. Vůbec neinformují o tisících drastických fyzických útoků proti imigrantům a uprchlíkům, k nimž dochází od ultrapravice například v Německu. Nikdo v ČR neví o těch desítkách vypálených uprchlických ubytoven. Česká média také naprosto pomíjejí, že mnozí z uprchlických pachatelů násilných činů mají často závažné psychické problémy - jsou duševně choří - což zase u lidí, kteří prošli cestou do Evropy nevýslovným utrpením, není tak neočekávané.

Novinářské informace o pachatelích trestných činů nesmějí NIKDY zdůrazňovat jejich etnicitu a vytvářet kolektivní vinu. Je to fašismus.

Nejhroznější je, že komerčně motivovaný rasismus a nenávist šířené českými médii - největšími viníky, denodenně páchajícími trestné činy šíření nenávisti vůči menšinám a náboženstvím - jsou Parlamentní listy, avšak Novinky, Reflex a IDnes nezůstávají daleko pozadu - už nyní znamenal kolaps veškerých hrází - v Havířově publikuje ČSSD protiimigrantské billboardy, v Mostě sociální demokraté navrhují v předvolební kampani používat jed na krysy proti Romům a vyhnat lidi do segregované vesnice.

K návrhu vytvářet koncentrační tábory a stavět plynové komory je už pak docela nedaleko.

Případová studie svědčící o tragédii české politiky

Havířov je imigrantské, multikulturní město bojující s chudobou, což je pražským elitám ukradené

10. 9. 2018 / Marek Beneš

Havířov, moje rodné město, kde jsem žil 25 let a jsem tam každý den. Řeší se protimigrační plakát ČSSD. Byl jsem v roce 1990 u toho, když havířovská ČSSD vznikla, píše Marek Beneš v reakci na kontroverzní předvolební reklamu. Řeší to všichni: Kartous z Dobřichovic, Čulík z Glasgow, Stroehlein z Bruselu, Partrige z Oxfordu a pár Pražáků. A mne by zajímalo, jestli se někdo vlastně v Havířově zajímal, proč tam ten plakát je, co se tam řeší. Prostě že by se někdo zeptal místního. Všichni mají jasno. Já třeba náhodou vím, proč je na plakátu toto. Souvisí to s panem Bakalou.

To není žádné vysvětlení

10. 9. 2018 / Jan Čulík

Vážený pane Beneši,

vysvětlení, že v Havířově probíhá obchod s chudobou, a sociálnědemokratický billboard proti imigrantům je ve skutečnosti údajně protestem proti tomuto obchodu s chudobou, není, promiňte, přesvědčivé vysvětlení.

Pokud má havířovská sociální demokracie touhu a potřebu bojovat proti obscénnímu obchodu s chudobou, proč si nedala na billboardy heslo: "Budeme bojovat proti obchodu s chudobou"?

Že namísto toho na billboardech konjunkturálně bojuje proti neexistujícím imigrantům, a spoléhá na to, že to místní lidi budou interpretovat jako její "boj proti obchodu s chudobou", je bohužel jen důkazem, že ČSSD se v nejlepším případě snaží zabít oba vrabce jednou ranou a získat při svém "boji proti obchodu s chudobou" aspoň nějaké hlasy zneužitím všeobecné české protiimigrantské xenofobie.

Je to ostudné.

Vzpomínky devadesátníka. Jsou relevantní pro dnešní Českou republiku?

10. 9. 2018 / Jan ČulíkDramatik a prozaik Pavel Kohout vydal v nakladatelství Odeon/Euromedia třetí, aktualizované vydání své autobiografie pod názvem To byl můj život? Kniha má 896 stran. Kohout je čtivý a jeho životopis jsem přečetl na posezení. Má jeho výpověď co říct dnešku?

Vzhledem k tomu, že jsem o pětadvacet let mladší než on, nemohu se vyjadřovat k událostem z doby před polovinou šedesátých let. Ovšem s Kohotovou interpretací všech událostí od poloviny šedesátých let až do pádu komunismu zcela souhlasím. Ano, tak, jak to popisuje, to skutečně bylo. Uprostřed nejrůznějších zkreslení a manipulace nejnovější československé historie stojí zato, myslím, aby lidi toto svědectví četli.

Co ale o obdobích, která Kohouta hluboce ovlivnila a která jsem jsem nezažil?

Sýrie: Ruská a Asadova bitva o Idlib začíná útoky na nemocnice a záchranná centra

10. 9. 2018Zdravotní zařízení a záchranná střediska jsou často terčem leteckých úderů Asadových a ruských sil v Sýrii a při ofenzívě proti Idlibu, poslední enklávě protiasadovských vzbouřenců, tomu není jinak, píše analytický server Bellingcat. 6. září zveřejnil Twitterový účet syrské civilní obrany záběry střediska Bílých helem, které bylo vyřazeno z provozu masivním útokem na venkov v provincii Idlib.

