Brexit: Mayová se po sedmihodinovém "jednání" kabinetu pokusila svalit vinu na Corbyna

2. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Guy Verhofstadt: Je dobře, že Theresa Mayová nyní chce usilovat o nadstranický kompromis. Je sice pozdě, ale je to lepší než nikdy.Po sedmihodinovém úterním "jednání" britské vlády, kdy byly až do večerního veřejného prohlášení Mayové ministrům zkonfiskovány mobily, oznámila britská premiérka, že požádá o "krátký" odklad brexitu a "bude usilovat o kompromisní plán odchodu Británie z EU" za spolupráce s Jeremym Corbynem a Labouristickou stranou.

Barnier: Každou další hodinou je vypadnutí Británie z EU bez dohody nyní pravděpodobnější

2. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit, hovořil v úterý dopoledne v Evropském parlamentě. Varoval, že se vypadnutí Británie z EU bez dohody blíží každou další míjející hodinou. Upozornil, že v Dolní sněmovně se dosud hlasovalo jen proti návrhům. Takový způsobem se nedá zorganizovat spořádaný odchod z EU. Pokud se chce Británie vyhnout odchodu z EU bez dohody, existuje jen jediná možnost - hlasovat pro dohodu. A existuje jen jedna, vyjednaná dohoda.

Pravděpodobnost vypadnutí Británie z EU bez dohody je nyní "velmi vysoká". Budoucnost Evropské unie je důležitější než brexit, řekla Angela Merkelová. Barnier s tím souhlasí.

V Polsku pálili Harryho Pottera

2. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Evangelikálská polská katolická organizace se na internetu všeobecně stala terčem posměchu

Katoličtí kněží v Polsku spálili knihy, o nichž tvrdí, že podporují čarodějnictví, včetně jednoho románu J.K. Rowlingové ze série knih o Harrym Potterovi. Ceremonii nafotografovali a zveřejnili na facebooku.

Tři kněží v městě Koszalin v severním Polsku odnesli knihy ve velkém košíku z kostela do vydlážděného místa před kostelem. Tam knihy zapálili, zatímco probíhalo modlení. Spálena byla také maska, různé kusy levné bižuterie a deštník Hello Kitty.

Rozhovor Britských listů 212. O lidech, kteří na východní Ukrajině zachraňují důchodce a děti

29. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta


Víte, že nepříliš daleko od vás, na východní Ukrajině zuří už řadu let krutá válka? Jan Čulík hovoří s fotografem a novinářem Petrem Tomanem o jeho otřesných osobních zkušenostech z této oblasti. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. března 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Fraška brexitu pokračuje: Dolní sněmovna opět odmítla všechny alternativy

2. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

JE ROK 3038. Britská Dolní sněmovna provádí pravidelný každotýdenní rituál "hlasováním odmítnout dohodu Theresy Mayové". Nikdo si už nepamatuje, jak tato starobylá tradice vznikla, ani co to vlastně znamená.


Novinář Faisal Islam, Sky News: Velmi blízko schválení celní unie... Avšak žádné řešení neprošlo.

Alastair Campbell, bývalý tiskový mluvčí Tonyho Blaira: Další dobrý večer pro druhé referendum: podpora pro něj neustále roste.
Poslanci Dolní sněmovny v pondělí večer znovu hlasovali při tzv. indikativním hlasování (aby se zjistilo, jaké řešení si Dolní sněmovna přeje pro brexit) o čtyřech možnostech. Všechny čtyři možnosti byly opět zamítnuty.

Možnost C - návrh konzervativního poslance Kena Clarka pro celní unii s EU. Pro: 273. Proti: 276. Většina proti:3.


Možnost D - návrh konzervativního poslance Nicka Bolese pro společný trh 2.0. Členství Británie v Evropské oblasti volného obchodu (EFTA) a v Evropské hospodářské oblasti. Pro: 261. Proti: 281. Většina proti: 21.

Zhnusený poslanec Nick Boles konstatoval, že konzervativci odmítají jakýkoliv kompromis, a proto z Konzervativní strany odchází.Možnost E - návrh labouristického poslance Petera Kylea, aby měla veřejnost právo potvrdit jakékoliv rozhodnutí o brexitu novým referendem. Pro: 280. Proti: 292. Většina proti: 12.

Možnost G - návrh poslankyně Joanny Cherry od skotských nacionalistů pro zrušení článku 50, pokud by hrozilo vypadnutí Británie z EU bez dohody. Pro: 191. Proti 292. Většina proti: 101.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Problémem je především Konzervativní strana: Její poslanci hlasovali PROTI VŠEMU A PROTI VŠEM:

Pozoruhodné je, jak málo toryů podpořilo vůbec něco:

Guy Verhofstadt: Británie nyní skutečně zírá do propasti. Středa bude poslední možností, kdy bude moci Dolní sněmovna učinit takové rozhodnutí, aby katastroficky nevypadla z EU: 

Je společnost hluboce, nesmiřitelně rozdělená? Slovensko ukazuje jiný obrázek

1. 4. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta


Po posledních parlamentních volbách to v zemi vypadalo jako u Waterloo. Vítěz Smer, což něco mezi společností s ručením omezeným a zločineckou organizací, dále devět procent pro nacionalisty, osm pro fašisty, přes šest dostal televizní bavič s devíti manželkami. Demokratické strany pak zastupuje Sulíkova SaS, což je něco jako ODS kdyby ji vedl Jan Zahradil, dále pestrá směs osobností vedená excentrickým Matovičem a nakonec Sieť R. Procházky, která krátce po volbách implodovala a dnes se motá s preferencemi okolo jednoho procenta. "Normální" stranu abyste hledali s baterkou.

Interpretujeme to s tou Čaputovou špatně?

1. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta


Spisovateľ v pasci politiky

1. 4. 2019 / Igor Daniš

čas čtení 19 minut

(K  90. narodeninám Milana Kunderu)

Milan Kundera neustále vzbudzuje a stále asi bude vzbudzovať dilemu, či je český alebo francúzsky spisovateľ. Kam ho zaradiť? On sám to vyriešil tým, že francúzske preklady česky napísaných románov a hier označil za rovnocenné k českým originálom (rovnaká autenticita), a želá si, aby bol radený medzi francúzskych spisovateľov. Má to racionálny podklad. Avšak jeho český pôvod, témy a štýl sa nedajú ignorovať, odtrhnúť od Česka. Druhá otázka, ktorú si kladieme v Česku a Slovensku je, prečo sa nevrátil po roku 1989 do Československa, resp. Česka. On sám to v doslovoch k svojim česky vychádzaným románom vo vydavateľstve Atlantis vysvetľoval tým, že aj keď sa chcel vrátiť, nebol schopný opäť vymeniť domov. Uviedol ďalej, že by sa musel vracať k českým otázkam, diskusiám a dal preto radšej prednosť preto svojej spisovateľskej budúcnosti, ktorá sa kráti. Je to logické vysvetlenie. Kundera bol v 80. a 90. rokoch doslova literárnou, intelektuálnou a umeleckou celebritou. Čelil by neustálemu dotieraniu obdivovateľov, čitateľov, bývalých známych, kamarátov a médiám. Pýtali by sa ho na všetko možné od literatúry, cez život vo Francúzsku, na dopady jeho románov, hodnotenia iných spisovateľov a ich diel až po aktuálnu politickú situáciu, názory na konkrétne politické riešenia a konkrétnych politikov. S písaním by sa musel asi na čas rozlúčiť. Jeho normálny život v Česku by bol po dlhší čas nemožný. Nakoniec ani Josef Škvorecký so Zdenou Salivarovou, aj keď neboli také svetové hviezdy ako Kundera sa do Česka natrvalo nevrátili a svoj domov si ponechali v Kanade.

