
Průběžné zpravodajství
Čínští zdravotníci: Objevili jsme živý virus na baleních mražené tresky
19. 10. 2020
- Čínská Centra pro zvládání a prevenci nemocí uvedla o víkendu, že vědci zkoumající nedávné ohnisko nákazy v městě Quingdao ve východní Čína nalezli živý koronavirus na balení mražené tresky. Někteří uživatelé internetu požadují zákaz dovozu mraženého zboží do Číny.
- Globální počet nákaz se blízí 40 milionům. Přesně dosáhl čísla 39 965 414. Globální počet mrtvých je 1 113 352. Nejvyšší počet mrtvých je v USA (219 674), na druhém místě je Brazílie (153 675 mrtvých), na třetím Indie (114 610).
- Hlavní palestinský vyjednavač Saeb Erekat je v kritickém zdravotním stavu a v uměle vytvořeném komatu v izraelské nemocnici v Jeruzalémě.
- Americký vládní epidemiolog dr. Anthony Fauci uvedl, že "absolutně nebyl překvapen", že se Donald Trump nakazil koronavirem, když viděl, jak se chová.
- Počet mrtvých v Evropě překročil 250 000.
- Na svém předvolebním shromáždění v Nevadě tvrdil Trump, že situace s koronavirem v USA se "zlepšuje", což opakuje pořád, navzdory tomu, že průměrný týdenní počet nákaz stoupl ve 48 z 50 amerických států. V pátek USA zaznamenaly nejvyšší počet denních infekcí od července, celkem 68 000. Na opakovaná lživá Trumpova tvrzení reagoval Joe Biden: "Jak by řekl můj dědeček, tenhle člověk se zbláznil, když si myslí, že se situace zlepšuje. Situace se zhoršuje."
- Počet nových nákaz v Rusku stoupl opět na rekordních 15 982. V Moskvě bylo za poslední den nakaženo dalších 5376 lidí. Za posledních 24 hodin zemřelo v Rusku dalších 179 osob, celkem v Rusku zemřelo 24 366 lidí.
- Slovinsko v pondělí zavede na měsíc přísnější protikoronavirová opatření. Státy v Evropě i v USA se v současnosti na rozdíl od jarního totálního uzamčení zemí snaží zavádět omezenější koronavirová opatření.
- Primátoři italských měst dostali nové koronavirové pravomoci, v důsledku rekordního nárůstu nákaz. Itálie registrovala za posledních 24 hodin 11 705 nových nákaz.
- Nemocnice v severoanglickém Manchesteru jsou na hraně přeplnění, varuje prozrazená analýza britského státního zdravotnictví. Primátoři severoanglických měst, podporovaní místními poslanci z Labouristické i Konzervativní strany, jsou v zuřivém sporu s londýnskou vládou. která na ně chce uvalit třetí, nejpřísnější verzi koronavirových opatření, aniž by uzavřeným podnikům poskytla dostatečné množství finanční kompenzace. V pondělí dopoledne však uvedl Johnsonův ministr Jenrick, že se prý "blíží dohoda".
Diskuse