8. září zaútočily letecké údery na podzemní nemocnici v Hassu:
Na nemocnice jsou také shazovány z vrtulníků barelové bomby:
Další informace a obrazový materiál ZDE

 

Ultrapravicoví Švédští demokraté se vytahují, že "budou mít obrovský vliv"

10. 9. 2018Ve skutečnosti však všeobecné volby ve Švédsku prohráli

Rád bych, kdyby se o švédských volbách informovalo takto: V členské zemi EU s největším počtem uprchlíků na jednoho obyvatele 82 procent voličů NEHLASOVALO pro ultrapravicové národovce:


Švédsko čelí delší době politické nejistoty, poté, co oba hlavní parlamentní bloky získaly velmi podobný počet hlasů a ultrapravicoví Švédští demokraté slibují, že budou mít v parlamentu "skutečný vliv", navzdory tomu, že posílili své postavení daleko méně, než se předpovídalo.

Podle předběžných oficiálních výsledků získali Švédští demokraté 17,6 procent hlasů, více než 12,9 procent, které získali r. 2014, ale daleko méně než předpovídaných 25 procent a více.

Švédské volby: Ultrapravicová revoluce ve Švédsku se nekoná

9. 9. 2018

Aktualizace: Po sečtení 84,5 procent hlasů mají ultrapravicoví Švédští demokraté pouze 17,6 procent hlasů, jen o 4,7 procent více než v roce 2014. Předpokládaných 25 procent nedosáhli. Sociální demokraté mají 28,3 procenta a poklesli jen o 2,8 procent.

Průběžně aktualizovaný zdroj ve švédštině: ZDE


Jiri Pallas Především prohráli náckové, kteří očekávali 25%. Vyhrála demokracie! Volební účast 85%


Podle průzkumů o východu z volebních místností zaznamenali ultrapravicoví Švédští demokraté daleko menší volební podporu v švédských všeobecných volbách, než očekávali:

Ultrapravicoví Švédští demokraté prý zaznamenali volební podporu jen 16,3 procent hlasů, což je jen o 3,4 procenta více než jejich volební výsledek v roce 2014 a je to daleko méně než očekávaný výsledek 25 procent. Druhá švédská televizní stanice zjistila průzkumem o východů z volebních místností, že Švédští demokraté získali 19,2 procent.

Stále existuje šance na Korejský poloostrov bez jaderných zbraní

10. 9. 2018 / Daniel Veselý

Navzdory tradiční skepsi klasických médií týkající se nevypočitatelného chaota úřadujícího v Oválné pracovně a neústupnosti severokorejské diktatury stále existuje naděje na zachování míru na Korejském poloostrově. A třebaže pochybnosti a námitky jsou vždy na místě, je naprosto klíčové, aby se místo kladení ultimativních požadavků a víření válečných bubnů dostalo sluchu diplomacii – byť jde o diplomacii dosti neohrabanou. V sázce je totiž příliš mnoho. 

30078

České dráhy dělají ČR mezinárodní ostudu

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

“Dobrýdenkontrolajízdníchdokladůpřistoupiliprosím,” zahlaholil průvodčí v odpoledním víkendovém vlaku na trase Beroun - Praha. “Jo a pojedeme objížďkou přes Krč, takže na Smíchově nezastavujeme,” dodal, ještě než se jal kontrolovat jízdenky ve spoji, který měl 20 minut zpoždění. “Je to tu samej cizinec, nerozumí tomu. Já anglicky neumím. Tady mluvíme česky,” zdůraznil velitel vlakové soupravy a ambasador českého kulturního sebevědomí. A protože šlo o významné sdělení, nabité osobní i národní hrdostí, bylo zapotřebí, aby s ním seznámil vagon plný lidí. Takovým způsobem reprezentuje národní dopravce Českou republiku.

29923

Přečetli jsme

Neumějí Češi odpouštět? Nebo naopak trpí amnézií?

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Já si myslím, že to je nedostatek velkorysosti. Jsme společnost, která nezapomíná a která všechny své křivdy, jež si odžila, připomíná. Hodně tomu prospívá internet. Co se týče paměti, tak ta je docela milosrdnou záležitostí. Ale když máte k dispozici archiv, tak něco vždycky vyhrabete na každého. A naše schopnost neodpouštět je naprosto fascinující. Myslím si, že to je jeden z největších problémů, které ta společnost v duševní rovině má." Tolik Josef Šlerka, jeden z nejzajímavějších českých intelektuálů současnosti, k české kulturní identitě v rozhovoru pro Rádio Wave, stanici ČRo. Skutečně? Netrpí naopak amnézií způsobenou mnohonásobným společenským úrazem?
30079

Podporuje Nike teroristické mučednictví?