Lze Kunderovo dílo považovat za postmoderní mystifikaci?

1. 4. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 51 minut

 1. dubna 2019 je spisovateli Milanu Kunderovi devadesát let. Při této příležitosti přinášíme tento článek, který před časem vyšel v časopise Svět literatury, který vydává Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Kunderovy literární texty jsou složitou, polyfonní strukturou navzájem pozitivně i negativně kontrapunkticky provázaných motivů. Vůdčím principem tohoto typu konstrukce textu je paradox. Vizuálně připomínají strukturu Escherových kreseb, kdy nikdy přesně nevíme, co vyplývá z čeho, co je dole a co nahoře, co venku a co uvnitř. Zvíře požírá svůj vlastní ocas.

Jsem přesvědčen, že jsou dobré důvody uvažovat nad interpretací, podle níž lze Kunderovy texty považovat za mystifikující agnostické hříčky, za provokace, záměrně vystavěné ze zdánlivě přesvědčivých formulací, smyslem jejichž významu je dokázat, že realita je nepoznatelná a jediným, k čemu může člověk na světě při poznávání přijít, je uplatnit svou kritičnost. Jejím prostřednictvím odvrhnout falešná tvrzení, zjednodušené interpretace a záměrně či mimovolně vytvářené mýty.

Nevysvětlené hřbitovní pročištění

1. 4. 2019 / Pavlína Antošová

čas čtení 2 minuty

V Pardubicích, kde jsem šestnáct let bydlela, se podle svých časových možností starám o dva hroby. U jednoho z nich se mi v těchto dnech naskytl neutěšený a hlavně nečekaný pohled: Nejen prořezané největší stromy, ale i zcela pusté mezihrobní plochy. Místo keřů a trávy pouze oholený písčitý povrch. Na nástěnkách u vstupní brány přitom nikdo o tomto razantním opatření neztratil ani slovo. V Pardubicích, kde jsem šestnáct let bydlela, se podle svých časových možností starám o dva hroby. U jednoho z nich se mi v těchto dnech naskytl neutěšený a hlavně nečekaný pohled: Nejen prořezané největší stromy, ale i zcela pusté mezihrobní plochy. Místo keřů a trávy pouze oholený písčitý povrch. Na nástěnkách u vstupní brány přitom nikdo o tomto razantním opatření neztratil ani slovo.

Bývalá šéfka kampaně Vote Leave: Nemůžeme prokázat svou nevinu, protože jsme zlikvidovali svá data

1. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Gisela Stuart, bývalá šéfka probrexitové organizace Vote Leave, která byla pokutována oficiální britskou Volební komisí za systematické porušování volebního zákona, částkou 61 000 liber, se vymlouvala v neděli v britské televizi, že organizace Vote Leave bohužel nemůže prokázat svou nevinu, protože všechna svá data a záznamy už zlikvidovala.

Její výroky vyvolaly na twitteru celou řadu reakcí. Jako:

"Nemůžeme prokázat svou nevinu, protože všechna data byla zničena."

Pamatujte si, děti, je v pořádku páchat trestné číny, pokud zlikvidujete všechny důkazy:Slovenské prezidentské volby: Nepodařilo se mobilizovat voliče "návratu do minulosti"

1. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Pokud sledujete Hüblův a Krobotův seriál Zkáza Dejvického divadla, ve čtvrtém dílu jste mohli zaznamenat "představení pro seniory". Řídký divadelní text byl vystavěn především jako lešení nabízející odrazové můstky k notoricky ohraným odrhovačkám. Po oponě dvojice herců ve foyeru imitovala duo Eva a Vašek, zatímco umělecký šéf s harmonikou hrál babičkám na přání ("Jetelíček!"). To vše jen proto, aby zákazník byl dostatečně připraven na zlatý hřeb večera: Prodej sady japonského nádobí za pouhých 58 000 korun.

Proti populistickým nesmyslům musíme ve vlastním zájmu nyní opravdu rázně vystupovat

1. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Vy, já i skoro všichni občas pociťujeme frustraci, trpkost a sebelítost, píše Nick Cohen. To nejsou výjimečné emoce. Žijeme ale v mimořádné situaci, kdy mocní plánovitě u občanů pěstují paranoiu a zneužívají ji. Proměňují ji z běžné každodenní frustrace v globální ideologii. Nehovoří se o tom, že pěstování frustrace vede k rozkladu obyčejné morálky. Deprimující série experimentů, které provedl Daniel Jolley a jeho kolegové na Staffordshire a na Kent University, dokázala, že víra v konspirační teorie vede postiženého člověka k větší ochotě páchat trestné činy. Nikoliv děsivé trestné činy proti lidskosti, jaké páchá bělošský supremacista, který masakruje muslimy, protože se dočetl na internetu, že globalistická elita chce bělochy v jejich vlastních zemích proměnit v menšiny, anebo islamistický konspirační teoretik, který masakruje Pařížany, protože je přesvědčen, že sionisté a křižáci připravují spiknutí za účelem zničení islámu.

Zatímco Slovenská republika jde progresivně nahoru, Češi zůstávají věrni tradici

1. 4. 2019 / Jan Molič

čas čtení 2 minuty

 Zvolení prezidentky Čaputové je jen další logický krok na cestě vzhůru, tedy dál, chcete-li. Naopak Češi zůstávají dlouhodobě věrni tradici: Zeman, Mynář, Okamura, Babiš a zase ten Klaus (Er ist wieder da!) Tradiční je taky ohýbání všeho jak to jenom jde (Ústavy i zad) a přikyvování na všechny strany (USA, Bruselu, Rusku nebo Číně). Nijak se nevymezit, nemít tvář, nebo spíš mít úplně všechny tváře - podle potřeby.

První kolo ukrajinských prezidentských voleb zřejmě vyhraje mladý komik

31. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Podle průzkumů provedených u východů z volebních místností získal komik Vladimir Zelenskij  30,4 procent voličských hlasů, zatímco dosavadní prezident Petro Porošenko jen 17,8 procent. Bývalá premiérka Julia Tymošenková se umístila jako třetí z 14,2 procenty hlasů. Ostatní hlasy si mezi sebou rozdělilo více než třicet kandidátů.

