Izraelské nálety na město Chán Júnis v Pásmu Gazy zabily 17 lidí

2. 4. 2025

čas čtení 7 minut
Počet obětí izraelských úderů na Gazu za posledních několik hodin vyčíslily lékařské zdroje, které hovořily s Al-Džazírou, na 21. Nejméně 12 Palestinců bylo zabito při úderu na dům v Chán Júnisu.

Těla 12 lidí zabitých při nočním náletu byla přivezena do nemocnice Nasser, uvedli představitelé ve středu, a mezi oběťmi bylo pět žen, z toho jedna těhotná, a dvě děti. Tři muži ze stejné rodiny byli zabiti, stejně jako majitelé domu, který byl bombardován, uvedli úředníci.

Podle Al-Džazíry došlo ke dvěma izraelským leteckým útokům na jihu města Gazy. V současné době nejsou k dispozici žádné informace o obětech, nicméně zdravotnické zdroje sdělily zpravodajské televizi, že od rána bylo izraelskými útoky zabito 21 Palestinců.


Izraelská ofenzíva v Gaze se rozšiřuje, aby obsadila „rozsáhlé oblasti“, říká izraelský ministr obrany

Letecké údery na Gazu pokračovaly i ve středu ráno poté, co izraelský ministr obrany oznámil, že Izrael hodlá rozšířit svou válku. Ve svém prohlášení Israel Katz uvedl, že ofenzíva se „rozšiřuje s cílem rozdrtit a vyčistit oblast od "teroristů a teroristické infrastruktury" a dobýt rozsáhlá území, která budou přidána k bezpečnostním zónám státu Izrael“.

Tento krok odsoudilo Fórum rodin rukojmích, které uvedlo, že se zdá, že vláda Benjamina Netanjahua činí z návratu 59 rukojmích, které Hamás stále zadržuje v Gaze, „druhořadý úkol“, který byl „odsunut na konec seznamu priorit“.



IDF nasadily do oblasti další divizi a vydaly rozsáhlé příkazy k evakuaci civilního obyvatelstva na jihu pásma Gazy.


Palestinská tisková agentura Wafa oznámila, že uvnitř Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu pokračují rozsáhlé izraelské bezpečnostní operace: izraelské síly zastřelily jednoho muže v Nábulusu a Palestinci byli izraelskými silami zadrženi v Hebronu, Tulkarmu a Nour Šamsu.

Otec jednoho ze zbývajících izraelských rukojmích v Gaze, Alon Ohel, v rozhovoru pro hebrejské médium Ynet uvedl, že je „znepokojen“ oznámením, že Izrael hodlá opět rozšířit svou vojenskou operaci v Gaze a „obsadit rozsáhlé oblasti“.

Kobi Ohel řekl: „Probudil jsem se do dalšího dne, kdy mám obavy a strach o Alonův osud. Podle toho, co víme a co jsme viděli, boje nepřivedly unesené lidi domů a způsob, jak je vrátit, je dohoda. Alon musí být vrácen a zachráněn.“

Palestinská tisková agentura Wafa informuje o pokračující aktivitě izraelských bezpečnostních sil uvnitř Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu. Ve středu ráno agentura oznámila, že izraelské síly zastřelily v Nábulusu 33letého muže. Informovala, že další Palestinec byl v Nábulusu zraněn, když ho přejelo izraelské vojenské vozidlo.

V Hebronu izraelské síly údajně zadržely sedm Palestinců a další zadržení jsou hlášena v Tulkarmu a v táboře Nour Šams.


Fórum rodin rukojmích ostře reagovalo na oznámení ministra obrany Israela Katze, že Izrael rozšíří svou válku dále do Gazy.

Skupina, která zastupuje přátele a rodiny osob držených v zajetí na palestinském území, ve svém prohlášení uvedla:

Rozhodli jste se, že obětujeme rukojmí za dobytí země? Namísto toho, aby izraelská vláda dostala rukojmí ven dohodou a ukončila válku, posílá do Gazy další vojáky, aby bojovali na stejných místech, kde už bojovali znovu a znovu.

Předpokládá se, že Hamás stále drží 59 rukojmích, kteří byli 7. října zajati Izraelem a uneseni, přičemž se nepředpokládá, že by všichni byli ještě naživu.

