Přehnaná posedlost Palachovým výročím v českých médiích přinesla první oběť

18. 1. 2019 / Jan Čulík

Politolog Kieran Williams: Toto je jedním z důvodů proč nepodporuju kult Palachova mučedníctví. V době výročí to totiž pravidelně vyvolává pokusy dalších lidí o sebeupálení.
Zpráva o incidentu v pátečním Guardianu ZDE


Už dlouhodobě mě fascinuje prajednoduchý narativ, k němuž se zcela pravidelně uchylují česká média. Buď nějakou skutečnost zredukují na nepravdivou, černobílou, stereotypní banalitu, anebo prostě šíří představy a zájmy jednoho z kmenů v české, tvrdě rozdělené kmenové společnosti.

Padesáté výročí sebevraždy Jana Palacha vyvolalo saturační úroveň mediálního zájmu. Zjevná byla snaha médií i určité části veřejnosti Palacha zbožštit, případně z něho udělat nadlidského velikána bojujícího "proti komunismu".

Konstrukce idolů je vždycky nebezpečná a problematická věc. Proč se komentátoři nedokáží podívat na skutečnosti nezávisle a kriticky?  Přitom k Palachově činu došlo před padesáti lety, takže jen málokdo z dnešní české společnosti rozumí atmosféře, jaká tehdy v Československu vládla začátkem ledna 1969. Situace byla ještě velmi nejasná, národ byl stále sjednocen v odporu pro sovětské invazi, i když někteří, zejména vrcholní politikové, se začínali vzdávat.

Obraz, kterým situaci v lednu 1969 vylíčil zejména první díl minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř, je lživý, už tím, že film vyzmizíkoval Jana Kavana a Luboše Holečka, kteří byli u postele popáleného Jana Palacha. Kromě toho, nátlak totalitního režimu, který první díl tohoto filmu konstruuje, tou dobou ještě neexistoval.

Fascinuje mě, jak obrovskou měrou jsou susceptibilní čeští občané nesmyslům, které jim vnucují české sdělovací prostředky.

Tak nyní máme už jejich první oběť:SPOLUŽÁK JANA PALACHA

Honza Palach měl vyhraněné levicové názory

8. 2. 2013

SMETANA, Jiří (2010). «Vzpomínka na Jana Palacha (I)». Nový polygon : Český zahraniční časopis. 2010, č. 1, ss. 30-32.

Byl jsem v sobotu 16.1.2010 na Olšanech u hrobu Jana Palacha na vzpomínkové akci konané už k 41. výročí jeho sebeupálení. Byli zastoupeni Sokolové, zazpíval Pěvecký sbor pražských učitelů a sbor gymnázia Jaroslava Heyrovského z Nových Butovic.

Chci přispět dílčí osobní vzpomínkou na osobu Jana Palacha a jeho velký čin. Byl jsem jeho spolužákem. Můj soused při písemných přijímacích zkouškách na pražskou Vysokou školu ekonomickou na začátku července 1966 se mi představil jako Honza Palach. Udělal předtím zkoušky na filosofickou fakultu Karlovy univerzity, ale pro velký počet zájemců nebyl přijat. Na VŠE jsme pak studovali v jednom kruhu.

Všechno podstatné o něm je všeobecně známo. Kromě jiného z životopisů napsaných Jendovým profesorem z jedenáctiletky či novinářem Jiřím Ledererem.

Rozhovor Britských listů 202. Pojďte na prohlídku Prahou. Provede vás bezdomovec

18. 1. 2019


Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Terezou Jurečkovou z organizace Pragulic, která už šest let v Praze pořádá turistické prohlídky pro domácí i zahraniční návštěvníky, kdy turisty provádějí bezdomovci a ukazují lidem Prahu z jejich pohledu. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:


ČR: Hlas oceli a betonu

20. 1. 2019 / Jiří Hlavenka


Zářez pro dnešní den. Dík Ondřej Kania, viz níže, že to takhle napálil.

Něco k tomu ještě dodám. Tlak na cut-off score pochází od dobře zorganizované a mocné zaměstnavatelské lobby, která je protihráčem spíš zmatené veřejné správy v podobě různých Tripartit, Hospodářských komor, Svazů průmyslu a podobně. Je to lobby výrobních a stavebních firem, "hlas oceli a betonu", a byť tato lobby reprezentuje jen menší část ekonomiky (cca 25% HDP), je její hlas velice slyšet, protože malí zaměstnavatelé nejsou zorganizovaní a inovativní high-tech si jede svoje a na vládu zvysoka prdí (to je bohužel chyba, ale nic s tím nenadělám).

DějeBIS?

20. 1. 2019 / Karel Dolejší

Naši západní sousedé právě přicházejí na to, jak velký vliv na nevědomé návyky široké populace dodnes vykonává nacistický bestseller Johanny Haarerové Die deutsche Mutter und ihr erstes Kind ZDE. Návod lékařky nemocí plicních, jak správně zacházet s kojencem a batoletem, aby se z něj stal patřičně tvrdý voják Říše, má ještě po mnoha dekádách důsledky v podobě depresí nebo i sebevražednosti. 1,2 milionu výtisků (poslední upravené oficiální vydání v roce 1987) v některých rodinách fatálně ovlivnilo zacházení s novorozenci - a posléze si již postižení ani nevzpomenou, jak celá věc vznikla.