Zelenskij dosud nikdy nekandidoval do žádného politického úřadu.

Porošenko je miliardář podnikatel, který byl zvolen po povstání na Euromajdanu v roce 2014 a neúspěšně se snaží ukončit válku s Ruskem podporovanými separatisty na východní Ukrajině. Je relativně nepopulární

Zelenskij hraje ukrajinského prezidenta v televizním seriálu jménem "Služebník lidu". Je to populární satira o učiteli, který se dostane do nejvyššího úřadu v zemi.

Podrobnosti ZDE
 

Británie: Zuřiví toryové varují, že zablokují snahu Mayové uspořádat předčasné volby

30. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

 
- Konzervativní poslanci ze všech křídel strany vyhrožují, že hlasováním zablokují veškeré snahy Theresy Mayové uspořádat předčasné volby. Varují, že by to rozštěpilo Konzervativní stranu a prohloubilo krizi brexitu.

Důkazem, že se zcela rozplynula premiérčina autorita, je skutečnost, že ministři ve vládě Theresy Mayové otevřeně varují, že konzervativci uspořádají závažnou kampaň proti předčasným volbám, které Mayová nyní zamýšlí zorganizovat  ve snaze dostat brexit ze slepé uličky.

Hrozba předčasných voleb rozčílila probrexitové i proevropské konzervativní poslance. Mayová si musí zajistit dvoutřetinovou většinu v Dolní sněmovně, má-li být schopna uspořádat předčasné volby. Rozsáhlé vzbouření konzervativních poslanců by znamenalo, že jsou schopni tuto většinu zablokovat. Mayová by pak byla nucena zajistit si předčasné volby podporou pro hlasování o nedůvěře v její vládu, k čemuž potřebuje jen prostou většinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


- Kandidáti na funkci šéfa Konzervativní strany, brexitéři Michael Gove a Boris Johnson, se octli pod sílícím tlakem, aby vysvětlili, jak je možné, že oficiální probrexitová kampaň Vote Leave, jíž stáli v čele, vážně porušovala volební zákon. Organizace Vote Leave zrušila své odvolání proti pokutě ve výši 61 000 liber, kterou dostala od vládní Volební komise za to, že Vote Leave poskytl statisíce liber další, údajně nezávislé kampani BeLeave.  ZDE  


Stovky zaměstnanců automobilky Honda v anglickém městě Swindon demonstrovaly proti rozhodnutí japonské automobilky svou továrnu v Británii r.2021 uzavřít, což bude znamenat ztrátu 3500 pracovních příležitostí. ZDE  


Stovky občanů na severoirské hranici v sobotu protestovaly proti brexitu  ZDE  

Theresa Mayová je jediným politikem, který se pokusil padnout na meč a netrefil se

30. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Nicola Sturgeon, skotská premiérka: Je tradiční, že vedoucí politikové říkají svým kolegům: "Víte, pokud mě v takové důležité věci nepodpoříte, budu muset odstoupit. Ne ale konzervativci. Postoj Theresy Mayové je: "Když mě nepodpoříte, zůstanu ve funkci!!"  (Smích)

Víte, Theresa Mayová je zřejmě jediným politikem v historii, který se pokusil padnout na meč a netrefil se. (Smích)


Mayová chce předložit svou dohodu o brexitu s Bruselem parlamentu k hlasování počtvrté

30. 3. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

 

Britská premiérka Theresa Mayová chce nechat v nadcházejícím týdnu v  Dolní sněmovně hlasovat o své smlouvě o brexitu s Bruselem napočtvrté. Není však vůbec jasné, zda by to předseda sněmovny John Bercow povolil, vzhledem k ustanovení z roku 1604, že vláda nemůže předkládat ve sněmovně hlasováním odmítnutý návrh poslancům k hlasování znovu a znovu.

Ultrapravicoví stoupenci brexitu v pátek v Londýně fyzicky zaútočili na televizní zpravodajské týmy Channel 4 News a CNN

29. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Moderátor Channel 4 News Krishnan Guru Murthy:  Tento pátek nebyl dnem, kdy by měl člověk pocit hrdosti, že je ve Westminsteru. Nevím, co bylo horší - to, co se dělo ve sněmovně, nebo to, co se dělo před sněmovnou. Z obojího mám špatný pocit ohledně  budoucnosti.
Chovat se takto vůči novinářům nikdy nebylo a nikdy nebude v pořádku. Channel 4 News a CNN dnes terčem útoků:
Produkční pořadu Channel 4 News: S úlevou informuji o tom, že náš televizní štáb unikl dnes večer fyzické úhoně a zatímco jeho bezpečnost zůstává naší prioritou, nenechá se zastrašit ani odstrašit od provádění své práce během dalšího mimořádného dne v probíhající brexitové krizi:

Co je do prdele tohle?Tisíce probrexitových demonstrantů v Londýně protestovaly proti "Dnu zrady"

Srovnání: Více než milionová demonstrace proti brexitu minulý týden a probrexitová demonstrace stoupenců fašisty Tommyho Robinsona v pátek 29.3. 2019:

TOTO JE BREXIT. Skotští poslanci terčem nadávek, že jsou zrádci. Mají z Londýna vypadnout a vrátit se domů. Toto je brexit:


Probrexitová organizace Vote Leave přiznala svou kriminální aktivitu

29. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Britská státní Volební komise, která dohlíží na legální průběh voleb, pokutovala probrexitovou organizaci Vote Leave částkou 61 000 liber (1,83 milionů Kč) za porušení zákona při předvolební kampani před referendem o brexitu v červnu 2016 tím, že organizace Vote Leave hrubě nedodržela zákon limitující financování předvolebních politických kampaní.

Organizace Vote Leave původně oznámila svůj úmysl tuto pokutu zpochybnit a odvolat se proti ní. Dnes, 29. března, v den, kdy se původně měl konat brexit, britská státní Volební komise oznámila, že organizace Vote Leave se své odvolání rozhodla nepodat a pokutu zaplatila. Tím nepřímo potvrdila, že spáchala v předvolební kampani za brexit svůj trestný čin.

Pokutu loni dostala organizace Vote Leave, hlavní aktivistická organizace za brexit, protože britská státní Volební komise dospěla k závěru, že Vote Leave porušil legální limity financování předvolební kampaně tím, že poskytla statisíce liber jinému  aktivistovi za brexit, tehdy dvaadvacetiletému studentu Darrenu Grimesovi, zakladateli organizace BeLeave.

V pátek oznámila Volební komise, že organizace Vote Leave zrušila své odvolání proti této pokutě.

Grimes, který byl sám pokutován částkou 20 000 liber, se vyjádřil na Twitteru, že se bude osobně odvolávat, "dokud bude mít k dispozici i třeba jediný zasraný halíř". Prostřednictvím crowdfundingu získal 80 000 liber pro své odvolání.