Reklama, nejen politická, je často nebezpečně tupá, podlézá publiku a nerespektuje kontext

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous


"Věř v něco. I když to znamená obětovat všechno." Firma Niké využila tichého boje Colina Kaepernicka, hráče amerického fotbalu, který svým gestem (pokleknutím během americké hymny) dával najevo svou podporu hnutí Black Lives Matter, které bojuje s rasovou nerovností v USA. Colin Kaepernick je v tomto smyslu považován za hrdinu, jenž oběštoval svou kariéru, jelikož s ním současní majitelé americké MFL nechtějí uzavřít profesionální smlouvu.

Nicméně, jak poukazuje amerikanista Kryštof Kozák na Facebooku, tato reklama vysílá naprosto odlišný apel, stačí ji přenést do jiného kulturního kontextu (Niké je globálně působívá firma a internet nemá hranic). "Ve snaze získat publicitu vytvořila společnost Niké nejlepší náborový plakát pro sebevražedné radikály. Skutečně by mě zajímalo, jak tato reklama rezonuje na Blízkém východě."

Je to skutečně dobrý příklad, který v souvislosti s děsivou úrovní politické reklamy před nadcházejícími volbami do obecních zastupitelstev a senátu v ČR ilustruje, jak omezené zájmy, a tedy omezený kontext respektují zjednodušená hesla produkovaná "kreativci" reklamního průmyslu, samozřejmě bez jakékoliv odpovědnosti za následky. Ne vždy, nicméně varovně často. 

Existují samozřejmě opačné případy, kdy společnosti dokáží prostřednictvím reklamy naopak posilovat určitý hodnotový proud, jako například reklama Rakouských spolkových drah, která inzeruje slevy na rodinné jízdné a zobrazuje dva muže s dítětem, z toho jednoho tmavé barvy pleti. A vice versa, právě taková reklama může ve společnostech, které jsou kontaminovány politickým a mediálním populismem těžícím z xenofobie, být terčem rasistických úroků, jako se to stalo v případě reklamních letáků společnosti Lidl, jež si "dovolila" použít fotografie s nebělošskými modely. 

To potvrzuje hypotézu, kterou jsem rozpracoval ve své dizertační práci na téma axiologie reklamy, v níž ukazuju, jak reklama pracuje s hodnotvým rámcem svého publika. V případě Lidlu je evidentní, že nadnárodní společnost se s tímto rámcem u svého publika výrazně rozchází. 
30077

Politický bizár

Hledání dna politického marketingu aneb progradující likvidace zbytků politické důstojnosti v ČR

10. 9. 2018

Facebooková stránka Politický bizár nabízí některé tragikomické příklady politické reklamy a politického marketingu. Předvolební kampaň před obecními a senátními volbami 2018 nabízí bohatou sklizeň. Nejde pravděpodobně o vyčeprávající souhrn nevkusu a idiocie, jež politickému marketingu dominují, nicméně způsob, jakým české politické strany samy sebe degradují na úroveň prodejní strategie teleshoppingu z 90. let, je zde archivován poměrně dobře...

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Election billboards in the Czech Republic: "Even rat poison is not enough for this vermin!"

9. 9. 2018 / Jan Čulík

Photo:  "Even rat poison is not enough for this vermin!" - an election billboard by the Most local authority, produced by a Czech Social Democrat

No holds barred: The election campaign for the Czech local authority elections uses open racism


Although commentators normally point out that of the four Visegrad countries, the Czech Republic has to date remained the most democratic, the current election campaign for the forthcoming local authority elections, which will take place in  the Czech Republic on 5th and 6th October, has, unprecedentedly,  resorted to open and brazen racism.

Rozhovor Britských listů 178. Proměnili uprchlíci Švédsko v peklo?

17. 8. 2018

Aktualizace: V neděli 9. 9.  se ve Švédsku konají všeobecné volbyV září se budou ve Švédsku konat všeobecné volby. Peter Larsson je novinář a aktivista, který od sedmdesátých let prosazuje ve Švédsku českou kulturu. Jan Čulík se ho zeptal, zda příchod uprchlíků do Švédska zemi zničil. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. srpna 2018.

Putin se rozhodl spáchat obrovský masakr v syrském Idlibu

8. 9. 2018

Jsou tam tři miliony civilistů, z nich milion dětí. Putin bude nyní proti nim provádět vojenský masakr. Jeho podpora pro vraha Asada vyvrcholí genocidou milionů nevinných lidí. Západ nehne prstem. Před útokem ruské armády nemají ti nevinní lidé kam utéci. Turecko je na své území nepustí. Evropa už vůbec ne. Rodiče vyrábějí pro své děti neumělé plynové masky... Čekají na ruský útok chemickými zbraněmi....


Odsouzenci na smrt v Idlibu pokojně demonstrovali proti Asadovi, proti islámským fundamentalistům a za demokracii. Koho by to zajímalo.