Brexit: Nemůžete se osvobodit od imaginárního útlaku

19. 1. 2019


Brilantní irský komentátor Fintan O'Toole znovu o brexitu: Brexit vůbec není o Evropské unii


Důvod, proč jakékoliv snahy o realizaci brexitu selhávají na celé čáře, jsou jasné: je totiž celé fantazie, která vůbec není o vztahu Angličanů k Evropské unii, argumentuje Fintan O'Toole v dalším ze svých brilantních komentářů. Potíž je, že k stoupencům brexitu se tento komentář nedostane a i kdyby se dostal, nepochopí ho. (Mimochodem, O'Toolovy úvahy platí stoprocentně i o frustraci občanů v České republice):


Kdy došlo k likvidaci brexitu? Už v den referenda o brexitu 26. června 2016. Motorem toho projektu bylo po dlouhá desetiletí systematické lhaní o "tyranii Evropské unie" a prezentace referenda jako fantazie o "celonárodním osvobození". Tato fantazie prostě nemohla přežít kontakt s realitou. Tato fantazie zemřela v okamžik, kdy měla být realizována - nešlo to. Nemůžete se totiž osvobodit od imaginárního útlaku. Brexit musel vždycky dopadnout jako volba mezi dvěma zly: hrdinské, avšak katastrofální selhání - vypadnutí Británie z EU bez dohody, anebo nehrdinské, trochu méně škodlivé nahrazení prvotřídního vztahu s EU vysoce nedokonalým vztahem s EU.  Toto je skutečný posmrtný život onoho zlikvidovaného snu.

Londýnský primátor Sadiq Khan: Londýn je otevřen všem migrantům, Přijďte!!

19. 1. 2019


PS. Možná vám v rychle se střídajících záběrech tohoto klipu londýnské radnice unikl tento pozoruhodný londýnský česko-slovenský obchod. Opravdu stojí za to si to video zastavovat a podívat se na podrobnosti všech těch mezinárodních restaurací a obchodů, na něž je londýnský primátor tak hrdý. Ať žije rozrůzněnost a multikulturnost! (JČ)


Europoslanci podpořili plán seškrtat dotace pro ty členské země EU, které ohrožují demokracii

19. 1. 2019

Ve středovýchodní Evropě  dotace z EU tvoří velké procento výdajů na infrastruklturu. V Polsku tvoří dotace z EU 61 procent veřejných výdajů, v Maďarsku 55 procent a v Rumunsku 45 procent. ČR v roce 2017 získalo z EU čisté dotace ve výši 55 miliard Kč. Evropský parlament podpořil plány seškrtat fondy EU pro členské země, které ohrožují zákonnost a dovolují šíření korupce. Zřejmě to vyvolá konflikt s Polskem a Maďarskem, které jsou obviňovány z oslabování nezávislosti soudů.

Europoslanci hlasovali v poměru 397 ku 198 hlasům pro návrh zákona, který má omezit dotace z EU, pokud bude zjištěno, že nějaká vláda omezuje demokratické hodnoty. Návrh musejí podpořit členské země EU a může se stát zdrojem ostré bitvy mezi národními vládami při debatách o rozpočtu EU, který dosahuje 1 bilionu euro.

Zvýšením důchodů a mezd stát nasypal exekutorům i sám sobě a potřebným snížil dávky

18. 1. 2019 / Radek MokrýStát ohlásil záměr zvýšit hanebně nízkou životní úroveň důchodců rekordní valorizací penzí. Kdo bral například 12 tisíc Kč, dostal letošního ledna 12 887 korun.

Také na zaměstnance stát obrátil vlídnou tvář a po zvýšení minimálně zaručených mezd má přes 16000,- Kč hrubého zaručené už i třetí nejnižší mzdová třída. Čistého je to přesně 13 274 Kč.

Po zásahu ministerstva financí, které trvalo na nezvyšování životního ani existenčního minima, ale většinu z deklarovaných zvýšení nadělil stát sám sobě a exekutorům.

Robert Mueller: Tvrzení o Cohenovi "není přesné"

19. 1. 2019

 

Mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller přerušil své mlčení a konstatoval, že zpráva serveru BuzzFeed, že Trump nařídil svému právníku Cohenovi, aby lhal Kongresu, "není přesná".

Ve výjimečném veřejném prohlášení zpochybnil úřadu Roberta Muellera šokující zprávu serveru BuzzFeed, že Donald Trump údajně nařídil svému někdejšímu právníku Michaelu Cohenovi, aby lhal Kongresu. Zpráva serveri Buzzfeed v té věci citovala dva federální vyšetřovatele.

Buzzfeed: Trump nařídil svému právníku Cohenovi, aby lhal Kongresu

18. 1. 2019

Američtí Demokraté jsou rozčíleni informací, kterou publikoval Buzzfeed,  že Trump nařídil svému bývalému právníku Michaelu Cohenovi, aby lhal v Kongresu o vyjednávání postavit v Moskvě Trump Tower.

Adam Schiff, nový předseda parlamentního výboru pro výzvědné záležitosti, napsal na Twitteru: "Tvrzení, že prezident Spojených států se zřejmě dopustil svedení ke křivému svědectví před naším výborem ve snaze zabránit vyšetřování a zakamuflovat své podnikatelské jednání s Ruskem patří k dosud nejzávažnějším. Učiníme vše, co je nezbytně, abychom zjistili, zda je to pravda."

Podle serveru Buzzfeed obdržel Trump od Cohena deset aktualizovaných informací o jednání v Rusku a snažil se dosáhnout plánovaného setkání s Putinem.