Minulý týden potvrdil soudce v Londýně zjištění Volební komise, že jiná probrexitová kampaně Leave.EU se také dopustila čtyř porušení volebního zákona. Soudce však zmenšil rozsah zjištění. Znamená to, že pokuta 70 000 liber, udělená kampani Leave.EU, může být zřejmě při slyšení příští měsíc snížena.

* * *

Novinářka Carole Cadwalladr: Pane Bože! To NAČASOVÁNÍ! V den, kdy měla Británie odejít z EU, přiznala oficiální probrexitová kampaň konečně, že porušila zákon. Úmyslně. Obrovským způsobem. A za dohledu jednoho z nejbližších poradců Theresy Mayové a jednoho jejího ministra. Neuvěřitelné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Brexit: Theresa Mayová napotřetí prohrála hlasování o své brexitové dohodě s Bruselem

29. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Poměrem 344 ku 286 hlasům prohrála Theresa Mayová napotřetí hlasování o dohodě s Bruselem o brexitu, kterou její  vláda vyjednala za poslední dva a půl roku, Proti její dohodě tentokrát hlasovalo 58 poslanců.

Předseda Evropské komise Donald Tusk svolal mimořádný summit Evropské unie na 10. dubna, dva dny předtím, než má Británie vypadnout z EU bez dohody.

Theresa Mayová po prohře v parlamentě konstatovala, že parlament sice vyloučil odchod z EU bez dohody, ale odmítl také dohodu a odmítl veškeré alternativy jak dál.

Několik konzervativních poslanců, podporujících brexit, kteří hlasovali proti dohodě Mayové s Bruselem při předchozích dvou hlasováních, tentokrát Mayovou podpořilo. Avšak Labouristická strana dohodu podpořit odmítla, stejně jako fundamentalistická severoirská protestantská strana DUP.

Po hlasování řekla Mayová v parlamentě: "Dopady rozhodnutí této sněmovny jsou vážné," a dodala: "Obávám se, že jsme v této sněmovně dosáhli hranic tohoto procesu."

Dodala, že poslanci budou o alternativních řešeních hlasovat příští týden, avšak neinformovala  o tom, jak plánuje postupovat.

Evropská unie dala britské vládě 11 dní na to, aby vypracovala nový plán pro brexit, do 12. dubna, jinak Británie vypadne z EU bez dohody.

Pokud by chtěla Británie požádat o dlouhý odklad brexitu, budou o tom jednat představitelé EU dne 10. dubna. Evropská hlavní města budou vyžadovat jasné důvody pro takový odklad nejméně dva dny před summitem, aby se činitelé EU mohli řádně připravit.

Politikové z členských zemí EU vyjádřili své vážné znepokojení nad tím, že v Dolní sněmovně a v britské vládě stále ještě není k dispozici žádné řešení nynější situace. ZDE  ZDE


V pondělí však má pokračovat parlamentní indikativní hlasování o možné strategii a je pravděpodobné, že poslanci přijmou určité řešení. Nejpravděpodobnějším se zdá být žádost o prodloužení lhůty pro odchod Británie z EU, další možností je, že by Británie zůstala v evropské celní unii či v evropském trhu.

Britská libra z obavy před vypadnutím Británie z EU bez dohody v pátek odpoledne poklesla. 

Kampismus a princip nevměšování nemohou koexistovat v jediném vesmíru

29. 3. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Když se vyjasnilo, že Spojené státy nemají v plánu vojensky intervenovat ve Venezuele proti nelegitimnímu Madurovi, Rusko zahájilo vlastní oficiální intervenci. Zatímco dosud uzurpátorovi neoficiálně pomáhaly "soukromé" ruské jednotky firmy Wagner ZDE, které ovšem vznikly podle jihoafrické předlohy z iniciativy Kremlu ZDE, nyní se dostavila i pravidelná ruská armáda ZDE. A jak vyplývá z komentáře mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovové, ruský voják v Jižní Americe setrvá, "dokud bude plnit úkoly v oblasti vojensko-technické spolupráce" ZDE. Dočasně - čili správně česky nafurt.

Trumpgate: Stojí prezident nad zákonem?

29. 3. 2019

čas čtení 3 minuty

Barrovo shrnutí Muellerovy zprávy vytvořilo politický narativ umožňující prezidentovi nepravdivě tvrdit, že je zcela zbaven podezření - a že jeho tvrzení, že šetření bylo ilegálním pokusem ho svrhnout, bylo oprávněné.

Špatné vztahy mezi bývalým ředitelem FBI Jamesem Comeyem a prezidentem, který ho propustil, se vrací v podobě duelu ohledně výsledku Muellerova vyšetřování. To bylo zahájeno jako bezprostřední důsledek Comeyho vyhození, píše Stephen Collison.

Co je podstatou dnešní hluboké britské krize

29. 3. 2019

čas čtení 3 minutyPůvod dnešní britské krize spočívá v pošetilosti strategické reakce premiérky Mayové na mimořádné všeobecné volby v červnu 2017. Ty Mayová uspořádala, aby získala v parlamentě pro provádění brexitu výraznou většinu, ve skutečnosti je však prohrála, většinu v parlamentě ztratila a musí se od té doby spoléhat na volební podporu deseti  fundamentalistických poslanců severoirské strany DUP, které si zavázala úplatkem 1 miliardy liber, píše Tom Kibasi, ředitel organizace Institute for Public Policy Research.

EU: Británie má nyní binární volbu: Vypadnutí z EU bez dohody, nebo delší odklad brexitu

29. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Po nejnovějších 24 hodinách chaosu brexitu, kdy poslanci Dolní sněmovny indikativním hlasováním odmítli všechny předložené možnosti řešení brexitu - avšak šlo pouze o první kolo hlasování, v pondělním kole se mohou vykrystalizovat konkrétnější varianty, které poslanci mohou podpořit - zastává Evropská unie názor, že Británii zbývají už jen dvě řešení - buď brexit bez dohody, anebo dlouhé odložení brexitu.

Obojí možnost přinese členským zemím EU problémy: Dlouhý odklad by znamenal, že se bohužel bude Británie i nadále podílet na rozhodování v EU, zatímco vypadnutí Británie z  EU bez dohody by znamenalo podstatné ekonomické škody pro některé menší členské země, které budou potřebovat z Bruselu dotace:Země EU odvolaly své lodě ze záchranné mise ve Středomoří

29. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Představitelé EU ve středu vyjádřili politování nad jednáním členských států, které odvolaly své lodě účastnící se námořní mise EU. Ta patroluje ve Středomoří s cílem najít migranty pokoušející se překročit nebezpečné vody ze Severní Afriky.

Španělsko se mění v kastovní společnost

29. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Španělovi, který se narodil v rodině s nízkými příjmy, by trvalo čtyři generace, než by dosáhl průměrného příjmu, zjistila zpráva OECD.