Děti v Idlibu s podomácku vyrobenými plynovými maskami proti útoku chemickým plynem:

Moskva: Oni všechny mlátí!!

9. 9. 2018

"Oni všechny mlátí," napsal na Twitteru šokovaný reportér ruského časopisu Novaja gazeta z místa útoku ruské policie proti pokojnému shromáždění proti Putinově nespravedlivé důchodové reformě:


"Vypadněte z Německa, židovská prasata!"

9. 9. 2018

Neonacisté zaútočili v Saské Kamenici na židovskou restauraci a skandovali: "Vypadněte z Německa, židovská prasata." Stalo se v roce 2018!

Uwe Dziuballa, vlastník restaurace jménem "Schalom" v Saské Kamenici, byl při útoku neonacistů zraněn, byl zasažen jedním z kamenů, které neonacisté házeli do jeho restaurace. Restaurace byla poškozena.

Dziuballa, z židovské rodiny ze Saské Kamenice, otevřel svou restauraci v roce 2000. Od té doby je restaurace terčem antisemitských útoků. Neonacisté mu na budovu nakreslili hákový kříž, rozbíjejí mu okna a k hlavním dveřím položili prasečí hlavu.

Nynější antisemitský útok byl však nejvážnější.

Zvlášť krutý zážitek pro americké občany

8. 9. 2018

"Nemělo by to být Demokratické ani Republikánské říci, že neútočíme na určité skupiny lidí jen proto, jak vypadají nebo jak se modlí!  My jsme Američani a od nás se očekává, že se postavíme proti násilníkům! (Potlesk) Ne, že je budeme následovat! Od nás se očekává, že se postavíme proti diskriminaci! A zcela do háje samozřejmě se musíme postavit jasně a jednoznačně proti sympatizantům s nacisty. (Potlesk) Jak složité to je? Říct, že nacisti jsou špatní?

Nemělo by to být Demokratické ani Republikánské říci, že neohrožujeme svobodu tisku jen kvůli tomu, že vydává články, které se nám nelíbí. Já si hodně stěžuju na Fox News. Ale nikdy jste mě neslyšeli, že bych vyhrožoval, že je zakážu. Anebo že bych jim říkal "nepřátelé lidu".

Politika vyvolávání konfliktů a hněvu a paranoi bohužel nalezla domov v Republikánské straně. Republikáni, kteří jsou rozumní, v Kongresu, a oni tam jsou, říkají: "No jo, my víme, že tohle je šílené - " ale přesto se snaží ze všech sil chránit toto chování před kritikou a před pohnáním k odpovědnosti. Jsou naprosto neochotní najít v sobě páteř k tomu, aby se postavili na obhajobu institucí, které způsobují, že naše demokracie funguje. "
Satirický "Borowitz Report" v časopise New Yorker:

V televizním pořadu, který mnozí označili za zbytečně krutý, bylo v pondělí připomenuto milionům Američanů, že kdysi měli prezidenta.

Nic netušící Američané, kteří si v pondělí pustili televizní zprávy, se náhle stali terčem útoku vzpomínky na dobu, kdy domácí politika USA, mezinárodní diplomacie i jaderné kódy byly v rukou dospělého člověka.

CNN, jedna z televizí, které tento pořad odvysílaly, okamžitě konstatovala, že toho lituje, a přiznala, že připomenout Američanům, že ještě nedávno měli prezidenta, vyvolalo všeobecnou lítost a zoufalství. "CNN se za tuto chybu hluboce omlouvá," konstatovala televize. "Už se to nestane."

Krutost toho televizního pořadu byla ještě znásobena skutečností, že televizní stanice zbytečně věnovaly delší pozornost projevu, který jen divákům připomněl, že národ měl kdysi prezidenta, který přísně dodržoval pravidla gramatiky a výslovnosti.

Nadto, připomínku, že země měla ještě nedávno vedoucího představitele, který miluje a respektuje svou manželku, považovalo mnoho diváků už za "překročení všech norem". Byli nuceni přepnout na jiný kanál.

"Bylo to děsné," konstatovala Carol Foyler, divačka, kterou toto televizní vysílání hluboce ztraumatizovalo. "Bylo to, jako když najdete na Facebooku fotku svého bývalého a on bohužel vypadá nádherně."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Obama zaútočil na Trumpovu "politiku strachu a hněvu"

7. 9. 2018Barack Obama ostře kritizoval Trumpovu Ameriku. Zaútočil na Donalda Trumpa poprvé jménem v projevu, v němž odmítl "politiku strachu a hněvu".

Apeloval na voliče po celých Spojených státech, aby obnovili "zdravou demokracii" a odmítl taktiku Donalda Trumpa a Republikánů ve Washingtonu jako bezprecedentní hrozbu budoucnosti USA.

