EU oznámila protiopatření vůči americkým clům na ocel a hliník

14. 3. 2025

čas čtení 4 minuty
EU oznámila opatření "oko za oko" proti některému americkému zboží v reakci na cla uvalená Trumpovou administrativou. Cla EU zasáhnou řadu zboží, včetně oceli a hliníku, píše Alex Berry.

Evropská komise ve středu uvedla, že do 1. dubna zavede vlastní řadu cel na americké zboží.

Protiopatření byla oznámena poté, co vstoupila v platnost americká cla ve výši až 25 % na ocel a hliník v EU.

Komise uvedla, že zavede "protiopatření na ochranu evropských podniků, pracovníků a spotřebitelů před dopadem těchto neodůvodněných obchodních omezení".

"Cílem je zajistit, aby celková hodnota opatření EU odpovídala zvýšené hodnotě obchodu ovlivněného novými cly USA," uvedla Komise.

"Vzhledem k tomu, že USA uplatňují cla v hodnotě 28 miliard dolarů (26 miliard eur), reagujeme protiopatřeními v hodnotě 26 miliard eur," uvedla v prohlášení předsedkyně Komise Ursula von der Leyen.

"Vždy zůstaneme otevřeni jednání. Pevně věříme, že ve světě zatíženém geopolitickými a ekonomickými nejistotami není v našem společném zájmu zatěžovat naše ekonomiky cly," dodala von der Leyen.

Na které zboží z USA se vztahují cla EU?

Evropská komise, která je zodpovědná za řešení obchodních konfliktů jménem 27 členů EU, ve svém prohlášení uvedla, že znovu zavádí opatření zavedená během předchozího prezidentství Donalda Trumpa, kdy USA zavedly podobná cla.

Přidává také nová opatření. Celkově se reakce EU zaměří na ocel a hliník, jakož i na textil, kožené zboží, domácí spotřebiče, domácí nářadí, plasty a dřevo.

Ovlivněny budou také zemědělské produkty, včetně drůbeže, hovězího masa, některých mořských plodů, ořechů, vajec, cukru a zeleniny.

Protiopatření EU vstoupí v platnost ve dvou fázích, uvedla von der Leyen, přičemž předchozí opatření se vrátí 1. dubna a očekává se, že všechna opatření budou zavedena do 13. dubna.

Americká cla jsou "špatná", říká Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz tento krok USA odsoudil.

"Myslím, že rozhodnutí USA o clech jsou špatná a my na ně budeme reagovat přiměřeně a rychle," řekl ve středu.

Řekl, že jeho vláda udržuje "úzký kontakt s Evropskou komisí a dalšími členskými státy EU" ohledně reakcí.

Šéf Rady EU Antonio Costa vyzval k deeskalaci situace a zdůraznil, že EU nabídla "rozhovory a jednání se Spojenými státy" o této otázce.

"Myslím, že ve světě máme dost válek, musíme zastavit války, které máme, a ne vytvářet obchodní válku," řekl Costa v poznámkách na tiskové konferenci se Scholzem, kde také řekl, že jakákoli reakce Evropské komise bude "přiměřená".

Mezitím americký obchodní zástupce Jamieson Greer označil oznámená opatření EU za "krok míjející se s realitou".

Greer obvinil EU z toho, že nepomohla řešit globální nadměrnou kapacitu v kovodělných a dalších sektorech, a řekl: "Represivní akce EU zcela ignoruje imperativy národní bezpečnosti Spojených států – a samozřejmě mezinárodní bezpečnost."

Proč Trump uvaluje cla na americké obchodní partnery?

Trumpova administrativa vyděsila trhy po celém světě rychlým zavedením velkých cel proti některým ze svých největších obchodních partnerů.

Prvními cíli v prezidentově hledáčku byly Kanada, Mexiko a Čína, které všechny oznámily svá vlastní odvetná opatření.

Trumpova cla byla také kritizována za svou nepředvídatelnost, přičemž Bílý dům v mnoha případech měnil plány zdánlivě na poslední chvíli.

Lídři některých z největších spojenců USA spěchali do Washingtonu, aby odrazili hrozby cel, ale teprve se uvidí, zda bude Trump ochoten uzavřít dohody a poskytnout úlevy, jak to činil během svého posledního funkčního období.

Trump řekl, že cla jsou pokusem o obnovení rovnováhy nekalých obchodních praktik. Vzhledem k velké kupní síle amerických spotřebitelů mnoho zemí vyváží do USA více, než z nich dováží.

Ekonomové však varovali, že cla v konečném důsledku poškodí americké spotřebitele a zpochybňují, zda přilákají producenty, aby přivedli své výrobní linky zpět do Spojených států.

Finanční trhy také trápila možnost, že největší světová ekonomika sklouzne do recese.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
920

Diskuse

Obsah vydání | 14. 3. 2025