Vlivní němečtí politikové apelují na Británii, aby neodcházela z EU

18. 1. 2019

Nejvlivnější němečtí politikové otiskli dnes v deníku Times dopis, jímž vyzývají Brity, aby zůstali v Evropské unii. Prvním signatářem je Annegret Kramp-Karrenbauer, politička, která přebírá od Angely Merkelové funkci šéfky CDU a zřejmě se po ní stane kancléřkou. Dalšími signatáři jsou: Andrea Nahles, šéfka sociálních demokratů; Annalena Baerbock a Robert Habeck, šéfové Strany zelených; Dieter Kempf, předseda Federace německého průmyslu; Thomas Enders, ředitel firmy Airbus: a Dieter Zetsche, ředitel automobilky Daimler. Text dopisu zní:

Bez vašeho velkého národa by nebyl tento kontinent tím, čím je dnes: komunitou, definovanou svobodou a prosperitou. Po hrůzách druhé světové války se na nás Británie nevykašlala. Přijala Německo zpět jako suverénní národ a jako evropskou mocnost. To jsme my, jako Němci, nezapomněli a jsme za to vděčni.

Vzhledem k tomu, že si uvědomujeme, že svoboda, které se těšíme dnes jako Evropané, byla v mnoha ohledech vytvořena a hájena Brity, chceme Britům sdělit, že respektujeme jejich volbu. A jestliže si Britové budou přát opustit Evropskou unii nadobro, budou mít vždycky přátele v Německu i v Evropě. Avšak Britové by také měli vědět, že jsme přesvědčeni, že žádná volba není nezměnitelná. Naše dveře zůstanou vždy otevřeny: Evropa je domov.

Británie se stala součástí toho, čím my všichni jsme jako Evropané. A proto by se nám po Británii stýskalo. Chyběl by nám legendární britský černý humor i chození po práci do hostince na pivko. Chyběl by nám čaj s mlékem a ježdění na levé straně silnice. A chyběly by nám vánoční britské pantos. Avšak víc než cokoliv jiného, chyběli by nám sami Britové - naši přátelé za kanálem La Manche. Chyběla by nám Británie jako součást Evropské unie, zejména v této nepokojné době. Proto by Britové měli vědět: z hloubi svých srdcí říkáme: Chceme, aby v EU zůstali.

Zdroj v angličtině ZDE


 

Všechna znamení ukazují stejným směrem: Putin má na Trumpa kompromitující informace

18. 1. 2019

Posaďme se na chvíli a vstřebejme odhalení posledních několika dní, napsal Tom Nichols. Zřejmě poprvé v dějinách je samotný prezident Spojených států předmětem kontrašpionážního vyšetřování. To znamená, že jeho vazby s nepřátelskou mocností byly dostatečně významné, aby překonaly vysokou laťku, kterou měla FBI stanovenou pro případ vyšetřování kteréhokoliv Američana kvůli možnému ovlivnění nebo kompromitaci jinou zemí.

Human Rights Watch: Otřesná humanitární situace v Jemenu. Válečné zločiny

18. 1. 2019

Ozbrojený konflikt v Jemenu usmrtil a zranil od svého začátku tisíce jemenských civilistů. Do listopadu 2018 bylo usmrceno 6872 civilistů a 10 768 zraněno. Drtivá většina z nich leteckými údery vojenské koalice, vedené Saúdskou Arábií, podle údajú Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Skutečný počet usmrcených a zraněných lidí je pravděpodobně daleko vyšší. Tisíce dalších lidí byly boji vyhnány a miliony lidí trpí nedostatkem potravin a lékařské péče, praví se v právě vydané globální zprávě o situaci lidských práv ve světě, vydané organizací Human Rights Watch.

Bojující strany v konfliktu silně prohloubily to, co OSN charakterizuje jako největší světovou humanitární katastrofu, při níž dochází k nezákonné blokaci dodávek zoufale potřebné humanitární pomoci.

Válka v Jemenu v perspektivě, aneb Aktivistický žurnalismus uvedený na pravou míru

18. 1. 2019 / Karel Dolejší

Zpráva organizace Armed Conflict Location and Event Data Project (ACLED) za rok 2018 přináší jako obvykle možnost vzájemného srovnání různých světových válek v rámci Peace and conflict studies. V tabulce 15 na s. 35 naleznete srovnání počtu obětí syrského (kde režim vítězí, takže zabíjel méně než v roce 2017) a jemenského konfliktu (kde naopak před rozhodnutím došlo k výrazné eskalaci násilí). Počet zabitých civilistů připadajících na 10 000 obyvatel přesto v Sýrii činil 3,97, zatímco v Jemenu dosáhl 0,83 ZDE (pdf). Jinými slovy, ještě i končící syrská válka byla vloni stále pětkrát krvavější než válka v Jemenu.