"Vyvolávat kmenové nálady, vyvolávat strach, stavět jednu skupinu lidí proti druhým, říkat lidem, že pořádek a bezpečnost by byly obnoveny, kdyby nebylo těch lidí, kteří nevypadají jako my, anebo nemluví jako my, anebo se nemodlí jako my - to je stará učebnice, tak stará jako sám čas," řekl Obama.

Neuvěřitelné: Německý ministr vnitra Seehofer se identifikuje s fašisty z Chemnitz

7. 9. 2018

Nový, naprostý propad pro Seehofera, který se zdá být sotva uvěřitelný. Řekl, že by se sám připojil k protestům v Saské Kamenici, které byly plné skandování neonacistických hesel a ultrapravicových aktivistů, kdyby nebyl ministr, píše politolog Cas Mudde.


Znepokojující vývoj v Německu:

Šéf německé rozvědky a saský premiér obhajují fašisty ze Saské Kamenice

7. 9. 2018

 

Paul Mason ironicky: Jaksi si nemohu vzpomenout na žádný jiný historický precedens, kdy německý stát selhal v boji proti nacistickému násilí, nebo si ho dokonce vůbec nevšímal...


 
Šéf německé rozvědky Hans-Georg Maaßen se stal terčem kritiky za své tvrzení, že "k žádnému ultrapravicovému násilí v Chemnitz nedošlo

Šéf domácí německé rozvědky  vyjádřil pochybnosti, že během nedávných násilností v Saské Kamenici tamější fašisté honili v ulicích cizince. Maaßen se vyjádřil pro bulvární deník Bild, že jde o "záměrné dezinformace". Tím se dostal do přímého konfliktu s tím, co o násilnostech v Chemnitz říká Angela Merkelová. 

Karenční doba, politika a filozofie dějin

7. 9. 2018 / Boris Cvek

V posledních dnech jsem měl možnost vyslechnout na Českém rozhlase Plus různé diskuse a názory ohledně tzv. karenční doby. A myslím, že se v tom ukazuje důležitá rovina mnoha našich politických problémů.

V případě karenční doby jde o to, zda má zaměstnanec, který onemocní, mít nárok na náhradu mzdy už od prvního dne své dočasné pracovní neschopnosti. Levice a odbory říkají, že ano, pravice a zaměstnavatelé říkají, že ne.

Populisté nejsou tichou většinou. Jsou hlučnou menšinou

7. 9. 2018Analýza Pew Research Center dokazuje, že tradiční strany mají daleko větší podporu než extremistické populistické strany

Už celou řadu let nám novináři sdělují, že v západních demokraciích je nyní politika definována bojem mezi agresivním populismem a defenzivními tradičními stranami. Podle této logiky jsou nyní populisté skutečným "hlasem lidu" a tradiční establishmentové strany představují od občanů izolované elity. Nová studie dokazuje, že tato tvrzení jsou falešná, píše Cas Mudde.

Varování od devadesátníka: Váš dosavadní, pohodlný svět může zkolabovat okamžitě!

6. 9. 2018

 
Velmi důležité je: nepodceňujte ničivou sílu lží. Miliony lidí, včetně mé vlastní rodiny, byly usmrceny lžemi. Má země a většina evropského kontinentu byla zničena lžemi.  A nyní lži hrozí nejen zlikvidovat vzpomínky na toto období, ale i na všechno dobré, co bylo od té doby vybudováno. Dnešní generace nemůže říkat, že ji nikdo nevaroval, ani, že nerozumí katastrofálním důsledkům šíření lží.


Je mi 93 let a jak extremismus dnes zachvacuje Evropu, obávám se, že opakujeme chyby, které vedly k holocaustu, píše v deníku Guardian Stanisław Aronson, který zažil nacistickou okupaci Polska i varšavské povstání r. 1944.

Přečetli jsme:

Polovina středoškoláků nepozná rozdíl mezi reklamou a zprávou, ukázal průzkum

7. 9. 2018

Čeští středoškoláci mají potíže s porozuměním zprávám a neumí je kriticky hodnotit. Zhruba polovina studentů středních škol nepozná rozdíl mezi komerčním a zpravodajským sdělením. Vyplývá to z výzkumu, který pro vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni udělala agentura Median.

Celý text: ZDE

30075

Vždy se najde hlupák, který hledá hlubší dno

Bastardizace

6. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně pojmenovat ten politický, společenský proces, v němž dochází k permanentnímu prolamování dna blbosti, malosti a nevkusu. Nemohl jsem na to přijít, napadala mě pouze pojmenování, která dostatečně nepostihovala skutečnost, pojmenování z éry, kdy se dno zdálo pevné. Když dnes řeknete, že je něco skandální, je to takřka synonymem banálního. Záleží pouze na tom, zda se propadáte společně s každým dalším dnem a jak se tím pádem prohlubuje vaše apatie. Když řeknete, že něco je evidentní lež a manipulace, je to jako když ráno konstatujete, ze vyšlo slunce. No a co? Kde je v době progresivního populismu (haha, jaký krásný politologický novotvar), v době politického marketingu nad politickým programem, v době alternativních sociálních realit, nějaké překvapení, nebo snad pohoršení? Kdo je nevinný, ať hodí šutrem do zrcadla. Objeví pravdu. Nicméně já to pojmenování našel. Je to bastardizace.