 

První věta Velkého Gatsbyho, mistrovského díla Francise Scotta Fitzgeralda, konstatuje dvě věci: Že svět je nefér a že je nerovný. Tak tomu bylo v Americe 20. let a tak tomu je i v současném Španělsku, napsal Miguel Ángel García Vega.

Proč pouští ČRo k mikrofonu šílence, kteří šíří nesmyslné bláboly?

29. 3. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

ČRo Plus se pokusil vysílat diskusi o brexitu. Mezi diskutéry vynikli především Mirek Topolánek a Pavel Kohout, kteří šířili naprosté nesmysly, bez jakékoliv vazby na fakta. Veřejnoprávní médium má povinnost uvádět nesmysly na pravou míru, nemůže blbostmi mást veřejnost. Zdá se, že i ČRo má nutkání zvát do studia maniaky, tvrdící nezodpovědně jakékoliv nesmysly, odporující faktům, jen aby si "zvýšil sledovanost". Avšak jak varuje slavný britský novinář Sir John Tusa, veřejnoprávní médium nemůže vyvažovat fakta nějakými tvrzeními, jen koho co napadne.  Politováníhodné: 

Absolutní nesmysl. Všichni ekonomové varují, že všechny formy brexitu povedou ke zchudnutí britského obyvatelstva. Vypadnutí z EU bez dohody by bylo katastrofou. Podle oficiální analýzy britské vlády by se ekonomika zmenšila o 9 procent! ZDE

Ultimátum US Air Force Trumpovi:

Oprava základen poškozených extrémním počasím si vyžádá dodatečných 5 miliard

29. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Bez peněz na opravu základen poškozených nedávnými klimatickými extrémy bude muset americké vojenské letectvo omezit výcvik pilotů, letouny zůstanou na zemi a bude třeba také omezit výstavbu dalších základen, informuje Marcus Weisgerber. Letectvo tvrdí, že potřebuje téměř 5 miliard dolarů během příštích tří let na obnovu základen na Floridě a v Nebrasce.

Weber zvyšuje tlak na Fidesz

29. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Ve středu na plenárním jednání Evropského parlamentu lídr frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber požadoval, aby předseda Evropské rady Donald Tusk znova otevřel diskusi ohledně použití článku 7 proti maďarské straně Fidesz, informuje Ábrahám Vass.

Krize brexit: Theresa Mayová se v den, kdy se původně měl odehrát brexit, znovu pokouší o nemožné

28. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Premiérka Theresa Mayová se v pátek 29.3. znovu pokusí předložit svou dohodu s Bruselem o brexitu Dolní sněmovně. Ovšem pozor: Pouze vyjednaný "Withdrawal agreement", "Dohodu o vystoupení", nikoliv však Politickou deklaraci, která nastiňuje budoucí vztahy Británie k EU, o nichž se má vyjednávat v případě schválení "Dohody o vystoupení" v nadcházejících měsících až letech.

Potíž je, že bez Politické deklarace je Dohoda o vystoupení neplatná, takže hlasování pouze o Dohodě o vystoupení, bez hlasování o Politické deklaraci, nemá smyslu.

29596

Ještě ke zpoplatňování znečišťovatelů a SFŽP

28. 3. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Picture: Jáchym Bohumil Kartous

Zpoplatnění znečišťovatelů životního prostředí není novou institucí. Není to ani opatření, o které by usilovala kterákoliv vláda ČR za poslední dekády v reakci na narůstající klimatické změny. Kořeny těchto legislativních opatření sahají do roků bezprostředně po pádu komunistické vlády. Smyslem bylo nejenom vytváření mantinelů pro neregulované úniky zplodin do ovzduší, či ohrožování spodních vod. Zpoplatnění znečišťovatelů zároveň mělo vytvářet finanční prostředky pro investice Státního fondu životního prostředí do zkvalitňování životního prostředí (například vodohospodářské infrastruktury, či nakládání s odpady) a zamezování dalšímu zamořování krajiny. Byla to reakce na projevy normalizační vlády Československa, které měla společnost možnost spatřovat ve svém okolí na vlastní oči.

Britská premiérka Mayová údajně nabídla rezignaci, pokud parlament schválí její plán brexitu

28. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Theresa Mayová údajně během setkání s konzervativními zákonodárci nabídla možnost své rezignace, pokud dojde k dohodě a schválení jejího plánu pro brexit. Tento plán byl už dvakrát britskou dolní komorou parlamentu odmítnut, přičemž proti se postavilo mnoho poslanců konzervativní strany, kterou její vláda reprezentuje. Klíčový je ovšem postoj Demokratické unionistické strany, která nadále podporu odmítá, a to i přes původní dohodu podpořenou subvencemi centrální vlády. Jejích deset poslanců pdole prozatím aktuálního prohlášení plán při hlasování nepodpoří. Hlasovat by se mělo v pátek.


Slovensko ako Veľká Británia

28. 3. 2019 / Igor Daniš

čas čtení 24 minut


(prezidentské voľby a aktuálna politická situácia)

Jediný volebný prieskum pred druhým kolom slovenských prezidentských volieb uvádza, že Zuzanu Čaputovú by volilo 60,5 % a Maroša Šefčoviča 39,5 % oslovených respondentov. V prvom kole Čaputová získala 40,57 % a Šefčovič 18,66 % hlasov. Víťazstvo by jej nemalo utiecť, aj keď zenit má už za sebou a Šefčovič ju dobieha. Začal neskoršie a medzi širšou verejnosťou nebol známy. Podobne aj Čaputová, ale ona využila efekt novej, sympatickej tváre a jedinej opozičnej liberálnej kandidátky.

Sir John Tusa zažádal o český pas

28. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Britské listy interviewovaly tohoto významného světového novináře o dnešních vážných problémech novinářské práce a o brutálním propadu novinařiny společnosti BBC na loňském filmovém festivalu v Jihlavě, kde se šéfredaktor Britských listů účastnil diskuse o současných problémech novinářské práce:


Britská fraška pokračuje: DUP v žádném případě nepodpoří dohodu Mayové o brexitu

28. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Oznámila, že bude hlasovat proti dohodě Mayové s Bruselem o brexitu, "protože tato dohoda vážně ohrožuje integritu Spojeného království". DUP je okrajová, fundamentalistická protestantská strana v Severním Irsku, která nijak nezastupuje většinu tamějšího obyvatelstva. Po zpackaných všeobecných volbách v červnu 2017, které Mayová prohrála, dala straně DUP úplatek miliardy liber, aby ji jejích 7 poslanců podporovalo v parlamentě. Tento úplatek šel, zjevně nazmar:- Theresa Mayová, ve snaze přimět brexitéry, aby podpořili její dohodu s Bruselem o brexitu, nabídla Konzervativní straně svou rezignaci. Znamená to, že by se její dohody mohl zmocnit budoucí brexitérský premiér a zrušit ji. Není vůbec jisté, zda takový podvod Evropská unie přijme. ZDE 