Proti Trumpovi bude v roce 2020 hlasovat 57 procent Američanů

18. 1. 2019- Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, které provedla americká veřejnoprávní televize PBS, veřejnoprávní rozhlas NPR a organizace Marist. Asi 30 procent voličů je rozhodnuto hlasovat pro Trumpa a dalších 13 procent voličů neví, pro koho budou hlasovat. ZDE 

- List Wall Street Journal informoval, že bývalý Trumpův právník Michael Cohen účtoval Trumpovi částku 50 000 dolarů za práci počítačové firmy, která neúspěšně zfalšovala internetový průzkum veřejného mínění ve prospěch Trumpa a také vytvořila pro Cohena účet na Twitteru jménem Ženy pro Cohena, @womenforcohen. Avšak Cohen té firmě zaplatil pouze asi 12 000 - 13 000 dolarů, ostatní peníze si nechal. Twitterový účet Ženy pro Cohena stále ještě existuje a charakterizuje se jako "Ženy, které milují a podporují Michaela Cohena. Je silný, je to pitbul, sexuální symbol, jasný, orientovaný na věc, a opravdu výjimečný!"  ZDE  

- Předsedkyně Sněmovny reprezentantů, Demokratka Nancy Pelosi, požádala Trumpa, aby odložil svou Zprávu o stavu Unie, kterou má přednést v parlamentě, na dobu až po zprovoznění amerických vládních úřadů. Dodala, že by ji také mohl předložit písemně, anebo "ať si to odříká v Oválné pracovně". Bílý dům zkoumá, zda by bylo v rámci zákona, aby Trump svou Zprávu o stavu Unie přednesl v Senátu. ZDE  

- Trump se Pelosiové pomstil tím, že zrušil její let do Afghánistánu přes Brusel, kde se měla s delegací setkat s činiteli NATO. Odmítl jí poskytnout vojenské letadlo. (Armáda není postižena ochromením amerických vládních úřadů):- Slavný americký satirik Stephen Colbert, který Trumpa každodenně tvrdě a velmi zábavně zesměšňuje v televizi CBS ve svém pravidelném, miliony lidí po celém světě sledovaném pořadu The Late Show, (k dispozici na YouTube ZDE ) exkluzivně získal Trumpovu písemně připravenou Zprávu o stavu Unie. Zde je:(Ve svém nedávném Tweetu, v němž Trump psal o tom, že fotbalistům pozvaným do Bílého domu, koupil hamburgery, protože kuchaři Bílého domu nejsou v důsledku ochromení americké státní správy nyní k dispozici, napsal slovo "hamburger" jako "hamberder"):

Probrexitoví důchodci už vymřeli. Tuto sobotu se Británie stává proevropskou zemí

18. 1. 2019V sobotu 19. ledna 2019 se Británie stává zemí, jejíž většina obyvatelstva by nyní hlasovala pro setrvání v Evropské unii. I kdyby se jediný člověk nerozmyslel od referenda o brexitu, které se konalo v červnu 2016, v důsledku demografické změny je nyní Británie proevropskou zemí. Důchodci, kteří v červnu 2016 hlasovali pro brexit, už vymřeli, a byli nahrazeni mladými lidmi, kteří dosáhli dospělosti a získali právo volit. Mladí Britové jsou drtivou převahou pro setrvání Británie v EU.

Peter Kellner, zakladatel organizace pro průzkum veřejného mínění YouGov, vypočítal, že počet voličů pro brexit klesá v Británii každým dnem o 1350 hlasů. Znamená to tedy, že britská premiérka Theresa Mayová svým tvrdošíjným prosazováním brexitu plní vůli zemřelých důchodců.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Rozhovor Britských listů 201: Obětí exekuční kriminality jsou v ČR ti nejchudší

11. 1. 2019


"Bez radikální změny insolvenčního zákona se oběti exekutorů budou dále propadat do dluhů." S publicistkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou o prekarizaci velké části české společnosti hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Kongresový reformní panel žádá přepracování akvizičního procesu Pentagonu

18. 1. 2019

Akvizice v Pentagonu je třeba přepracovat, aby byla umožněna spolupráce s firmami, které nepůsobí ve washingtonském regionu, informuje Joe Gould. A aby si USA udržely technologický náskok před Čínou a dalšími vyzývateli, Kongres musí radikálně zjednodušit způsob, jak funguje akviziční proces. Radí to vlivný reformní panel založený Kongresem.

Angličan na Havajských ostrovech

18. 1. 2019

Na Havajských ostrovech. Snažím se tomu všemu uniknout.

Taxíkář: Vy jste Angličan?

Ano.

Hahaha. Theresa Mayová!!

Ano.

Brexit!

Ano.

Je chaos, jo?

Ano.

My tady máme sopky. Ale ne brexit. Máme štěstí! Hahaha!


Německo stupňuje přípravy k brexitu

18. 1. 2019

Bundestag zajistil, že Britové v Německu budou moci žádat o občanství i po brexitu. Avšak opoziční politici varují, že celníci nejsou připraveni na nadcházející byrokratickou noční můru.

Dotazy na ministra životního prostředí České republiky, jednoho z největších znečišťovatelů planety Země

17. 1. 2019 / Albín Sybera

Přejme si všichni, ať je o co válčit, ať je co krást, a když to náhodou všechno přežijeme, tak ať je o čem lhát.

V zajímavé reportáži ČRo o tom, jak moc je Česká republika zodpovědná (v přepočtu na počet svých obyvatel) za stav naší planety, se její autoři nechali inspirovat Carbon Majors Database k r. 2017 či výroční zprávou British Petroleum Company ke stejnému roku. Reportéři přitom trefně upozorňují, jak moc vzdáleně se jeví změna klimatu většině Čechů (více ZDE).

17944

Učební osnovy pod taktovkou BIS aneb Přepíšeme znovu dějiny?