V dnešním vydání najdete několik zajímavých příkladů.

Tragická úroveň ČRo: Šířil lži o Britských listech

6. 9. 2018 / Jan Čulík

V údajné včerejší "debatě" o fake news dal Český rozhlas bez korekce prostor ultrapravicovému maniaku Ondřeji Neffovi, který bezostyšně tvrdil, že "Britské listy jsou totéž jako Parlamentní listy, jenže obráceně." Skutečně?

Parlamentní listy denodenně porušují ustanovení Trestního zákoníku ČR o vyvolávání nenávisti vůči náboženským a etnickým menšinám. Kdyby fungovala Policie ČR a české soudnictví, jejich redaktoři by byli dávno odsouzeni do vězení, protože podle českého právního řádu je trestem za šíření nenávisti vůči etnickým a náboženským menšinám tři roky vězeňského trestu nepodmíněně. Neffa samozřejmě moderátor nijak nekorigoval. V ČRo můžete blábolit jakékoliv nesmysly.

Jak pravidelní čtenáři Britských listů vědí, velká část informací, které BL přinášejí, pocházejí z renomovaných mezinárodních periodik, jako je Guardian, Washington Post, New York Times, Politico či Foreign Policy a silně využívají twitter feedu svého spolupracovníka Andrewa Stroehleina, mediálního ředitele Human Rights Watch, považovaného mezinárodně za jednoho z nejrenomovanějších globálních analytiků a komentátorů. Spolupracovnice Britských listů Amy Mackinnon obdržela letos v USA "Pulitzerovu cenu" za média, prestižní DuPontovu cenu udělovanou Columbia University a za exkluzivní informace (získala materiály usvědčující Trumpovu vládu ze lži) byla jmenována reportérkou serveru Foreign Policy. Podle Neffa a ČRo jsou ovšem Britské listy úplně stejné jako fašistické, kriminální PL. (Na Britské listy se nedávno obrátil jeden autor z Neviditelného psa, že už tam nemůže psát v důsledku všudypřítomného rasismu.)

Všechny články v BL jsou pečlivě zdrojovány přesnými odkazy na zdroje, což je v českém kontextu naprosto bezprecedentní.

Majitelem Parlamentních listů je odsouzený korupčník a král hazardu Valenta.


Úroveň nekorigované idiocie je ohromující.

Neff ovšem blábolí nekorigované nesmysly  v ČRo častěji. Nedávno tvrdil, že prý v roce 1968 "padla cenzura" až 21. srpna. Naprostý nesmysl.  Novináři Českého rozhlasu zjevně netuší, že je jejich povinností věcně korigovat nesmysly. Normalizovat idiocii, lži a maniakální obsesi je pro společnost nesmírně nebezpečné. Dnes se v ČR v důsledku činnosti i organizací, jako je ČRo, považují za zcela normální fašistické výroky, které by před pěti lety byly naprosto nepřijatelné.

Novináři veřejnoprávního rozhlasu si tak nevědomky podřezávají větev, na níž sedí, protože budou-li nekriticky dál dávat prostor ultrapravicovým maniakům, až se tito lidé dostanou k moci, zruší v ČR svobodu projevu.

K věci napsal na Facebooku Boris Cvek:

Včera v debatě na ČRo Plus o fakenews mne pobavil Ondřej Neff, který zmínil Britské listy jako příklad stejné žurnalistiky , jakou dělají Parlamentní listy, jen s opačným znaménkem. Kromě toho ale také tvrdil, jak zásadní úlohu hrají seriozní média a jak je třeba brát vážně právě je. Tak jsem si řekl, zda Guardian nebo New York Times nebo Washington Post, z nichž BL pravidelně přejímají, nejsou seriozní média :-). Žurnalistika v BL je velmi podobná té seriozní západní. Ondřej Neff ale potřeboval najít nějaké "levé" novinářské aktivisty, a tak mu tam krásně sedly Britské listy. Přitom levicový novinář z těch, kteří tam píšou pravidelně, je asi jen Daniel Veselý.

Jakub Mikel Zrovna Neff je ten poslední, který má nárok na podobná prohlášení. Zvlášť, když pro Neviditelného psa píší stejní lidé jako pro PL (nebo jejich texty Pes přebírá)

Evropa nemá v současné krizi žádnou vizi pro budoucnost. Propadá ultrapravici

6. 9. 2018


Řada ultrapravicových demonstrací ve východoněmeckém městě Saská Kamenice šokovala Německo. Schopnost ultrapravice zorganizovat celou řadu tak obrovských demonstrací znepokojila mnoho pozorovatelů v Berlíně, píše   Ishaan Tharoor v deníku Washington Post.

