Zpráva: éra po 11. září byla jednou z vojensky nejagresivnějších v historii USA

11. 8. 2022

čas čtení 3 minuty

Podle výzkumu vědkyň Sidity Kushi a Moniky Duffy Toft provedly Spojené státy od roku 1776 téměř 400 vojenských intervencí.

Polovina těchto konfliktů a dalších použití síly - včetně projevů a hrozeb silou, stejně jako tajných a jiných operací - se odehrála mezi lety 1950 a 2019, což je poslední rok zahrnutý v novém souboru dat, který Kushi a Toft představily v článku v časopise Journal of Conflict Resolution. Více než čtvrtina z nich se uskutečnila od konce studené války, píše na webu Responsible Statecraft investigativní novinář Nick Turse. 

Podle datové sady Military Intervention Project (MIP) - podniku Centra strategických studií na Fletcherově škole práva a diplomacie při Tuftsově univerzitě - Spojené státy provedly 34 % ze svých 392 intervencí proti zemím v Latinské Americe a Karibiku, 23 % ve východní Asii a Tichomoří, 14 % na Blízkém východě a v severní Africe a jen 13 % v Evropě a střední Asii.

Kromě toho, že MIP předkládá dosud nejpřesnější počet amerických vojenských intervencí - zdvojnásobuje počet případů zjištěných ve stávajících údajích a zároveň využívá přísné metody získávání zdrojů - nabízí 200 proměnných, které umožňují komplexní analýzy příčin a výsledků válek a dalších použití síly.

Kushi a ředitelka Centra pro strategická studia Fletcherovy školy Toft zjistily, že intervence USA v posledních letech "vzrostly a nabyly na intenzitě". Zatímco období studené války (1946-1989) a období mezi lety 1868-1917 byly pro Spojené státy "militaristicky nejaktivnější", období po 11. září již zaujalo třetí místo v celé historii USA. 

Na rozdíl od dřívějších období v posledních letech chybí postoje, které nemají charakter vojenského násilí. Spojené státy, jak zjistili, se ve skutečnosti "zapojily do 30 intervencí na úrovni 4 (použití síly) nebo 5 (válka)".

Až do konce studené války, poznamenávají Kushi a Toft, bylo vojenské nepřátelství Spojených států obecně úměrné vojenskému nepřátelství jejich soupeřů. Od té doby "USA začaly stupňovat své nepřátelství, zatímco jejich soupeři ho deeskalovali, což znamenalo začátek kinetičtější americké zahraniční politiky". Tento nedávný model mezinárodních vztahů vedených převážně prostřednictvím ozbrojené síly, který Toft označil jako "kinetickou diplomacii", se stále více zaměřuje na Blízký východ a Afriku. V těchto regionech probíhaly jak rozsáhlé americké války, jako například v Afghánistánu a Iráku, tak i nenápadné boje v zemích, jako je Burkina Faso, Kamerun, Středoafrická republika, Čad a Tunisko.

Podle Kushi údaje MIP zahrnují potvrzené tajné operace a nevýrazné zásahy speciálních jednotek. Nicméně   kombinace utajení americké vlády a přísných standardů pro získávání údajů je zárukou, že pro období po 11. září je tento počet podhodnocen.

Kushi a Toft doufají, že s dalším rozvojem a zdokonalováním MIP umožní diferencovanější pochopení podmínek, které Spojené státy vedou k zahájení vojenských intervencí, a dopadů na USA a země, proti nimž jsou namířeny, včetně ekonomických a lidských ztrát a neúmyslných důsledků. 

Ptají se: "Jaké byly dlouhodobé náklady a nezamýšlené důsledky intervence v Afghánistánu a jak tato intervence ovlivnila angažmá USA v Iráku, Libyi, Sýrii a Jemenu?" Doufají, že odpovědi povedou ke zlepšení údajů a v konečném důsledku ke zlepšení zahraniční politiky USA.

Celý článek v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3556

Diskuse

Obsah vydání | 16. 8. 2022