17. 1. 2019 / Daniel Veselý

Doporučení Bezpečnostní informační služby adresované ministerstvu školství, aby realizovalo „vyváženou výuku moderních dějin“, je ještě absurdnější než samotné zjištění BIS, podle nějž je dějepis na českých školách poznamenán „sovětskou interpretací moderních dějin a sovětskou propagandou“. Je naprosto nepřijatelné, aby se silový aparát státu jakkoli vměšoval do záležitostí, do kterých mu nic není, a aby ministerstvo školství bez výhrad slíbilo nápravu. Nadto je s podivem, že tyto znepokojující skutečnosti nevyvolaly bouřlivou celospolečenskou debatu, což o nás leccos vypovídá. 

Sbohem, White Media. Vaši pochodeň nesou jiní

16. 1. 2019 / Karel Dolejší

14. lednem nedobrovolně ukončil svou existenci český pravicově extrémistický server White Media, jemuž americký poskytovatel na žádost z Prahy odepřel hosting ZDE. Na nenávistném serveru provozovaném bez problémů nejméně po dekádu jste se mohli dočíst, kdo z aktivistů za otevřenou a multikulturní společnost je podle provozovatelé webu "hnusák" či "neomarxista", která aktivistka že má být "matrace" či "ojetina"; profily sledovaných osob obsahovaly jméno, příjmení, fotografii, identitu na sociálních sítích, mailovou adresu atp.

Jendo, promiň a díky!

17. 1. 2019 / Richard F. Vlasák

Ahoj Jendo, 

píšu Ti dopis, abych Ti poděkoval za to, co jsi pro nás udělal, a abych vysvětlil - možná omluvil, že jsme neuměli odpovědět tak, jak jsme my sami potřebovali a k čemu jsi nás Ty vyzval. Ale vidím naději a za ni děkuji i Tobě.

Mé tykání je projevem blízkosti srdce, oba jsme syny naší Českobratrské církve, oba si neseme odpovědnost k dějinám, ctíme TGM i sestru Miladu. Oba jsme levičáci, a přitom oba nemáme rádi komunistické lži, jež otrávily čistou touhu po lepší budoucnosti pro každého bez ohledu na kolébku.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Opoziční strany uspořádaly protivládní demonstraci ve středním Maďarsku

18. 1. 2019

Opoziční strany uspořádaly v Székesfeherváru ve středním Maďarsku demonstraci proti vládní politice. Členka vedení Demokratické koalice Judit Földiová Ráczová sdělila, že protest se zaměřuje na nedávnou novelu zákoníku práce, vykořisťování dělníků a "brutální úsporná opatření Orbánovy vlády," píše Alexandra Béniová.

Nezlobte se na nás, že vám říkáme pravdu!

17. 1. 2019

 

Labouristický poslanec David Lammy: Nigel Farage a Boris Johnson zneužili těchže předsudků, aby zvítězili ve volbách. Hanba jim. Imigranti vám nesebrali pracovní příležitosti, naše školy selhaly a neposkytly vám potřebnou kvalifikaci. Nemocnice se nerozpadají, protože sem jezdí ze zahraničí za léčením turisté, ale v důsledku dlouhých desetiletí škrtů. Nemůžete si dovolit koupit byt, protože ani jedna politická strana nezahájila výstavbu domů a bytů. Není to proto, že k vám do ulice se nastěhoval Mohammed. A bohatství se hromadilo v Londýně, když mělo být sdíleno po celé zemi. Obviňujte nás. Obviňujte Westminster. Neobviňujte Brusel z chyb naší vlastní země. A nezlobte se na nás, že vám říkáme pravdu. Hněvejte se na podvodníky, kteří vám prodali lež.  


29729

Skutečné vzdělání začíná u poznání sebe sama

17. 1. 2019

Bohumil Kartous je vedoucím komunikace a analýzy společnosti EDUin. Je autorem každoročního Auditu vzdělávacího systému ČR, jehož čerstvá aktualizace bude během několika dní zveřejněna. Zároveň je autorem analýzy stavu vzdělávání pro Aspen Institute Central Europe, na obsahu vzdělávacích workshopů spolupracuje dlouhodobě s centrem současného umění DOX. Je editorem kritického internetového deníku Britské listy. Na téma vzdělávání publikuje v řadě českých médií.

K bludům o islámu

10. 1. 2019 / Pavel Urban

Pan Cvek vyvrací některé nesmyslné názory na islám, na které neustále naráží na Facebooku. (Já na ně neustále narážím také, byť jinde.) Takovým nesmyslem třeba rovnítko mezi islámem a nacismem. Je pravda, že nacismus je poměrně jednoduchá ideologie. Která má v sobě možná cosi z pohanství. Ideologie pro předem vyvolené, která v praxi dávala svým stoupencům i nepřátelům zhruba to, co slibovala. To je možná jeden z důvodů, proč nacismus prohrál. Naproti tomu judaismus, křesťanství a islám jsou náboženství stará tisíciletí. Byla oficiálním náboženstvím mnoha států, a, aspoň v případě těch posledních dvou, velkých říší, mnoha miliard lidí. Mají velmi složité dějiny. Jejich různým společenským projevům je třeba rozumět v rámci dané společnosti, jejích zvyklostí, hodnot atd.

Labyrint světa a ráj srdce

17. 1. 2019 / Beno Trávníček

Školské odbory i ministr prý žádají další patnáctiprocentní nárůst platů pro učitele v roce 2020. V roce, který možná bude dobou směřující k negativnímu ekonomickému výkyvu, určitě ale bude dobou s environmentálními i sociálními dopady nejrůznějších druhů.

