Putinův vyjednavač připustil, že dohody o příměří na Ukrajině v roce 2025 nebude dosaženo

31. 3. 2025

čas čtení 3 minuty
Pozitivní vývoj v procesu řešení konfliktu na Ukrajině je možný, ale pravděpodobně ne v blízké budoucnosti. Uvedl to šéf Výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Grigorij Karasin, který se účastnil jednání v Saúdské Arábii. "Možná ne letos nebo na konci letošního roku," vysvětlil v rozhovoru pro Rossija-24. Senátor popsal minulá setkání jako "klidná" a "konstruktivní", ale uznal jejich slabou efektivitu. "Bylo by naivní očekávat nějaké průlomové výsledky hned na prvním setkání," řekl.

Klíčovými tématy jednání mezi delegacemi Ruska a Spojených států byla podle Karasina bezpečnost plavby v Černém moři, obnovení vývozu ruských zemědělských produktů a napojení Rosselchozbank na systém SWIFT. Senátor zdůraznil, že s americkou delegací "lze v zásadě spolupracovat", protože její zástupci "naslouchají, vnímají, oponují některým jejich postojům". Vyjádřil také přesvědčení, že taková setkání budou pokračovat a že pro ruskou vyjednávací skupinu budou stanoveny nové úkoly.

Karasin objasnil, že během mnohahodinových konzultací v Rijádu americká strana zpočátku předložila podmínky nepřijatelné pro Rusko. Podle senátora se američtí zástupci nejprve snažili převzít roli prostředníků a rozhodovat za obě strany, ale rychle si uvědomili, že "s ruskou stranou to nebude fungovat".

Jednání v Rijádu začala 23. března. Americká delegace uspořádala separátní setkání se zástupci Ukrajiny a Ruska, která uzavřela 25. března. V důsledku toho Bílý dům oznámil, že mezi oběma stranami bylo dosaženo dohody o příměří v Černém moři. Podle americké administrativy dohoda zajišťuje bezpečnou plavbu a odmítá použití síly v regionu. V reakci na to Washington vyjádřil svou připravenost pomoci obnovit vývoz ruských potravinářských výrobků na světový trh.

Kreml však brzy představil svou interpretaci dosažených dohod a uvedl, že zastavení nepřátelských akcí je možné pouze při splnění řady podmínek, včetně zrušení sankcí vůči Rosselchozbank a dalším finančním institucím, které zajišťují vývoz potravin. Moskva také požadovala obnovení přístupu těchto bank k systému SWIFT a korespondenčním účtům v cizí měně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na to obvinil ruské úřady z "manipulace a překrucování dohod". "Rusko se již pokouší překroutit podstatu dohody, uvádí v omyl nejen zprostředkovatele, ale i světové společenství... Moskva se opět snaží vnutit svou realitu a tvrdí, že příměří je možné pouze tehdy, pokud budou zrušeny sankce," řekl.

Evropská unie 26. března odmítla ruské požadavky na zmírnění sankčního režimu jako součást projednávané dohody. Mluvčí Evropské komise Anitta Hipper uvedla, že EU nemá v úmyslu zrušit sankce, dokud "se zcela nezastaví ruská agrese proti Ukrajině a [neproběhne] bezpodmínečné stažení vojsk z jejího území". Později na summitu v Paříži věnovaném bezpečnosti Ukrajiny evropští lídři potvrdili, že za současných podmínek je zrušení sankcí proti Rusku nemožné.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1264

Diskuse

Obsah vydání | 1. 4. 2025