- Předseda Dolní sněmovny John Bercow varoval, že premiérka nemůže předložit svou dohodu o brexitu parlamentu k třetímu hlasování, pokud nebude podstatnou měrou pozměněna.  ZDE      

- Jenže Mayová se zřejmě koncem týdne dohodu stejně parlamentu k hlasování předložit neodváží, protože by ani napotřetí neprošla:

Gavin Esler, k oznámení, že strana DUP dohodu Mayové nepodpoří: Je toto poprvé v historii, kdy byl premiér ve funkci zachráněn před rezignací nikoliv úspěchem, ale selháním? Třetí hlasování o její dohodě je nyní nepravděpodobné? Tak budeme mít Theresu Mayovou za premiérku ještě delší dobu? Ví to někdo?30367

Blbost prodává a zároveň skvěle izoluje

Zaplevelení diskursu intelektuálními zoufalci vede k předčasné společenské demenci

28. 3. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut


Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Česká média (nejen!) prožívají dlouholetou krizi. Buď jsou zatížena technickými náklady, které ještě před pár lety zajišťovaly dostupnost informací pro publikum (tisk, vysílání). Zatímco zisky mohou spadnou na čistou nulu, náklady lze snižovat jen na určitou úroveň. Nepoměr mezi poklesem zisků a limitem snížení nákladů se už projevil. Internetová média sice nenesou nadbytečnou technickou zátěž, ale marně hledají cestu, jak svou produkci monetizovat v situaci, kdy jsou informace dostupné zdarma. Sázka na to, že lidé budou hledat kvalitu, se zatím neukazuje jako ekonomicky profitabilní. A tak se zatím jediným funkčním model jeví být sázka na pitomost a její přirozenou viralitu. Nejen v politice, ale i v médiích tak dochází k úspěšné vzpouře a instalaci deprivantů a hochštaplerů do pozic mudrců. 

(Mým) automobilkám

28. 3. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 5 minut

Nedávno jsem psal na téma národní mobilita a vlastně tak oslovoval centrální mozek - náš stát. Ale problém samozřejmě netvoří jen jistá neschopnost státu. Automobilky vykřikují do všech světových stran, že kolabují a pokud jim nebude pomoženo, možná zkolabují. Řešení hledají krom pomoci od státu ve zdražování nebo v propouštění zaměstnanců. K tomu prošlo médii, že jedna z automobilek v Česku má průměrný plat zaměstnanců přes 50 tisíc korun, odměny, další výhody.

29666

Nechte nás sakra učit dobře (příběh desátý)

Kde jste přišel na to, že škola má žáky bavit? Normalizace v českých školách...

28. 3. 2019 / Jiří Karen

čas čtení 3 minuty


Učitel přírodovědných předmětů, 30 let. Po několika zkušenostech s frontálně vedenými zkostnatělými základkami jsem se upnul k představě, že vrcholem mé pedagogické kariéry bude dostat se na místní elitní výběrové gymnázium, kde budu moci skutečně rozvinout svou tvořivost. Den otevřených dveří byl pro mě proto vítanou příležitostí, jak zjistit o jediném gymnáziu na našem malém městě více podrobností. „Nebereme, právě naopak. Budeme propouštět, slučujeme třídy,“ odpověděl ředitel na mou otázku, zda náhodou – vzhledem k rozšiřování nabízených oborů – nebudou potřebovat posily.

Čím dál bláznivější brexit

28. 3. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Nevyčítám Britům, že volili odchod z EU. I v civilizačním blahobytu trpíme neustálou nespokojeností - chceme změnu, zřejmě pro změnu samotnou. Takový je člověk, a nespokojenost je ostatně matkou pokroku (i když zrovna v tomto případě to neplatí), a vůči anobudelípismu není imunní ani Brit ani jiné národy.

30049

Russiagate je snad pryč, nyní nastal čas soustředit se na reálné Trumpovy zločiny

28. 3. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minutyTen, kdo napjatě očekává, že zveřejnění Muellerovy zprávy sumarizující téměř dva roky intenzivního vyšetřování ruského vměšování do amerických prezidentských voleb přinese kýžený kouřící revolver a Donald Trump bude konečně odhalen jako Putinův agent, musí žít v naprosté iluzi. Domněnka, že by Trumpův loajalista William Barr lhal celému světu, když tlumočil klíčové poznatky Muellerova vyšetřování, je pak na úrovni konspiračních teorií. Americké sdělovací prostředky utrpěly novinářské Waterloo, aniž by si to uvědomily, a nyní snad konečně nastal čas soustředit se na skutečné zločiny Trumpovy vlády, jež mají globální přesah.

Zachránění migranti ve Středozemí se zmocnili obchodní lodě, která je vezla zpět do Libye

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Ve středu oznámila Evropská unie, že přestane provozovat námořní hlídky ve Středozemním moři, které zachránily tisíce uprchlíků. Stalo se to poté, co italská vláda pohrozila, že záchrannou operaci EU ve Středozemním moři bude vetovat.

108 uprchlíků, které ve Středozemním moři zachránila obchodní loď Elhiblu 1, se jí údajně zmocnili, když se dověděli, že je veze zpět do Libye. Loď namířila směrem k Maltě.

Migranti v Libyi čelí prodávání do otroctví, únosům, mučení a znásilňování, jak konstatují OSN a humanitární organizace.

Britský parlament dále rozhádaný. Při tzv. "indikativním hlasování" byly všechny navrhované strategie pro brexit odmítnuty

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

 Avšak největší podporu získaly:

-  nové referendum o brexitu a

- setrvání Británie v evropské celní unii:


 

- (B) Vypadnutí Británie z EU bez dohody:
Pro: 160 poslanců, Proti 400 poslanců.

- (D) Vytvoření nového "společného trhu" - setrvání Británie v EFTA a EEA:
Pro 188, proti 283.

- (H) Setrvání Británie v EFTA a EEA, ale bez účasti Británie v evropské celní unii:
Pro 65, proti 377.

- (J) Celní unie Británie s EU:
Pro 264, proti 272.

- (K) Labouristický plán pro celní unii a koordinaci s jednotným evropským trhem:
Pro 237, proti 307.

-(L)  Revokace článku 50 ve snaze vyhnout se vypadnutí Británie z EU:

Pro 184, proti 293.

-(M)  Lidové referendum potvrzující jakoukoliv vyjednanou dohodu o brexitu:
Pro 268, proti 295.

- (O) Snaha vyjednat "preferenční obchodní dohody s EU":

Pro 139, proti 422.


Podrobnosti v angličtině ZDE

Je ale  možné, že dojde ke konvergenci v některých případech hlasování. Velmi podobné jsou zejména případy (J), (K) a (M).