Britští konzervativci jako lháři

17. 1. 2019

Paul Mason: Tak pozor. Mayová nabídne rozhovory. Corbyn reaguje: Jen pod podmínkou, že odstraníte hrozbu odchodu Británie z EU bez dohody. Do pouhé hodiny zatelefonuje ministr financí Hammond 330 britským podnikatelům a slíbí jim, že odstraní hrozbu odchodu Británie z EU bez dohody, protože Mayová čelí vzbouření ve vládě. Ale "ničitelem" je Corbyn. Konzervativci lžou jako když tisknou.


Skotská premiérka: Mayová s námi bude jednat pouze pod podmínkou, že s ní souhlasíme

17. 1. 2019

Tak to není pravda, že je k dispozici s premiérkou Mayovou jednání o všech alternativách. Premiérka nabídla, že bude naslouchat, ale jen pod podmínkou, že s ní všichni budeme souhlasit. Skotská nacionální strana se už nebude podílet na dalším plýtvání časem. Vylučte odchod Británie z EU bez dohody, prodlužte lhůtu odchodu a dejte souhlas alespoň o úvaze o dalším referendu - pak budeme jednat.


O jedu šířícím se ze sociálních sítí

17. 1. 2019

"Good guys" vymysleli Facebook, ale během několika let ho  ovládli "bad guys". Představa, že si lidé budou mezi sebou sdílet obrázky rodinných obědů a kočiček, se naplnila jen částečně. V pozadí vyrostla hydra informačního chaosu a psychografie, která dokáže velmi efektivně požírat hodnotový rámec společnosti.

Sociální média jsou nepochybně obrazem společnosti, nicméně je možné ho velmi obratně pokřivit. Jejich dialektický vliv na společnost naopak demoralizuje, normalizuje stav, kdy se výzvy k násilí či k obratu k fašismu stávají banální součástí každodenní digitální diskuse. To jsou ohrožení, která se bytostně týkají demokratického uspořádání.

Kořen problému nicméně neleží v představě opuštění sociálních sítí, nicméně v řešení problémů, které zevnitř rozkládají společnosti. A z krátkodobého hlediska v cílené snaze euroatlantické civilizace donutit provozovatele digitálních platforem k odpovědnosti za obsah, který šíří.

V diskusním pořadu slovenské veřejnoprávní televize Večera s Havranom se nad otázkou, zda dochází k diktatuře sociálních sítí, potkali novinář Filip Struhárik (Denník N), právník Daniel Milo (GLOBSEC), spisovatel Arpád Soltész a Bob Kartous:

29710

Proč si namáhat mozek aneb Nefunkční školství by se mělo zrušit

17. 1. 2019

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Když si vzpomenu na to, s jakým historickým povědomím se čerství maturanti hlásili na filosofickou fakultu, přijdou mi debaty o zastaralé, nebo naopak nové, podnětné a "kreativní" výuce historie poněkud komické. Kéž by měli studenti aspoň něco našprtaného, spíš než to (kreativní?) NIC, se kterým přicházejí! - píše na Facebooku k debatě o možných změnách ve školství Václav Jamek.

Splní se Boltonův sen o napadení Íránu?

17. 1. 2019

Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton během své nedávné cesty po Blízkém východě navštívil Izrael, kde Benjaminu Netanjahuovi sdělil, že íránští lídři usilují o získání jaderných zbraní. Tuto lež však vyvrátil expert zabývající se jadernou problematikou Joe Cirincione, jakož i specialisté z OSN a americké zpravodajské služby. Bolton tak podpořil izraelského premiéra, který se už před osmi lety marně snažil o napadení Íránu, píše blízkovýchodní expert Juan Cole.

Stane se politik, který stál u zrodu věznice na Guantánamu, novým americkým ministrem spravedlnosti?

17. 1. 2019

V těchto dnech ve Spojených státech probíhá slyšení v Senátu, během nějž se rozhodne, zda se novým americkým ministrem spravedlnosti stane William Barr. Barr, který by měl nahradit Jeffa Sessionse, není ve vysoké politice žádným nováčkem. V letech 1991 až 1993 působil jako ministr spravedlnosti ve vládě George Bushe staršího.

Barr se během svého úřadování na ministerstvu spravedlnosti podílel na omilostnění šesti politiků Reaganovy éry, kteří byli zapleteni do skandálu Írán-Contras (ilegální prodej zbraní do Íránu), a stál u zrodu nechvalně proslulé věznice na Guantánamu, kam byli zprvu posíláni žadatelé o azyl z Haiti, kteří byli HIV pozitivní. Barr na domácí půdě vehementně podporoval vězeňsko-průmyslový komplex a pomáhal při vytváření tajného programu federální agentury Drug Enforcement Administration (DEA), který se stal blueprintem pro masivní odposlechy telefonních hovorů pod hlavičkou Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Více informací v angličtině ZDE

 

New York Times: Trump opakovaně hovoří o tom, že by USA měly odejít z NATO

16. 1. 2019Vysocí činitelé americké vlády sdělili listu New York Times, že Donald Trump několikrát během roku 2018 vyjádřil soukromě své přání, že si přeje zrušit členství Spojených států v Severoatlantickém společenství. Současní i minulí činitelé americké vlády, kteří podporují existenci NATO, se obávají, že se k této hrozbě Trump nyní vrátí, protože spojenci USA v NATO nevydávají na zbrojení tolik financí, kolik od nich chce Trump.

V době kdy se loni v létě konal dramatický summit NATO, konstatují činitelé americké vlády, Trump sdělil svým vysokým činitelům pro národní bezpečnost, že nevidí důvodu, proč by měly být Spojené státy členem NATO. Zdůraznil, že členství USA v NATO považuje za plýtvání penězi.