V prohlášení se uvádí, že Fórum rodin rukojmích se domnívá, že navrácení rukojmích se stalo „druhořadým úkolem“ a bylo „odsunuto na konec seznamu priorit“.

Rodiny požadovaly, aby vláda vysvětlila, „jak tato operace slouží cíli návratu rukojmích a jak se hodláte vyhnout jejich ohrožení“.


Oznámení Izraele, že armáda obsadí „rozsáhlé oblasti“ palestinského území, přichází po varování z minulého týdne, že armáda bude brzy „operovat s plnou silou“ v dalších částech Gazy ovládaných Hamásem.

Izraelská  ojenská kampaň zabila v Gaze nejméně 50 357 lidí, z nichž většinu tvoří civilisté, uvádí ministerstvo zdravotnictví tohoto území.

Podle posledního odhadu OSN bylo k 23. březnu od ukončení příměří znovu vysídleno více než 140 000 lidí - a další desetitisíce podle odhadů uprchly na základě příkazů k evakuaci v uplynulém týdnu.

Pokaždé, když se rodiny během války stěhovaly, musely opustit svůj majetek a začít téměř od nuly, hledat jídlo, vodu a přístřeší. Nyní, když se do země nedostane palivo, je doprava ještě obtížnější, takže mnozí prchají téměř bez ničeho.


Zatímco Izrael nařizuje nové rozsáhlé evakuace v celém pásmu Gazy, Palestinci říkají, že jsou zdrceni vyčerpáním a beznadějí při vyhlídce na další útěk
, píše agentura AP.

Mnozí si balí pár věcí a plahočí se pryč, aby našli nové přístřeší. Někteří říkají, že se prostě nemohou přestěhovat.

Když dostali příkaz opustit Džabalíju na severu Gazy, stačili Ihab Suliman a jeho rodina vzít jen nějaké jídlo a přikrývky a vydali se 19. března na cestu na jih. Za posledních 18 měsíců války to byl jejich osmý útěk.

„Život už nemá žádnou chuť,“ řekl Suliman, bývalý univerzitní profesor. „Život a smrt se pro nás staly jedním a tím samým.“

Suliman patří mezi desítky tisíc Palestinců, kteří uprchli z dočasných přístřešků od 18. března, kdy Izrael obnoveným bombardováním a pozemními útoky porušil dva měsíce staré příměří.


Izraelský ministr obrany neupřesnil, kolik půdy hodlá Izrael zabrat

Izrael však již v Gaze vytvořila významné nárazníkové pásmo, které rozšiřuje oblast existující na okrajích enklávy před válkou a přidává velkou bezpečnostní oblast v tzv. koridoru Netzarim procházejícím středem Gazy.

Izraelští představitelé zároveň uvedli, že plánují usnadnit dobrovolný odchod Palestinců z enklávy poté, co americký prezident Donald Trump vyzval k jejímu trvalému vyklizení a přebudování na pobřežní letovisko pod kontrolou USA, takzvanou „Riviérou Blízkého východu“.

Tento krok v Gaze přichází poté, co USA oznámily, že ke svému nasazení na Blízkém východě přidávají další letadlovou loď.

Carl Vinson se na Blízkém východě připojí k letadlové lodi Harry S. Truman, „aby pokračovala v podpoře regionální stability, odrazovala od agrese a chránila volný tok obchodu v regionu,“ uvedl v úterním prohlášení mluvčí Pentagonu Sean Parnell.

Americké síly téměř denně zasahují jemenské povstalce z hnutí Húsíů leteckými údery v rámci kampaně, jejímž cílem je ukončit hrozbu, kterou představují pro civilní lodní dopravu a vojenská plavidla v regionu.


„K doplnění námořního postoje CENTCOM ministr rovněž nařídil nasazení dalších letek a dalších leteckých prostředků, které dále posílí naše obranné schopnosti letecké podpory,“ uvedl Parnell s odkazem na americké vojenské velitelství odpovědné za region.

Húsíové začali útočit na lodní dopravu v Rudém moři a Adenském zálivu po zahájení války v Gaze v roce 2023, přičemž se hlásili k solidaritě s Palestinci.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1263

Diskuse

Obsah vydání | 3. 4. 2025