Západní strach z eskalace může Putinovi umožnit vítězství na Ukrajině

19. 4. 2024

čas čtení 5 minut
Miliony Ukrajinců o víkendu se smíšenými pocity sledovaly, jak se koalice zemí spojila, aby ochránila izraelský vzdušný prostor před íránskými nálety. Reakce Ukrajiny nebyla nijak překvapivá. Koneckonců, tato působivá ukázka mezinárodní účinnosti protivzdušné obrany byla přesně tím, o co sami Ukrajinci prosí od doby, kdy v únoru 2022 začala totální invaze Ruska do jejich země, píše Mykola Bielieskov.

Po operaci na obranu Izraele západní představitelé rychle odmítli jakékoli přímé srovnání s Ukrajinou. "Různé konflikty, jiný vzdušný prostor, jiný obraz hrozeb," komentoval to mluvčí americké Národní bezpečnostní rady John Kirby. Britský ministr zahraničí David Cameron byl ještě otevřenější, když uvedl, že použití britských stíhaček k sestřelení ruských dronů na Ukrajině by vedlo k "nebezpečné eskalaci" války.

Pro ukrajinské publikum byl Cameronův argument proti eskalaci až příliš povědomý. V posledních dvou letech se západní partneři Ukrajiny snažili najít křehkou rovnováhu mezi pomocí sebeobraně země a vyhýbáním se všemu, co by mohlo vést k širší evropské válce. Tento převládající strach z eskalace formoval reakci Západu na ruskou invazi a Putin ho mistrně využil k omezení vojenské podpory Ukrajině.

V předvečer totální ruské invaze již strach z eskalace odrazoval západní lídry od dodávek zbraní na Ukrajinu. Jakmile útok začal, trvalo Bidenově administrativě drahocenné měsíce, než vyslala dělostřelectvo a raketové systémy HIMARS. Uplynul téměř celý rok, než se západní partneři konečně dohodli na plánech na dodávku relativně malého počtu moderních tanků.

Tento vzorec zpožďování a polovičatých opatření nevykazuje žádné známky změny. Třebaže ruská invaze trvá již třetím rokem, Ukrajina stále čeká na první várku stíhaček F-16. Mezitím představitelé v Kyjevě zoufale vyzývají partnery, aby jim poskytli rakety dlouhého doletu a systémy protivzdušné obrany.

Zaujetí Západu sanhou vyhnout se eskalaci za každou cenu je v rozporu se základní vojenskou doktrínou a pomohlo zabránit většímu ukrajinskému úspěchu na bojišti. Když byly Putinovy invazní síly v roce 2022 nejslabší, Ukrajině byla odepřena podpora, kterou potřebovala k prolomení zranitelných ruských obranných linií na jihu. V době, kdy se partneři Kyjeva dohodli na vytvoření nezbytných útočných sil, bylo příliš pozdě; Moskva mobilizovala dalších 300 000 vojáků a opevnila frontové linie.

Po celou dobu invaze Rusko soustavně přiživovalo obavy Západu z eskalace prostřednictvím směsice bojechtivých prohlášení, signalizace zadními kanály a chytrých vlivových operací. Nejúčinnější zastrašovací taktikou Kremlu je jaderné vydírání. Koncem roku 2022 se například v amerických odposleších začalo objevovat vágní, ale alarmující "tlachání" o ruských přípravách na použití jaderných zbraní.

Mnozí se domnívají, že šlo o záměrný trik, který měl zvýšit důvěryhodnost Putinova veřejného řinčení jadernými zbraněmi. Zdá se, že to fungovalo. Informace vedly k vášnivé debatě v Bílém domě a jaderným válkám v Pentagonu, přičemž představitelé Bidenovy administrativy se zapojili do obnoveného diplomatického kontaktu s Moskvou. Zásadní je, že obavy z možné ruské jaderné reakce tlumily úsilí Západu prosazovat ukrajinskou výhodu v době, kdy Putinova armáda ve zmatku ustupovala.

Kromě otupení útočných schopností Ukrajiny podkopává touha Západu vyhnout se eskalaci schopnost Kyjeva bránit se. V posledních dvou letech bylo Ukrajině bráněno v použití západních zbraní proti cílům uvnitř Ruska. V posledních týdnech se američtí představitelé dokonce ohradili proti tomu, aby Ukrajina použila vlastní zbraně k útokům na ruské rafinérie.

Tato umělá omezení vytvořila bezprecedentní situaci, která zhoršuje stávající nerovnováhu sil mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Rusko je schopno bombardovat ukrajinskou infrastrukturu podle libosti, ukrajinští velitelé jsou vážně omezeni ve své schopnosti zaměřit se na letecké základny, výrobní zařízení a logistická centra uvnitř Ruska, která jsou používána k útoku na Ukrajinu.

Důraz Západu na zvládání eskalace pokračuje, což Rusku umožnilo překonat počáteční neúspěchy a znovu získat iniciativu. Zabránil ukrajinské armádě navázat na dynamiku z konce roku 2022 a proměnil dynamickou pohybovou válku v opotřebovávací boj, který silně zvýhodňuje Rusko. Tím, že se západní lídři nechali zastrašit hrozbou ruské eskalace, poskytli Putinovi účinné veto nad různými kategoriemi vojenské pomoci Ukrajině. Tento nedostatek odhodlání Západu nevyhnutelně povzbudil ruského diktátora.

Politici v Evropě a USA se nyní musí rozhodnout, zda chtějí pokračovat v této prohrávající strategii, nebo se konečně zavázat k ukrajinskému vítězství. Stále ještě není pozdě přijmout rozumnější vojenskou strategii, ale hodiny tikají. Pokud Ukrajina nedostane nástroje k porážce Ruska na bojišti, Putin si zajistí historické vítězství, které změní mezinárodní bezpečnostní klima. Pokud k tomu dojde, dnešní důraz na to, abychom se vyhnuli eskalaci, začne být považován za největší geopolitickou chybu od dob politiky appeasementu ve 30. letech 20. století.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1443

Diskuse

Obsah vydání | 23. 4. 2024