Corbyn prohrál hlasování o nedůvěře Mayové - katastrofická fraška jménem brexit pokračuje

16. 1. 2019 / Jan Čulík

Aktualizace 23.05: "Prohlášení Mayové k národu" bylo naprosto ubohé. Lživě tvrdila, že národ si přeje realizaci brexitu (průzkumy veřejného mínění to popírají) a zdůraznila, že ho tedy realizuje. Kromě toho, že dodala, že bude jednat s představiteli různých stran, neobjasnila jak chce brexitu dosáhnout. Trapas.


Několik reakcí od novinářů:

Laura Kuenssberg, hlavní politická komentátorka televize BBC: "Ona je úplně mimo. Nikdy nezmění svůj názor a nedokáže pochopit, že by to udělali druzí. Nebo že by taky nemuseli s ní souhlasit." - Au - od jednoho z jejích bývalých ministrů, který ji v minulosti hájil.
Robert Peston: Kolikrát se Theresa Mayová zapřísáhala, že její dohoda o brexitu je jediná možná, přijatelná pro EU? No, dnes večer potvrdila, že bude jednat se šéfy všech stran, včetně Corbyna, aby vytvořila brexitovou dohodu, která projde parlamentem. Flexibilita? Zoufalství? Celé k ničemu?

Julia Hartley-Brewer:
Kvůli TOMUHLE jsem nešla spát, Thereso Mayová? Grrrrrr.
 

David Schneider:
Theresa Mayová pořád ještě hovoří jen se stoupenci brexitu, pořád ignoruje stoupence setrvání Británie v EU, pořád ještě mluví jen o té mytické "drtivé většině", která chce, abychom už brexit realizovali, pořád tvrdí, že je načase jednat v národním zájmu, aniž by přiznala, že v národním zájmu je zůstat v EU.


Jess Phillips:
Zmeškala jsem dnešní večerní "Nic se nezměnilo". Mají nový tým autorů?

Heather Stewart:
Ne.

Právník Sean Jones: To prohlášení Mayové ale obsahovalo jedno opravdové překvapení: ukazuje se, že bylo možné si o ní myslet ještě něco horšího než dosud.* * *

Aktualizace: Downing Street oznámila, že premiérka Theresa Mayová promluví k národu ve 22 hodin (23 hodin středoevropského času)

* * *

Podle očekávání Labouristická strana Jeremyho Corbyna prohrála parlamentní hlasování o nedůvěře konzervativní vládě Theresy Mayové o 19 hlasů, poměrem 325 ku 306 poslaneckých hlasů. Silně Mayová stále závisí na podpoře fundamentalistické severoirské protestantské strany DUP, která má v Dolní sněmovně 10 hlasů. To znamená, že bude Mayová i nadále prosazovat fundamentalistické brexitové řešení, přesně řečeno zrušení záruky otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, na které EU nikdy nemůže přistoupit, neboť by to znamenalo obnovení severoirského terorismu a ztráty na lidských životech.

Poté, co Mayová při středečním večerním hlasování zvítězila, vyzvala přece jen předsedy všech stran, aby s ní zahájili jednání. Jeremy Corbyn se hned nato v parlamentě vyjádřil, že s Mayovou bude jednat jen pod podmínkou, vyloučí-li odchod Británie z EU bez dohody. Mayová to vyloučit odmítla. Vyloučila také odklad britského odchodu z EU, k němuž má dojít 29. března 2019.

Britští podnikatelé z velkých i malých firem jsou nyní ve stavu naprosté úzkosti. Pokud by skutečně došlo k odchodu Británie z EU koncem března bez dohody, bude to mít absolutně katastrofální dopad na britskou ekonomiku: HDP Británie podle odhadů poklesne až o 10 procent, dojde k devastaci zemědělství, finančnictví a automobilového průmyslu a k propadu hodnoty libry. Britští podnikatelé apelují na politiky, aby se probudili. Zatím marně.
Jsou čeští novináři opravu zcela mimo?

Problém brexitu je v Británii, ne v EU. Británie totiž chce kvadraturu kruhu

16. 1. 2019 / Boris Cvek

Stále dokola musím někde číst nebo slyšet, že EU je při vyjednávání na Spojené království velmi tvrdá. Řekněme si jeden zásadní fakt: kdyby britská vláda a britská Sněmovna chtěly tvrdý brexit, nikdo jim v tom nezabrání. Nikdo. Prostě se to stane, ať EU udělá cokoli. Mezi politiky v Británii jsou ovšem příznivci tvrdého brexitu v naprosté menšině. Tedy tvrdý brexit není proto, že ho nechtějí sami britští politici, kteří vzešli z voleb, konaných po referendu o brexitu.

Monitor Jana Paula: Zemřela sochařka Hana Purkrábková (19.8.1936 – 13.1. 2019)

16. 1. 2019 / Jan Paul


A české výtvarné umění v ní ztrácí dalšího klasika českého sochařství, jehož celoživotním tématem figurativní tvorby byl především člověk. Ovšem člověk vyjadřovaný a postihovaný povětšinou ve všedních až banálních situacích každodennosti a v obyčejných činnostech života, jako je třeba čekání, sezení, či nic nedělání, jen pouhé spočinutí v sobě samém. A právě v tom je síla a přesvědčivost jejího sochařství, a klíč k pochopení autorčina díla.