 

Zábavný fakt vyplývající z rozboru petice požadující zrušení brexitu

27. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Sarah Wollaston: Zábavný fakt z rozboru petice požadující zrušení brexitu, kterou dosud podepsalo téměř 6 milionů Britů. Počet signatářů petice nyní přesahuje volební většinu Jacoba Reese-Mogga v jeho volebním okrsku. Mnoho těchto voličů už nikdy nebude hlasovat pro Konzervativní stranu a i když to neznamená, že Konzervativní strana opravdu přijde o poslanecké křeslo za okrsek Severnovýchodní Somerset, v důsledku tohoto vývoje bude z poslaneckých funkcí odstraněno mnoho jeho konzervativních kolegů. Vede to konzervativní poslance k soustředění své mysli.


Nemorální a úplatná: britská vládnoucí třída ztratila veškerý smysl pro odpovědnost

27. 3. 2019

čas čtení 2 minuty


Zatímco Británii hrozí po vypadnutí z EU bez dohody svět ohrožený nedostatkem léků a nepokoji v důsledku nedostatku potravin, britští konzervativní politikové se v pondělí na zasedání vlády zabývali přípravou strategií pro předčasné volby a uvažováním o tom, jak ty volby načasovat tak, aby to "zastrašilo" labouristy. O národní zájem jim vůbec nešlo, prosazovali jako obvykle jen zájem své politické strany, píše Aditya Chakrabortty.

Zatímco se Británie potácí na pokraji útesu, vládnoucí třídu to nezajímá. Nechová se odpovědně a opatrně. Nejedná v zájmu obyvatelstva. Tito lidé se nám smějí, zatímco si každodenně berou naše peníze. Dnešní politikové absolutně neprosazují kolektivní společenský zájem či odpovědnost vůči veřejnosti. Chovají se tak, že to ochromuje establishment, jehož jsou součástí, a ničí to zemi, kterou spravují.

Autorská práva na internetu a kvalita novinové práce

27. 3. 2019 / Martin Čechura

čas čtení 6 minut


V souvislosti se směrnicí o autorských právech na internetu, která poměrně hladce prošla Evropským parlamentem, se vyrojilo velké množství komentářů a analýz ohledně omezení svobodného internetu. Zastánci přísnější verze této směrnice argumentují především ochranou autorských práv, a směrem k velkým internetovým společnostem směřují výtky z bezdůvodného obohacení. Bohužel, zcela stranou pozornosti zůstalo to, co má být touto směrnicí chráněno . samotné novinové články.


Všiml jsem si toho již dávno: velká část článků, které jsou publikovány v českých denících, se nejenže zabývají stejným tématem, ale jejich text je doslova a do písmene stejný.

Zkusil jsem dnes namátkou otevřít několik českých deníků a porovnat náhodně vybrané články.

Brexit je součástí širšího evropského boje

27. 3. 2019

čas čtení 3 minuty

Největší demonstrace za EU v dějinách proběhla minulou sobotu. Je ironické, že tato ukázka eurofilie proběhla v zemi, která má EU opustit, zatímco milion lidí vyšel do ulic Londýna na protest proti brexitu. Odchod z EU má paradoxní výsledek v podobě vytvoření čehosi zcela nového - vášnivého proevropského hnutí v Británii, napsal Gideon Rachman.

Po brexitové krizi může následovat druhá thatcherovská revoluce

27. 3. 2019

čas čtení 4 minuty

Britské politické trauma je akutní, ale jeho symptomy nejsou jedinečné. Po celém světě se otřásají základy liberálních společností. Ekonomická nerovnost se stala neudržitelnou. Sociální reforma upadá a zastupitelská demokracie je pod útokem. Autoritářské režimy jsou na pochodu a liberální kapitalismus na ústupu, napsal David Miliband.

Britská vláda drze odmítla petici téměř 6 milionů občanů požadující zrušení brexitu

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Mělo se o ní v parlamentě nejprve debatovat. Vláda Theresy Mayové však není demokratická a dělá si, co se jí zamane.

Odpůrci brexitu apelují na britskou veřejnost, aby podepisovali petici dál, až dosáhne 20 milionů hlasů. Odmítnutí petice s téměř 6 miliony hlasů je totiž od vlády taktický manévr - chce přimět občany, aby ji přestali podepisovat.

Petice podrobně informuje, kolik voličů hlasovalo pro zrušení brexitu v jednotlivých volebních okrscích, a zejména informuje o tom, že volební většina mnoha poslanců je menší než počet signatářů petice. Postihuje to zatím 228 poslanců. Činí je to velmi nervózními, protože kdyby byly předčasné volby a tito poslanci by zrušení brexitu nepodpořili, voliči je při volbách odvolají. Autoři petice nyní tento analytický server podrobně rozpracovali - ukazuje mimo jiné každému jednotlivému poslanci, kolik voličů v jeho volebním okrsku právě podepisuje petici za každou danou hodinu.
Donald Tusk: Apel na Evropský parlament: Měli byste podpořit dlouhé odložení brexitu, pokud si Británie přeje změnit svou strategii. 6 milionů lidí podepsalo petici, 1 milion se v sobotu účastnil protibrexitové demonstrace. Tito lidé zřejmě mají pocit, že je britská Dolní sněmovna řádně nezastupuje, ale musíte je zastupovat vy v Evropském parlamentě. Protože jsou to Evropané.


Británie: Další příklad zuřivé arogantní nekompetence a šíleného plýtvání peněz

27. 3. 2019

čas čtení 1 minutaBritské ministerstvo zahraničí právě zakoupilo v New Yorku vysoce exkluzivní byt, který navrhl architekt Norman Foster za 17,9 milionů dolarů!  Je to celé 38. patro budovy na adrese 50 United Nations Plaza. Byt má 574 čtverečních metrů a sedm ložnic. Má se  stát oficiální rezidencí Antony Philopsona, britského obchodního komisaře pro severní Ameriku, který má po brexitu údajně "uzavírat v USA samostatné obchodní dohody pro Británii". (To bude velmi obtížné, protože mimo EU nebude mít Velká Británie zdaleka tak velkou vyjednávací sílu jako EU, celek 500 milionů lidí, a američtí podnikatelé a Donald Trump Británii sežerou k večeři. Už nyní si brousí zuby na britské státní zdravotnictví - budou požadovat jeho privatizaci - a na britský potravinářský a zemědělský průmysl, chtějí do Británie prodávat chlórem vyuzená kuřata - tato procedura je v EU zakázána a je neefektivní, protože neusmrtí všechny bakterie z nezdravých amerických chovatelských linek kuřat - a nutí Británii, aby se vzdala evropských potravinářských standartů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Fundamentalističtí brexitéři požadují rezignaci Mayové, mají-li podpořit její dohodu o brexitu s Bruselem

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Vyjádřili se: Teď jí to necháme podepsat a pak ta ustanovení stejně nesplníme


Rafael Behr: Vznikající postoj European Research Group (fundamentalistických brexitérů v Konzervativní straně): "Dobře, přijmeme dohodu Mayové, teď.  Později, pod novým premiérem, ji zlikvidujeme. Dokazuje to onen intuitivní respekt pro povinnosti vyplývající z uzavřených mezinárodních smluv, které získaly konzervativcům při první fázi brexitového vyjednávání tolik dobré vůle...