"Když stát ztratí moc - a to právě ultrapravice vyvolává - pak se to, co ultrapravice prosazuje, stává realitou," konstatuje Andreas Zick, který studuje extremistické organizace na univerzitě v Bielefeldu.

Protesty také poukázaly na obrovské rozdíly mezi bohatým západním Německem a chudým východem, který stále více podporuje extremistickou stranu Alternative fuer Deutschland.

EU Observer píše o nebezpečí ultrapravicových bojůvek v ČR, ve Slovinsku a na Slovensku

6. 9. 2018

 

České a slovinské úřady vyjádřily znepokojení nad vznikem ozbrojených protiuprchlických polovojenských organizací ve svých zemích. Nedlouho předtím bylo odhaleno, že gang motocyklistů s vazbami na Kreml má na Slovensku polovojenskou základnu s tanky a obrněnými transportéry.

BIS vyjádřila obavy z organizace jménem Národní domobrana. Mnozí její členové jsou silně xenofobní, rasističtí a zcela odmítají orientaci české vnitřní i zahraniční politiky.
30008

Kterak vykládá český premiér svou verzi "pravdy" o uprchlících českým voličům

Andrej Babiš znovu na pravou míru

6. 9. 2018 / Ivan Kytka

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Český premiér Andrej Babiš v čerstvém rozhovoru pro Českou televizi zpochybňuje právo uprchlíků ve Středozemním moři na pomoc, neboť podle něj nejsou trosečníci, jsou ekonomičtí migranti a zaplatili pašerákům s vědomím, že ztroskotají. OSN mezi tím vydává zprávu o válečném stavu v Tripolisu (Libye), jenž nutí obyvatele hledat bezpečné místo k životu a činí z nich uprchlíky. Andrej Babiš pravděpodobně tuto skutečnost neakceptuje...

Doplněk k "imigrační politice" ČR a chiméra o ukrajinských azylantech

Česká republika přijímá naprosté minimum žadatelů o azyl, v rozporu s tvrzením českých politiků

6. 9. 2018

Andrej Babiš i další čeští politici argumentují často tím, že Česká republika vůbec není neochotná v pomoci žadatelům o azyl, jelikož přijímá žadatele ze zemí, jako je Ukrajina. Je to manipulace. Z oficiálních statistik ministerstva vnitra vyplývá, že v roce 2017 bylo podáno celkem 1 508 žádostí o azyl na základě práva na mezinárodní ochranu. Z toho bylo kladně vyřízeno 29 žádostí, doplňková ochrana byla udělena 118 žadatelům. To je zhruba 10 %. Pokud se podíváme na žádosti z Ukrajiny, těch bylo v roce 2017 evidováno 507. Azyl byl udělen 8 žadatelům, doplňková právní ochrana dalším 25. Ukrajinští žadatelé mají tedy horší než průměrnou úspěšnost, podají-li si v ČR žádost o azyl.

Syrská olympijská plavkyně zachránila 18 životů. Řekové ji obžalovali z "pašeráctví"

6. 9. 2018
Třiadvacetiletá olympijská plavkyně Sara Mardini v roce 2015 zachránila 18 uprchlíků. když spolu se svou sestrou Yusrou, také olympijskou plavkyní, dotlačila v moři ke břehu ostrova Lesbos vodou zaplavený člun s 18 uprchlíky na palubě, poté, co mu selhal motor. Na ostrově Lesbos pracovala v humanitární nevládní organizaci.  Nyní byla  za to zatčena a řecké úřady ji obžalovaly z pašování lidí, špionáže a členství zločinecké organizace. Vyvolává to vážné obavy, že záchranná práce se nyní v Evropě i v Řecku kriminalizuje.
 

Pastor Gábor Iványi: Na Orbánově ideologii není nic křesťanského

6. 9. 2018

"Je mi líto, že Evropská unie ani západní partneři neberou vážně to, co udělala maďarská vláda ve snaze zničit demokracii a vládu zákona." 
Když byl Viktor Orbán v dubnu znovu zvolen maďarským premiérem, tvrdil, že chce vytvořit "křesťanskou demokracii pro 21. století" a charakterizoval se jako "obránce křesťanských hodnot" v Evropě. Avšak maďarský parlament v posledních letech omezil manévrovací prostor  pro církve. Nejvíce postiženy jsou instituce, které nepodporují politické postoje maďarské vlády.