Dopad brexitu na východ Evropy

16. 1. 2019

Odchod Británie z Evropské unie k 29. březnu bude mít dalekosáhlé politické, ekonomické a bezpečnostní dopady ve středovýchodní Evropě, upozorňuje Janusz Bugajski. Paradoxně bude předsednictví EU vykonávat Rumunsko - a nepochybně si připomene, že Británie byla předním příznivcem vstupu zemí střední a východní Evropy.

Historické ponížení: Titulní stránky středečních britských deníků

16. 1. 2019

 

The Sun: Dohoda Mayové o exitu z EU je mrtvá jak blboun nejapný:

 

The Guardian: Primální výkřik je tváří naší politické éry.
Mayová utrpěla historickou porážku - Toryové se proti ní vzbouřili:

(na titulní straně je fotografie z hlasovací chodby v Dolní sněmovně, přeplněná poslanci chystajícími se hlasovat proti Mayové. Charakteristické je, že se v této chodbě nesmí fotografovat. Kdo by to v hysterické atmosféře respektoval! Poslanci se tam houfně navzájem fotografovali mobily):Daily Mirror: Bez dohody. Bez naděje. Bez tušení. Bez důvěry:


Daily Telegraph: Absolutní ponížení:


The Times: Mayová utrpěla historickou porážku:Ostře probrexitový bulvární deník Daily Express: HRŮZA A DĚS:Daily Mail: BOJUJE O ŽIVOT:


Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 

Theresa Mayová zažila historické zostuzení v parlamentu

16. 1. 2019

Jasně si uvědomme jedno: Brexit je katastrofálním politickým selháním. Tuto  chaotickou, nepopulární dohodu, nejnepopulárnější vládní strategii, jakou si kdo pamatuje, vytvořila politická třída, o níž se ukázalo, že je naprosto tupá - nic neví o Evropě, o Evropanech, o obchodních dohodách, o institucích - a že je arogantní a posmívá se vědomostem a expertním znalostem. Bylo to dílo politiků, kteří dali přednost národovecké politice před ekonomikou, kteří dali přednost nedefinované představě "suverenity" před skutečnými institucemi, které poskytovaly Británii vliv a moc, politiků, kteří věřili ve fantazie a pohrdali realitou.

Tušili jsme to. Ale teď už to víme. Žádný plán B neexistoval.

Po mnoha měsících vyjednávání a mnoha hodinách debaty, po dlouhých odkladech a nepodložených zprávách o dalších odkladech, poté, co demonstranti zvonili na zvony a mávali evropskými vlajkami celé odpoledne před westminsterským palácem, britská Dolní sněmovna konečně hlasovala o "dohodě o odchodu ze EU", kterou premiérka Theresa Mayová vyjednala s Evropskou unií, píše Anne Applebaum v deníku Washington Post. 

Katastrofální porážka Mayové ve sněmovně: Co dál?

16. 1. 2019

Motorem hlasování pro brexit byly stagnující mzdy, regionální rozdíly a tupá forma akumulace kapitálu. Nic z toho nezavinila Evropská unie a žádný tento problém nebude odchodem z EU vyřešen.


Britská premiérka stojí v čele strany, která je rozhádaná, a země, která připravuje zásoby potravin a léků, jako by se připravovala na válku. Premiérka musí nyní s pokorou začít jednat se svými oponenty a najít způsob, jak zabránit Británii, aby během několika blízkých týdnů vypadla z Evropské unie, míní redakční komentář deníku Guardian.

Drtivé a rozhodné odmítnutí dohody Theresy Mayové o odchodu Británie z EU poslanci Dolní sněmovny je těžkou ranou autoritě britské premiérky.

Může ve Venezuele vzniknout americko-ruská bezpečnostní krize?

16. 1. 2019

V prosinci navštívily Venezuelu dva ruské nadzvukové bombardéry schopné nést jaderné zbraně. Šlo o třetí takovou návštěvu od roku 2008. Může Moskva mít v úmyslu vyhrožování na západní polokouli, snad dokonce i jaderné?, ptá se William Courtney. Pokud je tomu tak, jak by mohl Washington reagovat?

Skotská premiérka: Nemyslím, že by Mayová dnes večer tušila, co dál

16. 1. 2019

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý v noci na Twitteru: "Mluvíla jsem před chvíli s Theresou Mayovou. Nemyslím, že má tušení, co dál. Také není jasné, zda je otevřená vůči zásadní změně v myšlení ohledně jí navrhovaných rozhovorů všech politických stran. Absolutní minimum, které teď musí udělat, je požádat o prodloužení lhůty odchodu z EU - zastavit hodiny!

"Co si myslíte, že je vaší nejlepší šancí, jak prosadit brexit v parlamentě?" ptá se BBC konzervativního ministra zdravotnictví.

Odpověď: "Nevím."Chaos: Pentagon začal stahovat vybavení ze Sýrie

16. 1. 2019

Harmonogram stahování ze Sýrie zůstává záhadou. Americké ozbrojené síly plní Trumpův rozkaz ohledně stahování ze Sýrie, ale základní detaily plánu zůstávají nejasné. Trumpův poradce pro národní bezpečnost Bolton pokračuje v obtížných jednáních s Tureckem ohledně osudu amerických partnerů v Sýrii, informuje Katie Bo Williamsová.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2018

31. 10. 2018

V říjnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 43 927.60  . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly  však 106 601.72 Kč. 

Bez větší míry finanční podpory čtenářů do několika měsíců končíme.

Zůstatek byl koncem října  2018 197 962.12 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


45958