Theresa Mayová je pod silným tlakem zveřejnit časový rozvrh svého odchodu z premiérské funkce. Pokud prý přislíbí odchod k určitému datu, zajistí si podporu brexitérských fundamentalistů, jako jsou Boris Johnson a Jacob Rees-Mogg pro svou dvakrát už odmítnutou dohodu.

Čínský projekt Hedvábné stezky čelí francouzské blokádě

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který hostí svůj čínský protějšek na třídenní státní návštěvě, vyzval k posílení "reciprocity" v obchodních smlouvách s Čínou - a k jednotné evropské frontě čelící globálním ambicím Pekingu, napsal Benjamin Dodman.

Jak nás citovali, druhý díl

27. 3. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Zhruba před rokem jsem psal do Britských listů o tom, jak japonští vědci citovali náš článek v Nature, aniž by vzali v potaz jeho obsah. Ten přístup je velmi jednoduchý a naprosto stupidní: chci poukázat na to, že disulfiram je sloučenina s důležitými protinádorovými vlastnostmi, proto cituji ten článek v Nature, ale zároveň naprosto ignoruji jeho obsah, který ukazuje, že protinádorové vlastnosti disulfiramu nejsou spojené s disulfiramem, který ani v lidském těle prakticky neexistuje, ale s jeho sloučeninou s mědí.

Ruská vláda se kvůli personální politice "blíží kolapsu"

27. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Navzdory touze vrcholových manažerů najít inteligentní a schopné lidi na administrativní pozice se ruský vládní systém "blíží kolapsu" kvůli mizerné kvalitě těch, kdo jsou na místa jmenováni. Jde o výsledek absolutní přednosti, kterou režim dává loajalitě před schopnostmi, píše German Sadulajev.

Neviditelné milníky

27. 3. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V článku s názvem "Stalin nebyl žádný hlupák" (Lidové noviny, 23. 3. 2019) se dočtete, že Trockého portrét Stalina je prý naprosto zavádějící, jelikož bankovní lupič, budoucí diktátor a masový vrah plánující 3. světovou válku byl ve skutečnosti muž "idejí, který pro svou víru strašně moc obětoval a nebál se pro ni nasadit vlastní život". Probíhající aféře Kapschgate druhého muže ANO Faltýnka nejlépe porozumíte, pokud nastudujete význam výrazu "крыша" (kryša; původně střecha) v ruském kriminálním slangu. A ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance kvůli "nezdravé atmosféře" údajně uměle vytvářené psaním o tom, že ruská strana v rozporu s diplomatickými zvyklostmi pronajímá za úplatu diplomatické byty v Praze.

Brexit: Poslanci odebrali Mayové rozhodování o hlasovacím programu sněmovny

26. 3. 2019

čas čtení 3 minuty

Guy Verhofstadt, poslanec odpovědný za otázky týkající se brexitu v Evropském parlamentě: Dolní sněmovna převzala moc. Možnost vytvořit nadstranickou spolupráci, která by vedla k posílené politické deklaraci a těsnějšímu vztahu Británie s EU!
Poslanci Dolní sněmovny se v pondělí pozdě  večer hlasováním zmocnili rozhodování o tom, o čem se má ve sněmovně hlasovat, aby se mohla uskutečnít série "indikativního" hlasování, s cílem zjistit, jakou strategii ohledně brexitu je Dolní sněmovna ochotna podpořit.  Tato série "indikativního" hlasování by se měla konat ve středu. Dodatek v tomto smyslu,  předložený bývalým konzervativním ministrem Oliverem Letwinem byl schválen 329 hlasy proti 302. Vláda Theresy Mayové byla poražena. Poslanci tím vyjádřili svou frustraci nad tím, že nebyla schopna navrhnout nový přístup. Theresa Mayová však odmítla potvrdit, zda bude výsledky hlasování respektovat.

Otevřený dopis Hamáčkovi: Braňte svobodu kurdského lékaře v ČR!

26. 3. 2019

čas čtení 4 minuty

Předmět: Dr. Yekta Uzunoglu, svědectví europoslance Jaromíra Štětiny

Pan Jan Hamáček
Ministr vnitra České republiky
Ministerstvo vnitra
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7

Praha 1.3.2019

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci kurdského lékaře, překladatele a celoživotního bojovníka za lidská práva jak v ČR, tak ale i jinde na světě, MUDr. Yekty Uzunoglu.

Jak je Vám známo, MUDr. Yekta Uzunoglu se v minulosti stal v ČR obětí policejně – justičního spiknutí a v ČR a díky tomu strávil ve vazbě v nelidských podmínkách neústavně dlouhou dobu. Trvalo 13 let, než očistil své jméno tím, že vyhrál soud vedený proti němu a dostal nejvyšší odškodnění v dějinách české justice.

Znám pana MUDr. Yektu Uzunoglu a jeho aktivity pro kurdský národ již řadu let, ale je mi známa i historie jeho perzekuce v ČR!

Trump zneužije Muellerovy zprávy proti Demokratům a proti médiím

26. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Zpráva se hodí do Trumpova narativu, že se nedopustil žádného spiknutí a do jeho role "oběti"


Muellerova zpráva, která údajně nenašla důkazy, že by se Trump či členové jeho předvolebního týmu v roce 2016 před prezidentskými volbami spikli s Ruskem, ovšem odmítla se vyjádřit k tomu, zda se Trump dopustil trestného činu bránění průběhu spravedlnosti, hraje do rukou Donalda Trumpa, který dva roky šíří stížnosti, že Muellerovo vyšetřování je " hon na čarodějnice" a "spiknutí hlubokého státu". V přípravách na volby r. 2020 zaujme Trump roli oběti.

Doba zázraků

26. 3. 2019 / Jan Sláma

čas čtení 5 minutZázraky se bez pochyby dějí. V době socialismu naše země vynakládala na armádu prý 15% HDP. To je nebo byl první ze zázraků. Ten druhý, že prý ten hrubý národní produkt byl proti dnešnímu nesrovnatelně menší. Ekonomové to asi mají ověřené, ale skeptický občan si říká jak to bylo možné. Všechny továrny pracovaly na plno i ty, které dnes už neexistují. Zemědělství zajišťovalo obživu národa a to nejen v produkci řepky, ale i obilovin, okopanin a hlavně v živočišné výrobě. Školství i zdravotnictví fungovalo. Lidé měli kde bydlet a nájmy byly nízké.

Velké pochybnosti o tom, zda referendum z roku 2016 stále vyjadřuje vůli britských občanů pro brexit

26. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Autor průzkumu britských politických postojů profesor John Curtice: Jeho výsledky, podpořené průzkumy veřejného mínění, vyvolávají pocybnosti, zda referendum o brexitu dnes dál vyjadřuje názor většiny britské společnosti.


 

20706