Sociální demokracie jako moucha v pavoučí síti

6. 9. 2018 / Boris Cvek

Divím se, že se Jiří Pehe diví, že se ČSSD chce zaměřit na ochranu českých hranic. Jestli se tato strana zbláznila, jak si Pehe myslí, tak už dávno. Michal Hašek, v té době jihomoravský hejtman za ČSSD, navrhoval v roce 2016, aby hranice hlídali hasiči. Jsou to zoufalé pokusy, jak být lidový, neboť už nic jiného nezbývá. Zdeněk Škromach, jiná veličina tehdejší sociální demokracie, zase žvatlal o zapalování ohňů ve svém bazénku.
30074

Z dalšího programu: Havířov bez mešit!

ČSSD slibuje Havířov bez migrantů...

6. 9. 2018

"Co je podle havířovské ČSSD nejpodstatnější téma komunální politiky? Migranti! (foto: Martin Kmecák)," píše na Facebooku novinář Filip Zajíček.

K tomu dodává James Partridge, který vyučuje bohemistice v Oxfordu:

"Wikipedia zaznamenává o Havířovu, že 'většina obyvatel sem migrovala z jiných částí Československa, především ze Slovenska, jako imigranti, cestující za prací." Ironii ČSSD zjevně nechápe.


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:

Čeští sociální demokraté se snaží napodobovat ultrapravici a jako ona šířit nenávist a strach... Je to hnus a také je to politicky pošetilé: proč by si voliči vybrali kopii a ne originál?


Bob Kartous konstatuje: ČSSD je politicky kolabující a finančně bankrotující strana, vnitřně rozvrácená mezi naprostými populisty a hochštaplery Okamurova střihu, zbožně následující moudra pana prezidenta, a neschopnými kádry, reprezentovanými celou plejádou předchozích předsedů, kteří  vlastní pasivitou a otevíráním dveří populistům z politicko-marketingových projektů ztratili vlastní voličstvo, které se rekrutovalo zejména v Moravskoslezském kraji. Tento plakát je zoufalou snahou "léčit se, čím se ČSSD pokazila". Neuvěřitelná idiocie podtržená faktem, že ČSSD bojuje s migrací právě v Havířově, kde podle oficiálních statistik poklesl počet obyvatel mezi lety 1991 a 2011 o deset tisíc (takřka osmina), což je podle všeho trend, který pokračuje. Toto město naopak zoufale potřebuje obyvatele získávat, zejména proto, že obyvatelstvo lokalit, z nichž odcházejí mladí lidé za lepšími životními podmínkami, přirozeně stárne a starší lidé nutně potřebují péči. Jsem vážně zvědavý na recept paní Mgr. (!) Feberové, uvěří-li havířovští voliči této zvrácené politice a stane-li se tato žena primátorkou. Možná chce být havířovskou Marií Terezií... 

Bob Woodward, Strach. Nová kniha o děsivých poměrech v Trumpově Bílém domě

5. 9. 2018


Nová kniha Boba Woodwarda, Fear (Strach) novináře, který proslul odhalením Nixonova skandálu Watergate, je založena na stovkách hodin rozhovorů s čelnými pracovníky Trumpova Bílého domu


John Kelly, šéf štábu Bílého domu, byl tak rozzuřen chováním Donalda Trumpa, že ho soukromě charakterizoval ostatním poradcům v Bílém domě jako "idiota" a stěžoval si, že jsou všichni v "městě šílenců".

Nový, velmi nelichotivý portrét Trumpova Bílého domu, v němž je Trump vylíčen jako člověk, který je natolik ochromený strachem z pokračujícího vyšetřování ruského vlivu na Trumpovu předvolební kampaň, že je v podstatě úplně nefunkční, vychází v  těchto dnech v USA.

Může nekompetentní idiot zabránit 3. světové válce?

6. 9. 2018 / Daniel Veselý

Útržky z nové knihy legendárního novináře Boba Woodwarda Strach, s nimiž veřejnost seznámil list The Washington Post, nepřinášejí nijak převratné poznatky. Všichni, kdo sledují počínání Donalda Trumpa v Bílém domě, totiž moc dobře vědí, že tento politický hochštapler není schopen vést nejmocnější zemi světa. Jestliže strategickým uvažováním nepolíbený Trump sází především na své instinkty, některé z těchto instinktů - jak ilustrují Woodwardovy poznatky - jsou podle mého soudu z hlediska globální bezpečnostní politiky rozumné. Problém ale spočívá v tom, že jde jen o sporé záblesky v mysli nekompetentního idiota, a nikoli souvislé myšlenky, na nichž by se dala stavět smysluplná politická strategie.

Proč technologie zvýhodňuje tyranii

5. 9. 2018

Umělá inteligence může vymazat řadu praktických výhod demokracie a nahlodat ideály svobody a rovnosti, varuje Yuval Noah Harari. Ještě více zkoncentruje moc v rukou nepočetné elity, pokud včas nepodnikneme kroky, které tento proces zastaví.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24667